Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Circuit Bending


fazek

Kérdés

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

huh bame. Koszi Csaba! en pont ilyen beteg hangokert bolondulok meg, aminek se fule se farka,meg az olyan hangokert amik olyanok mintha seggbe lennenek rugva de van bennuk valami egyensuly.Nekem is az a problemam, mint sok mas embernek nem tudom mi az idealis nekem (amin hatekonyan tudok dolgozni).Es ezert nem tudom elhatarozni mit vegyek.

Karacsonyra vagy januarban akarok egy szintit (ez lesz az elso eletemben, mindig is vagytam ra).

Mondom olyan zenet akarok csinalni, mint amit eloszor linkeltem be. A penz nem lenne annyira akadaly, a lenyeg hogy szerelmes akarok lenne a hangba amit kiad.:)

Link to comment
Share on other sites

Én is egyetértek Csabával!

A Microbrute esetében, illetve a belépőszintű analóg hangszerek esetben az történt, hogy egyre mennek lejjebb az árak, és nyújtanak egyre jobb ár/érték teljesítményt.

Később a Microbrutehoz nagyon jól jön egy 1-2 modulból álló pici Eurorack moduláris, amivel tovább fokozható a hangpaletta.

Link to comment
Share on other sites

Ja és azt se felejtsük el, hogy aki Circuit megoldásokkal operál, annak nem is az a lényeg benne, hogy készen jusson hozzá egyhez.

 

Hanem éppen pont maga a modifikáció az alkotás. Amit maga követ el benne, maga találja ki, maga alkotja meg az áramköröket, álmodja meg hogy milyen meghökkentő dolgokat kavarjon bele, ez az Ő Önkifejezése a témakörben. Tehát véleményem szerint itt nem a Circuit hangszerrel létrehozható zaj az alkotás, hanem maga a modifikáció.

Link to comment
Share on other sites

Koszi Csaba! A hitspace-be tuti el akarok menni januarban.A speci patch kabelnek mi a pontos neve? 

1/4 jack lead patch cable?

Egyebkent azert nem inditanal circuit megoldassal mert az mar a kovetkezo szint vagy mert ezzel is ki lehet csavarni?

 

A Patch kábelnél nem kell nagy ördöngősségre gondolni. A hangszerhez eleve adnak simát, a "spéci" meg csak annyiban spéci, hogy a már bedugott kábel tetejébe bele lehet dugni mégegyet és akkor szét lehet osztani az LFO jelet több forrásra. Ilyen a kábel, amit szintén kapsz a Hitspace-ben:

 

http://www.hitspace.hu/search?q=stackable

 

Másik kérdésed: Én azért nem kezdenék Circuit megoldással, mert egyrészt ezek megbuherált elekronikai megoldások, ami (legalábbis az én szememben) csökkenti a hangszer megbízhatóságát és élettartamát. Ugyanakkor annyira véletlenszerű hangok csavarhatóak ki vele, hogy igazából szerintem két napig zajong vele az ember, aztán megunja... ergó szerintem nem tartós az élményfaktor.

 

Egy MicroBrute-al (vagy mondhatnék más példát) is hasonlóan ki lehet csavarni eszement dolgokat, ahogy céloztál rá, ugyanakkor szerintem célzatosabban lehet zajokat generálni vele... avagy tudod, hogy mit csinálsz, merre tekersz, modulálsz, kötögetsz satöbbi, de igazándiból amikor megszólal, akkor fogod először meghallani az eredményt és ez nagyon sokáig kombinálható... szerintem tartósabb az élményfaktor.

 

Csak mondok egy nagyon egyszerű példát... én a kis KORG Monotronnal 2010 óta csinálgatok hol ezt hol azt... hol szőnyeget küldök bele, hol a monotront küldöm másba, hol be-saplerezem, hol lead hangszínt küldök át rajta, ezáltal analóg filterként használom, és most is van egy kis ötletem az újabb felhasználására :D Tehát egyszerűsége ellenére sokáig és jól kombinálható... Sokat gyalogolok, utazok melóba és közben jár az agyam, hogy most mivel lehetne összekombinálni... aztán hazaérek és kipróbálom... ez nekem a tartós élményfaktor.

 

A Circuit-al mi a helyzet? Kitalálom gyalogolás közben, hogy ma is csavargatni fogom és majd lesz belőle valami zaj, de semmi használható, vagy tudatos... ebbe nem lehet kreatív gondolatokat, vagy egyedi alkotási folyamatokat beleszőni. Én így gondolok az eszközökre.

 

Tehát kérdésedre a rövid válaszom: szerintem a Circuit nem a következő szint, hanem zsákutca. De természetesen ez az én véleményem, nyílván ha mást érzel magadban, akkor majd úgy is fogsz hozzá a dologhoz, ebben nem akarok eszet osztani :D

Link to comment
Share on other sites

Hát én mindenképp szurkolok neked! :D Szerintem első körben mindenképp menj be a Hitspace-be... nem csak ezt a Microbrute-ot, hanem sokminden mást is ki tudsz próbálni.

Én személy szerint első hangszernek nem indítanék Circuit Bending-el. Nekem is úgy jött le, hogy a MicroBrute lenne a Te világod. És ez a hangszer az agyament csavargatástól az egészen komoly komponálásig képes kiszolgálni, ezért mertem javasolni.

 

Hajrá! :D

Koszi Csaba! A hitspace-be tuti el akarok menni januarban.A speci patch kabelnek mi a pontos neve? 

1/4 jack lead patch cable?

Egyebkent azert nem inditanal circuit megoldassal mert az mar a kovetkezo szint vagy mert ezzel is ki lehet csavarni?

Link to comment
Share on other sites

A legelső videonál az SH101 pozitívan beteg hangjához elég kontrasztos a TR707 "semmilyen" hangja. Ott le kellene cserélni a dobokat és mindjárt jól szólna az egész.

Nincs kizarva, hogy amilyen beteg a zene direkt ilyen gyengere csinaltak a dobokat, hogy ilyen szerencsetlennek hangozzon.  Mondjuk lehet mellenyultam ezzel, de aki ilyet zenet ir annak akarmi is lehet az agyaban.

Link to comment
Share on other sites

A Casio MT540-es video esetében kár a sok munkáért. Ilyen véletlenszerű zajok eléréséhez, elég megtekerni egy régi vágású rádió keresőjét:)
A legelső videonál az SH101 pozitívan beteg hangjához elég kontrasztos a TR707 "semmilyen" hangja. Ott le kellene cserélni a dobokat és mindjárt jól szólna az egész.

Link to comment
Share on other sites

huh bame. Koszi Csaba! en pont ilyen beteg hangokert bolondulok meg, aminek se fule se farka,meg az olyan hangokert amik olyanok mintha seggbe lennenek rugva de van bennuk valami egyensuly.Nekem is az a problemam, mint sok mas embernek nem tudom mi az idealis nekem (amin hatekonyan tudok dolgozni).

Karacsonyra vagy januarban akarok egy szintit (ez lesz az elso eletemben, mindig is vagytam ra).

Mondom olyan zenet akarok csinalni, mint amit eloszor linkeltem be. A penz nem lenne annyira akadaly, a lenyeg hogy szerelmes akarok lenne a hangba amit kiad.:)

 

Hát én mindenképp szurkolok neked! :D Szerintem első körben mindenképp menj be a Hitspace-be... nem csak ezt a Microbrute-ot, hanem sokminden mást is ki tudsz próbálni.

Én személy szerint első hangszernek nem indítanék Circuit Bending-el. Nekem is úgy jött le, hogy a MicroBrute lenne a Te világod. És ez a hangszer az agyament csavargatástól az egészen komoly komponálásig képes kiszolgálni, ezért mertem javasolni.

 

Hajrá! :D

Link to comment
Share on other sites

Teljesen jogos.Csinaltam egy off topicot, igen.

Egyebkent neztem a neten a circuit bendinges szintik se dragak. (100k alatt).

Ennek a hangzasa pl nagyon tetszett.

meg ez is jo.

 

Nem tudom az ujabb szintik kepesek ilyenekre? 

 

No igen, ezek már erősen Circuit Bendinges dolgok. Ilyet gyakorlatilag semmi mással nem lehet csinálni :D

 

De ha az új hangszereket nézzük, és még próbálunk pénztárcabarátak is lenni, akkor egy Arturia Microbrute szerintem erősen javallott megoldás.

Hasonló agyament hangok csavarhatóak ki belőle és van benne egy step-szekvenszer, amivel egészen egyedi nyünnyögéseket hozhatunk létre.

És akkor ott az LFO is, amivel sima Patch kábellel csak egy funkciót tudunk ráküldeni, de egy spéci patch kábellel akár Pitch, akár Filter LFO-kat is egyszerre... szóval vannak benne lehetőségek.

 

Ezt a videót ajánlom neked megtekinteni 4.00 perctől.

 

 

És ez egy teljesen zsírúj, nem piszkált, nem forrasztgatott cucc, 100 ezer alatt.

 

Hát, bevallom én erősen pályáznék rá :D

Link to comment
Share on other sites

Én azonban úgy nézem, hogy a videóknak amiket becsatoltál, nem sok közük van a Circuit Bending-hez. 

Teljesen jogos.Csinaltam egy off topicot, igen.

Egyebkent neztem a neten a circuit bendinges szintik se dragak. (100k alatt).

Ennek a hangzasa pl nagyon tetszett.

meg ez is jo.

 

Nem tudom az ujabb szintik kepesek ilyenekre? 

Link to comment
Share on other sites

No igen, Circuit Bending és DIY témában Vinnui Kollega magasan mérvadó :D

 

Nagyon köszönöm, de egyrészt zavarba jöttem, másrészt tényleg szeretnék hozzá érteni is majd egyszer. :)

 

Az egyetlen circuit bending projectem egyébként csúfos véget ért, egy nagyon kellemes Delicia orgonát tettem tönkre teljesen, javíthatatlanul. :) Ez egyébként csak egy nagyon pici figyelmetlenségen, és egy ebből kialakuló rövidzáron múlt, aminek következtében elhalálozott a hangszer egyetlen értékes eleme, egy M208 jelű orgonachip. Ezt nagyon sajnálom, mert már beszereztem a kapcsolási rajzokat, végigméregettem mindent, komplett bővítési és átépítési tervem volt hozzá, és már ki is hoztam minden fontos vezetéket, de hát ez ilyen műfaj. :)

Link to comment
Share on other sites

Van valakinek tapasztalata Circuit Bend-elt Casio szintirol? Ilyen tipusu zeneket szeretnek irni (foleg VINTAGE-t): 

Nem tudom, hogy elerheto-e a hangzas ilyen eljarassal.

Meg arulnak ilyeneket szoval meg el a tema.

 

Nagyon szimpatikusnak tartom azokat akik igy gondolkodnak a zenerol:

Casio szinti es effekt pedal. 

vagy

chiptune

 

En is szeretnek valahogy igy kiserletezni es igy irni zeneket. Biztos nem fogom ugy megvalositani ahogy ok, de szeretnem a sajat utamat jarni ebben es felfedezni a hangokat ilyen megkozelitessel. Az a legjobb benne, hogy nem draga felszerelest vesznek hanem ilyen modszerrel gyonyoru muzsikat csalnak elo egyszeru hangszerekbol. (az egyiptomi cucc nem tudom, hogy olcso-e de annak tunik). A videokban latszik az emberek reakcioja. Nekem ennyi pont eleg.

 

Szoval ha valakinek vannak ilyen temaban barmilyen tapasztalatai kerem ossza meg!

 

No igen, Circuit Bending és DIY témában Vinnui Kollega magasan mérvadó :D

 

Én azonban úgy nézem, hogy a videóknak amiket becsatoltál, nem sok közük van a Circuit Bending-hez. A CASIO + pedál videó egy sima szinti plusz LOOP-er pedál koncepció. Szerintem nagyon inspiratív megfejtése a saját elképzeléseknek... én is nagyon kedvelem az ilyet. Ehhez igazándiból egy jól használható LOOP-er pedál kell, meg valamilyen szinti, ami megfelel az elképzeléseidnek... semmi más... Ahogy én látom ebben nincs modifikáció.

 

Az "Egyiptomi cucc"-nak pedig még annyi köze sincsen a Circuit bending-hez, mint a CASIO-s felvételnek. Itt a fiú kezében és játékmódjában rejlik a különlegesség :D a hangszer egy teljesen hagyományos Yamaha PSR szinti, csak square hangszínt használ és a játékmódjával "nyüszteti" :D.

 

 

Úgy gondolom, hogy amit te ezekből kihallani vélsz és tetszik neked, az a Chiptune-os hangzás. Persze, ha legalább fele annyira értesz az elektronikai forrasztgatásokhoz mint Vinnui, akkor érdemes a technikai bravúrokkal is foglalkoznod, azonban ha az elektronikai ismereteid inkább hozzám állnak közelebb (értsd nulla :D), akkor érdemesebb kész hangszerekkel kísérletezned... főleg hogy mivel a becsatolt videóid sem Circuit Bending-es megfejtések, lehet hogy elég pár olcsóbb motyóval elindulnod, aminek jellegéből adódóan inkább chiptuningos hangja van és nem rendes PCM szinti hangja.

Link to comment
Share on other sites

 Az a legjobb benne, hogy nem draga felszerelest vesznek hanem ilyen modszerrel gyonyoru muzsikat csalnak elo egyszeru hangszerekbol. (az egyiptomi cucc nem tudom, hogy olcso-e de annak tunik). A videokban latszik az emberek reakcioja. 

 

A Circuit bending, és a hangszerépítés (synth DIY) majdnem ugyanaz a fogalom, sőt, sokan keverik a kettőt mindenféle arányban. Az igazán jó circuit benderek (pl. S-CAT, vagy Z3R0) gyakorlatilag a meglévő elektronikához építenek majdnem ugyanannyit, sok esetben még többet is, mint amennyit gyárilag tartalmaz a modifikált hangszer.

 

Szóval a circuit bending, még a legegyszerűbb formájában is hozzáértést, és nagyon sok időt igényel, főleg ha használható eredményt akarunk.

 

Amit imádok bennük az az, hogy nagyon nyitottan gondolkodnak, és tényleg vonzó az a filozófia, hogy mindenből megpróbálnak zeneileg kihozni a legtöbbet. Csúcs, amit művelnek! :)

Link to comment
Share on other sites

Van valakinek tapasztalata Circuit Bend-elt Casio szintirol? Ilyen tipusu zeneket szeretnek irni (foleg VINTAGE-t): 

Nem tudom, hogy elerheto-e a hangzas ilyen eljarassal.

Meg arulnak ilyeneket szoval meg el a tema.

 

Nagyon szimpatikusnak tartom azokat akik igy gondolkodnak a zenerol:

Casio szinti es effekt pedal. 

vagy

chiptune

 

En is szeretnek valahogy igy kiserletezni es igy irni zeneket. Biztos nem fogom ugy megvalositani ahogy ok, de szeretnem a sajat utamat jarni ebben es felfedezni a hangokat ilyen megkozelitessel. Az a legjobb benne, hogy nem draga felszerelest vesznek hanem ilyen modszerrel gyonyoru muzsikat csalnak elo egyszeru hangszerekbol. (az egyiptomi cucc nem tudom, hogy olcso-e de annak tunik). A videokban latszik az emberek reakcioja. Nekem ennyi pont eleg.

 

Szoval ha valakinek vannak ilyen temaban barmilyen tapasztalatai kerem ossza meg!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...