Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Maximum egyszerre lenyomható billentyűk.


Kovax

Kérdés

Sziasztok! Olyan technikai jellegű kérdésem lenne hogy, van egy Alpha Juno 2 esem, és azt tapasztaltam, hogy 6 billentyűnél többet egyszerre nem lehet lenyomni, mert nem szól. Ez normális? Például ha feltekerem enviromentet max-ra, és egyenként lenyomom a billenytűket akkor egyszerűen 6 után kioltódnak. Ez miért van? Mert digitálisan vezérelt? Az újak is ezt csinálják? Vagy a régi analógok is? Pl egy Yamaha cs 80-nál vagy egy Jupiter 12-nél is van limit (most hirtelen ezek ugrottak be)? Vagy amúgy bármelyiknél? kissé illúzió romboló. lehet ény vagyok naív, de egy zongorán, ha ráfekszek is szól az összes amit átérek, tudom akkor vegyek zongorát. De ne már. Legalább 10-et tudnia kéne, nem 6 ujjam van.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Ekkor: 27 January 2016 at 2:02 írta Kovax:

Sziasztok! Olyan technikai jellegű kérdésem lenne hogy, van egy Alpha Juno 2 esem, és azt tapasztaltam, hogy 6 billentyűnél többet egyszerre nem lehet lenyomni, mert nem szól. Ez normális? Például ha feltekerem enviromentet max-ra, és egyenként lenyomom a billenytűket akkor egyszerűen 6 után kioltódnak. Ez miért van? Mert digitálisan vezérelt? Az újak is ezt csinálják? Vagy a régi analógok is? Pl egy Yamaha cs 80-nál vagy egy Jupiter 12-nél is van limit (most hirtelen ezek ugrottak be)? Vagy amúgy bármelyiknél? kissé illúzió romboló. lehet ény vagyok naív, de egy zongorán, ha ráfekszek is szól az összes amit átérek, tudom akkor vegyek zongorát. De ne már. Legalább 10-et tudnia kéne, nem 6 ujjam van.

Üdv Kovax!

A hangszereknek ezt a tulajdonságát "Polifóniának" hívják. Mikor az ember hangszert választ, először meghatározza hogy milyen célra vásárol hangszert, milyen kvalitásokra és hangzásra van szüksége. Szinti zenéhez tök jók ezek az Alpha Juno-hoz hasonlító digitális szintik, mert hasonló hangzást, hangulatot érhetünk el velük, mint az analóg szintikkel, viszont elmenthetőek a szerkesztett paraméterek, illetve magasabb polifóniafok érhető el mint az analóg szintikkel. Igazi ínyencek símán megveszik az egy hang polifónia fokú (azaz monofón) analóg szintit, amin egyszerre csak EGY (!) billentyűt lehet lenyomni. És símán csinálnak velük jó zenéket a többsávos rögzítés alkalmazásával. Szóval ezeknél a hangszereknél a műszaki tartalmat nem az ember ujjainak számához mérik, hanem az alkalmazott műszaki megoldások (és/vagy az adott kor) lehetőségeihez. 

A zongorára ha ráfekszel, annyi kalapács üt meg annyi húrt, amennyire sikerült rákönyökölnöd, az Alpha Juno-ba pedig 6 darab digitális oszcillátort terveztek a tervezők. Ilyen értelemben az összehasonlítás teljesen irreleváns főleg a zongorához, de a többi hangszerhez képest is, mert például a Jupiter 8-nál (Jupiter 12-ről nem tudok) 16 darab analóg oszcillátor van az elektronikában, amit lehet kombinálni a hangképzésben hogy 8 hang polifónikus, de hangonként két oszcillátoros hangszínünk legyen. Azaz a polifóniák keresgélésénél a hangszerek és az ujjaink számának ilyettén összehasonlítása teljesen parttalan.

Nem gondolom hogy illúzió romboló lenne. Ezek hangszerek, mind más-más műszaki tartalommal és hangzással, illetve más célcsoporttal.

Ha a neked megfelelő hangszernek 128 hang polifóniája és zongora hangja kell hogy legyen, akkor olyat kell választani. Az 5-15 éves digitális szintetizátorok, amelyek már PCM hangmintákkal dolgoznak és nem az analóg szintetizátorok elgondolásait hivatottak modellezni, hanem akusztikus hangszerek, zongora, stb., azok mind legalább 64 hang polifónikusak. Az ezeknél újabbak pedig már nem is nagyon vannak 128 hang polifónia alatt. Digitális zongorában ugyanez a helyzet. Azonban aki analóg hangzásra vágyik, símán megvásárol 2016-ban egy zsír új egy (1!) hang polifónikus analóg szintetizátort, amin egyszerre csak egy (1!) billentyűt lehet lenyomni.

A Kiskádár által belinket videó nagyon szépen szól és megmutatja, hogy pár hang polifóniával és többsávos felvétellel milyen kreatívan lehet alkotni.
Jó zenélést!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...