Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

(Ha vicces akarnék lenni, akkor Okken borotváját venném elő, mint elmélet. Eszerint jóval egyszerűbb magyarázat a kábel hatásának az érzékelése okán, hogy az valóban másképp szól..mint mindenféle pszichoakusztikai hatás.

Nem ilyen egyszerű a dolog. Az a magyarázat, hogy "valóban másképp szól" addig nem lehet opció amíg ez nincs igazolva méréssel. Ha pedig a mérés ezt nem igazolja akkor mégiscsak a pszichoakutsztikás magyarázat lesz az amit Occam borotvája szerint meghagyunk :)

 

Persze szerintem mérhető lehet a kábelek hatása, de erre kellene vennie a fáradtságot valakinek.

Ez egyértelműen attól várható el aki azt állítja, hogy az Ő kábele jobban szól.

Link to comment
Share on other sites

Valamit nagyon férleolvastatok itt.

Tápkábelek hangzásbeli különbségéről volt szó. Ennek viszont csak akkor volna szabad hallatszani, ha az egyik rossz.

Ezért várunk igazolást a történetre.

 

Kellemes hétvégét mindenkinek, sok jó zenével!

 

Talán nem tulzás állítanom, hogy az itt olvasók/irogatók közül én foglalkoztam az elmúlt 6-7 évben a legtöbbet tápkábelek készítésével és tesztelésével. Nagyon sok rendszer hangján javítottak az általam készített kábelek erről lehet olvasni egy előző beírásomban. Aki eljön hozzám, mert érdeklik a kábeleim, azoknak el szoktam mondani azt, amit én erről tudok.

 

Itt most csak egy dologra szeretném felhívni a figyelmet, az talán más útra viszi a hálózati vagy tápkábelekről való gondolkodást.

 

A tápkábelnek csak az egyik szerepe a készülék táplálása hálózati feszültséggel. A másik szerepe, hogy elválassza hálózati zavar szempontjából az adott készüléket a rendszer többi készülékétől. Készülékeink ugyanis a hálózati kábeleken keresztül össze vannak kötve, minden készülék nemcsak vesz, hanem a hálózat, és így a rendszerünk többi készüléke felé kiad nagyfrekvenciás zajt. Ez a kibocsátott nagyfrekvenciás zaj a távolság függvényében fokozatosan csillapodik. Két készülék elosztós táplálás esetén 2 kábel hosszra van mindössze egymástól ezért a zavar nemigen csillapodik. Ezért olyan tápkábeleket kell csinálni, amelyek hatékonyan szűrik a másik készülékünkből érkező zajt.

 

Akit érdekel bővebben a téma keressen meg!

Link to comment
Share on other sites

Hifisták esetében egy fontos dolog felmerül:

 

Az esetek 98%-ában a szobáitok, ahova a Rotel, és hasonló márkájú, egyébként sok esetben jó cuccaitokat berakjátok csillió forintos Van den Hul kábelek kilométerei közé, ott az akusztikai korrekció általában a cikkben is leírt 0%-os kivitelezettségű. Leragadt a többség ott, hogy költeni kell a hangfalra, költeni kell a lejátszóra, stb.

Közölném, hogy ahány szoba, annyi geometria, annyi visszaverődés, annyi átverés, és becsapás lesz (és ez többet számít, mint a tápkábel). Jóskapista szobájában sem fog ugyanaz ugyanúgy szólni ugyanazon a cuccon, mint kisbéláéban.

Egész egyszerűen van még itt egy másik probléma:

 

Mindegyik módszernek van egy "karaktere". Ismétlem: Karaktere. Tehát bolond, és nem józan észt követő módszer elvárni a szalagtól, vagy a bakelittől, hogy úgy szóljon, mint a CD és visszafelé. Ahogyan az akácfa sem lesz tölgy sosem, és a kőris sem dió. Keményfa az összes, de más a karaktere.

A szalag, ahogyan a bakelit, idővel kopik, függ a hangszedő kopottságától kezdve a leolvasó fej mágnesességétől. Én értem, hogy Nagaoka és társai által gyártott mindenféle berendezéseken megy keresztül az LP, és akkor jobb lesz. DE:

A hallott anyag milyensége függ az egyén idegrendszerétől, hallásának állapotától (mert ha egyébként 8 órában 30 évig az eszterga mellett nyomta az ipart, akkor az bizony nem lesz már tökéletes sohasem). Függ ezen túl az esetleges aznapi fáradtságtól, függ olyan placebo jelenségektől, mint a "jobbnak akarom hallani, ha már sokba került", valamint függ az esetleges aznapi elfogyasztott étel mennyiségétől, és az alkoholtól stb. is.

Aztán bele lehetne menni a hangfalak közti különbségekbe, és sokminden másba. A cikknek igaza van, és kiegészíteném azzal a konklúzióval, ami benne volt, de szemmel láthatólag nem mindenkinek jött le:

Mérnöki szemmel minden egyes módszer közül a normális körülmények (esetleg professzionális) között tartott CD képes a legállandóbb eredmény összehozására. A műszertől kezdve a nulltesztig ott a legkisebb a tévedés esélye. 

A bakelit, és a szalag voltaképp folyamatosan változik, ahányszor csak lejátszás alá kerülnek. Állandóan ugyanazon standardot hozni képtelenség lenne részükről. 

Valamint: Az, hogy ki mit szeret, ki min élvezi a hangot, az egyéni ízlés kérdése. Nem jobb élvezeti értékben egyik sem a másiknál fülre, hiszen itt a karakter tetszik, nem a műszaki értelemben adott végeredmény, de mérnöki szemmel felállítható a reláció, ami élvezeti szempontból megint nem mindenkinek jelent valamit. De sehogyan máshogyan. Pont ezért olyasmiről megy a vita vérre menően, aminek az égvilágon semmi értelme.

(Off: digitális motyón gyártott zenébe képzeltek analóg feel-t nagyon sokszor, ahogyan egy 320as mp3-ból se lesz wav (konvertálható, de ez átverés), úgy a digitálra felvett anyag se lesz sose analóg, akármin kergetik végig. Zene lesz belőle, ami vagy tetszik, vagy nem, ennyi, és nem több)

 

Köszöntem.

Majdnem ugyanezt írtam én is, mert ebben teljesen igazad van, egyetértek! :)

Link to comment
Share on other sites

 Kábelekhez néhány szó...

 

Táp kábel:

Na ez itt már a legnagyobb humbug, és szerencse játék. A tápkábelnél lényegében csak az számít, hogy át bír menni a megfelelö mennyiségü szufla vagy sem.Ez szerintem simán csak a "lehúzás" kategória.

 

Kedves Silk!

 

Ez nem igaz! A tápkábelek az audió rendszer legfontosabb és legkritikusabb kábelei. Valamivel fentebb leírtam, hogy miért. Nem a készülék tápellátása a legkritikusabb feladata egy hálózati kábelnek, hanem a nagyfrekvenciás zajok szűrése. Én jópár éve készítek és adok el kábeleket úgy hogy elmegyek az illetőhöz és a saját rendszerébe próbáljuk be a kábeleket. Akárhova megyek, bármilyen kábelt (hangfal, IC, digit IC stb.)  kérnek először mindig rakatok be tápkábelt az érdeklődővel és - ezt úgy hidd el - mindig lehet jól hallható javulást elérni olcsó, de jól készített tápkábellel. Ha nekem nem hiszed el ezt olvass bele ezekbe a véleményekbe:

 

Szemezgetés eddigi vevők véleményeiből

  

Link to comment
Share on other sites

Egyébként számomra az az igazán vicces, hogy a hifisták azokat a felvételeket hallgatják

és tesztelgetik, amiket mi, hangmérnökök készítünk.

Mégsem veszik komolyan egyetlen mondatunkat sem.

 

Amúgy ha egy hifistát bezárnánk pár napra egy profi akusztikájú keverőhelyiségbe, néhány tényleg profi stúdió monitorral,

hogy csak azon hallgathat zenét, akkor utána érdekes dolgok történnének.

Ha egy ilyen kaland után otthon meghallgatná a saját cuccát, akár demagnetizált lemezzel, akár simával,

akkor nagy valószínűséggel csak annyit mondani, hogy "Úristen, miért szól ez ilyen szarul?"

 

Ilyen az emberi fül.

Ezzel tökéletesen egyet értek, én is jártam már így, főleg zenéimet halgattam meg és mondtam rá, miért szól ilyen rosszul :( Ismerős sem akarja betökélni hogy nálla rossz a hangcucc és nem nállam de had legyen igaza... Szubasz ládával és egy centerrel akar monitorozni? Hülye az ilyen.

Link to comment
Share on other sites

 Kábelekhez néhány szó...

 

Természetesen SENKI a kollégáim közül nem állítja, hogy a kábelek "minösége" nincs befolyással a dolgokra, ezt nyugodtan leszögezhetjük így az elején. A másik dolog, a "normális kábel" definiciója, aminek legyen mondjuk egy olyan ellenállás/veszteség/kapacitás mutatója, ami tökéletesen megfelel a berendezések igényeinek. (Tisztességes anyagok, precíz megmunkálás stb...)

Most vegyük sorra, melyik paraméter mit fog számítani, s hol is van a kiskuty eltemetve...

 

Audio:

Általánosságban elmondható, hogy a kábelek minöséga SOKAT számíthat, beleértve magát a hangzást is. Föleg az olyan esetekben lesz kritikus, mikor nem vonali szinteken közlekedik a jel. Tehát...villanygitár, mikrofonok jó része, lemezjátszó stb, ezek a berendezések mind nagyon alacsony kimeneti teljesítmény mutatókkal rendelkeznek, konyha nyelven "gyenge jelforrások", amiknél hatványozotabban jelenkeznek a kábelek hatásai. Ezért ilyen esetekben rengeteget számíthat az ellenállás, és a kapacitás. Pölö a studióban olyan speckó gitár kábeleket használunk, amik nincsennek árnyékolva, s nagyon kis ellenállásúak. Persze az erösítök bemenete (ide értem a preampokat), ezeket a kábel mizériákat nagyrészt dekompenzálja. A másik rész, ahol "el szoktak esni" emberkék, a teljesítmény kábelek, azaz a "hangfal kábelek". Itt nagy amperek fognak rohangálni, tehát szükséges a megfelelö keresztmetszet is, ezt néha elfelejtik.

A vonali jelszinteken már nem ennyire "kritikus" a dolog, hiszen a vonali bementek akkora puffer ellanállásokkal dolgoznak, hogy a dolog jelentösége a nullához konvergál ("normális kábelek" esetében), ergo semmi különösebb "magic" nem kell a minöségi átvitelhez. Ez igaz elvileg a consumer HIFI asszimetrikus vonali ki/be járataira is, persze kalkuláljuk bele, hogy a gyártók ebben a szegmensben "nagy ívben tojnak a szabványokra", azza simán kihagyják a fele alkatrészt ami szükséges lenne. Persze a rendszer ezáltal sokkal érzékenyébbé is válik a kábelezésre, mindez az "olcsósítás" miatt. De még1x mondom, ELVILEG ez nem létezhetne, ha nem vágnák át a vevöket!!!

 

Táp kábel:

Na ez itt már a legnagyobb humbug, és szerencse játék. A tápkábelnél lényegében csak az számít, hogy át bír menni a megfelelö mennyiségü szufla vagy sem. Még a veszteség se lényeges, max többet fogyaszt a rendszer. Hallható probléma csak egy esetben jelentkezhet, ha a kábelünk megfelel a rendszer igényeinek. Ha ótvar a berendezés tápegysége, ami igen gyakori, föleg consumer piacon (mivel a trafó drága alkatrész) és képtelen megfelöen stabil ellátásra. Persze az elektromos hálózatra rákerülö zavarok (földön átszürödö zajok), amiket elvileg a berendezés tápjának kellene tudnia lekezelni, szintén további költséget jelent, tehát a consumer oldalon ritkán kerül beépítésre ilyen kaliberü trafó. Egy "komoly" helyen általában van saját föld és galvanikus leválasztás a hálózatról, ami ezeket a dolgokat lényegében eliminálja. (Meg persze a gépekben normális táp.) Ilyenkor nem igazán számít a "tápkábel" semmilyen normálison felüli extra képessége.

 

Ezeken a dolgokon kívül, nem sok minden "számít" igazán. Illetve minden, de olyan elhanyagolhatóan csekély kihatással lesz a rendszerre, hogy nem érdemes egy két speciális esettöl eltekintve ezzel foglalkozni. Gondolok itt a jobb/bal sodrású vezetékek, a négyzetlapolt kábelek, a csoda anyagok és a többi ezoterikus dolog "tudományára". Ez szerintem simán csak a "lehúzás" kategória.

Silk nagyon jól tudod az elektronikai oldalát :) Táptrafónál tényeg csak az a lényeg, hogy megfelelő teljesítményre legyen méretezve, és az egyenirányító egység is megfelelő legyen. De nekem már be akarták magyarázni de számít, csak nem értem mit számít ha galvanikusan le van választva?

Link to comment
Share on other sites

Nem ilyen egyszerű a dolog. Az a magyarázat, hogy "valóban másképp szól" addig nem lehet opció amíg ez nincs igazolva méréssel. Ha pedig a mérés ezt nem igazolja akkor mégiscsak a pszichoakutsztikás magyarázat lesz az amit Occam borotvája szerint meghagyunk :) Ez egyértelműen attól várható el aki azt állítja, hogy az Ő kábele jobban szól.

Először is nem láttam mérést, hogy ne lenne hatása. Igy az ellenkezőjét se állitsa senki.

Igazad van, hogy a készítőnek illene mérni..de ha nem mér az még nem jelenti azt, hogy nem lehet igaza.

Link to comment
Share on other sites

A kábelek természetesen nagyon fontosak.

Mi mindössze azt mondjuk, hogy szánjunk pár percet pl. a tápkábel tesztelésére,

mielőtt vakon hiszünk benne. Ilyen tesztet még nem láttunk, pedig nagyon egyszerűen

igazolható, vagy cáfolható a dolog. Nem a "Jóska azt mondta, hogy faszán szól"

az általunk elfogadható érv, hanem az, hogy felvesszük sima kábellel és varázskábellel is,

majd összehasonlítjuk a két felvételt nullteszttel. Ugyanez a különböző alátéteknél, stb.

Ha valóban van különbség, akkor azt mi is hallani fogjuk.

 

Főleg az olyan ezoterikus dolgokkal van problémám, hogy pl. a MAC jobban szól valamilyen alátéten.

A hangmérnököket általánosságban értettem, nem személyesen magunkra.

Ha nekünk nem hisztek semmiben, akkor egy Grammy díjas hangmérnöknek sem fogtok.

Szakmabeliként tökéletesen tisztában vagyok a magyar felvételek korlátaival,

de annak oka egy másik topik lenne.

Nem akarok amúgy megbántani senkit, csak próbálok rávilágítani, hogy sokszor egy kis józan paraszti ész

hiányzik a történetből.

 

A stúdió valóban teljesen más sok szempontból, de egy hifistát senki nem akadályoz meg

abban, hogy ő is szimmetrikus kábelezésű rendszerrel dolgozzon.

Ott is számít persze a kábel, de 30eFt-ért már olyan kábelt lehet kapni, hogy onnan nincs tovább.

A hifisták lényegében a rendszerük hibáit korrigálgatják irgalmatlan drága kiegészítőkkel,

ahelyett, hogy egy tökéletesebb cuccra törekednének, amit amúgy kb. két nap alatt megszoknának

és a mostaniakat cuccukat hallanák rossznak.

Vagy vehetnének egy jó drága profi master EQ-t, amivel olyan soundot tekernek ki maguknak, amilyet szeretnének.

Abban persze teljesen igazad van, hogy a stúdiómunka  alapvetően más, mint a zenehallgatás, 

de vannak olyan monitorok, amik zenehallgatásra is jók és nagyon hamar megszokja őket az ember.

Te összehasonlítottad már a tápkábelek hatását méréssel? Ne feledd, ahogy írtam is, hogy ne digitális mérőeszközt használj..vagy legalább köss a rendszerre hangsugárzót (egyébként pont emiatt nem jó a null ponti mérés, mert az például elfedi a kábel rendszerre gyakorolt hatását..mondjuk a summa impedanciát ami a kábel utáni eszközökkel teljes).

Ahogy már írtam isten ments, hogy lineáris stúdio monitort használjak itthon, mert hallgathatatlan..egyszerüen nem zenehallgatás a célja, hanem munka.

Megint jössz ezzel, hogy a hangmérnökök..már megbocsáss, de te csak egy hangmérnök vagy. Rengeteg hangmérnöknek eltér a véleménye tőled és használ a stúdioba méregdrága kábeleket..biztosan ők is süketek vagy csak már nem tudják hová tenni a pénzüket..

Link to comment
Share on other sites

Te összehasonlítottad már a tápkábelek hatását méréssel? Ne feledd, ahogy írtam is, hogy ne digitális mérőeszközt használj..vagy legalább köss a rendszerre hangsugárzót (egyébként pont emiatt nem jó a null ponti mérés, mert az például elfedi a kábel rendszerre gyakorolt hatását..mondjuk a summa impedanciát ami a kábel utáni eszközökkel teljes).

Ahogy már írtam isten ments, hogy lineáris stúdio monitort használjak itthon, mert hallgathatatlan..egyszerüen nem zenehallgatás a célja, hanem munka.

Megint jössz ezzel, hogy a hangmérnökök..már megbocsáss, de te csak egy hangmérnök vagy. Rengeteg hangmérnöknek eltér a véleménye tőled és használ a stúdioba méregdrága kábeleket..biztosan ők is süketek vagy csak már nem tudják hová tenni a pénzüket..

 

 

Én ugyan nem értek hozzá, de ha van egy mikforon/vonal erősítőm, amibe kiküldök egy zenét, vagy akár egy szinuszt, és az előfokba egyszer A) tápkábellel, majd egyszer B) tápkábellel rögzítem a jelet egy számítógépen akkor az nem jó teszt? Elfedi a mikrofonerősítőre gyakorolt hatását? Hát ha elfedi a hatását akkor van hatása?

Ha csak végerősítőkre van hatással, meg olyan cuccokra amik nagy áramot vesznek fel, a fenti logika szerint meg lehet ezt csinálni egy gitárerősítővel pl.

 

Link to comment
Share on other sites

Én ugyan nem értek hozzá, de ha van egy mikforon/vonal erősítőm, amibe kiküldök egy zenét, vagy akár egy szinuszt, és az előfokba egyszer A) tápkábellel, majd egyszer B) tápkábellel rögzítem a jelet egy számítógépen akkor az nem jó teszt? Elfedi a mikrofonerősítőre gyakorolt hatását? Hát ha elfedi a hatását akkor van hatása?

Ha csak végerősítőkre van hatással, meg olyan cuccokra amik nagy áramot vesznek fel, a fenti logika szerint meg lehet ezt csinálni egy gitárerősítővel pl.

De, ez jó a tápkábel tesztre. Csak analóg eszközzel vizsgáld, mert ugye az előfok az analógot ad ki, nem pedig digitális jelet.

Én a teljes rendszert, az összekötő kábelekre írtam, ahol az analóg jel változhat trivialitásként az impedancia miatt.

Illetve ha digit összekötőről beszélünk akkor pedig az órajel és a zajok szűrése lehet, amire a kábelnek elsősorban hatása lehet..

Mivel az összes kábel esetén nem egy stúdioról (kvázi elszigetelt környezet..) beszélünk, hanem egy otthoni hifiről, ahol rengeteg elektronikai készüléknek (kedvencek a mikró és a hűtő) lehet zaja ami a kábeleidre hatással lehet (például az ördögnek kikiáltott táp kábeleket cserélgesd bátran, ha éppen elindul a hűtőgép termosztátja!).

Ha a fentieket végiggondolja valaki logikusan, akkor rájön, hogy ez nem ezotéria, sőt!

Csak éppen lehet, hogy a saját kis dobozkában ahol ő zenéket keverget nincs ennyi zavaró tényező..egy hifistánál meg igen..és akkor lehet irogatni a kismegszakítókról és biztosítékokról is.

Ha valakiben még a demagnetizálással kapcsolatban vannak kételyei, annak egy kis csámcsogni való:

- az én ismereteim szerint nagyon nem a fény hullámok eltérítése a probléma, amiért hatásos lehet az eszköz, hanem az olvasófejre való hatása (aminek a háza fém)..innentől a kiolvasásban jelennek meg apró eltérések, amiket interpolálni kell (ave csodálatos cd audio szabvány)..ami azt eredményezi, hogy nem lesz ugyanaz a felvétel lejátszásakor az eredmény. (Az állványok hasonló dolgok miatt fontosak például a futóműnél..az erősítőknél pedig más az ok...mindenesetre nálam egy libra a cd futómű alatt olyan drasztikusat változtat, hogy az már nem pszichoakusztika, hanem totálisan hallgathatatlan kategória..)

Link to comment
Share on other sites

De, ez jó a tápkábel tesztre. Csak analóg eszközzel vizsgáld, mert ugye az előfok az analógot ad ki, nem pedig digitális jelet.

Én a teljes rendszert, az összekötő kábelekre írtam, ahol az analóg jel változhat trivialitásként az impedancia miatt.

Illetve ha digit összekötőről beszélünk akkor pedig az órajel és a zajok szűrése lehet, amire a kábelnek elsősorban hatása lehet..

Mivel az összes kábel esetén nem egy stúdioról (kvázi elszigetelt környezet..) beszélünk, hanem egy otthoni hifiről, ahol rengeteg elektronikai készüléknek (kedvencek a mikró és a hűtő) lehet zaja ami a kábeleidre hatással lehet (például az ördögnek kikiáltott táp kábeleket cserélgesd bátran, ha éppen elindul a hűtőgép termosztátja!).

Ha a fentieket végiggondolja valaki logikusan, akkor rájön, hogy ez nem ezotéria, sőt!

Csak éppen lehet, hogy a saját kis dobozkában ahol ő zenéket keverget nincs ennyi zavaró tényező..egy hifistánál meg igen..és akkor lehet irogatni a kismegszakítókról és biztosítékokról is.

Ha valakiben még a demagnetizálással kapcsolatban vannak kételyei, annak egy kis csámcsogni való:

- az én ismereteim szerint nagyon nem a fény hullámok eltérítése a probléma, amiért hatásos lehet az eszköz, hanem az olvasófejre való hatása (aminek a háza fém)..innentől a kiolvasásban jelennek meg apró eltérések, amiket interpolálni kell (ave csodálatos cd audio szabvány)..ami azt eredményezi, hogy nem lesz ugyanaz a felvétel lejátszásakor az eredmény. (Az állványok hasonló dolgok miatt fontosak például a futóműnél..az erősítőknél pedig más az ok...mindenesetre nálam egy libra a cd futómű alatt olyan drasztikusat változtat, hogy az már nem pszichoakusztika, hanem totálisan hallgathatatlan kategória..)

 

Ezt az analóg eszközzel vizsgáld dolgot nem értem. Ha csak a tápkábelt cserélem ki, akkor csak az okozhat bármiféle eltérést, nem (függetlenül, hogy mennyire szar a rendszer többi része :) )?

Link to comment
Share on other sites

Ezt az analóg eszközzel vizsgáld dolgot nem értem. Ha csak a tápkábelt cserélem ki, akkor csak az okozhat bármiféle eltérést, nem (függetlenül, hogy mennyire szar a rendszer többi része :) )?

Azt írtad előfoknál cserélsz tapkábelt.

Az előfok kimenete analóg jel.

Ha egy analóg jelet akarsz vizsgálni digit műszerrel, akkor az A/D konverziót behozod a képbe. Ami elferdíti a mérésed eredményét.

Lehet persze, hogy csak rosszul fogalmaztál és egy CD futóműbe szeretnél tápkábelt tesztelni. Na az valóban más helyzet..de akkor tényleg csak futóművet mérj, ne pedig DAC-al egybegyógyított CD lejátszót.

(Itt jön képbe, hogy mindezt próbáld egy hétköznapi, megfelelően szennyezett hálózaton.)

Link to comment
Share on other sites

Azt írtad előfoknál cserélsz tapkábelt.

Az előfok kimenete analóg jel.

Ha egy analóg jelet akarsz vizsgálni digit műszerrel, akkor az A/D konverziót behozod a képbe. Ami elferdíti a mérésed eredményét.

Lehet persze, hogy csak rosszul fogalmaztál és egy CD futóműbe szeretnél tápkábelt tesztelni. Na az valóban más helyzet..de akkor tényleg csak futóművet mérj, ne pedig DAC-al egybegyógyított CD lejátszót.

(Itt jön képbe, hogy mindezt próbáld egy hétköznapi, megfelelően szennyezett hálózaton.)

Nem fogalmaztam rosszul. Felvesszük egy számítógéppel a két jelet, és megnézzük a számítógépben a két jel különbségét. Nyilván változtat az A/D konverzió is valamit, de elvileg mindkét esetben ugyanannyit, tehát ha csak egy dolgot változtatunk a láncon (ami itt a tápkébel) kiderül, hogy van e különbség... gondolom én ezt józan paraszti ésszel. :) 

Link to comment
Share on other sites

Nem fogalmaztam rosszul. Felvesszük egy számítógéppel a két jelet, és megnézzük a számítógépben a két jel különbségét. Nyilván változtat az A/D konverzió is valamit, de elvileg mindkét esetben ugyanannyit, tehát ha csak egy dolgot változtatunk a láncon (ami itt a tápkébel) kiderül, hogy van e különbség... gondolom én ezt józan paraszti ésszel. :)

Nem tudom mennyire vagy tisztában a digitalizációval, de ugye végtelen sávszéllel nem tudsz digitalizálni. Innentől nem a teljes információ jelenik meg az összehasonlításkor, mi a helyzet, ha az eltérés pont a nem jól, egyáltalán nem digitalizált részben van (ugye nem ismerjük még a pontos hatást).

Ha már egyszer mérni akarsz, akkor tudd mit mérsz és ne legyen a mérésnek hatása a mért állapotra(vagy konvergáljon a nullához..az említett esetre ez nem áll)..ez ugye a méréstechnika egyik alaptétele.

Arról már nem is merek írni, hogy mindezt milyen berendezésekkel kívánod megoldani (mert ugye a számítógép bemeneted - hangkártya, etc. - mind-mind torzítja az eredményt). A problémákat tetézi még jónéhány dolog..summa summárum a végén ennek semmi köze nem lesz a mért forráshoz.

Mondok egy nyilvánvalóan kreált/fals(csak magyarázat, kéretik nem ezen a vonalon továbbmenni!!), de szemléletes példát:

- az előfokod A) tápkábele kiszűri a hálózat x zavarát

- az előfokod B) tápkábele nem(!) szűri ki a hálózat x zavarát

- a számítógéped tápkábele nem(!) szűri ki a hálózat x zavarát

Amennyiben A, majd B tápkábeledet ugyanazzal a számítógéppel digitalizálod mindkét jelre rátelepszik x zavar a számítógép miatt. Innentől mindkét jel ugyanolyanná válik..nem látsz különbséget köztük, holott maga az előfokod az A kábellel jobb.

Link to comment
Share on other sites

Nem tudom mennyire vagy tisztában a digitalizációval, de ugye végtelen sávszéllel nem tudsz digitalizálni. Innentől nem a teljes információ jelenik meg az összehasonlításkor, mi a helyzet, ha az eltérés pont a nem jól, egyáltalán nem digitalizált részben van (ugye nem ismerjük még a pontos hatást).

Ha már egyszer mérni akarsz, akkor tudd mit mérsz és ne legyen a mérésnek hatása a mért állapotra(vagy konvergáljon a nullához..az említett esetre ez nem áll)..ez ugye a méréstechnika egyik alaptétele.

Arról már nem is merek írni, hogy mindezt milyen berendezésekkel kívánod megoldani (mert ugye a számítógép bemeneted - hangkártya, etc. - mind-mind torzítja az eredményt). A problémákat tetézi még jónéhány dolog..summa summárum a végén ennek semmi köze nem lesz a mért forráshoz.

Mondok egy nyilvánvalóan kreált/fals(csak magyarázat, kéretik nem ezen a vonalon továbbmenni!!), de szemléletes példát:

- az előfokod A) tápkábele kiszűri a hálózat x zavarát

- az előfokod B) tápkábele nem(!) szűri ki a hálózat x zavarát

- a számítógéped tápkábele nem(!) szűri ki a hálózat x zavarát

Amennyiben A, majd B tápkábeledet ugyanazzal a számítógéppel digitalizálod mindkét jelre rátelepszik x zavar a számítógép miatt. Innentől mindkét jel ugyanolyanná válik..nem látsz különbséget köztük, holott maga az előfokod az A kábellel jobb.

Ha  a)tápkábel kiszűri a zajt, de a gépem tápkábele nem, illetve B) tápkábel nem szűri ki a zajt, és a gépem tápkábele nem, akkor az egyik felvételen kevesebb lesz a "zaj". De én mondom, paraszt vagyok. :) Mert pl engem eddig sem izgatott olyan zaj, ami lehet, hogy olyan mértékű, hogy mintavételi pontok közé esik (tovább megyek, mp3at hallgatok). Ezt a tesztet viszont el lehet elvileg végezni, már ha valakit érdekel.  Mellesleg most egy laptopról írok, akuról megy, az nem tudom mennyit számítana a teszt esetén.

Link to comment
Share on other sites

Ha  a)tápkábel kiszűri a zajt, de a gépem tápkábele nem, illetve B) tápkábel nem szűri ki a zajt, és a gépem tápkábele nem, akkor az egyik felvételen kevesebb lesz a "zaj". De én mondom, paraszt vagyok. :) Mert pl engem eddig sem izgatott olyan zaj, ami lehet, hogy olyan mértékű, hogy mintavételi pontok közé esik (tovább megyek, mp3at hallgatok). Ezt a tesztet viszont el lehet elvileg végezni, már ha valakit érdekel.  Mellesleg most egy laptopról írok, akuról megy, az nem tudom mennyit számítana a teszt esetén.

Másokat meg izgat..

Ha nem érdekek akkor miről beszélünk.

Én hiszek a tapasztalatomnak, de ki is lehet mérni, mert nem ezotéria..ennyi.

Mp3-hoz meg sok sikert, azt még a süket is hallja milyen fos.

Link to comment
Share on other sites

Készeséggel elhiszem, hogy hallani _valamennyi_ különbséget a normál és a "speckós" tápkábel között. Gondolom pont olyan mértékűt, hogy a hifi témában egy kicsit is avatatlanabb fül számára már semmi nem érzékelhető ebből. Vakteszten egyébként átment ez a dolog eddig valakinél ? 

 

Másik, egyszer olvastam, ahogy hifisták teljesen komolyan írható cd-ket tesztelnek (wtf) és óriási különbségeket vélnek felfedezni két különböző cd-re kiírt hanganyag között. Gondolom ez is teljesen egzakt mérhető dolog, nincs benne semmi ezotéria. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...