Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Pluginek számítógépes keverésnél


Dyno

Kérdés

Kedves mindenki!

Véleményeiteket és tapasztalataitokat kérném arról, hogy az egyes natív eq-k, reverbek és dinamika effektek mennyire használhatóak, kinek mi tetszik, mitől vált esetleg a sáv teljesen műanyaggá (és nem a rossz beállítás miatt). Ez azért is lenne fontos, hogy az ember ne vegyen értelmetlenül mindenféle plugint, utána meg sajnálkozzon, hogy kár volt ilyenbe pénzt ölni. Jelenleg a Cubase 4-es effektjeit használom, szeretnék jobbat, és lehet, hogy rosszul gondolom, de az emberi tényezőn kívül (a rossz keverés és a hangszeres-énekes miatti gondokra gondolok) a pluginek milyensége is jelentősen változtathatja a mix minőségét.

Arra is kíváncsi lennék, hogy az esetleges DSP-s megoldások mennyire lehetnek jobbak a szerencsésebbre sikerült natívoknál, illetve melyik DSP jobb (pl az Emu 1820m-esem-é sokkal rosszabb-e, mint az UAD, vagy a Focusrite vagy egy már nem gyártott TC).

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 68
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

4 órája írta hunriksa:

silk: említetted a DSP-s hangkártyák effektjeit. Adott egy t.c. Electronic Konnekt 24D külső hangkártya, amiben (szerintem) elég jó kis onboard reverb és kompresszor/channel strip található. Viszont csak a reverb-et engedi át DAW-ba is, hogy felvehető legyen, a channel strip részt nem, ez gyárilag tiltva van, csak monitoron hallani. Érdemes küzdeni vele, hogy valahogy kivezetve rögzítsem annak a hangját is, vagy inkább valamilyen izmosabb plugint javasolnál? Fontos, hogy szinte csak beszédfelvételre használnám a cuccot, minimális énekkel (voiceover megbízások + hobbi énekelgetés). Előre is köszönöm! 

Nos...anno valamikor volt egy valamilyen TC outboardom...amiben sztem tök ugyanez az eq+dinamika kombó volt. Én azt nagyon nem találtam hasznosnak, nem igazán tetszett. Szóval rossztól kérdeztél. :))))

Link to comment
Share on other sites

10 órája írta deneverstudio:

Jellemzően olcsó cuccokon, rossz akusztikában, házilag felvett dolgokról van szó, még akkor is, ha valaki stúdiónak hívja az adott helyett.
A keverésre küldött anyagok 90%-a ilyen és elég kemény közdelem, mire valami értelmes hangot csinál belőlük az ember.
De nem feltétlenül csak ezért kell a rettenet számítási teljesítmény, hanem azért is mert nagyon sok felvétel eleve úgy készül még a jó cuccokon is,
hogy majd később lesz megcsinálva a tényleges sound, keveréskor.
Tehát ha pl. ének felvételnél nem volt vas leveller, akkor máris mehet mind a 20-30 sávra egy LA2A.
Utána persze EQ+comp, mert akkor nyilván az sem volt és ez hasonlóan megy minden felvett dolognál.
Ha a dob is natúrban van felvéve, akkor az főleg elég komoly teljesítményt elvisz, mire rendesen megszólal.

Kösz a választ Írtam az emailedre.

 

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta hejdzso:

Milyen sávok ezek?Mi rossz benne? - hogy utána helyre lehet hozni,hogy jó legyen? 

Jellemzően olcsó cuccokon, rossz akusztikában, házilag felvett dolgokról van szó, még akkor is, ha valaki stúdiónak hívja az adott helyett.
A keverésre küldött anyagok 90%-a ilyen és elég kemény közdelem, mire valami értelmes hangot csinál belőlük az ember.
De nem feltétlenül csak ezért kell a rettenet számítási teljesítmény, hanem azért is mert nagyon sok felvétel eleve úgy készül még a jó cuccokon is,
hogy majd később lesz megcsinálva a tényleges sound, keveréskor.
Tehát ha pl. ének felvételnél nem volt vas leveller, akkor máris mehet mind a 20-30 sávra egy LA2A.
Utána persze EQ+comp, mert akkor nyilván az sem volt és ez hasonlóan megy minden felvett dolognál.
Ha a dob is natúrban van felvéve, akkor az főleg elég komoly teljesítményt elvisz, mire rendesen megszólal.

Link to comment
Share on other sites

Nem akartam neki kulon temat, vagy hirt, ezert itt:

https://www.waves.com/best-sellers#sort:path~type~order=.default-order~number~asc|views:view=grid-view|paging:currentPage=0|paging:number=20

Nemtom miert csak ma vettem eszre, de vannak 30$-t megero cuccok. 200-300-at soha, de 30-at igen.

Jo bongeszest!

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta Csuzlee:

Kedves naplóm. Hétfő reggel 6:30. A tegnapi sokk után ma nyugodtan ébredtem. Szokás szerint leültem a gép elé, ellátogattam kedvenc fórumomra, ahol felütöttem egy számomra érdekes topicot. Utolsó hozzászólás Hobkins barátomé volt. Elolvastam és újra rám tört a nyugtalanság, szorongás :D

Akkor a célomat elértem :D

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta Hobkins:

Most mié'? Addig a reverb része is lehet "jó", amíg az ember nem "HALL" egy Quantec QRS XL-t . Há' nem? De! :D
(a röhögés, nem fikázás, ezt csak pár ember érti, hogy miért írom.. Igaz Csuzlee? :D )

Kedves naplóm. Hétfő reggel 6:30. A tegnapi sokk után ma nyugodtan ébredtem. Szokás szerint leültem a gép elé, ellátogattam kedvenc fórumomra, ahol felütöttem egy számomra érdekes topicot. Utolsó hozzászólás Hobkins barátomé volt. Elolvastam és újra rám tört a nyugtalanság, szorongás :D

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta silk:

Nos...anno valamikor volt egy valamilyen TC outboardom...amiben sztem tök ugyanez az eq+dinamika kombó volt. Én azt nagyon nem találtam hasznosnak, nem igazán tetszett. Szóval rossztól kérdeztél. :))))

Most mié'? Addig a reverb része is lehet "jó", amíg az ember nem "HALL" egy Quantec QRS XL-t . Há' nem? De! :D
(a röhögés, nem fikázás, ezt csak pár ember érti, hogy miért írom.. Igaz Csuzlee? :D )

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta Gamda:

Minél jobb a felvétel minősége, annál jobban érezhető az uad előnye.

Ezzel nem értek egyet úgy 100%-ig, mégpedig azért, mert látom a különböző pro arcoknál a tutorial videokban hogy tolják az ilyen olyan plugineket az olyan helyeken mint az United Recording, de amúgy komoly vasakon felvett sávokra. Azt kell tisztázni, hogy mire van szükség. Ha egy adott eszköz hangját és funkcionalitását szeretnéd viszont látni akkor kitűnő választás az UAD, de ha csak szeretnéd kikorrigálni hogy itt meg ott van egy kis rossz szobahang az éneken akkor oda nem egy UAD 1073 eq-t szúr az ember hanem mondjuk egy FabFiltert vagy akár a DAW sajátját.

Link to comment
Share on other sites

51 perccel ezelőtt írta Gamda:

Minél jobb a felvétel minősége, annál jobban érezhető az uad előnye.

Egyfelől igen, mert hallani, hogy nem rontja el, sőt akár hozzá is tesz.
Ugyanakkor a szar felvételeknél is nagyon sokat számít, mert amikor van egy rakás kukába való sáv, akkor azt semmi mással nem lehet rendbe rakni.
Márpedig ez gyakran megesik, amióta mindenki hangmérnök lett és minden garázsból "stúdió" lett.
Sőt, stúdiónak nevezhető helyekről is simán jönnek ki borzalmasan rossz sávok, amikben rengeteg a megfejtenivaló dolog.
Na, ekkor kell a rengeteg DSP teljesítmény, meg a jó minőségű EQ-k.
 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2012. 05. 22. at 20:23 írta Shatva:

Az eq-k közül nekem az UAD egyáltalán nem adott semmit amikor volt az UAD 1, ugyanazt a karcos emelést nyomta mint a többi rossz eq.

Megkérdezhetem milyen eq-t használtál UAD-on? Mert én nem ezt tapasztaltam. Legtöbbször neve 1073, Massenburg-ot és Manley Eq-t használok. 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2012. 05. 22. at 13:48 írta deneverstudio:

Emberek! Ha két gitár, vagy vokál sáv ki van téve két oldalra, az mi a picsától lenne fázishibás???

Márpedig ezek a vackok mindig azt mutatják, hogy "antiphase", miközben nyilvánvalóan nincs semmi baj.

Ez csak arra jó, hogy stresszeljék a pácienst, hogy valami nem oké.

Nyilván azért mutatja ezt, mert túl kis felbontásban nézni a dolgokat és lehet, hogy pár minta tényleg ellenfázisban van

véletlenül, de így meg semmilyen hasznos információt nem ad a cucc.

Ki a nyavalyát érdekel, ha valami 1ms-ig ellenfázisban van, így hogy két különböző sávról beszélünk?

Senkit. Ez csak kamu ellenfázis.

Innentől kezdve ez az egész használhatatlan, mert teleszarja az antiphase területeket, mielőtt

bármit is nézhetnél rajta egy konkrét effektelés esetén.

Amúgy lehet, hogy semmi baja azoknak az effekteknek, csak ott is marhaságot mutat a cucc.

Ha valami tényleg fázishibás, azt füllel rögtön hallja az ember és akkor kuka.

 

NIncs valakinél kéznél egy igazi goniométer?

Régen dolgoztam már vele, de én úgy emlékszem, hogy az nem mutatott ilyen ökörségeket.

Tök jogos. Másrészt meg a legtöbb szinyó eleve borzasztóan szétszól, ha ránézel bármivel. Kit érdekel!? Ha egy zenészt a szeme vezeti régen rossz úton jár! Hidd el a fülednek/agyadnak, hogy amit hallasz az jó vagy nem jó. Amit a mérőműszer mutat esetleges irány lehet, de ha javítasz is, akkor is fülre fogsz javítani, a füled fog vezetni. Aki szemre és értékekre javít az totál vakon van! 

Link to comment
Share on other sites

Én elég sokat dolgoztam SSL-lel. Vassal föleg. Mikor anno kihozta az SSL a Duendét, meghallgattam. Plugin szinten feltétlen a jobbak között tartottam számon, bár nagyon nem tudta azt, amiért a vasat szerettük. Ez addig tartott, míg a Waves ki nem jött a native SSL kopikkal, amik nem voltak kategórikusan rosszabak, mint az SSL féle DSP-s megoldás furcsa mód. Aztán hab a tortán, mikor megérkezik az SSL modell az UAD-ra. Azóta ennek van egy még durvább verziója is UAD-on, s azt kell mondjam, sajna az UAD elég rendesen elkeni SSL sound szinten magát az SSL-t is!

Ezek után értehetö, bár nem néztem a native SSL-t, de nem hiszek nekik...

(Ez szigorún magánvélemény, mondom, nem hallottam az SSL native-ot soha.)

és mind csak hasonlít a vasra :)

Link to comment
Share on other sites

a hangminőséggel kapcsolatban

-elsőrészt hozzáértés,

-másodszor már ott hogy egy zeneszerkesztő vagy egy sampler hogy játsza vissza a hangot

-milyen driver játsza a hangot (Directx,wave közel azonosan, Emu asio nekem másképp (a különböző felülkonvertálások miatt)

DAW alias

http://src.infinitewave.ca/

sampler

http://www.maz-sound.de/index.php?show=mpcs&mpc_id=34

http://www.simonv.com/tutorials/quality.php

Hozzátenném hogy a zenékben ezek a hibák kivédhetők ha az ember tud róluk, csak sokan nem tudják mit kell hallani. Silk egyik videójában említette, hogy amíg egy digitál cucc matekozza a hallani valót, addig egy analóg a fül természetéhez igazítja. Minden hang itt kezdődik, van egy dinamikája meg egy hangspectrumja. Itt kell kezdeni. eq, és kompresszor.

Saját észrevétel

DAW:

Reason régi (kása, nyomott (dull) ), Fruity új (jó magask de aliasos, beleértve a effekteket), Logic 8 (tiszta, eqja kása, tiszta effektek), Samplitude (tiszta,jó effektek tiszták), Cubase (kicsit nyomottabb de tiszta, eqja kása, effektjei enyhén nyomottak,kásák) Studio One ugyanez, Live (nyomott, kása, hq mode aliasos), Orion (Tiszta, enyhén nyomott) Reaper (tiszta)

Sampler:

kontakt (általános standard kása dinamika), Emu x (tiszta, viszonylag jó dinamika), akai s3000xl (nagy pitchnél alias de jól áll neki mert nem éles, brutál dinamika), Emu ultra (tiszta, erős dinamika)

Az eq-k közül nekem az UAD egyáltalán nem adott semmit amikor volt az UAD 1, ugyanazt a karcos emelést nyomta mint a többi rossz eq.

Az emu 1820m- es dsps eq viszont meglepően tisztán szól, igaz a hihg endből lecsap egy kicsit a felülkonvertálásból, de akkor is szépen szól.

A daw-okban ami legjobban tetszett eq, az a samplitude-é, illetve a reaper-é. Itt a compik is hasonlóképp effektek is hasonlóan.

aztán ott vana ddmf vst eq-k nem rosszak

meg most tesztelem a meldaproductions eq-jait amik használhatóságra magasan úgy tűnek hogy jók lesznek

fontos tudni hogy egyik digitál eq se jó zeneiségre, csak sebészi dolgokra, ne várj tőle masszív hangzást, ugyanez a igaz dinamikprocikra.

Link to comment
Share on other sites

Egyik cimborámnak próbáltam normális lekeverés csinálni analógon, és teljesen belevéreztem az Alchemy vst hangjaiban. A zongorájában olyan volt pl, hogy randomba panningolta az eleve rossz minőségű zajos aliasosat jobbra ballra, arra ráment mindenféle delay, meg aliasos filter, aztán amikor az érthetőségre került a sor meg a dinamikára, teljesen elvéreztem, mert magasemelésnél kijöttek a digitálzajok, dinamikánál meg a többi. Előszőr az ember azért sírt hogy az úgy jó ahogy van ne nyúljak hozzá, vagy ha igen akkor legyen ugyan olyan. Aztán ebből a végén nem lett semmi mert nem bízott bennem. Amellett a zene nagyszerű volt. Csak egyszerűen nem akarta érteni, hogy analóggal, meg normális samper zongorával jobb az eredmény. Ennyi a fájdalom ezekkel a mocskokkal!

Link to comment
Share on other sites

Cserfalvi T Z! Az hogy kitéve oldalra az mit jelent?

Én sokszor hallom a profi felvételeken, hogy konstansan előforduló panningot sosem csinálnak. Csak a csipkéket teszik ki oldalra, ami néha oda oda szurkál

Egyetlen normális fázismérő az izotope ozone-ban találtam, lisajous tipusú vectorscope. Dinamikára. Meg van egy másik is spectrumszinten, de az másra való.

Link to comment
Share on other sites

Emberek! Ha két gitár, vagy vokál sáv ki van téve két oldalra, az mi a picsától lenne fázishibás???

Márpedig ezek a vackok mindig azt mutatják, hogy "antiphase", miközben nyilvánvalóan nincs semmi baj.

Ez csak arra jó, hogy stresszeljék a pácienst, hogy valami nem oké.

Nyilván azért mutatja ezt, mert túl kis felbontásban nézni a dolgokat és lehet, hogy pár minta tényleg ellenfázisban van

véletlenül, de így meg semmilyen hasznos információt nem ad a cucc.

Ki a nyavalyát érdekel, ha valami 1ms-ig ellenfázisban van, így hogy két különböző sávról beszélünk?

Senkit. Ez csak kamu ellenfázis.

Innentől kezdve ez az egész használhatatlan, mert teleszarja az antiphase területeket, mielőtt

bármit is nézhetnél rajta egy konkrét effektelés esetén.

Amúgy lehet, hogy semmi baja azoknak az effekteknek, csak ott is marhaságot mutat a cucc.

Ha valami tényleg fázishibás, azt füllel rögtön hallja az ember és akkor kuka.

NIncs valakinél kéznél egy igazi goniométer?

Régen dolgoztam már vele, de én úgy emlékszem, hogy az nem mutatott ilyen ökörségeket.

Link to comment
Share on other sites

Nagyon köszönöm mindenkinek a választ, igazából nekem eddig minden hangkönyvtár ilyen volt, EWQL, Vienna , mindegyik... Főként a hegedűk szorultak fáziskorrekcióra. Egyébként az Izotope Imager is ugyanazt mérte mint a waves , tehát nem hinném, hogy a pluginban lenne a hiba. Esetleg tudtok ajánlani olyan zengető ami nem fázishibás?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...