Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Clip indikálása színpadon


anomalia

Kérdés

Sziasztok! Egy szokatlan és talán egy kicsit buta kérdésem lenne, főleg azok felé akiknek van színpadi tapasztalata hangosítás terén.
Megpróbálok rövid és érthető lenne. A kérdés/helyzet több konfigurációra is értelmezhető, most a példa kedvért egy konkrét konfiguráció által kérdezek..... nos
Adott pl egy HK Audio aktív hangrendszer, van SUB+2 Satellit, valamilyen limiter, és biztonsági procija van, hogy "ne lehessen" kilőni,
de ha ezt hajtod egy ideig értelemszerüen mégis csúnyán és hüppögve fog szólni, és példa is volt rá hogy az egyik satelit elhalgatott, és
csak órákkal később müködött újra. Az erősítést a SUB küldi a 2db szatelit felé, hozzáférni nem lehet semmilyen paraméterhez, csak egy ON/OFF
kapcsoló 2db VOLUME POTI (ami ugye mindíg csutkán kitekerve, ahogy kell) és egy fázisfordító.

A kérdés, és ahogy már említettem, ez bármilyen hangrendszerre érthető:
Színpadon hangosítunk vele, tegyük fel, zenész vagy és ez a saját cuccod, hozzád nincs közel a hangrendszer, bömböl a monitorod, kvázi
a hangrendszered hangját "pontosan" és kivehetően nem hallod. Szabadtéren, vagy egy nagy csarnokban zenélsz, és ez a HK Audio rendszer cirka 1kW-os. Még ha szemmel rá is látnál a SUB hangfalra, >>>amin nincs egyetlen led sem és indikátor <<<, honnan tudom, hogy hol tartok teljesítményben? Ha nincs lehetőségem előről hallgatni a cuccot, hogyan ítélhetem meg hogy hol tartok általános hangerőben, és nem torzít, esetleg limitál, vagy más határártéki artifaktokat "csinál"? Ahogy írtam sem indikátor, sem led a peakek-re itt nincs.....
Sok dal eltérően szólhat ugyebár, és egy hirtelen kick, bacc, akármi váratlanul nagyot üthet, és ha én csak a monitoromra hallgatok, könnyen

meg lehet a baj, azontúl ott a félelem, hogy kisülhet a cucc....  másik, hogy sokszor fárad a fülünk, mégis szeretnénk az adott hangrendszerünket "maximális" teljesítményen üzemeltetni, még a biztonásgos határokon belül természetesen...
Utólagosan hozzászerkeszteni ilyen hangrendszerekhez valamilyen "müszert", panelt vagy berendezést nem lehetne? Vagy még a hangrendszer bemenete elé beszúrni egy kiértékelő analizátort, ami előzőleg valamilyen módon kalibrálva volt az adott végfokhoz?

Tapasztalatokat, véleményeket, megoldásokat várok. Remélem érthető voltam.... :)
Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségeteket!
 

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szerintem nem túl szerencsés dolog folyamatosan túlhajtani egy cuccot. Csökkentsétek a hangerőt vagy vegyetek/béreljetek nagyobb teljesítményű hangosítást. Tegyetek egy limitert a keverő és a végfok közé. Esetleg egy haver álljon mindig a nézőtéren, és szóljon, ha baj van :) Az lenne a legjobb, ha a közönségben elhelyezkedve tudna keverni az állandó keverőemberetek (már gyártanak távolról irányítható keverőt is).

Link to comment
Share on other sites

én azt csinálnám, hogy az összes játszandó zenét egy hangerőre hoznám és így nem lennének kiugró dolgok. már egy laptopon/szintin belül is lehet limitálni a jelet és akkor egy viszonylag állandó hang megy a nagycuccra.

azt gondolom, hogy a beállásnál símán lejátszásra tennék egy zenét és kimennék a hangfalak elé meghallgatni, hogy mi a helyzet. aztán vissza a keverő/szinti/laptop mögé és finomhangolás.

nem kell szanaszét tolni a hangcuccot, mert annak semmi értelme :) inkább szóljon egy kicsit halkabba, de ne torzuljon.

 

nem hinném, hogy egy bármilyen műszer értelmesen megmutatná, hogy torzul-e a PA cucc vagy sem. látnál rajta mindenféle szép számokat és kijelzéseket, de ennyi, attól még torzulhat és megkattanhat a rendszer. szóval inkább fülre egy élvezhető és normális hangerőt belőni valami tesztzenével, a koncertanyagot meg ugyanarra a hangerőre normalizálva bejátszani és kész.

Link to comment
Share on other sites

mit szeretnél előadni, mi a koncepció? írj kicsit bővebben a körülményekről, hátha van rá megoldás. de így azért nem egyszerű kitalálni miről van szó, hogy nem tudunk minden részletet :)

Link to comment
Share on other sites

le van írva minden részlet... 1tagú zene (mondjuk DJ, vagy zenész) 1 maga hangosít, nincs lehetőség müsor kozben a hangfalakat precízen hallgatni, nincs lehetőség a színpad elől hallgatni a dolgot, nincs indikátor sem a hangrendszeren hogy villanjon, ha esetleg a felső határnál járok..... erre csak 1 megoldás van: kvázi nincs :)

Link to comment
Share on other sites

Nem értem a problémát. Nyílván van a színpadon legalább egy kis keverőd, annak nyílván van kivezérlésjelzője. Beállásnál meghajtod a cuccot annyira, hogy szépen bemásszon a pirosba de még ne torzítson. A hangrendszert belövöd úgy, hogy ezt szeresse, ne hüppögjön a limiter miatt... hagysz neki a biztonság kedvéért egy kis extra headroomot. így esélyed sem lesz túlhajtani "koncert" közben...ha valami klippelni fog, az a keverőd, de arra meg oda tudsz figyelni. Vagy félreértettem valamit?

Link to comment
Share on other sites

Szerintem nincs igazad, rengeteget dolgozom szezonban ugyanazon a motyón, egyszerűen hallom a hangján és látom a keverő kimeneti jelszintjén hogy mikor kell a vendég keverős miatt ránézzek a láda peak ledjére. Vannak olyan dolgok amiket tudom hogy nem tolerál a motyó és erre szoktam is figyelmeztetni a vendég keverőst, saját magam meg tudom rutinból hogy mit tekerek, meddig tolom.

 

Na ez alapján be kell tudd úgy állítani a cuccod hogy a sávokból megvagdosod amire érzékeny a láda és tudod hogy master jelszintben meddig mehetsz el. Innentől kezdve tudod hogy a motyó is hogy érzi magát.

Link to comment
Share on other sites

sajnos ezt egy keverővel nem lehet belőni, meg ott eleve veszteségek és plusz artifaktok jönnének elő...

 

Sajnos én már végképp nem értem, hogy miről van szó :D

Mi az, hogy nem lehet? Közvetlenül a HK-ba dugod mikrofonodat/gitárodat/szintidet/számítógéped/kisujjad?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...