Jump to content
Ménemszól.hu
  • 2

Az Én kis studióm...


silk

Kérdés

Mivel mindenki kiváncsi a "szomszéd kertjére", s azon belül, a szomszéd titkaira...ezért hajrá, itt ezt ki lehet tárgyalni.

Ide mindenki leirhatja az általa használt eszközöket.

Milyen a setupom?

Mit szeretek, mit cserélnék másra?

Miért használom pont ezt...mit szeretek benne?

Azt kérném, hogy ne trollkodjunk, ne fikázzunk...azt specifikusan majd máshol. :)

Hogy "érthetö" legyen, az lenne az egész célja, hogy mások is ötletek, tippiket kaphassanak. Nem kell "bö lére" ereszteni, nem kell "tudományoskodni". Tömören és egyszerüen. Nem kell kommentelni a többiekét, csak ha valami égetöen fontos. (Viszont a postot azért lehet pontozni.) A lényeg, hogy szép "tömören" sorakozzanak itt a különféle setupok, hogy könnyen átnézhetö legyen, ne kelljen flém hegyeket átolvasni a kiváncsi embereknek, hogy lényegi infot kapjanak.

ja...és ne menjünk át e-penis méricskélésbe se :)

Köszike

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

A zenei alap készítés a főprofilom.
Zenei producerként tevékenykedem, nem stúdióként.
Igazából nem is akarok stúdióvá válni. Arra megvannak a professzionális helyek, és emberek, ahová javaslom a stúdiót kereső embereknek, hogy ott rögzítsék a zenéjüket.

Pc-t használok.
3,4 i7quad core, 16 GB RAM, 2TB HDD (hamarosan upgrade)
DAW: Studio One 4 Professional
DAW2: Pro Tools 2018
Ha éneket kell felvenni, akkor rendelkezésre áll egy ISA ONE, és egy NLP U87 mikrofon.
Hangkártya: Universal Audio Apollo QUAD FW 
Hangszer, VST-i+libraries: 
Yamaha Yamaha Tyros 5 76, Korg Concert Piano
IK Multimedia TOTAL MAX 2.
EWQL Symphonic Orchestra, Ministry of rock
REFX Nexus 2
UJAM VG AMBER, SILK, IRON
LOOPS, samples...stb.

VST: UAD ANALOG CLASSICS
UAD Manley Massive Passive
UAD OXFORD LIMITER
UAD SHADOWHILLS MST Compressor
EMT® 250 Classic Electronic Reverb

Lehallgatás: EVENT ASP-8 (őket nagyon szeretem, megbízhatóak, jó rajtuk keverni.)

Mit szeretnék még fejleszteni?
A helyiséget ahol dolgozom. :)
Eszközöket nézve egy jól feltöltött 500-as rack (Nevekből, és vagy API-okból) lenne az ász. Miksi meg egy Neumann U67 vagy U47.
Egyelőre ezekkel az eszközökkel dolgozom.
 

Szerkesztette simonb18
Update
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok!

Ámitástechnika:

AMD A6-3670 APU 2,7 GHz, 4 Gb Ram, Gigabyte deszkán, Boot 128 Gb SSD + 2,5 TB HDD, M-Audio 24/96

Cubase 4 DAW, meg pár step seq prg, midi-ox, Nord modular editor, Emu X3 softsampler, Soundforge, softszintik, stb...

Laptop Dual core iP 1,8 3 Gb Ram, Firewire M-Audio FW410 ha mobil gép kell, Cubase SX3, Emu X3 softsampler

Atari 1040Ste 4Mb Ram + UltraSatan

Amiga 1200 8Mb Ram, CF HDD + Midi + Digitalizáló

C64 8580 SID2SID (2 db SID) + Messiah card (MIDI) + SD drive 1564

C64 6581 SID

iPad 2 + iRig Midi softszintik

UC-16 control

Midiman 4x4

Emu 2x2

Midiman 2x2

Alesis Proton USB control

Hang:

Sony DAT

Sony MiniDisk

Akai Gx4000D

DMan (Midiman) Midimixer18 keverő

12 csatornás keverő

Motu Midi Mixer 7s

Alesis microverb

Digitech DSP256XL (beteg)

ART 2100 (beteg)

M-Audio DX4 aktiv

Wharfdale sub

Hangszer:

Korg X3

Korg TR-Rack

Korg WS-SR

Korg MS-2000R

E-MU Orbit V2

E-MU Morpheus

Yamaha TG77

Yamaha FB01

Yamaha PSS-680

Roland D-110

Casio FZ-1

Nord Micromodular

 

Vas rack sampleren gondolkodom, és a beteg eszközöket szeretném hadrafogható állapotba hozni.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok! 

Nekem csak magam szórakoztatásra van home studióm Pro Tools alapon. Rögzíteni nem szoktam, ha ilyenre van szükségem, ahhoz elmegyek másokhoz. 

Szintiket a 96I/O-n keresztűl füzöm a láncba.

Számítógép:

Dell T7500 (Xeon 3Ghz) Hackintosh OS-X10.7.5-el. 

(Ezt lecseréltem Egy Mac Pro-ra az első poszt óta)

Pro Tools HD3: 

HD8 és 10Native szoftverrel

96I/O + 2db 888/24 I/O (ennek csak a kimeneteit használom az összegzőhöz)

(A 96I/O-t lecseréltem egy 192I/O-ra. :)

Plug-in: 

Eventide Anthology X (Nemrég upgradeltem, nagyon szeretem, Band Delay-t, H3000-et szinte minden projectben használok.

Moogerfogger Bundle

Classic Comp Bundle

Reverb One

TC VSS3

TC Tube Tech CL-1B

Massenburg Parametric Eq

Purple Audio MC77

Oxford Inflator

Line 6 Echo Farm

TL space

Joeemek bundle

Soundreplacer

Kush audio Clariphonic DSP mkII (Ezt egy barátom ajánlotta, azóta nagyon szeretem használni vokálra, vagy szóló szintire)

Hangszer, V-Synth:

Korg M1r, (Szeretem, mert már már klasszikus hangjai vannak)

Moog Minitaur (Nincs kérdés basszusra. Néha too much, szokni kell)

Virus Indigo TDM (Már ezért majdnem megéri a Pro Tools)

Acces Virus TI (Snow)

U-He Diva

ReFx Nexus (Szeretem, mert kompakt, gyors, és némi analóg emuláción átküldve dögös is) 

Outboard, Effect:

Lexicon PCM80

SSL 4000 Bus Compressor klón

Passive Tube Eq klón

Neumann v475-2C alapjaira épített összegző. (Saját kezemmel építettem, 16 bemenet (bővíthető), és a trafós ki és bemeneteknek köszönhetően szép szinezett hangja van. Ár/érték arányban pont elég nekem). Ha valakit érdekel, szívesen segítek benne, megmutatom.

Lehallgatás: 

Adam F7, amit TC BMC-2-n keresztűl vezérlek. 

Nagyon szeretem, mert tudja az adat bemenetet, így Adat 1-2-n kiküldöm a projectet, és 3-4en megy a referencia sávjaim keverésnél. Így könnyű az összehasonlítás. 

Valamint tud referencia hangerőt (Előre beállított), valamint stereo/mono/side állást is. Ezek nagyon megkönnyítik a munkám.

Fejlesztés, amit szeretnék még: 

Moog Slim Phatty (ezt azóta megvettem, de el is adtam. Nem jött be a hangja a projectjeimben)

Nord Lead A1r

Adam Sub 10

UAD kártya

TC MD3

Pro Tools HD10 (mert ez azért egybe 8 és Nativ 10 :) )

 

 

Szerkesztette Keller Sándor
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok,

Nekem még most van kialakulóban az otthoni kis stúdióm.
Egyelőre ott tartok, hogy elkezdtem kételkedni a meglévő cuccaimban...
Merészen behordtam a 4X3 méteres tetőtéri szobácskába úgy 4 négyzetméter kőzetgyapotot, hogy "nehogy már visszhang legyen". Ezzel most ott tartok, hogy kb. "túlcsillapítottam" a szobát. Ezen még variálnom kell, mert a 8cm vastag lapokat némileg túlzásnak érzem.
Viszont ami a legnagyobb bizonytalanságom tárgya:
Van 2 Electro Voice Sentry 100 A típusú monitorom. Tudom, nagyon régiek, de mivel annak idején nagyon olcsón hozzájutottam, elkezdtem használni őket. Amit találtam leírást róla, abban a gyári ajánlás az, hogy tegyük földre / falra őket. Tudom, aki ezt most olvassa, az minimum keresztet vet (vallási hovatartozástól függetlenül), de tényleg ezt írják:
https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0ahUKEwjIptbdpLjLAhWhDZoKHVVTDycQFggpMAU&url=http%3A%2F%2Fwww.electrovoice.com%2Fdownloadfile.php%3Fi%3D970138&usg=AFQjCNFpYqIU41kpElbeXgBCNpmq9961Cw&sig2=pXqU3kdsZCuXc5UwjzGLYg&bvm=bv.116573086,d.bGs&cad=rja

Ezek után még ott a SUB kérdése is. Ez a hangfal 45Hz-ig megy le -3dB-en belül (leírás szerint). Én elektronikus zenéket (House, Dance) csinálok, illetve másoknak is masterelek ebben a stílusban. Kérdés, hogy célszerű lenne-e ehhez egy sub-ot is venni, és ha igen, milyet? Bár ezeket a zenéket klubokra tervezzük, ott meg 40Hz alatt általában vágnak, de azért mégis jó lenne hallani, mi történik a bűvös 45 Hz alatti mélységekben, annál is inkább, mert attól, hogy nem hallom még az a tartomány is mozgatja a membránt.
Ja, és a leírás szerint 18 KHz-ig van +-3dB-ben, ami szintén aggodalomra ad okot, főleg ha megnézem a mai monitorok frekvencia átvitelét, ami jócskán 20K fölött van, nem ritkán 24-25 KHz. (más kérdés, hogy én kb. 16000 Hz-ig hallok használhatóan) Szóval egyelőre 2 nagy kérdés van:
1: Érdemes még használni ezeket a régi bútorokat, vagy drasztikus változásokat tapasztalnék, egy újabb modernebb monitorral?

2: Ha ezeket használom tovább, beruházzak-e SUB-ra, és mit ajánlotok?

Lehet, hogy ezeket más topicokba kellett volna írnom, de nem akartam több helyre írkálni. sorry.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Updated: 2017.01.22


Üdv mindenkinek. 
Gondoltam leírom nektek az én kis "stúdióm" felszerelését. 

Kezdjük először is a legkomolyabb cuccokkal.
- Yamaha Tyros 3 - arranger
- Yamaha PSR S970 - arranger
Mindkét hangszer egy nagyon komoly cuccos.
A megfelelő hangszinkészlettel mindkét hangszer fel van vértezve.

Lehallgatási setup I.
- Garry Lite 15 passzív hangfal - igen, én azon kevesek közé tartozom, akik Pa rendszeren kevergetnek.
- Dynacord PM1000-3 - keverőerősítő - ennek igazából csak a végfok és az interfész részét használom itthon, mert sajnos a Dyna nagyon Hifis(a keverő részéről már ne is beszéljünk, egyenlő a nagy 0-val), de még mindig lineárisabb rendszer, mint a következő láda.

Lehallgatási setup II.

- Solton MF300 aktiv láda - Belépő szint, de a Garryvel felveszi a versenyt hangzásban. Hátránya sajnos az, hogy nem lineáris a láda, valamint nehéz is. 
(Azóta vásároltam egy dbx Driverack Pa2 rendszerprocit, és hála az RTA funkciójának sokat sikerült javítani a láda hangolásán, illetve az egyik legnagyobb tényezőjét sikerült a ládának befolyásolni, a teljesítményét, így egy kellemes hangnyomású ládát sikerült faragnom belőle. De azért nem lennék ellenére egy jóféle Yami monitornak, mondjuk egy HS7-esnek.) 

- Allen&Heath Zed10FX - főként ezt használom keverőnek, de ez a fő Audió Interfészem is. Nagyon tetszik a cuccos, bár az a hibája, hogy meg emeli a magasakat. Jártam már úgy ez okból kifolyólag, hogy egy projekten túl ütött a dob, meg teljesen aránytalan lett a Mix. De azért mostanra már minden hibájával együtt megszoktam, és tudom ezt a kellemetlenséget korrigálni. De ha lesz rá lehetőségem, mindenképp lesz egy külön interfész erre a feladatra. 

Fejhallgatóm
- Sony XD150B -  Nagyon olcsó, de annál profibb füles. EKI ajánlására vettem meg, és nem bántam meg. Akár az életemet is rá merném bízni.

Mikrofon
- Audio-Technika AT2010 - friss szerzemény. A Neumann KMS105-el simán felveszi a versenyt linearitásban, legalább is szerintem.
 

Platformomat tekintve PC-n dolgozom.
2x3,4Ghz AMD ---> Alaplapomat tekintve ez bővíthető akár 4 magosra is.
8GB RAM
1TB HDD 


Samplitude Pro X Suite DAW-al dolgozom.
2016. November vége óta már Presonus Studio One Professional-en dolgozok.
Rájöttem, hogy az idáig használt v. általam tesztelt dawok, nem igazán azt adják nekem munka szempontjából, amit szeretnék, így beruháztam rá a Black Friday keretében. 
Itt használt plugincsomagok,
Oxford Elite, Waves, Softube, Lexicon Effects Bundle, PSP Vintage Warmer 2, iZotope, Presonus.


Arrangerekre Cakewalk Pro Audio, illetve Midifile Optimizer 8-al dolgozom.
Néha napján soundokat is csavargatok a Kontakt 5-ben.
Jelenlegi packom: Korg PA50, Roland GW8

Főprofilom leginkább a hangszerelés, és a különféle hangi utómunkák.
Szeretném bővíteni eme tevékenységi kört, de ehhez elsősorban egy külön helyiségre volna szükségem, mert így nagyon nehezen férek meg ezen eszközökkel egy szobában. 

Szerkesztette rodymusic
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na üdv mindenkinek. 

Eltelt másfél év az utolsó stúdió bemutatós irományom óta, viszont ez a másfél év is olyan szintű újításokat hozott, hogy ez megért egy új hozzászólást.
Kezdjük először is a legkomolyabb cuccokkal.
- Yamaha Tyros 3 - arranger (mostmár az elsőszámú "haknis" munkaállomásom)
- Yamaha Tyros 4 - arranger (ezen a cuccon nagybátyámmal osztozunk ... De arrangeres munkákat már ezzel csinálok javarészt.)
Mindkét hangszer egy nagyon komoly cuccos.
A megfelelő hangszinkészlettel mindkét hangszer fel van vértezve.

A I. számú lehallgatási setup nem változott, viszont a II. számú setupban nagy változások történtek. 

Ugyanis a már ismert Lite 15-nek a kis tesója (Lite10) foglal helyet, a saját végfokjával. Ez meg van támogatva egy Behringer X-Air XR12 digitális keverővel, így a DBX-el együtt egy full lineáris rendszerem van. Persze még mindig nem olyan, mintha egy stúdiómonitorom lenne, de ha így haladok a fejlődésben 2 év múlva össze is jöhet egy pár normális minőségű hangdoboz. Én nem kapkodok ezzel, idő van bőven, ráérek. 

A fő interfészem is megváltozott. Így most már sikerült szert tennem egy UMC204HD csodára, ami nagyon kellett már a stúdiómnak. 

A fejhallgatóm még mindig a Sony XD150B. Egyelőre még használható, bár a csatlakozó lassan megadja magát, így azt cserélnem kell nemsokára. De ettől függetlenül még most is teszi a dolgát, és nem adnám a világért sem. Inkább veszek kettőt is belőle, ha a mostani példányom megdöglene.

Viszont a PC-s plattformom igen nagy változáson ment keresztül.
Egy hónapja sikerült szert tennem egy komoly munkaállomásra, amihez egy jó ideig nem kell majd hozzányúlnom.
Ebben jelenleg egy 6 mag 12 szálas Xeon ketyeg 2,8Ghz-en (Turbóval 3,2Ghz) illetve 12GB Rammal gazdálkodik a cucc, ami nem gyenge. 
Háttértárak tekintetében van most benne egy Hitachi 1Tb 7200RPM-es vinyó, egy 160Gb WD Velociraptor vinyó.
Pff ... De minek van benne egy 160-as ??? - Nyugi haver! Várd ki a végét.
És hogy adjunk a sebességnek - és ha minden igaz jövőhéten - érkezik bele egy 120Gb-os NVMe SSD, amivel igencsak komoly teljesítményt tudok elérni rendszer oldalon.
Na jó, de minek a 160-as HDD???
Nos mivel hátam mögött hagytam a kiöregedett, energiapazarló, túlmelegedő AMD plattformot, így lehetőségem nyílt egy olyan plattform felé is nyitnom, amiről még álmodni sem mertem volna mostanában. Ez a Hackintosh. De mivel még nem mertem neki ugrani az éles feltelepítésnek, ezért virtuálisan fut jelenleg a cucc. De mivel a virtualizációnál nem célszerű a gazda OS-t és a vendég OS-t össze ereszteni egy HDD-n, na hát ezért kell egy 160GB-s vinyó, hogy ne a GAZDA OS-től vegyük el az erőforrásokat ...
De miért pont 160GB-os??? - Na igen ... Hát azért, mert ezzel kaptam a gépet, és ezt nem használtam volna másra. 
Jelenleg ezen a plattformon bontogatom szárnyaimat, azon belül is a  Logic Pro X-ben. 
Annyi biztos, hogy mióta ismerkedek az OSX-es DAW-okkal, megszűnt az összes maradék lelkesedésem az Arrangerek iránt. De ezt az érzést ugye ismeritek páran? 

Akarsz még valamiben fejlődni???
Persze.
- stúdió helyiségem elszeparálása, átjáróház megszüntetése ... aminek megvalósulására komoly esélyeket látok
- Minimum fullHD tévé ... El sem tudjátok képzelni mennyire jó, főleg nyáron, amikor beüt az alkotói válság, a nagy meleg, és nem mered bekapcsolni a géped, mert félóra alatt felfűti a szobád. Ehhez meg elég egy Chromecast-et csapni, és tudsz úgy Youtube-on böngészni egész nap, hogy nem kell bekapcsolnod érte a géped. Az a hab a tortán, hogy gépre kötve igen nagy monitorod lesz ezáltal ;)
- lehallgatórendszer ... Presonus Eris E5 vagy E8-at tervezek. Ezeket hallottam, viszont van időm dönteni.
Asszem hirtelen ennyi.

 

Szerkesztette rodymusic
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok! 

Az első kérdésem, hogy nektek nem megterhelő komolyabban belemélyedni egy szabadidős tevékenységbe?

mint például.: zenekészítés, nem alapszinten megírni egy zenét? megfejteni 2-3 rejtvényt, olvassni valamit?
Ne nézzetek tanulatlan igénytelen lusta embernek, de ez az ősmagyar ellenállás bennetek is bennetek van?

Nem tudom legyőzni, és vesztegetem az éveimet, amikor a leg termékenyebb lehetnék...

A másik... milyen lelki, vagy szellemi állapot kell ahhoz, hogy úgy alakuljanak a dolgok, hogy meg tudjak valositani egy homestudiot?

munka, tippmix, kaparós, eladok valamit itthonról?

ellustultam az évek alatt... sokszor le tudom győzni, és volt már olyan is, hogy 3 zenét megírtam egy nap... de a legmagasabb teljesítmény is csak 90% volt és már baszott az ideg meg az ellenállás...

az elektronikán kívül gitározok is, és nem tudok dönteni, hogy melyikkel akarok komolyabban, és véglegesen foglalkozni...

3 szor adtam el minden elektronikát és vettem gitárt vagy gitáros cuccot... aztán meg a gitáros cuccokat adtam el...

rájöttem, hogy egyik "agyféltekéből" sem akarok kiszállni... sokszor rájöttem, hogy tuti biztos, hogy ezt akarom... (pl elektronika).

Igaz az, hogy csak az egyikben lehet kiemelkedő az ember?

Elévülhetetlen érdemeim:

- felcsavarodtak a fára beállva a zenémet hallgatva..

- az én nevemhez köthető a "djent" metál stílus, én játszottam először olyasmit... 

mindkét lehetőséghez olyan elévülhetetlen érvek tartoznak, hogy egyszerűen az ember nem tud választani közülük...

Szóval, mit tegyek, hogy tegyem, miért tegyem, miért ne?

 

nem voltam sok? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta Kadam23:

nem voltam sok? :)

Szia!

Nem kötekedésből kérdezem, de ezt józan állapotban írtad? Mert kicsit olyan, mint amikor az embernek szar kedve van, otthon punnyad, mert lusta mindenhez, aztán felpattint néhány sört, vagy bedob valami rövidet, aztán rátör az önsanyargató kritikai kényszer és azt meg akarja osztani a világgal :)

Szerintem tudod Te a választ az összes kérdésedre, csak megerősítést vársz mástól - és éppen az a lényeg, hogy ne várd a megerősítést, hanem csináld. A hobbinak akkor van értelme, ha jól érzed magadat tőle/benne.

Meg azt is lehet, hogy egy időre hagyod az egészet a francba és csinálsz valami mást, hátha :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2018. 08. 10. at 12:16 írta Kadam23:

Sziasztok! 

Az első kérdésem, hogy nektek nem megterhelő komolyabban belemélyedni egy szabadidős tevékenységbe?

mint például.: zenekészítés, nem alapszinten megírni egy zenét? megfejteni 2-3 rejtvényt, olvassni valamit?
Ne nézzetek tanulatlan igénytelen lusta embernek, de ez az ősmagyar ellenállás bennetek is bennetek van?

Nem tudom legyőzni, és vesztegetem az éveimet, amikor a leg termékenyebb lehetnék...

A másik... milyen lelki, vagy szellemi állapot kell ahhoz, hogy úgy alakuljanak a dolgok, hogy meg tudjak valositani egy homestudiot?

munka, tippmix, kaparós, eladok valamit itthonról?

ellustultam az évek alatt... sokszor le tudom győzni, és volt már olyan is, hogy 3 zenét megírtam egy nap... de a legmagasabb teljesítmény is csak 90% volt és már baszott az ideg meg az ellenállás...

az elektronikán kívül gitározok is, és nem tudok dönteni, hogy melyikkel akarok komolyabban, és véglegesen foglalkozni...

3 szor adtam el minden elektronikát és vettem gitárt vagy gitáros cuccot... aztán meg a gitáros cuccokat adtam el...

rájöttem, hogy egyik "agyféltekéből" sem akarok kiszállni... sokszor rájöttem, hogy tuti biztos, hogy ezt akarom... (pl elektronika).

Igaz az, hogy csak az egyikben lehet kiemelkedő az ember?

Elévülhetetlen érdemeim:

- felcsavarodtak a fára beállva a zenémet hallgatva..

- az én nevemhez köthető a "djent" metál stílus, én játszottam először olyasmit... 

mindkét lehetőséghez olyan elévülhetetlen érvek tartoznak, hogy egyszerűen az ember nem tud választani közülük...

Szóval, mit tegyek, hogy tegyem, miért tegyem, miért ne?

Akkor kezdjük az elejétől. Előre bocsájtom, nem leszek rövidebb én sem ;)
"Az első kérdésem, hogy nektek nem megterhelő komolyabban belemélyedni egy szabadidős tevékenységbe?
mint például.: zenekészítés, nem alapszinten megírni egy zenét? megfejteni 2-3 rejtvényt, olvassni valamit?"


Egyáltalán nem. Ezt legfőképp úgy tudtam elérni, hogy tudatosítottam magamban azt, ha esetleg több időt is fog igénybe venni a dolog, nem muszáj azonnal a végére járni. Eleve az emberi érzékszervek ennél a munkánál van a legjobban megterhelve, s ha nem figyelsz oda, könnyen megtörténhet az, hogy az egész projektet elcsavarod, mert már fárad a füled, nem úgy hallod a dolgokat. Aztán csodálkozol legközelebb, amikor előveszed, miért szól úgy ahogy. Már csak emiatt is inkább több részre szeretem osztani az alkotói folyamatokat. 
Míg nem dolgozok főállásban sehol sem, hanem tanulok, addig ezzel nem lesz baj, mert mindig mindenre tudok szánni elegendő időt. Számomra ez a módszer mindig bejött, és hacsak nem üt be valami krakk, addig nem fog ez felborulni.

 

,,A másik... milyen lelki, vagy szellemi állapot kell ahhoz, hogy úgy alakuljanak a dolgok, hogy meg tudjak valositani egy homestudiot?
Munka, tippmix, kaparós, eladok valamit itthonról?"


7-8 évvel ezelőtt kezdtem el komolyan érdeklődni a stúdiózás iránt. Akkor még ilyen alapszinten toltam. Érdekelt az arrangerek világa. Már csak azért is, mivel akkor kezdtem el szintetizátoron tanulni. Nagyon birizgálta a fantáziámat, sőt addig fejlődött a történet, hogy elkezdtem arrangereket programozni MIDI-n keresztül. Ebbe beletartozott ugye a midi fájlok arrangerre való Optimalizálása, akár maga a stílus készítés is, stb. Ehhez nem kellett nagy gépigény, sőt még az arranger is adott volt, az I.-es lehallgatási setup-al együtt. Persze, ahogy haladtunk az idővel, szükségem volt egy erősebb hardverre is, ami gond nélkül kiszolgál a következő 4 évben. Tulajdonképpen, mint pályakezdő, olyan nagy erőfeszítésem nem volt benne, mivel nagybátyám felfedezte, hogy nagy érzékem van ezekhez a dolgokhoz, így az akkori első arrangeremet Ő állta. Persze ezért csak egy dolgot kellett megtennem, hogy ha hozza a bulikat, akkor menjek vele, és segítsek rajta. Ez két dolog miatt is nagyon hasznos volt. Eleve plusz zsebpénz, amit teljességgel magamra költhettem, illetve az a tapasztalat, ami a haknizásoknál tudok kamatoztatni, tehát bele látok ebbe a folyamatba is, és az itt tanultakat bárhol tudom hasznosítani.

Viszont a haknizáshoz elengedhetetlen egy minimális szintű háttérmunka, olyan, mint gyakorlás, akkor demó anyagok készítése, vagy mint az arrangerek kidolgozása, hogy ami szól a cuccból az eladható legyen. 

Első sorban a demó anyagok készítése volt az a jellegű feladat, amihez az akkori számítógépem teljességgel alkalmatlan volt. Akkor hogy oldjuk meg ezt a problémát? Új hardver? 
Éves szinten akkoriban, jó ha 4-5 rendezvényem volt. Abból a pénzből nem lehetett jó hardvert venni akkoriban, így a felső középkategóriás PC konfigok számomra túl sokba került volna.
Így maradt a(z) (alsó-) középkategória. Marha nagy mákom volt 4 évvel ezelőtt, mikor megszületett bennem az elhatározás, ugyanis akkor indult a diákmunka program. Így abból a fizetésből legalább tudtam venni egy olyan gépet, ami kiszolgál egy darabig. Persze lehetőségeimhez képest, minden évben sikerült fejleszteni is, amellett hogy semmiben nem szenvedtem hiányt. Ugyanúgy tudtam ruházkodni, és ugyanúgy haza adtam a pénzt. 
Aztán ugye nekem is szélesedett a látóköröm. Hitspace netes videósorozat, MusicDivision Youtube csatorna, Ekidio-nak a Logic Pro X-es videói, és sok más irodalom. Az ott tanultakat szerettem volna mindenképp kamatoztatni. Munka volt. Kellett dolgozni a saját formációnknak a demó anyagán, akkor a suli rádiónak a műsorainak összeállításán. Amire a gépem még úgy ahogy alkalmas volt. De nem volt interfészem. Alaplapi interfészen kevertem ki az egy szál diktafonnal felvett anyagot, majd vegyítettem össze a letöltött zenékkel. Az arrangeres demók is úgy kerültek utómunkára, hogy az akkori arrangerben már volt egy 2x2 sávos hard disc recorder, amivel a felvétel kissé körülményes volt, de ha jól csináltad, volt 2 sztereó sávod, ami utómunka kompatibilis volt. Persze a sláger nyersanyag az legtöbbször a diktafonon rögzített master állomány volt, így legtöbbször ezen szerettem dolgozni, mert ez volt a legkompaktabb. Hakniba sokkal könnyebb volt ezt vinni, és beilleszteni a rendszerbe, és nem mellesleg időt is spóroltam vele.
Ám szépen lassan elkezdtem érdeklődni a számítógépes zenélés iránt is. Az ugye egy teljesen más alkotói folyamat, egy teljesen más hardver igénnyel.
Legfőképpen az elektronikus zene volt az inspiráló erő. Az első projekteket mind az alaplapi interfésszel csináltam. Tekintetttel, hogy milyen pluginokkal dolgoztam akkoriban, nem volt bődületes hardverigénye. Persze amikor szintet próbáltam lépni. Hangmintákkal való bíbelődés, nagyobb CPU-t igénylő folyamatok, szépen lassan kifeszegettük a hardverem határait.  
A legnagyobb probléma, a külső interfész hiánya volt. Valahogy sosem tudtam rá elegendő anyagi forrást félre tenni a gépem fejlesztése mellett. Ha sikerült, akkor meg a kiszemelt hangkártyát vitték el. Sokáig halasztottam a dolgot, végül tavaly jutottam el oda, hogy be tudtam szerezni. Ezzel a lépéssel, bizonyos számítási folyamatoktól sikerült megszabadítani a gépet. Ugyanakkor lett 2db jó minőségű mikrofon előfokom is, ami bármikor vonalszintű bemenetként tud viselkedni, ami már is sokat egyszerűsít a felvételi folyamatoknál. 

Aztán telt az idő. Családban már mindenki korszerűbb, erősebb hardvereken nyomult, egyedül csak nekem volt 2 mag 3,4GHz proci/8gb ram AMD konfigom. Amennyit beleforgattam a hardverbővítésekbe, mára már egy forintot nem ér. Gazdasági totálkár. Tervezett elavulás. Ami tetszik, válassz. 

Azt azonnal tudtam, hogy fejlődnöm kell, de hát pénzem szűkében álltam. Amikor erre ráébredtem, kb idei év Januárja volt. Hát tekintettel arra, hogy független akartam maradni nagybátyámtól(a kellő alapok amik kellenek a haknizáshoz, meg volt már, mással nem nagyon akartam Őt terhelni), így a kölcsönpénz, mint olyan lehetőség, teljesen elvetettem. Ha már saját pénzemből megtudtam venni magamnak az interfészt, és a régi gépem, akkor idén nem adja fel az sem, ha ugrok egy szintet. Az egyik ilyen motiváló dolog, a rendezvények számának a növekedése, több rendezvény=több lóvé, illetve a második,  a nyári diákmeló, mint lehetőség. Haverokkal diákmelózni a legnagyobb buli, nem mellesleg pénzt is keresel vele, és attól jobb, mintha otthon ülnék. 

Kb 2 hónapja kezdtem el felvázolni a lehetőségeket a legolcsóbbtól, a legdrágábbig. 
A számítógépem további bővítésétől, az akár teljesen új számítógép vásárlásáig szinte minden lehetséges opciót. 
Az első opció a gazdasági totálkár miatt nem érte volna már meg. 
Második opció a használt felsőközépkategóriás konfig volt, ami már sokkal élhetőbb és reális célnak mutatkozott. 
Volt kapcsolatom a vásárláshoz, és igen jó áron tudtam hozzájutni a vashoz, és egy jó használt konfig a kellő törődéssel még simán felveszi a kesztyűt szolgáltatásban a nagyok ellen. (Így nem véletlenül ezt választottam.)
Harmadik opció a Használt Apple termék volt. Az ötlet jó, de ütőképes hardvert találni olcsón lehetetlen. Majdnem 3x annyiba került volna, mint amennyi pénzem volt erre az egészre, és a szoftveres támogatás korlátja miatt amúgy is lutri lett volna belevágni.
Negyedik opció egy Új PC összeállítása lett volna, ami az előzőhöz hasonló okok miatt nem valósulhatott meg. Noha az új hardverek akár 7-8 évig is kiszolgáltak volna, ütőképes hardvert a mai árak mellett lehetetlen olcsón kihozni. 

Hitelt nem akartam felvenni, de nem is volt állandó jövedelmem ehhez, így ez amúgy sem jöhetett volna szóba. 
Szerencsejáték nem volt erősségem, így ha arra bízok mindent, lehet ennyi sem valósul meg.
Amúgy is, szerintem sokkal jobban megtudja az ember becsülni azt, amiről tudja, hogy a saját pénze van benne és amiért tényleg meg dolgozott. 

Mostmár van arrangerem és ütőképes munkaállomásom.
Mivel már csak magamnak dolgozom(sulirádió kiesett, beugrós melók ritkán akadnak), így már nem is indokolt a nagyobb szintű technikai felkészültség, tekintettel, hogy Home stúdiót építek, így nem is az a cél, hogy High End minőségű vasakat tartsak itthon.
Én ezért nem sietek. Ha valami kell még, biztosan meg lesz később is. Ha esetleg újra komolyabbá válna a dolog, akkor mostmár legalább nem a 0-ról kezdek neki, és ha természetesen mégis kevés volna ez az apparátus a projekthez, stúdiós barátom kapuja mindig nyitva áll ;)
 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta Koródi Csaba:

Én (mi) még 486-os gépeken zenéltünk WIN98-al olyan idős korunkban, mint amennyi idős Te most vagy

Sőt...!! Én gimisként még egy szál mono kazettás magnóval és egy sztereo szalagossal (orsóssal) készítettem otthoni ("többsávos") felvételeket. A "harmadik" sávnál már olyan mértékű volt a szalagzaj, hogy nem volt értelme több sávot még felvenni mellé. (Volt egy preparált sztereo tuhel csatlakozó, amibe két kábel ment, és mindkettő kábel másik végén egy-egy mono csati volt. A sztereo ment a szalagos magnóba, az egyik mono a hangszer erősítőjébe, a másik meg a kazettásba. Nem tudom, el tudja-e ezt még képzelni valaki az itt jelenlévők közül.)  :)

Ha akkor lett volna olyan eszközparkom ('78-'82 !!!!), mint ami akár 10 évvel ezelőtt volt, az a kánaán a köbön lette volna!

A Gravis Ultrasound - egy 386-DX-es PC-vel, 2MB(!!!!!) RAMmal, 300MB-os(!!!!) HDD-vel - a '90-es évek elején istencsászárkirályság (= ultramodern überprofesszionális hangstúdió) volt a fentiekhez képest.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
35 perccel ezelőtt írta Bendi:

Sőt...!! Én gimisként még egy szál mono kazettás magnóval és egy sztereo szalagossal (orsóssal) készítettem otthoni ("többsávos") felvételeket. A "harmadik" sávnál már olyan mértékű volt a szalagzaj, hogy nem volt értelme több sávot még felvenni mellé. (Volt egy preparált sztereo tuhel csatlakozó, amibe két kábel ment, és mindkettő kábel másik végén egy-egy mono csati volt. A sztereo ment a szalagos magnóba, az egyik mono a hangszer erősítőjébe, a másik meg a kazettásba. Nem tudom, el tudja-e ezt még képzelni valaki az itt jelenlévők közül.)  :)

Ha akkor lett volna olyan eszközparkom ('78-'82 !!!!), mint ami akár 10 évvel ezelőtt volt, az a kánaán a köbön lette volna!

A Gravis Ultrasound - egy 386-DX-es PC-vel, 2MB(!!!!!) RAMmal, 300MB-os(!!!!) HDD-vel - a '90-es évek elején istencsászárkirályság (= ultramodern überprofesszionális hangstúdió) volt a fentiekhez képest.

Azert elonyei is voltak az “eszkoztelensegnek”....

a zeneles/gepeszkedes arany cca 90/10% volt. Ma ebbek jo, ha a forditottja.

meg az egyutt zeneles soran a probaterem kozepere lerakott belso mikrofonos kazettas-deck ohatatlanul azt okozta, hogy megtanultal zenelni.... hamar kivul talaltad magad, ha allandoan miattad kellett ujrainditani a felvetelt.....:)

meg a max 45 perc arra is jo volt, hogy tomor legyen a zene, uresjaratok nelkul.

a mai napig elvezem ezeket a 80-as evek beli felveteleinket. Ok (viszonylag, annyira nem is) szarul szolnak, de zeneileg sokkal inkabb ott van az a feeling, ami a studiobuveszkedesek soran azert egyre nehezebb fenntartani a steril kornyezet miatt.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
39 perccel ezelőtt írta Bendi:

Nem tudom, el tudja-e ezt még képzelni valaki az itt jelenlévők közül.)  :)

El ám! Én akkor pl. 2 db Tesla B100-al kezdtem. (Igen, akkor még din tuchel csatlakozók voltak, a mai midi dugó megfelelője). A kazettásokat rühelltem a kis szalagsebesség miatt.

Lenne mit mesélni...  :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
30 perccel ezelőtt írta NeoC:

meg az egyutt zeneles soran a probaterem kozepere lerakott belso mikrofonos kazettas-deck ohatatlanul azt okozta, hogy megtanultal zenelni.... hamar kivul talaltad magad, ha allandoan miattad kellett ujrainditani a felvetelt.....:)

Hú, de bizony, hogy így volt! Annakidején így készítettünk demo kazettát. Semmi stúdió, meg soksávos felvétel, meg pluginek... Egy hordozható kazettás a szoba közepére, aztán ami kijött a Vermona erősítőből, meg a - "jobbaknak" - Peavey-ből... Amati dobok, Vermona kétmanuálos orgona, Jolana gitár... Csak csorgattuk a nyálunkat a Korg MS-10-re, Rolandra, de még egy Solinara is...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta Bendi:

Hú, de bizony, hogy így volt! Annakidején így készítettünk demo kazettát. Semmi stúdió, meg soksávos felvétel, meg pluginek... Egy hordozható kazettás a szoba közepére, aztán ami kijött a Vermona erősítőből, meg a - "jobbaknak" - Peavey-ből... Amati dobok, Vermona kétmanuálos orgona, Jolana gitár... Csak csorgattuk a nyálunkat a Korg MS-10-re, Rolandra, de még egy Solinara is...

Hja. És mindig az énekes volt a problémás....:)

Jolanaja (nekem Musimám, egész sok pénzért láttam ugyanolyat mostanában), meg Vermona erősítője azért majd mindenkinek volt, aki ebben pörgött, és "aki tud, a Jolanan is tud..."

De olyan énekcucc, ami nem sivított és még ki is szólt az Amati mellől, az azért ritkaság volt. A szövegérthetőség természetesen alapból felejtős volt, ami talán mai füllel nem is volt akkora baj...:) De az énekesek bizonyosan kitanulták a shout-technikát, ha bármilyen szinten vissza akarták magukat hallani a jó kis Polimer szalagról....:)

A mi "professzionális", kicsit későbbi,  PECSA Nagyszinpadot is megjárt cuccunk ennyi volt 91.-ben:

Alesis D4 dobagy (nagy szám volt), + 4 db Finkey (él még?) dobpad, karámmal, meg egy valahonnan lopott cirkuszi nagydob. (ez utóbbi koncepció volt!)

Shure SM58 az énekre

Egy Roland W30, amiből mindegy egyéb jött. Ezt később kiegészítette egy Proteus2, ami szintén nagy szám volt, időszakosan volt (kölcsönbe) mindezek helyett egy CZ5000, majd még később egy EPS16+, szintén egyedüli hangszerként.

Ennyi volt a koncertcucc...:)))) Még ez is nehéz volt, pakolás szempontjából, és idomulni kellett az adott hely rendelkezésre álló technikájához. Ami akkoriban még inkább rockra volt összerakva, de általában leharcolt, ősöreg keleti gyártású cuccok voltak. Jobb helyeken valahonnan levetett "nyugati".

A próbateremben mindezt kiegészítette egy kivonuló ruszkikkal farmernadrágra cserélt cca 200 kilós 24 sávos "Elektronyika" keverő, ami egész korrekt Soundcraft kópia volt, valahol a gyári és a házi kivitelezés határán, és két db különböző, de elég nagy teljesítményű gitárerősítő, amikbe valahogy bement a keverő két oldala, és cca egyformára voltak állítva.

Ja, és mindehhez még annyit, hogy ez akkoriban (a mi köreinkben) annyira profi cuccnak számított, hogy bérelni akarták. Főleg miután valaki szerzett nagyon-nagyon sok pénzt valahogy, és 92-93 körül lett egy DAT magnónk is, mint bekacsintás a digitális világba. Aztán gyorsan abba is hagytuk....:)))

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 órája írta NeoC:

Ja, és mindehhez még annyit, hogy ez akkoriban (a mi köreinkben) annyira profi cuccnak számított, hogy bérelni akarták.

Hehe, ez a kedvenc részem :)

 

No igen, ennyire nem is akartam visszamenni a megemlékezésben, de valóban így volt. A gyerekkori barátommal úgy csináltunk sci-fi hangjátékhoz zenét, hogy a vasúton egy korlátot ütögetett tíz percig zenei alapnak egy kazettás diktafonra... akkoriban még nem volt a zsebünkben metronóm, úgyhogy a mutatós órája másodpercmutatójához igazodott. A felvétel attól lett jó sci-fis, hogy véletlenül túl lett vezérelve a diktafon és torz lett a felvétel, így nem is kellett vele semmit csinálni :) Erre kellett nekem zenét fabrikálnom.

A környezeti zajokra úgy vettünk zenét, hogy magnódeckkel felvettem a zajokat a kazettára, aztán egy másik magnóba áttettük, amiből kicsavaroztam az előmágnesező fejet, így nem törölte le ami a szalagon volt és pluszban ráerőltette a zenét, amit a második körben rájátszottam... ez volt a keverő :)

Űrcsata hangokat meg úgy csináltam, hogy egy relax kazettáról a jég rianásának a hangját elcsúsztatva egy csomószor egymásra vettem, így olyan lett, mintha egy csomó hajó szarrá lőné egymást :)

Akkoriban két dolog volt, ami ma nincs meg: szabadidő és lelkesedés. A lelkesedés megjönne ha lenne szabadidő, de amíg így élünk ahogy, addig az ember kerül minden olyan szituációt, amivel plusz munkát vesz a nyakába a nulla szabadidő és a család terhére.

A dolog pikantériája, hogy ez a gyerekkori barátom ma Írországban az Apple Garage Band fejlesző csapatában dolgozik... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...