Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Yamaha MX49 multitimbralitás vs. layerek?


Kevin

Kérdés

Sziasztok! :-)

Nekem a 16 part multitimbralitással kapcsolatban lenne kérdésem. Eddig úgy tudtam, a multitibralitás egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy az adott hangszeren hány különböző hangszín szólalhat meg egyidejűleg. A Layer gomb láttán kicsit elbizonytalanodtam, mert annak segítségével csak két layer-es performance-eket tudunk létrehozni, nem? A Layer funkció csak a gyors hangszín-összeállítás miatt kapott külön gombot, és valahol van egy másik beállítási lehetőség, ahol kettőnél több layert is létre lehet hozni, vagy itt mást jelent a 16 multi? Nagyon tetszik a hangszer, megfelelőek a hangszínek, gondolom az effektek is kiválóak, könnyen hordozható, elég a 49 billentyű is, viszont szeretnék 2-nél több programból összeállított performance-eket is használni, a kérdésem csak az, hogy lehetséges-e. A segítséget előre is köszönöm, várom válaszotokat! :-)

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szia!

 

Igen, nagyon jól fejtetted meg. Az MX49-ed 16 PART-os, ami a 16 MIDI csatornának felel meg, a Layer/Split funkció pedig egy gyors elérési lehetőség előadás közben.

 

Amire neked szükséged van, hogy az egyes PART-ok között léptesd a hangszeredet. A kezelőfelület jobb szélén van a PART select nevű gomb, ami össze van kötve a 16 számbillentyűvel... ezzel tudsz lépkedni a 16 PART között, és egy PART felel meg egy hangszernek (1 MIDI csatornának). Mindig az aktuálisan kiválasztott PART-nak megfelelő hangszínnel játszol a klaviatúrán, azaz sajnos egy időben egyszerre egyel, illetve a Layer üzemmódban kettővel. Így hangszer híjján úgy tippelek, hogy sajnos nem tudsz 2-nél több PART-ot felhasználni egy performance-hoz.

 

DE amit viszont kipróbálnék, hogy lehet-e PART-onként megváltoztatni a MIDI csatorna sorszámát, illetve lehet-e több PART-nak ugyanaz a MIDI csatornája, mert akkor viszont akár mind a 16 PART-ot tudod akár az 1-es midi csatornán keresztül egyidőben hajtani.

 

Ez csak tipp, mert nincs a közelemben MX, viszont nálam korábban az egyik ROLAND szinpadi hangszerem pontosan így működött és úgy tudtam összetettebb beállítást csinálni, hogy több PART-ot címeztem ugyanarra a MIDI csatornára.

 

Üdv!

Link to comment
Share on other sites

Szia!

 

Igen, nagyon jól fejtetted meg. Az MX49-ed 16 PART-os, ami a 16 MIDI csatornának felel meg, a Layer/Split funkció pedig egy gyors elérési lehetőség előadás közben.

 

Amire neked szükséged van, hogy az egyes PART-ok között léptesd a hangszeredet. A kezelőfelület jobb szélén van a PART select nevű gomb, ami össze van kötve a 16 számbillentyűvel... ezzel tudsz lépkedni a 16 PART között, és egy PART felel meg egy hangszernek (1 MIDI csatornának). Mindig az aktuálisan kiválasztott PART-nak megfelelő hangszínnel játszol a klaviatúrán, azaz sajnos egy időben egyszerre egyel, illetve a Layer üzemmódban kettővel. Így hangszer híjján úgy tippelek, hogy sajnos nem tudsz 2-nél több PART-ot felhasználni egy performance-hoz.

 

DE amit viszont kipróbálnék, hogy lehet-e PART-onként megváltoztatni a MIDI csatorna sorszámát, illetve lehet-e több PART-nak ugyanaz a MIDI csatornája, mert akkor viszont akár mind a 16 PART-ot tudod akár az 1-es midi csatornán keresztül egyidőben hajtani.

 

Ez csak tipp, mert nincs a közelemben MX, viszont nálam korábban az egyik ROLAND szinpadi hangszerem pontosan így működött és úgy tudtam összetettebb beállítást csinálni, hogy több PART-ot címeztem ugyanarra a MIDI csatornára.

 

Üdv!

 

Régebbi Yamahákon (pl. Motif széria) ki lehetett választani hogy több part 1 midi csatornára kapcsolódjon, viszont buzi módon adott parton állva ott nem is szólt semmi, vissza kellett lépdelni arra, amire közösítve volt, nem úgy mint pl. a Korgoknál! Az MX elég egyszerű felépítésű olcsó preset szinti, még a hullámformák sem cserélhetők alap szinten a hangszín programokban, ill. lehet hogy ehhez számítógép kell editorral! Azokon a Yamikon volt SONG és PATTERN üzemmód is, ahol a 16 part multi érvényre juthatott, itt nem tudom ezt hogy oldják meg, de GM2-es hangkészlettel elvileg multitimbrális hangmodulként is használható SMF lejátszáshoz, ami mellesleg a multitimbr. hangszerek értelmezése is eredetileg... A korábbiakon 1 VOICE 4db ELEMENT-ből (alap hullámformából) állhatott és 1 PERFORMANCE 4 db VOICE hangszínt tartalmazhatott! Nem tudom az MX-ben ebben mit egyszerűsítettek (ott a gépkönyv!), de 128 hang polit tud, tehát van esély adott dolgokra szerintem.

 

Itt a gépkönyv, meg kell benne sasolni!

 

http://download.yamaha.com/search/product/?language=hu&site=hu.yamaha.com&category_id=16381&product_id=1716498

Link to comment
Share on other sites

Közben már délelőtt átböngésztem a Manualt és arra jutottam, hogy 90% hogy nem lehet a PART-ok MIDI csatornáját átváltani.

A hangszer multitimbrális felhasználásához kénytelen leszel asztali, vagy laptop számítógépet használni. Természetesen akkor válik 16 PART-os 128 polis hangmodullá a hangszered.

Link to comment
Share on other sites

Ezt egy fórumban találtam:

"For those that want to use the PERFORMANCE as mega Performances (where you are splitting and layering multiple sounds, as many as all 16 across the keyboard) you simply need to download the free MX PERFORMANCE Editor - created for Yamaha by VYZOR

http://vycromx.com

This free EDITOR will allow you to create PERFORMANCES where you can change the MIDI channel as you may require. Create mega PERFORMANCES and then STORE them in the internal memory of your MX.

Launch the EDITOR > when you select the MIDI tab you can freely assign the MIDI channels of each PART as you require. The concept is when operating the front panel you have QUICK ACCESS programming, when working with the Editor you can build in depth PERFORMANCES that include as many as 16 sounds being triggered on a single MIDI channel, if you wish.

You can STORE you newly created PERFORMANCE in the MX."

Tehát ha jól értem, itt arról van szó, amit az előbb Csaba is említett. Csak le kell tölteni hozzá a performance editort, hogy úgynevezett mega performance-eket lehessen létrehozni, majd elmenteni a memóriába.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...