Jump to content
Ménemszól.hu

OS-X el Capitan kompatibilitási lista & Firewire CoreAudio támogatás vége


A/D

Recommended Posts

A most megjelent OS-X 10.11 "El Capitan"-ban az Apple megszűnteti a CoreAudio rendszer firewire támogatását. Vagyis a jövőben ha hibák merülnek fel a meglevő Firewire hangkártyával, azok orvoslására nemigen lehet majd számítani. Ez nem jelenti azt, hogy az új OS-X-szel nem fognak működni a meglevő eszközök, de tény, hogy lesz a használatukban némi kockázat, ami idővel növekszik.

Az Apogee már el is kezdett egy programot, hogy a régi firewire eszközöket beszámítja újra. Ez úgy működik, hogy leadja régi Duet vagy Ensemble eszközt, és Duet / Quartet vásárlásakor kap egy Groove-t ingyen, Ensemble Thunderbolt vásárlásakor meg egy One for iPad / Mac-et.

Sweetwaterék összeszedik és frissítik hogy mely cégek hogy állnak a frissítésekkel, amiből most látszik, hogy az El Capitant még zenei célokra ne tegyük fel ha nem muszáj. (Itt jön be az megint, hogy minél több szoftverünk van, annál inkább nehezebb és problémásabb a váltás). 

A nagy DAW-ok közül a Live máris kompatibilis, elvileg a Digital Performer ugyancsak. AVID és Steinberg jelenleg nem támogatja az új rendszert.

A LISTA ITT TALÁLHATÓ.

A váltás persze nem szükségszerű, hiszen a korábbi OS-X-ekkel is csodásan lehet zenélni.

Az egyik fő kérdésünk, hogy zenészeknek mit nyújt az új OS-X?

A listát végigböngészve gyakorlatilag semmi nélkülözhetetlent. Az első legfontosabb a teljesítmény, a gyorsabban megnyíló appok, gyorsabb pdf böngészés és gyorsabb applikációk közötti váltás. A másik amit kiemelhetünk a split view mode. Ezek szuper dolgok, de talán nem éri meg azt, hogy ne várjunk addig, míg minden gyártó teljesen támogatja az új OS-X-et.

Az OS-X El Capitan letölthető ingyen az App Store-ból.

Link to comment
Share on other sites

A most megjelent OS-X 10.11 "El Capitan"-ban az Apple megszűnteti a CoreAudio rendszer firewire támogatását. Vagyis a jövőben ha hibák merülnek fel a meglevő Firewire hangkártyával, azok orvoslására nemigen lehet majd számítani. Ez nem jelenti azt, hogy az új OS-X-szel nem fognak működni a meglevő eszközök, de tény, hogy lesz a használatukban némi kockázat, ami idővel növekszik.

Az Apogee már el is kezdett egy programot, hogy a régi firewire eszközöket beszámítja újra. Ez úgy működik, hogy leadja régi Duet vagy Ensemble eszközt, és Duet / Quartet vásárlásakor kap egy Groove-t ingyen, Ensemble Thunderbolt vásárlásakor meg egy One for iPad / Mac-et.

Sweetwaterék összeszedik és frissítik hogy mely cégek hogy állnak a frissítésekkel, amiből most látszik, hogy az El Capitant még zenei célokra ne tegyük fel ha nem muszáj. (Itt jön be az megint, hogy minél több szoftverünk van, annál inkább nehezebb és problémásabb a váltás). 

A nagy DAW-ok közül a Live máris kompatibilis, elvileg a Digital Performer ugyancsak. AVID és Steinberg jelenleg nem támogatja az új rendszert.

A LISTA ITT TALÁLHATÓ.

A váltás persze nem szükségszerű, hiszen a korábbi OS-X-ekkel is csodásan lehet zenélni.

Az egyik fő kérdésünk, hogy zenészeknek mit nyújt az új OS-X?

A listát végigböngészve gyakorlatilag semmi nélkülözhetetlent. Az első legfontosabb a teljesítmény, a gyorsabban megnyíló appok, gyorsabb pdf böngészés és gyorsabb applikációk közötti váltás. A másik amit kiemelhetünk a split view mode. Ezek szuper dolgok, de talán nem éri meg azt, hogy ne várjunk addig, míg minden gyártó teljesen támogatja az új OS-X-et.

Az OS-X El Capitan letölthető ingyen az App Store-ból.

Nem feltétlenül ide passzol, de nem nyitnék neki egy külön topic-ot, viszont fontos. A Motu 128 és a legtöbb Motu MIDI interface-hez még nincs El Capitan kompatibilis driver, következésképp az új oprendszer alatt ezek a hardverek megszűnnek működni. Gyanítom rajtam kívül még jónéhányan használnak ilyen vezérlőt, ezért bátorkodtam jelezni: ne frissítsetek! A Motu honlapján már írják, hogy készülnek a driver-ek, de ez akár több hónap is lehet, szóval érdemes várni az OS-X frissítéssel. Én benyaltam, és mivel nincs más Midi vezérlőm, OS-X alatt halott az egész rendszer.

Link to comment
Share on other sites

Ahogy kijött fetoltam a mobil gépemre ezen csak zenét irok egy száll MIDI bill es alaplapot hangkartyaba kötött füllhalgatóval. 

Igazából live es Logic beépített pluginjain kívül NI konntakt battery massivet hasznalok meg Arturia 2-3 pluginjet ezek mennek live na logicba a NI pluginek nem mennek

viszont a legújabb MacBook prom van es kb 30-35% érzem gyorsabbnak a rendszert nagyon jónak tűnő osx ez...

Link to comment
Share on other sites

Minden tiszteletem a gyártóké, de egy dolgot nem értek:

Miért most, a megjelenéskor derülnek ki ezek a dolgok? Az Apple (ha jól emlékszem) a Mavericks óta a bejelentést követően nagyon rövid időn belül elérhetővé teszi fejlesztőknek az összes developer previewt nagyjából június végén, július elején. Ezek már jó erős post-alfa/pre-béta állapotú verziók, amikben azért alapvetően már benne vannak a lényeges, fontos, kardinális dolgok. Tehát - na jó, ha nem is az első, de mondjuk legalább a harmadik - D.P. verzióval lehetne tesztelni a drivereket, szoftvereket. Horribile dictu, a béta verziójú XCode-dal el lehet(ne) kezdeni fejleszteni az új drivert. Namármost vagy nem teszik ezt meg a gyártók, ami mérhetetlen nagy felelőtlenség a részükről, vagy ... Szerintem nincs "vagy". 

Mi akadályozta meg pl. a MOTU-t abban, hogy két hónap alatt megírjon egy drivert? Kizárt dolog, hogy egy-két fejlesztő két hónap alatt napi 8 órai munkában ne tudna elkészíteni legalább egy olyan drivert, amivel az eszköz alapfunkciói működnek. Vagy ha így van, akkor le kell cserélni a fejlesztőket. Könyörgöm, ezek a cégek nem egy-két fős garázscégek párezer dolláros forgalommal! 

Link to comment
Share on other sites

Minden tiszteletem a gyártóké, de egy dolgot nem értek:

Miért most, a megjelenéskor derülnek ki ezek a dolgok? Az Apple (ha jól emlékszem) a Mavericks óta a bejelentést követően nagyon rövid időn belül elérhetővé teszi fejlesztőknek az összes developer previewt nagyjából június végén, július elején. Ezek már jó erős post-alfa/pre-béta állapotú verziók, amikben azért alapvetően már benne vannak a lényeges, fontos, kardinális dolgok. Tehát - na jó, ha nem is az első, de mondjuk legalább a harmadik - D.P. verzióval lehetne tesztelni a drivereket, szoftvereket. Horribile dictu, a béta verziójú XCode-dal el lehet(ne) kezdeni fejleszteni az új drivert. Namármost vagy nem teszik ezt meg a gyártók, ami mérhetetlen nagy felelőtlenség a részükről, vagy ... Szerintem nincs "vagy". 

Mi akadályozta meg pl. a MOTU-t abban, hogy két hónap alatt megírjon egy drivert? Kizárt dolog, hogy egy-két fejlesztő két hónap alatt napi 8 órai munkában ne tudna elkészíteni legalább egy olyan drivert, amivel az eszköz alapfunkciói működnek. Vagy ha így van, akkor le kell cserélni a fejlesztőket. Könyörgöm, ezek a cégek nem egy-két fős garázscégek párezer dolláros forgalommal! 

Bizony bizony. A publikus bétákról nem is beszélve, bárki próbálgathatta már hónapok óta.

Az El capitan újdonságai között van az inter device audio is. ( persze persze tudom, az ipad csak a hülyegyerekek játékszere :) )

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Mi akadályozta meg pl. a MOTU-t abban, hogy két hónap alatt megírjon egy drivert? Kizárt dolog, hogy egy-két fejlesztő két hónap alatt napi 8 órai munkában ne tudna elkészíteni legalább egy olyan drivert, amivel az eszköz alapfunkciói működnek. Vagy ha így van, akkor le kell cserélni a fejlesztőket. Könyörgöm, ezek a cégek nem egy-két fős garázscégek párezer dolláros forgalommal! 

Teljesen igazad van, egyet is értek. Alapvetően én is ezért gyalogoltam bele ebbe a pofonba, mert meg sem fordult a fejemben, hogy pont egy Motu-val járok így. Az összes kütyü driver-ét ellenőriztem, a Motu-ét nem. Pech.

Link to comment
Share on other sites

Bizony bizony. A publikus bétákról nem is beszélve, bárki próbálgathatta már hónapok óta.

Az El capitan újdonságai között van az inter device audio is. ( persze persze tudom, az ipad csak a hülyegyerekek játékszere :) )

 

 

 

Bocsánat az OFF-ért, csak kikívánkozik: Nem feltétlenül a "hülyegyerekek játékszere". :) Szerintem senki se érezze magát kellemetlenül vagy hülyének vagy cikinek, mert VST-kkel vagy urambocsá' iPad-del zenélget. Jómagam egy idegesítő hardwarefreak vagyok, imádom az analóg cuccokat, de a "legnépszerűbb" zenéim mind szoftver-only környezetben készültek és a kutyát nem zavarja. Nekem az egyik legmeggyőzőbb érv az volt, amikor megtudtam (kvázi elsőkézből), hogy ma már Boris Blank (Yello) is 99%-ban szoftvereket használ, ráadásul zömmel pont Logic-ot, ami ugye kap bőven hideget és meleget is. Szóval tök mindegy, egy ajtófélfával is lehet zenélni, a lényeg, hogy csináljuk. :)

Link to comment
Share on other sites

Bocsánat az OFF-ért, csak kikívánkozik: Nem feltétlenül a "hülyegyerekek játékszere". :) Szerintem senki se érezze magát kellemetlenül vagy hülyének vagy cikinek, mert VST-kkel vagy urambocsá' iPad-del zenélget. Jómagam egy idegesítő hardwarefreak vagyok, imádom az analóg cuccokat, de a "legnépszerűbb" zenéim mind szoftver-only környezetben készültek és a kutyát nem zavarja. Nekem az egyik legmeggyőzőbb érv az volt, amikor megtudtam (kvázi elsőkézből), hogy ma már Boris Blank (Yello) is 99%-ban szoftvereket használ, ráadásul zömmel pont Logic-ot, ami ugye kap bőven hideget és meleget is. Szóval tök mindegy, egy ajtófélfával is lehet zenélni, a lényeg, hogy csináljuk. :)

Szerintem se az, csak irónia akart lenni :)

 

Link to comment
Share on other sites

Én valami pozitívabb tájékoztatást vártam ebben a témában!

Logic Pro X használó vagyok!Főleg!

Mivel semmi újnak nem tudok ellenállni!Nosza gyerünk!Hajár!Lássuk a Kapitányt!

Jól befürödtem!A NI Kontakt eltünt!S még pár dolog!

Rövid kisérletezés után előtudtam varázsolni!De kerülő úton!Ami azt jelenti,hogy a nótákban beállítások,azok mind eltüntek!

Vagyis nulláról indíthattam!Ki tudja mit csináltam én egy évvel ezelőtt!

Nos a lényeg!Ezután kezdtem tájékozódni a nagyvilágban!S ekkor szembesültem azzal,hogy LPX használók várjanak!

Visszatértem a Yosemitra!Két napos melóval ott vagyok ahonnan e kanyar megtétele előtt voltam!

Ezért olvastam el ami megjelent!

De ezeken már szerintem mindenki túl van,ha különböző fórumokon próbált tájkozódni!

Vagyis újat,semmit nem kaptam!

De azért köszönet!

Link to comment
Share on other sites

 

Szerintem se az, csak irónia akart lenni :)

 

De nem játékszer ám! Az én workflowban az iPad teljes értékű hangszer, igaz, nem a vasak helyettesítésére használom, hanem arra, amire igazán jó: sampler, looper, szekvenszer/kontroller, soundscapes. . Az van, hogy mára kb. nélkülözhetetlen eszköz lett számomra. 

Link to comment
Share on other sites

Sajnálatos dolog. Itt jelzem, hogy van két FireWire hangkártyám eladó! :D

Viccet félretéve tényleg felkészülhettek volna már régen a gyártók erre a lépésre.
Egyébként én azt nem értem, hogy ha megszünteti a CoreAudio firewire támogatását a rendszer, akkor hogy hogy működnek az eszközök mégis?

iOS/mobil zenélés: kicsit off téma, ha nincs ilyen topik, akkor valaki csinálhatna, ha meg van van, akkor belinkelhetnétek én is szívesen leírnám a véleményem!

Link to comment
Share on other sites

 

iOS/mobil zenélés: kicsit off téma, ha nincs ilyen topik, akkor valaki csinálhatna, ha meg van van, akkor belinkelhetnétek én is szívesen leírnám a véleményem!

Az iOS 9 esetében is hasonlóak a tapasztalatok (másoké, mert én már jóideje nem játszom az early adoptert :) ), számos fontos app nem, vagy nem tökéletesen fut az új OS alatt. A fejlesztők jó része csak most eszmél és kezd bele az update-ek írásába és tesztelésébe, ezért - és mivel jelenleg minden hibátlanul fut a 8.4.1 alatt - eszem ágában sincs updatelni a Mini 2-est. Az iOS music topikot én is támogatom, talán el is indítom :) (előtte ellenőrzöm, hogy tényleg nincsen még hasonló).

Link to comment
Share on other sites

Sajnálatos dolog. Itt jelzem, hogy van két FireWire hangkártyám eladó! :D

Viccet félretéve tényleg felkészülhettek volna már régen a gyártók erre a lépésre.
Egyébként én azt nem értem, hogy ha megszünteti a CoreAudio firewire támogatását a rendszer, akkor hogy hogy működnek az eszközök mégis?

iOS/mobil zenélés: kicsit off téma, ha nincs ilyen topik, akkor valaki csinálhatna, ha meg van van, akkor belinkelhetnétek én is szívesen leírnám a véleményem!

1: IOS zenélés topic létezett már, itt van.

2: felkészülhettek volna már rég. hát az én tapasztalatom az, hogy ezek a srácok nem otthon ülnek és meresztik a seggüket, aztán néha átírnak 6 bájtot, hanem kicsit erős versenyhelyzetben valószínűleg mérlegelnek hogy mi fontos. mi pedig a rettenetesen szenvedünk, sírunk, toporzékolunk hogy úristen most mi lesz hogy day 0-án nem tudunk upgrade-elni a legújabb rendszerre ?!? :) És ez is mac-es szokás...mennyi idő volt, míg a Windows 7-re kijöttek a driverek és szoftverek? Évek... Mennyi idő volt míg a Spectrasonics pluginek végül átálltak Inteles macekre? Évek. Mire az USB-s MIDI parák megoldódtak? Évek. 0. napon nem kompatibilis minden eszköz az új rendszerrel? A fejlesztők hibája nyilván :) Mi a vonzó az új 10.11-ben ami miatt egy percet sem lehet várni vele? :) Sokkal gyorsabb mint a Yosemite? Elmondom hogy minden OS upgrade után felgyorsul a gép, a Yosemite-vel is ez volt. Nagyon egyszerű dolog történik: törlődik sok log és cache. Csodák nincsenek.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Bizony bizony. A publikus bétákról nem is beszélve, bárki próbálgathatta már hónapok óta.

Az El capitan újdonságai között van az inter device audio is. ( persze persze tudom, az ipad csak a hülyegyerekek játékszere :) )

 

 

 

A/D, alapvetően sokmindenben igazad van, de két dolgot "árnyalnék":

1. Nem a 0. napról van szó, hiszen pont azt ecseteltük, hogy nagyjából három hónapja a fejlesztők elkezdhettek ismerkedni az új OSX-szel, kipróbálhatták, hogy betonfalnak szaladnak-e, vagy puha mezőn sétálnak. Egy fejlesztői account (nincs erre valami frappáns mayar szó?) egy évre 99 USD !!!! (Egy MOTU kaliberű cégnek ez nagyjából 1 percnyi rezsiköltsége.) Ezért mindent megkap az ember az Appletől, hogy naprakész legyen. Béta ill. D.P. OS-ek (OSX és iOS, most már tvOS is), béta ill. D.P. fejlesztő környezet, részletes változás-lista, fejlesztői fórum, stb.stb. 

2. Egy spectrasonics (vagy akármilyen) plug-in átírása azért kicsit más, mint egy driver. Egy plug-in mondjuk 100.000 - 500.000 programsor. Egy driver 5.000? 10.000? Még ha nulláról is kell újraírni, két hónapnak bőségesen elégnek kell lennie. Én hobbiból a napi munkám mellett írtam át két hónap alatt egy közepesen bonyolult (natív) iOS-es progit (natívan) Androidra úgy, hogy a logika megvolt, "csak be kellett gépelni" az Androidos kódot.  Mondjuk ez alatt az idő alatt erős béta és RC közötti állapotot értem el. Hobbiból, a napi munkám mellett! Elfogadhatatlan, hogy nem voltak képesek egy olyan béta drivert kiadni, amivel legalább alapfunkciók működnek.

A lényeg: 30 év fejlesztői tapasztalattal nem fogadom el ezt a hozzáállást részükről. Az sokkal valószínűbb, hogy pontosan ugyanúgy, mint az élet más területein (pl. telefontársaságok, bankok stb.) sokkal fontosabb ezeknek a cégeknek az új fejőstehenek (hoppá, bocsánat, fizető vevők) elcsábÍtása, mint a már meglévő "marhák táplálása". (A telko cégek, bankok, biztosítók rendszeresen jelentkeznek mindenféle kedvezőbbnél kedvezőbb akciókkal, de jellemzően csak új ügyfeleknek szólnak ezek.A meglévő ügyfél le van szarva, ő már horogra akadt.) 

Még egy apróság: a Focusrite Scarlett 6i6 a Mavericks óta ugyanazzal a driverrel megy. A mix control kiadási dátuma 2014.03.17. Nem kellett frissíteni, nem kellett várakozni, és nézni a használhatatlan eszközt heteken át. Lehet, hogy a Focusrite-nál felkészültebb fejlesztők dolgoznak? 

Link to comment
Share on other sites

Ja, még valami: láttam valahol, hogy a Logic Pro X-szel is gondok vannak. Nálam a Logic Pro X rendben működik. Az más kérdés, hogy az AU-n történtek bizonyos változtatások, illetve magában az alaprendszerben is, ami miatt bizonyos plug-inek nem működnek, elszállnak. (Meglepő módon ugyanazon "gyártó" - pl. Arturia - egyes plug-injei rendben működnek, mások meg elhasalnak. Rájuk meg én haragszom nagyon emiatt!)

 

Link to comment
Share on other sites

"fejlesztői account"

... Egy fejlesztői account (nincs erre valami frappáns mayar szó?)... 

fejlesztői fiók??? :D

Valamilyen szinten értem A/D-t, hogy vannak prioritások, mint pl az új dolgok fejlesztése. Valamint szerintem az is igaz(nak kéne lennie), hogy aki ilyen területen keresi a pénzét, az ne azonnal frissítsen, hanem várja meg a véleményeket, csináljon teszt rendszert, stb.
Viszont egy ilyen cég nyugodtan felvehetne két fejlesztővel többet, akikek csak a kompatibilitás, tesztelés, hibák javítása lenne a dolga. De az is lehet, hogy egyszerűen elkényelmesedtek ezek a cégek és most csak kapkodnak. Ki tudja mi az igazság :)

Link to comment
Share on other sites

Az Apple is elég nagy cég lett ahhoz, hogy eljusson arra a szintre, amikor néha "nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal". Mindemellett a családban 4 Mac gép van (vegyes korosztályból 2011 late iMac, 2013, 2014, 2015 MacBook Pro), és az upgrade egyiknél sem okozott (még?) problémát.

De lehet, hogy csak mázlink van. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...