Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Roland Boutique sorozat


Bendi

Kérdés

Alaposabban volt időm "eljátszadozni" a JP-08-assal. (A JX-03-at még nem tudtam komolyan fülügyre venni, de az első benyomások arról is jók.) Egyre jobban tetszik, és bizony - a becsapós mérete ellenére - ez egy komoly kis eszköz. A gyári presetek nagy része nekem személy szerint nem tetszik. 25-30 évvel ezelőtt még volt létjogosultsága valódi hangszerek utánzásának (fender zongora, hammond orgona, fuvola, gitár), de ma, amikor "fillérekért" lehet sokkal élethűbb hangminta-kollekciókhoz hozzájutni, meg kell hagyni az analóg/VA szintiknek azt a területet, ami tényleg a szintetizált, más eszközökkel nem, vagy csak nagy szenvedések árán előállítható hangokról szól, mindenféle szűrőkkel, LFO-kkal. burkológörbékkel. Ezért aztán el is kezdtem "lecserélgetni" a számomra nem releváns patcheket sajátokra. (Megnyugtató azért, hogy "egyetlen mozdulattal" visszaállítható a gyári állapot. :) )

Másrészt ez a kis "vacak" is megmutatta, hogy élő játékra az "egy gomb - egy funkció" megvalósítás az igazi. (Már csak azért is, mert sajnos - gondolom, történelmi örökség okán - ezek a boutique szintik nem kezelik az aftertouchot, sem a midi-CC-ket, továbbá a velocityt is csak egyetlen funkcióra, a hangerőre lehet "felhasználni". Nagyon remélem, hogy ezek a dolgok egy későbbi firmware update-tel korrigálásra kerülnek. Na jó, az aftertouch nem olyan lényeges, de a többi igen. Ja, és az is jó lenne - ha már alapvetően teljesen digitális az eszköz -, ha a patcheket egyenként is lehetne menteni. (Mert hogy ha már digitális az eszköz, lehetne hozzá egy jó kis manager programot írni desktopra.)

Ami kisebb probléma - legalábbis az én környezetemben előjött: ha a hangszert úgy csatlakoztatom a "környezetbe", hogy csak az USB kábellel kapcsolom a géphez (iMac 2011 late), és minden azon keresztül közlekedik: MIDI, audio, (plusz power, de ez - gondolom - irreleváns), akkor gyorsabb játékmódnál (sok midi jön-megy) az audió elkezd pattogni. Úgy látszik, az egy szem USB kapcsolat a túl sok midi plusz túl sok audió együttes áramlásást nem jól tűri. Van megoldás a problémára, ezért nem mentem a Dunának: egyszerűen egy MIDI-DIN kábellel csatlakoztattam a Kurzweil PC361-eshez, és az USB-n csak az audió közlekedik. Így most jó, de nagyon jó lenne, ha ezt is javítani tudná egy új firmware. (Ha lehet egyáltalán.)

A Boutique szériával kapcsolatos "hir" topikban már említettem, hogy a neten fellelhető demók jórésze értéktelen, használhatatlan. A demonstrátorok nincsenek tisztában azzal, hogyan kell/lehet ezt az eszközt használni. Némelyiknél pl. tisztán látszik, hogy fogalma nincs a demonstrálónak, hogy melyik poti mire való, mindenféle tudatosság nélkül összevissza tekergeti/tologatja a potikat, várva a csodát. (Aki életében pár napot eltöltött már bármilyen analóg vagy VA szintivel, az tökéletesen tudja demonstrálni, mit tud az eszköz. De ezeknek az embereknek a jórésze a sokpatches, "gombnyomásos" workstation-ökön szocializálódott, nem tudja, mi az a burkológörbe, hogyan kell használni, mire való a cutoff, resonance, VCF, VCA, LFO...)

Ezzel kapcsolatban nagyon hiányolok a netről egy olyan ingyenes "on-line kurzust", ami arról szólna, hogyan "készítsünk" különböző alap patcheket "from sctratch".   

Szerkesztette Bendi
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 1
8 órája írta Tazi:

Van ez a dolog, hogy ugye össze lehet kötni a szintiket a több polifóniához: Ez mit jelent pontosan? Szóval ha szeretnék pl egy JP-08-at 8 hang polifóniával, akkor a JP-08-hoz hozzáköthetek egy JX-03-at vagy egy JU-06-ot is, vagy ez a megoldás csak 2db JP-08nál működik?

Azt hiszem ezt már kérdeztem valahol, de nem írt rá senki egyértelmű választ. :(

A sorbakötéskor mindkét eszköz a saját hangján fog megszólalni. Tehát ha 8-as polifoniát szeretnél JP08-cal, akkor két JP8-as kell.

Link to comment
Share on other sites

  • 1
2 órája írta 3o3:

Az miért van, hogy a jx03 meg a ju06  105 ezer, a jp08 meg közel 140?

Valószínűleg a fizikai "tartalom" annyival drágább. LED-es potik, mikrokapcsolók... Mert hogy - elvileg egy film alapján - belül teljesen ugyanaz mindhárom. Mármint az "alaplap".

Szerkesztette Bendi
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ma rájöttem, miért "jobb" (bizonyos szempontból) a JP-08, mint a másik kettő: ennek 2 ENV-je van. Ez nagy durranás, mert az ENV2 ugyan fixen a VCA-hoz van rendelve, de a VCF-hez választhatsz az ENV1 és az ENV2 közül, és ha az ENV1-et használod, akkor nagyon jól lehet "hangolni" a két különböző ENV-vel a "sound"ot :) Ezt sem a JU-06 sem a JX-03 nem tudja. (Ha csak egyet engedhet meg magának valaki a három közül, akkor ez fontos szempont lehet!)

Szerkesztette Bendi
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Két hasznos "feature", ami nincs benne a kézikönyvben:

https://www.gearslutz.com/board/11512647-post5601.html

Found something, from a Roland Japan Q&A page:
When you turn on the Chorus of the JU-06 and JX-03 you will hear a little noise.

The thing you have to reproduce the Chorus of the JUNO-106 and JX-3P, noise will ride When you turn on.

System Settings in the [MANUAL] + [12], you can adjust the noise level of Chorus.
***
[1] OFF
[2] HALF
[3] ORIGINAL (initial value)
In other words, looks like you can adjust/turn off the Chorus noise on the JU and JX.
1. While holding down the [MANUAL] button, press [12]
* Keep holding down the [MANUAL] button.
2. Press a numeric button to select the value, and release the [MANUAL] button to confirm the value.
Someone please confirm this works!

https://www.gearslutz.com/board/11512835-post5607.html

Ah hah! From the same Japanese FAQ:

Is it possible to retain the (Mod) value even if you release your finger from the C2 ribbon controller in the Boutique Series?

In System Settings with [MANUAL] + [11], you can turn on MOD HOLD; even if you release your finger from the C2 ribbon, the value will be held.

[1] MOD HOLD OFF (initial value) 
[2] MOD HOLD ON

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2015. 11. 25. írta Bendi:

Alaposabban volt időm "eljátszadozni" a JP-08-assal. (A JX-03-at még nem tudtam komolyan fülügyre venni, de az első benyomások arról is jók.) Egyre jobban tetszik, és bizony - a becsapós mérete ellenére - ez egy komoly kis eszköz. A gyári presetek nagy része nekem személy szerint nem tetszik. 25-30 évvel ezelőtt még volt létjogosultsága valódi hangszerek utánzásának (fender zongora, hammond orgona, fuvola, gitár), de ma, amikor "fillérekért" lehet sokkal élethűbb hangminta-kollekciókhoz hozzájutni, meg kell hagyni az analóg/VA szintiknek azt a területet, ami tényleg a szintetizált, más eszközökkel nem, vagy csak nagy szenvedések árán előállítható hangokról szól, mindenféle szűrőkkel, LFO-kkal. burkológörbékkel. Ezért aztán el is kezdtem "lecserélgetni" a számomra nem releváns patcheket sajátokra. (Megnyugtató azért, hogy "egyetlen mozdulattal" visszaállítható a gyári állapot. :) )

Másrészt ez a kis "vacak" is megmutatta, hogy élő játékra az "egy gomb - egy funkció" megvalósítás az igazi. (Már csak azért is, mert sajnos - gondolom, történelmi örökség okán - ezek a boutique szintik nem kezelik az aftertouchot, sem a midi-CC-ket, továbbá a velocityt is csak egyetlen funkcióra, a hangerőre lehet "felhasználni". Nagyon remélem, hogy ezek a dolgok egy későbbi firmware update-tel korrigálásra kerülnek. Na jó, az aftertouch nem olyan lényeges, de a többi igen. Ja, és az is jó lenne - ha már alapvetően teljesen digitális az eszköz -, ha a patcheket egyenként is lehetne menteni. (Mert hogy ha már digitális az eszköz, lehetne hozzá egy jó kis manager programot írni desktopra.)

Ami kisebb probléma - legalábbis az én környezetemben előjött: ha a hangszert úgy csatlakoztatom a "környezetbe", hogy csak az USB kábellel kapcsolom a géphez (iMac 2011 late), és minden azon keresztül közlekedik: MIDI, audio, (plusz power, de ez - gondolom - irreleváns), akkor gyorsabb játékmódnál (sok midi jön-megy) az audió elkezd pattogni. Úgy látszik, az egy szem USB kapcsolat a túl sok midi plusz túl sok audió együttes áramlásást nem jól tűri. Van megoldás a problémára, ezért nem mentem a Dunának: egyszerűen egy MIDI-DIN kábellel csatlakoztattam a Kurzweil PC361-eshez, és az USB-n csak az audió közlekedik. Így most jó, de nagyon jó lenne, ha ezt is javítani tudná egy új firmware. (Ha lehet egyáltalán.)

A Boutique szériával kapcsolatos "hir" topikban már említettem, hogy a neten fellelhető demók jórésze értéktelen, használhatatlan. A demonstrátorok nincsenek tisztában azzal, hogyan kell/lehet ezt az eszközt használni. Némelyiknél pl. tisztán látszik, hogy fogalma nincs a demonstrálónak, hogy melyik poti mire való, mindenféle tudatosság nélkül összevissza tekergeti/tologatja a potikat, várva a csodát. (Aki életében pár napot eltöltött már bármilyen analóg vagy VA szintivel, az tökéletesen tudja demonstrálni, mit tud az eszköz. De ezeknek az embereknek a jórésze a sokpatches, "gombnyomásos" workstation-ökön szocializálódott, nem tudja, mi az a burkológörbe, hogyan kell használni, mire való a cutoff, resonance, VCF, VCA, LFO...)

Ezzel kapcsolatban nagyon hiányolok a netről egy olyan ingyenes "on-line kurzust", ami arról szólna, hogyan "készítsünk" különböző alap patcheket "from sctratch".   

Ma végre sikerült kipróbálnom az usb midi/audio kapcsolatot: Win10 pécé, Ableton 9.5. Nem volt pattogás. Kérdés: lehet, hogy kevesebb hang/lassabb játék volt nálam?!?

Szeretném reprodukálni a hibát.  

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nálam Macen határozottan csinálja. Lehet, hogy a driver hibája, lehet, hogy másé. Akár kizárólagosan használom a Boutique audio eszközt ki- és bemenetnek, akár aggregált device-ként (egy Scarlett 6i6-tal), ha a Boutique csak az USB-n keresztül kommunikál a Mackel, akkor pattog. Amint a DIN MIDI-t használom, tökéletes.

Elküldtem privátban egy mintát, hogy ne terheljük a többieket.

 

Szerkesztette Bendi
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Van ez a dolog, hogy ugye össze lehet kötni a szintiket a több polifóniához: Ez mit jelent pontosan? Szóval ha szeretnék pl egy JP-08-at 8 hang polifóniával, akkor a JP-08-hoz hozzáköthetek egy JX-03-at vagy egy JU-06-ot is, vagy ez a megoldás csak 2db JP-08nál működik?

Azt hiszem ezt már kérdeztem valahol, de nem írt rá senki egyértelmű választ. :(

Szerkesztette Tazi
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok,

Azzal kapcsolatos a kérdésem, ha a Roland Boutique sorozat egyik tagját és egy külsős midi billentyűzettel kötöm össze a MIDI csatlakozón keresztül. Pl. egy Roland A-49-BK-s midi szintivel. Abban az esetben használhatom úgy is hogy számítógép nem szükséges. Mármint a MIDI billentyűzet küldi a jelet a Boutique-nak és a kimeneten ott a hang. Számítógépet nem akarok használni, bár tudom a midi billentyűknek és a Boutique tagjainak is usb-n van a tápellátás, de azt meg lehet oldani.

Szóval a kérdés, hogy lehetséges-e így?

 

Válaszokat előre is Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Contrashtor:

Sziasztok,

Azzal kapcsolatos a kérdésem, ha a Roland Boutique sorozat egyik tagját és egy külsős midi billentyűzettel kötöm össze a MIDI csatlakozón keresztül. Pl. egy Roland A-49-BK-s midi szintivel. Abban az esetben használhatom úgy is hogy számítógép nem szükséges. Mármint a MIDI billentyűzet küldi a jelet a Boutique-nak és a kimeneten ott a hang. Számítógépet nem akarok használni, bár tudom a midi billentyűknek és a Boutique tagjainak is usb-n van a tápellátás, de azt meg lehet oldani.

Szóval a kérdés, hogy lehetséges-e így?

 

Válaszokat előre is Köszönöm!

Lehet így használni, igen...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta Zongilog:

Sziasztok, valaki próbálta esetleg a jp 08-at vagy a ju 06-ot az eredeti hangszer mellett hogy mennyire tudja azt a soundot hozni? Vagy esetleg ha volt már a kezetekben az eredeti hangszer régebben, akkor mennyire tudja azt visszaadni? köszi

többen is csináltak már összehasonlítást, de mivel én nagyon bírom a fazont, ezért ezt a videót linkelem be:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta DutchFlowers:

többen is csináltak már összehasonlítást, de mivel én nagyon bírom a fazont, ezért ezt a videót linkelem be:

 

köszi, bár inkább személyes véleményre lennék kíváncsi, mert itt egy laptopon keresztül nem igazán lehet ki hallani a különbséget.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Franky:

Sziasztok ! Nekem van egy jx-3p szintim, és a hangfoglalàson kipróbàltam a jx- 03-at és szerintem nagyon jó. 

szia, köszi az infot!  Én a JX8P ismerem, nagy kedvencem, de a jx-3p úgy tudom elég más hangzás 

Szerkesztette Zongilog
Link to comment
Share on other sites

  • 0

A JU-06 elég hasonló a Juno-106hoz - kicsivel fénytelenebb a hangja az eredetihez képest, de lényegi különbség szerintem nincsen. Kész zenébe bekeverve valószínűleg senkinek nem tűnne fel, hogy épp melyik szól.

Szerkesztette cisco
Link to comment
Share on other sites

  • 0
20 órája írta cisco:

A JU-06 elég hasonló a Juno-106hoz - kicsivel fénytelenebb a hangja az eredetihez képest, de lényegi különbség szerintem nincsen. Kész zenébe bekeverve valószínűleg senkinek nem tűnne fel, hogy épp melyik szól.

de akkor ez azt jelenti, hogy a ju 06 is ütős cucc?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta Zongilog:

de akkor ez azt jelenti, hogy a ju 06 is ütős cucc?

Szerintem a használt árát mindenképp megéri, talán még az újat is, ha ezt a karaktert keresed, mivel az orig junok többszörösébe kerülnek. Az, hogy ütős, elég relatív. Picit más lesz mindenképp, mint az eredeti, mivel az egyik analog, a másik meg nem, de szvsz a rolandnál elég jó munkát végeztek a ju-06 esetében az eredeti hang reprodukálásában. Hasonló a végeredmény, mint egy tr-808 és a tr-8 esetében. Nem ugyanolyan, de bizonyos körülmények között megtévesztő lehet a hasonlóság.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
28 perccel ezelőtt írta cisco:

Szerintem a használt árát mindenképp megéri, talán még az újat is, ha ezt a karaktert keresed, mivel az orig junok többszörösébe kerülnek. Az, hogy ütős, elég relatív. Picit más lesz mindenképp, mint az eredeti, mivel az egyik analog, a másik meg nem, de szvsz a rolandnál elég jó munkát végeztek a ju-06 esetében az eredeti hang reprodukálásában. Hasonló a végeredmény, mint egy tr-808 és a tr-8 esetében. Nem ugyanolyan, de bizonyos körülmények között megtévesztő lehet a hasonlóság.

Nekem juno 60-am volt :) 60 ezerért jutottam hozzá úgy 7-8 éve. Teljesen véletlenül, mivel akkor még nem is tudtam mi ez. Van egy használt hifi üzlet a VIII.ker. Bródy Sándor utcába. Arra jártam, benéztem és megláttam ezt a fura szerzetet :) Érdekes látvány volt. Gondoltam kipróbáltam :)  hát... leesett az állam. Egyből el is vittem pedig nem vagyok egy spontán ember. Mindent hússzor átrágok mielőtt döntök. Hát ez a hangszer nekem egy hatalmas élmény volt, de aztán el kellett adnom. Viszont azóta is keresem azt az élményt, amit adni tudott. Sajnos a mai analóg szinti árak mellett és a bővülő szoft szinti választék mellett az ésszerűség nem abba az irányba visz, hogy ilyen régi analóg csodákat vásároljak.

 

Szerkesztette Zongilog
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...