Jump to content
Ménemszól.hu

Milyen stúdió monitort vegyek otthonra?


A/D

Recommended Posts

Hangosításoknál pont hogy a nagy felületek szólnak általában jobban.

Ezek a mai kis felületű cuccok egy-egy helyen tudnak jól szólni, de pár méterrel arrébb mész

és már szét is esik az egész.

Aztán gitárcuccnál pont az a lényeg, hogy 4 db egyforma hangszóró van egy falban.

Persze van amikor meg az egyhangszórós kombó hangja kell, mert az tök másképp szól.

Szóval nem lehet ezt általánosan kijelenteni, hogy ez, vagy az a jó.

Stúdió lehallgatásra viszont biztosan jobb ha nincs több fal.

Link to comment
Share on other sites

Ez nem teljesen arról szól. Ezt nagyjából értem, azért koszi.

Jó otlet, de elsore úgy tunik, az "appletnek" gyenge a rajzoló felbontása, nagyobb frekin már saját moire-ja is beleszól a látványba.

Persze, nem pro alkalmazás de a jelenséget elég jól szemlélteti. Érdemes megnézni a többi appletet is, vannak még érdekesek. Én nagyon örültem volna ha nekem a suliban ilyen vizuálisan szemléltették volna a tananyagot, sokkal többet ér mint a száraz szöveg.

http://www.falstad.com/mathphysics.html

Link to comment
Share on other sites

Ez nem teljesen arról szól.

Az appletben igaz, hogy csak két hangforrás van de a fázisproblémák már ekkor is előjönnek. Négy hangforrásnál meg nem nehéz elképzelni, hogy mégnagyobb lesz a gubanc. A cikk meg pont erről szól. Vagy, hogy érted, hogy nem pont erről szól?

Szerkesztette Brevis
Link to comment
Share on other sites

Koncerteken, ahol fal nagyságú hangsugárzó rendszereket használnak, ott miért nem gond a fázisprobléma? :o

 

Gondolkozz egy kicsit! Két dolgot had jegyezzek meg a felvetésedhez, és magadtól is rá fogsz jönni mi a probléma.

 

Egyik:

 

Mérd össze a hallgatóság és a hangsugárzó (fal) távolságát egy koncerten és egy stúdióban.  A stúdióban 1-4 méter között van a legtöbbször a lehallgatás. Egy koncerten a lehallgatás lehet akár 50 méter vagy még több. Minél messzebbről hallgatsz, az egymás mellett ugyanazon frekvenciákat sugárzó hangszórók egyre inkább egy pontnak tekintendők. Minél közelebb mész, a hallgató-hangsugárzó táv csökkenésével fokozódnak a fázisproblémák. Természetesen számít a hangsugárzók mérete és az egymástól lévő távolságuk is. Mélyebb és közepes frekvenciákra igaz az többnyire, hogy membránfelület többszörözéssel növelheted a hangnyomást ugyanazon frekvencia sávokban. Haladva a magasabb frekvenciák felé egyre több gond jön a képbe. Egyébként manapság már mindent irányítanak (Line array rendszerek) és egy területre leginkább egy hangsugárzó sugároz, tehát nagyjából minden területnek megvan a felelős sugárzója. Ez a legproblémamentesebb hangosítási lehetőség.

 

Másik:

 

A legnagyobb katyvaszt azzal okozod, ha két különböző stúdiómonitort egymás mellé téve egyforma spektrumot sugárzol ugyanabból a forrásból. Az egyes hangszórók nem egyforma átmérőjűek, nem ugyanott vannak váltva, ráadásul a hangszórók egymástól vett távolsága nagyon közel áll a hallgatói távolsághoz.

 

Alapvetően ennyi a különbség a PA és a stúdió lehallgatás között.

Link to comment
Share on other sites

Gondolkozz egy kicsit! Két dolgot had jegyezzek meg a felvetésedhez, és magadtól is rá fogsz jönni mi a probléma.

 

Egyik:

 

Mérd össze a hallgatóság és a hangsugárzó (fal) távolságát egy koncerten és egy stúdióban.  A stúdióban 1-4 méter között van a legtöbbször a lehallgatás. Egy koncerten a lehallgatás lehet akár 50 méter vagy még több. Minél messzebbről hallgatsz, az egymás mellett ugyanazon frekvenciákat sugárzó hangszórók egyre inkább egy pontnak tekintendők. Minél közelebb mész, a hallgató-hangsugárzó táv csökkenésével fokozódnak a fázisproblémák. Természetesen számít a hangsugárzók mérete és az egymástól lévő távolságuk is. Mélyebb és közepes frekvenciákra igaz az többnyire, hogy membránfelület többszörözéssel növelheted a hangnyomást ugyanazon frekvencia sávokban. Haladva a magasabb frekvenciák felé egyre több gond jön a képbe. Egyébként manapság már mindent irányítanak (Line array rendszerek) és egy területre leginkább egy hangsugárzó sugároz, tehát nagyjából minden területnek megvan a felelős sugárzója. Ez a legproblémamentesebb hangosítási lehetőség.

 

Másik:

 

A legnagyobb katyvaszt azzal okozod, ha két különböző stúdiómonitort egymás mellé téve egyforma spektrumot sugárzol ugyanabból a forrásból. Az egyes hangszórók nem egyforma átmérőjűek, nem ugyanott vannak váltva, ráadásul a hangszórók egymástól vett távolsága nagyon közel áll a hallgatói távolsághoz.

 

Alapvetően ennyi a különbség a PA és a stúdió lehallgatás között.

 

 

Az elso pontnál értem persze, de a gyakorlatban nem csak messze állnak emberek a hangfalaktól, hanem sokszor az emberek kozé vannak berakva ezek a fal nagyságú sugárzópanelek, ami tele van hangszóróval. A csipogók irányítottak ok, de a mélyek mennek mindenfelé, mindenféle fázisban, mégis jó érzés hallgatni ill. a profi nagykoncerteken is így építik meg. A mélyek kevésbé fázisérzekenyek ha kozel van a hangszró, mert nagy a hullám, de 1-1 ponton simán osszejon vagy 6-7 ilyen sugárzó falnak a mélye, ami már katyvasz a javából, ha nem tévedek.

 

A második pontot nem értem. Miért lenne baj, (ha mondjuk fázisban lenne), egyszerre két kulonbozo karakterisztikájú doboz? Pont, hogy semlegesítik az egyéni hangzást. Pl. Zajban, EQ-ban, stb. mindig a ketto eredojet kapjuk, nem? 

Link to comment
Share on other sites

Az elso pontnál értem persze, de a gyakorlatban nem csak messze állnak emberek a hangfalaktól, hanem sokszor az emberek kozé vannak berakva ezek a fal nagyságú sugárzópanelek, ami tele van hangszóróval. A csipogók irányítottak ok, de a mélyek mennek mindenfelé, mindenféle fázisban, mégis jó érzés hallgatni ill. a profi nagykoncerteken is így építik meg. A mélyek kevésbé fázisérzekenyek ha kozel van a hangszró, mert nagy a hullám, de 1-1 ponton simán osszejon vagy 6-7 ilyen sugárzó falnak a mélye, ami már katyvasz a javából, ha nem tévedek.

 

A második pontot nem értem. Miért lenne baj, (ha mondjuk fázisban lenne), egyszerre két kulonbozo karakterisztikájú doboz? Pont, hogy semlegesítik az egyéni hangzást. Pl. Zajban, EQ-ban, stb. mindig a ketto eredojet kapjuk, nem? 

Én van hogy hallgatok 2 különböző jellegű/karakterisztikájú monitort, sőt van, hogy HI-FI hangfal + monitort!

Először általában külön moncsin lehallgatom, ami készül, de visszahallgatni már általában többet használok.

Amúgy meg én nagyon nem szeretem, hogy a mai zenéket próbálják úgy (túl)keverni, hogy mindenben jól szóljon(TV, telefon, rádió.).

Mert úgysem fog jól szólni!!!Igényes zenét igényes ember igényes cuccon hallgat!!!Érdekes, hogy pl. a filmekre adnak a mai emberek látványban, mert vesznek nagy HD TV-ket.Gondoljunk csak bele egy mai film mit mutatna Junyoszt TVn.SEMMIT!DE a hangcuccra már nem adnak.Médiaszpékör, teló, kiskutyap.cse.

Vagy vesznek drága gagyi 5.1-et a MediaMarkt-ban.Szánalmas.

Közben egy régebbi erősítő HIFI hangfallal százszor többet érne..DE UGYE AZ NEM TRENDI!!! :D

Link to comment
Share on other sites

"Én van hogy hallgatok 2 különböző jellegű/karakterisztikájú monitort, sőt van, hogy HI-FI hangfal + monitort!"

Néha én is belefülelek így és jópofán tud szólni, de az kizárt,

hogy ebből bármilyen hasznos információt kinyerjek a munkámra nézve.

Szóval szórakozásnak oké, meg érdekes tud lenni, de keverésre nem ajánlott.

 

Azzal egyet kell értenem, hogy teljesen abnormális dolog telefonra, meg egyéb szarokra keverni.

Egy jó mix amúgy általában mindenhol jól szól, de manapság ez a "mindenhol" sokszor

olyan cuccokat is takar, amik valójában teljesen alkalmatlanok lennének a zenehallgatásra.

És nem is kell feltétlenül csak a mobiltelefonokra gondolni. Elég ha egy műszaki boltban végignézi az ember

a cuccokat. 30-ból talán ha egyből kijön valami épkézláb hang, akkor sokat mondok.

Szomorú, hogy a népek egyre ótvarabb cuccokon hallgatnak zenét.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Az M szériás Geneleceket hallotta már valaki? Mit lehet tudni róluk?

 

Az új 6,5"-os (M040) jóval olcsóbb a korábbinál (8040). Ennek vajon mi lehet az oka? Más minőség, másfajta munkához, más piacra szánják?

Ha az van amire gondolok, és ez egy kevésbé precíz cucc, akkor lehet hogy közelebb áll ahhoz amit én keresek. A 8030-cal az volt a problémám, hogy nem megy elég méllyre, a 8040 pedig már túl dárga nekem. Így a Genelec palettáján annak ellenére nem volt olyan hangfal amivel lelkesen szemezgettem volna, hogy alapvetően tetszenek a termékeik.

Viszont mivel nem vagyok hangmérnök az a fajta precizitás amit a 8040 tud számomra nem szükséges, úgyhogy az M040 láttán felcsillant a szemem... persze majd meg kell hallgatni, de ha olyan amilyenre számítok akkor a Genelecek közül valószínű ő száll majd harcba a mérsékelten távoli jövőben esedékes hangfal váltáskor :)

 

Szóval mit lehet tudni róla? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Habár ez nem a pro kategória, de éppen ezért szerintem sokakat érdekelhet. Nekem amúgy is az Adam mellett a Focal a másik tippem amit megvennék magamnak otthonra.

 

http://www.focal.com/en/239-alpha

 

Ezek tech. spec adatok, még nem lehet hallani mit tud, de azért ígéretesnek tűnnek. Innentől kezdve már csak az a kérdés hogy a 80-as változat pár ára mennyivel haladja meg pl. az Yamaha HS 8"-os árát vagy netán az Adam F7-et.

Szerkesztette draco draconis
Link to comment
Share on other sites

Az Adam talán nem a legjobb, de szerintem egyik új cuccát se tudnám mellényúlásnak mondani. Az A5x-et és A7x-et több mint nagyon sokan szeretik némethonban. Egy biztos jó színvonalat hoznak bárkinek:habár szerintem túlságosan felment emiatt a nagy kedvelés miatt az ára. Én 5 év garival 155.000 Ft-ért vettem anno egy pár A7-et, én bontottam ki... Most nem is adnak ennyi garanciát rá.

Habár láttam hogy vki árulta az A77x-et, lehet hogy ár/értékben az is már sok?

 

A Focalokat meg tényleg meg kellene hallgatni.

Link to comment
Share on other sites

Nekem KRK Rokit8-van, és teljesen elégedett vagyok vele.

 

Az elég sokat hájpolt PM5+PS12 kombóról váltottam rá, és nekem sokkal meggyőzőbb azoknál. Hallottam már Adamokat, Genelec-ből néhányat, mert volt nálam kölcsönbe, tehát, akár A/B tesztnek is nevezhetném, és semmyilen szinten nem maradt alul a Rokit8. A kisebbek azért felejtősek ebből a sorozatból.

 

Tremészetesen hallottam már érezhetően jobbakat is, csak azok minimum 3x-annyiba is kerültek. Igy inkább ezt tanultam ki, és szoktam meg. 

Link to comment
Share on other sites

A 200e/pár határ körül gondolkozva - ami tényleg az otthoni kategória - nézegettem a 3 utas M-Audio M3-8-at, a legnagyobb változatot, minek ugyan szép teljesítménye és specifikációs tabellája van, de állítólag zajos, az RCA csatlakozó (is?) zajos, no meg az M-Audionak valahogy egyik monitorja se sikerült sehogy se korábban. Ezt akkor is osztom ha valakinek most az önérzetébe belegyalogoltam.

 

Valaki találkozott már ezzel a három utas változatú darabbal? Láttam a HS kínálatában benne van, de senki nem ír róla túl sokat a gearslutz-on sem.

Link to comment
Share on other sites

A 200e/pár határ körül gondolkozva - ami tényleg az otthoni kategória - nézegettem a 3 utas M-Audio M3-8-at, a legnagyobb változatot, minek ugyan szép teljesítménye és specifikációs tabellája van, de állítólag zajos, az RCA csatlakozó (is?) zajos, no meg az M-Audionak valahogy egyik monitorja se sikerült sehogy se korábban. Ezt akkor is osztom ha valakinek most az önérzetébe belegyalogoltam.

 

Valaki találkozott már ezzel a három utas változatú darabbal? Láttam a HS kínálatában benne van, de senki nem ír róla túl sokat a gearslutz-on sem.

 

Én anno, mikor kijött az Event 2030-cal szemezgettem, szintén a három út miatt. Igaz ez már 270e/pár nagyságrend (amit jelenleg találtam), de olvasni jókat olvastam róla ((illetve olyat, hogy a "sweet spot" -tól távolodva eléggé romlik a minősége)). Hallani sajnos nem volt szerencsém.

Szerkesztette emzéperiksz
Link to comment
Share on other sites

Az se lenne rossz. De az nekem már határ felett van. Igazából egy megfelelő hangerejű mélyre menő darab kellene most épp nem túl nagy szobába. Lehet hogy ebből Adam F7 lesz, mert annak van egy atombiztos hangzása amivel talán nem nyúlok nagyon mellé.

Bár a Focalok lehet hogy ár függően jöhetnek, de szerintem a 80-as láttamban is jöhet. De szvsz 240000 körül lesz az ára, annyit most én erre nem tudok áldozni.

Szerkesztette draco draconis
Link to comment
Share on other sites

Szerintem az M-Audio M3-ak elég jók lettek, akármikor azokat venném az F7 helyett (F5 van demón, meghallgathatjátok). Focal CMS: náááj. Jelzem van a kínálatunkban most pár újdonság, az új Tannoy Reveal, jön föl a KRK VXT-je is. Van nálunk a Presonus ERIS-e is. Érkezik az mkIII-as Dynaudio. Jól látjátok, rengeteg új hangfalunk lett.

Link to comment
Share on other sites

Az F5-ök szerintem sem azok amik nekem kellenének, én tutira nem vennék még otthonra sem 2 utas megoldásban 5 collos méretű monitorokat, mert szerintem ahhoz kell a szub. Az Adam szintén az F szériában megjelentetett egy szubot, ami lehet hogy ehhez van kitalálva eleve. 

 

De az F7 szerintem azért nem rossz, kb. a régi Adam A7-el van egy színvonalon, lehet hogy tévedek, de mások se írnak róla rosszakat, de az igaz ami igaz: össze kell hallgatni több hasonló árú hangfallal. Az tény hogy ez bőven a 8 collos árkategória. Lehet hogy benézek már vmikor a HS-be, mert ezt nem otthon lehet eldönteni.

 

A Focal Alpha meg egyelőre mindenhol nagy vita kérdése, azoknak is akik szeretik a CMS vonalat is. Mindenki azon ötöl hol spóroltak és mit ezeken. Szerintem az nem feltétlenül lesz mellényúlás.

 

De az M-Audio M3-8 tényleg érdekelhet, még ha nem is annyira lineáris a teljesítménye mint ahogy hangoztatják, főleg ha az a bizonyos 3 utasságból eredő zaj nem problematikus.

Egyébként egyetértek azzal az egyik posttal - most már tapasztalatból - hogy a 2.1 szubos megoldások bár nagyon impresszívek első hallásra, de otthoni körülmények között 99%-ban nagyon problematikusok tudnak lenni. Inkább veszek egy nagyobb ládát, és hallgatom halkabban, de ne legyen "sub-overflow".

 

Csak zenehallgatásra viszont tökéletesek a szubos megoldások, legalábbis nekem ott jobban tetszik mint a nem szubos megoldás.

 

Másrészről a sor egyik eddig általam nem említett versenyzője nálam a Mackie MR8, amit tudom hogy kb. hol "csal" és miben. Viszont nagyon kellemesen és nagyon dinamikusan szól.

Szerkesztette draco draconis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...