Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Régi midi billentyűzet, vagy új usb-s?


M-Peter

Kérdés

Sziasztok!  Zöldfülűként feltennék pár kérdést, igyekszem egyszerűen elmagyarázni, sajnos nem vagyok spíler a témában. Szóval adott egy jó 10 éves 88 billentyűs Fatar midibillentyűzet, aminek kizárólag midi kimenete van. Az eddig a PC-hez való csatlakozást adó hangkártyát eladtam, így sehogysem tudom használni. 2 lehetőség adott: az egyik, hogy veszek kb 8000-ért egy egyszerű midi interfészt és azzal esetleg működik tovább a dolog, bár sok jót nem hallottam ezekről, saját tapasztalatom nincs velük. A másik, hogy valami további eszköz közbeiktatásával kötöm hozzá a géphez. Értsd, olyan midi/daw kontroller, aminek van midi bemenete is és tudja fogadni az öreg Fatar jeleit. Fogalmam sincs hogy létezik-e egyáltalán ilyesmi. Mindenképp be szeretnék szerezni idővel egy kontrollert, kérdés hogy most kiadjak-e összeget egy interfészre és egy kontrollerre, vagy megoldható ez másképp is? Szükségem van minimum 61 (lehetőleg súlyozott) billentyűre, ezért nem jöhetnek szóba a 2-3 oktávos, mini billentyűzetes kontrollerek, viszont kihasználnám pl egy Arturia BeatStep vagy ehhez hasonló cucc funkcióit. A komolyabb, sok bilentyűs sokfunkciós midi kontrollerekre egyelőre nem nagyon van keretem.  Nagyon nem vagyok képben a kínálattal és a működtetési lehetőségekel, nyugodtan helyre lehet tenni, nem sértődöm meg. :)   Minden ötletet és kombinációs megoldást meghallgatok. Köszönöm előre is!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Az nem világos, hogy ha nincs hangkártya, akkor hogyan / mivel szeretnéd használni? Mert hogy a PC-k alaplapi (integrált) hanghipjei (általában) tökéletesen alkalmatlanok a windows hangok lejátszásán kívül másra. Ha szoftokat szeretnél "meghajtani", ahhoz mindenképpen kell egy közepes hangkártya, amin (legalább is a legtöbbön) van standard MIDI DIN csatlakozási lehetőség. 

 

Ha veszel egy alap USB MIDI csatolót, akkor - szerintem - feleslegesen adod ki rá a pénzt, mert bármilyen számítógépes zenélés (gyakorlatilag) elképzelhetetlen egy közepes hangkártya nélkül. (Nagyjábó 40 ezer körül indulnak ezek. Ha ebből levonod a 8-10 ezer forintot, amit MIDI interface-re költenél, már "csak" kb. 30 ezret kell elkölteni.) Lehet találni ennél jóval olcsóbban is tisztességes hangkártyát használtan az apróban, ha nem ragaszkodsz a "vadiújhoz".

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm a választ, ezért írtam hogy nem vagyok teljesen még képben a dolgokkal. Lehet vissza tudom szerezni az eddigi kártyámat (maudio mtrack) és akkor újra tudnom majd használni a billentyűzetet. De a kontroller témát akkor sem dobom sutba.  Esetleg még szóba jöhet az egész cucc eladása és egy komolyabb kontroller beszerzése, de ez még utánaszámolgatást igényel.

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm a választ, ezért írtam hogy nem vagyok teljesen még képben a dolgokkal. Lehet vissza tudom szerezni az eddigi kártyámat (maudio mtrack) és akkor újra tudnom majd használni a billentyűzetet. De a kontroller témát akkor sem dobom sutba.  Esetleg még szóba jöhet az egész cucc eladása és egy komolyabb kontroller beszerzése, de ez még utánaszámolgatást igényel.

 

Vannak nagyon komoly midi billentyűzetek olyasmi jellegű szolgáltatással hogy un. "felmappeli" a saját vezérlőire az adott szintinek a vezérlőit, plusz biztos hogy találsz 61-eset, ezzel jelentősen könnyebb a munka, de abszolút nem vagyok képben.

A másik dolog hogy lehet a 88-asodnak is helye a dologban ha mondjuk zongorázol is, oda azért elkél.

Link to comment
Share on other sites

Igen, pont a zongorázás miatt tartanám meg, bár az utóbbi időben ez nem élvezett már prioritást. Véleményed szerint mennyiért lehetne értékesíteni egy ilyet? Pontos típusa Fatar TMK88 ... 10 éves hangszer, de vagy 6 éven keresztül nem volt használva, a maradék 3-ban is csak keveset. Teljesen hibátlan, nem nyekeregnek a billentyűk, poros környezetben sem volt. Valamit mennyi lehet egy az általad említett 61-es midibillentyűzet? Akár használtan is, pár éves is jó lenne. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...