Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

Ezen jót fogtok nevetni:

 

 

Napocska

Még régebben volt hogy egy nap az istennek nem sikerült a zaj szintet a megszokottra beállítanom pedig minden ugyanúgy volt belőve mint máskor. Szokásom hogy direkt sok outboard cuccon futtatom át a hangot hogy minél több színezést szedjen fel. Azt sem sikerült belőni úgy mint ahogy előtte kitaláltam pedig ugyanúgy hagytam mindent ugyanúgy melegítettem be a cuccokat stb. gondoltam biztos hülye vagyok hát essünk neki felvettem a sávokat. Később annyit agyaltam rajta hogy á de mondom megnézem hátha mégis eltekertem valamit, megint bekapcs melegít stb egyből ugyanaz volt mint amit eredetileg akartam, később kiderült hogy az nap amikor éreztem hogy valami nem stimmel egy nagyobb napkitörés hullámai addigra értek ide. Ennek vannak élettani hatásai is lehet azért éreztem, de a sávokon látszik a +4db zaj, na az a nem mindegy! Persze itthoni körülmények nem vetekednek a NASA-val ezért ezt nem lehet bizonyítani de 100-ból 99-szer ugyanannyi a zajszint és nem nyit le a zajgát ha csend van. Mutattam barátaimnak hogy hallanak e különbséget :)  

A Mágnes

Hétvégi buli előtt iszogattunk és jameltünk a szintikkel a stúdióban. Akkor még új volt a Moog Minitaur és emiatt eléggé ment a basszus fetisizmus. Korg MS2000 volt mellette és ádáz csatát vívtunk ki tud morcosabbat kihozni. Meglepő módon a Korg nyert mert azt jobbnak hallottuk. Azért azt hozzáteszem hogy már ittasan. Sokkal kerekebb vastagabb dagibb hangja volt még akkor is volt 60hz nél alja amikor egy oktávval feljebb ugrottunk benne. Patch ment öröm boldogság kacagás, aztán jött a fú hogy csináltad. Elkezdtünk nagyon tudományosan reverse engineringelni, előkerült a spectrum analízis. Kiderült hogy a Korg jel kábele hozzáér a mélynyomó hűtőbordájához amitől folyamatosan 60hz-en búgott a sáv :) plusz amikor csapattuk neki akkor még külön rezonált szegény kábel és annak is van valamennyi "zaja". Hülyeségből felvettük az így kinyert hálózati zajt lenormalizáltuk hogy legyen rendes jelszintje /a zajnak :D / betoltuk samplerbe kapott egy sidechaint hogy pulzáljon és egész jókat ki lehet belőle hozni!

 


 

Köszönöm a nagyon fontos információ megosztását :)

Hát mondtam én, hogy nem lehet? Csak annyit írtam, hogy az a rengeteg mágnesesség, ami felgyülemlik egy CD-n valószínűleg nem lesz elég arra, hogy a lézert odébb terelgesse és ezért szegény lejátszó, ne tudjon olvasni.

Valamennyi hatása biztos van, minthogy annak is van valamennyi hatása, hogy a lejátszót hol helyezed el a Föld mágneses teréhez viszonyítva, vagy, hogy épp milyen messze vagyunk a Naptól az adott pillanatban. És garantálom, hogy annak is van hatása, hogy kakkantottam-e a már aznap. Ugyanis ha igen, akkor jelentősen csökken a testem gravitációs ereje, így nem vonzom annyira magamhoz a leolvasófejet :)

 

Link to comment
Share on other sites

Nem teljesen értem... a CD elvileg digitális, 0 és 1-ből áll, ezt olvasa ki a lemezről az olvasófej.

Ha, ezt mágnes éri..a 0 az 0 marad az 1 az 1...bakelitnél jobban elhiszem, hogy használ valamit.

De olyat azért el tudok képzelni, hogy az ilyen-olyan (por,boholy,karc,rázkódás,földhöz veregetés,démonizált lemez) okból hibásan leolvasott adatot egy (vagy több) hibakezelő algoritmus korrigálja, és a végeredmény nem teljesen egyezik a lemezre írt bitekkel, úgyhogy akár szólhat is másképp.

De ezt végképp nem tudom, hogy működik pontosan, úgyhogy lehet, hülyeséget beszélek..... a végén úgyis veszek egy demagnetizálót.... kár, hogy egy darab CD-m sincs, de majd lekezelem a vincsijeimet :D

Link to comment
Share on other sites

Ezen jót fogtok nevetni:

 

 

Napocska

Még régebben volt hogy egy nap az istennek nem sikerült a zaj szintet a megszokottra beállítanom pedig minden ugyanúgy volt belőve mint máskor. Szokásom hogy direkt sok outboard cuccon futtatom át a hangot hogy minél több színezést szedjen fel. Azt sem sikerült belőni úgy mint ahogy előtte kitaláltam pedig ugyanúgy hagytam mindent ugyanúgy melegítettem be a cuccokat stb. gondoltam biztos hülye vagyok hát essünk neki felvettem a sávokat. Később annyit agyaltam rajta hogy á de mondom megnézem hátha mégis eltekertem valamit, megint bekapcs melegít stb egyből ugyanaz volt mint amit eredetileg akartam, később kiderült hogy az nap amikor éreztem hogy valami nem stimmel egy nagyobb napkitörés hullámai addigra értek ide. Ennek vannak élettani hatásai is lehet azért éreztem, de a sávokon látszik a +4db zaj, na az a nem mindegy! Persze itthoni körülmények nem vetekednek a NASA-val ezért ezt nem lehet bizonyítani de 100-ból 99-szer ugyanannyi a zajszint és nem nyit le a zajgát ha csend van. Mutattam barátaimnak hogy hallanak e különbséget :)  

A Mágnes

Hétvégi buli előtt iszogattunk és jameltünk a szintikkel a stúdióban. Akkor még új volt a Moog Minitaur és emiatt eléggé ment a basszus fetisizmus. Korg MS2000 volt mellette és ádáz csatát vívtunk ki tud morcosabbat kihozni. Meglepő módon a Korg nyert mert azt jobbnak hallottuk. Azért azt hozzáteszem hogy már ittasan. Sokkal kerekebb vastagabb dagibb hangja volt még akkor is volt 60hz nél alja amikor egy oktávval feljebb ugrottunk benne. Patch ment öröm boldogság kacagás, aztán jött a fú hogy csináltad. Elkezdtünk nagyon tudományosan reverse engineringelni, előkerült a spectrum analízis. Kiderült hogy a Korg jel kábele hozzáér a mélynyomó hűtőbordájához amitől folyamatosan 60hz-en búgott a sáv :) plusz amikor csapattuk neki akkor még külön rezonált szegény kábel és annak is van valamennyi "zaja". Hülyeségből felvettük az így kinyert hálózati zajt lenormalizáltuk hogy legyen rendes jelszintje /a zajnak :D / betoltuk samplerbe kapott egy sidechaint hogy pulzáljon és egész jókat ki lehet belőle hozni!

 

 

 

Aki valaha próbált elektronikai eszközöket amatőr szinten bütykölni, az tudja, hogy miféle "csodák" történhetnek "csak úgy maguktól". És hát miért ne történhetnének meg ezek a csodák profi emberekkel/eszközökkel is? Arról nem is beszélve, hogy mennyi mindennel nem is számolunk... napocska, mágneses terek, a rengeteg sugárzó eszköz, ami körülvesz minket, démonok, akármi :)

Link to comment
Share on other sites

"Nem teljesen értem... a CD elvileg digitális, 0 és 1-ből áll, ezt olvasa ki a lemezről az olvasófej.

Ha, ezt mágnes éri..a 0 az 0 marad az 1 az 1...bakelitnél jobban elhiszem, hogy használ valamit."

 

Az audio CD-nek sajnos semmi köze a CD-ROM-hoz, amin fájlokat lehet tárolni.

Az audio CD-n az adatok valóban digitálisan vannak tárolva, de ennyi erővel a bakelit is lehetne digitális,

ha 0-kat és 1-eket vágnának a lemezbe és azt valahogy vissza is lehetne olvasni.

Vígan meg lehetne oldani szerintem, csak semmi értelme.

 

 

Az audio CD-n csak egy folyamatos bitfolyam van, amin egyszer mehet végig a laser fej, megállás nélkül,  mint a bakelitnél a tű.

Nem lehet újra neki futni, mint a CD-ROM-nál, mert akkor megakad a lejátszás.

A pitek mélységéből, alakjából, elhelyezkedéséből a fej megpróbálja kitalálni a digit számsorozatot, hogy pl. 0010110001111.

Amikor az egészet kitalálták, akkor az volt az egyik fő szempont, hogy real time-nak kell lennie,

nem állhat meg a lejátszás, hogy bocs, elkúrtam, visszanézek kicsit.

Ha elkúrja, akkor jön a hibajavítás. A hibajavító bitek bele vannak szóve az adatfolyamba,

abből gyorsan megpróbálja kihámozni, hogy mi újság van.

Ha ez sem sikerül, akkor interpolál pár minta erejéig, hogy kipótolja a hiányzó adatokat.

Gondolom lejátszónként változhat a hibajavítás minősége, az időzítési pontosság, stb.

Ezek elvileg kihathatnak a megszólalásra is. Főleg az időzítés.

Gondoljunk csak a drága, stúdióba való órajel generátorokra.

Nyilván nem heccből gyártanak milliós CD lejátszókat is, ahogy bakelit lejátszóból is van sokmillás.

Nagyon lebutítva valami ilyesmi a audio CD működése, de van erről egy nagyon jó könyv, ahol

totál részletesen le van írva minden.

 

De amúgy én életemben nem foglalkoztam ilyen szinten a CD-vel, csak agyalok,

hogy honnan erednek ezek a vélt, vagy valós megszólalásbeli különbségek

és a hozzátartozó varázslások. Minden esetre érdekel, hogy tudományosan mi áll meg a lábán ezekből

és mi nem.

Szerkesztette Cserfalvi Töfi Zoltán
Link to comment
Share on other sites

Az hova van írva?

Ha most beszúrnék ide egy Fletcher-Munson görbét de nem írnám oda, hogy micsoda akkor szerinted nem ismerné fel az aki már látta előtte? Már számtalanszor láttam ilyen ábrákat és tudom mit ábrázolnak. Lehet, hogy a kép készítője tudatosan készítette "hibásra" vagy csak tévedett, hogy mi vele a bajom azt már kifejtettem. Mellesleg akkor leírhatnád, hogy szerinted mit ábrázol.

Link to comment
Share on other sites

A/D tudja, hogyan kell olyan cikket írni, ami felborzolja a kedélyeket  :D

Egyébként pedig a legkevésbé számít egy felvétel sikerességén a kábek és a mágnesezés, meg mindenféle őrültség. A muzsikát hallgatják az emberek, nem a mágnes hangját. A legtőbb zene hallgató gyenge közepes lejátszón/hangfalon. 

Nem hiszek olyan csodákban, amiket magyarázni kell. Azért teszek egy mágnest a zongorába, hátha.... :D

Link to comment
Share on other sites

Jó reggelt kivánok mindenkinek! Engem szólított meg A/D a hosszú cikkel, vagy másképpen szólva az én kábeleim idegesítették fel annyira, hogy cikket írjon. Ha már így leírta hadd szólaljak meg én is.

 

A zenei hang minősége szubjektív dolog, mindenki másképpen hall, mindenki másféle zenét és hangzást szeret. Ez így van jól, ha nem így lenne egyetlen előadót hallgatna az egész világ. Ezért, mármint a szubjektivitás miatt nehéz vitatkozni a hang minőségén, talán nem is érdemes.

 

A/D az USB kábelemet ha jól emlékszem egy Michael Jackson felvétellel hallgatta, mert az több milliós cuccon készült, de szerintem nem éppen kábel tesztelésre való, nincsenek benne akusztikus hangszer hangok, amiket élő hangként is ismerünk.

 

De nem ereszteném bőre a dolgokat. Az hogy hatásos a CD lemágnesezés azt, mint ide beszúrta valaki kimérték, a dolg méréssel és füllel hallgatva is működik:

http://www.elitediff...Hifi Tuning.pdf

 

A táp és digitális kábelekre azt mondta, azok nem befolyásolják a hangot. Ez egyszerűen nem igaz! Jobb érvet ezen állítása ellen nem tudok állítani, mint kábel vevőim nekem írt sorait, a szemelvény korántsem teljes:

Szemezgetés eddigi vevők véleményeiből

Meg lettem szólítva, nem épp a legudvariasabb stílusban, csak azért éreztem, hogy illik beírnom ide!
 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Teljesen természetes, hogy a tápkábelnek van szerepe a hangzásban. Első sorban nagy teljesítményű és azok közül is főleg a csöves erősítők esetében. minden gitáros tudja, hogy nem szól olyan dinamikával a gitár, ha nem megfelelő a tápkábel. Ez a vezető keresztmetszetéből adódik.

Erről személyes tapasztalatom van.

Elképzelhető, hogy ugyanez számít a nagyobb áramfelvételt igénylő outbouardok esetében is.

 

Vannak hangkártyák, amik a gyári vagy azzal egyező minőségűtől eltérő USB kábellel nem hajlandók működni. Ezt is tapasztaltam, de itt nem a hangra volt hatással, hanem a rendszerre. És nem feltétlen eltérő USB szabványhoz készült, csak  másik gyártó.

Link to comment
Share on other sites

igen, ezek furcsa dolgok, és mind, mind a pszichoakusztika tudományába tartoznak, ez egy külön tudományág, amiről rengeteget olvastam. A hangulatunk, hogy hol hallgassuk a zenét, milyen a légnyomás, az időjárás, a színek, tárgyak a helyiségben, mindd mindd befolyásolják többek közt azt is, hogy milyennek hallunk meg valamit..... ergo egy lánykérés romantikusabb egy szigeten virágok között naplementében, mint egy szennyvízcsatornában...... pedig a ugyanaz történik (kicsit drasztikus a példám) de ebben is nagy szerepe van szerintem a lehallgatásnak

Link to comment
Share on other sites

Ha most beszúrnék ide egy Fletcher-Munson görbét de nem írnám oda, hogy micsoda akkor szerinted nem ismerné fel az aki már látta előtte? Már számtalanszor láttam ilyen ábrákat és tudom mit ábrázolnak. Lehet, hogy a kép készítője tudatosan készítette "hibásra" vagy csak tévedett, hogy mi vele a bajom azt már kifejtettem. Mellesleg akkor leírhatnád, hogy szerinted mit ábrázol.

Sima rezgésekről szól az ábra. Abból van az egész világ. Márpedig a hanggal kezdődik minden.

"Kezdetben vala az Ige"

Link to comment
Share on other sites

A zenei hang minősége szubjektív dolog, mindenki másképpen hall, mindenki másféle zenét és hangzást szeret. Ez így van jól, ha nem így lenne egyetlen előadót hallgatna az egész világ. Ezért, mármint a szubjektivitás miatt nehéz vitatkozni a hang minőségén, talán nem is érdemes.

Véleményen szerint ez épp a cikkben írottakat támasztja alá. Az ugyanis épp arról szól, hogy amennyiben egy szerkezet/eljárás, egyéb körülmény szignifikáns hatással van a lehallgatási lánc által reprodukált hangra az bizony műszerekkel teljesen objektíven mérhető. Ellenben a cikkben is szépen ki van fejtve, hogy miért problémás "fülrevételezés" alapján ilyetén következtetéseket levonni.

Konkrétan az Ön esetében a demagnetizáló szerkezet hatásának korrekt igazolása első nekifutásra nem tűnik aránytalanul nehéz/kivitelezhetetlen feladatnak. Lévén egy "jobb fajta" CD lejátszó digitális kimenetét kell megvizsgálni. Többször rögzíteni kell demagnetizálás előtt az anyagot, ezek után demagnetizálás után is többször rögzíteni ugyanazt, majd a kapott eredményeket össze lehet vetni. A bitekkel nem nagyon lehet vitatkozni.

A többszöri rögzítésre azért van szükség, hogy kiszűrjük az egyes, lényegében változatlan feltételű újrajátszásokból adódó anomáliákat, pontosabban a két csoportnak (demagnetizálás előtt és után) a csoporton belüli eltéréseket érdemben meghaladó eltérést kell mutatnia.

Ezek után kijelenthetjük, hogy a szerkezet gyakorol-e valamiféle érdemi hatást a képződő hang szempontjából. Amennyiben a válasz igen, akkor lehet érdemes tovább vizsgálódni az eltérés természetére, okára (példának okáért, hogy az állítólagos demagnetizálás véletlenül nem inkább erős felmágnesezést jelent-e, ami végeredményben destruktív hatást vált ki), ...

Szerkesztette emzéperiksz
Link to comment
Share on other sites

Természetesen ezek előtt/mellett a CD lemezre vonatkoztatva is lehet vizsgálatokat végezni. Például meg kell mérni a kezelés előtt és után a lemez által keltett mágneses mezőt, annak erősségét, szerkezetét. (Ez a szerkezet működésével kapcsolatban adhat érdemi információt, nem a generált hanghullám vonatkozásában.)

Szerkesztette emzéperiksz
Link to comment
Share on other sites

Olvasgatom a esszéket...én hifista vagyok. :D

 

Analogozom, Studio magnozom, CDzem kipróbáltm sokmindent...volt shakti kövem vannak drága kábeleim...demagnetizáltam is. Én csak annak hiszek amit kiprobálok és nálam müködik. Nem érdekel a mérés vagy duma. csak a fülemnek hiszek.

 

Üdv csövi   

Link to comment
Share on other sites

"Nem érdekel a mérés vagy duma. csak a fülemnek hiszek."

 

Ennél amatőrebb hozzállás nem létezik.

Ha bármit hallok, az az első, hogy megpróbálom méréssel igazolni, hogy tényleg így van-e,

vagy csak becsapott a fülem. Ez utóbbi nagyon gyakran megesik.

Kétszer egymás után nem hallja ugyanazt az ember,

innentől kezdve füllel nem lehet mérni.

A vakteszteken meg szinte mindenki elbukik.

Link to comment
Share on other sites

"Nem érdekel a mérés vagy duma. csak a fülemnek hiszek."

 

Ennél amatőrebb hozzállás nem létezik.

Ha bármit hallok, az az első, hogy megpróbálom méréssel igazolni, hogy tényleg így van-e,

vagy csak becsapott a fülem. Ez utóbbi nagyon gyakran megesik.

Kétszer egymás után nem hallja ugyanazt az ember,

innentől kezdve füllel nem lehet mérni.

A vakteszteken meg szinte mindenki elbukik.

 

A mérés tudósoknak és szakembereknek való :) A zenehallgató általában nem az. A hifista pedig nem más, mint egy zenehallgató, aki nagyon ad a lejátszó eszközei vélt vagy valós minőségére... tehát nem feltétlenül szakember. Lehet az, de akkor valószínű, hogy méreget is, és nem jön az "én kizárólag a fülemnek hiszek" dumával.

És itt kijelenteném, hogy semmi bajom az "én kizárólag a fülemnek hiszek" dumával, mert én sem mérések alapján döntöm el, hogy tetszik-e egy zene avagy sem... sőt rengeteg zene tetszik, ami csak pocsék minőségű felvételeken elérhető. De én nem is próbálok meggyőzni senkit, hogy jobban szól majd az ipod-ja, ha demagnetizálja egy b*szott nagy mágnessel :) Aki akarja, tegye...

Link to comment
Share on other sites

Mérés alatt jelen esetben egy egyszerű nulltesztet értek,

amihez azért nem kell asztrofizikusnak lenni. 

Pár perc alatt elvégezhető és akkor kiderül, hogy az ilyen dolgok nagy része sületlenség.

Ha valaki azt mondja, hogy egy MAC másképp "szól", ha golyós alátétre teszik, az már

tényleg kívül esik józan ész határain, de mini mondtam, én nyitott ember vagyok,

így kíváncsian várom rá a tudományos magyarázatot és a méréssel történő igazolást.

Link to comment
Share on other sites

azt sehogy, de a mac mini hangját alátéttel, és alátét nélkül viszonylag könnyen meg lehet mérni, majd a mérési eredmények összehasonlítása után egyértelműen látható, hogy okoz e bármilyen különbséget az alátét.

Nem azt mérjük, hogy jobban szól e, vagy rosszabbúl, hanem hogy van e különbség (objektív). aztán ha van, akkor el lehet kezdeni beszélgetni arról, hogy alátéttel, vagy a nélkül tetszik e jobban amit hallok (szubjektív).

ugyan ez vonatkozik a demagnetizálóra, usb kábelre, kavicsra, gyurcsók józsefre

Szerkesztette bunni (kao:be)
Link to comment
Share on other sites

kár a vitákért, ez mindíg is mítosz marad, kinek mi a vallása a hitben, mindenben, mindenesetre egy biztos, külömbség van pl. 2 dettó ugyanolyan gitár között is, nincs egyforma, mérés ide vagy oka, szerintem még sok mindent nem lehet mérni fizikailag, én hiszek ebben is, ugy mint pl. a vonzás törvényében, mert müködik. Abban is értsünk egyet hogy a CD, lemez, szalag mindíg másképpen fog szólni, + van benne egy adag izlés is, zenei stílus is, lehallgatási minöség, körülmény is, az ember fizikai, és szellemi állapota, körülménye.... és szubjektív legyen az hogy kinek mi tetszik jobban. Ha DJ lennék (de nem vagyok) akkor már szalagos magnóról nem engedném a zenéimet, bármilyen szuperul is szólna, viszont a CD, hát nem mindíg tetszik, de az SACD vagy nagyon minöségek már ottvannak, és 1878x is ha meghallgatom, mingíg ugyanugy fog szólni, ami az analógra egyátalán nem jellemzö, főleg egy régebbi analóg lejátszású pl.HiFi rendszeren,......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...