Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Henti

Kérdés

Sziasztok!

 

Igyekszem rövidre fogni a dolgokat. 

Nemrégiben vásároltam egy Presonus USB külső hangkarit alapszintű rögzÍtésére zenei ötleteimnek. Gitáros vagyok, főként torzÍtott hangszÍnen játszok, de előferdül mellette tiszta is. Effektek használata alap, valahogy mindig processzálom a hangot. Mielőtt bármibe belemegyek, a konfig a következő:

- Presonus USB

- AMD Triple Core Athlon 2,1GHz, 4 GB RAM, SSD tárhely

- Minőségi, duplán árnyékolt, aranyozott végű jack kábel (Ibanez) és egy passzÍv elektronikájú, minőségi gitár

- Reaper (preferált DAW), Cubase, Ableton DAW-ok, VST: Amplitube gitárra és Addictive Drums 2 dobra. Egyik sem demo. 

- Arturia Beatstep Midi vezérlő.

Eleinte minden egész jól ment. El voltam szállva a hangzástól, szépen rögzÍtett. Volt némi alapszintű zaj, de semmi komoly, amit a Reaper beépÍtett zajszűrőjével utólagosan ne lehetett volna korrigálni. Azonban egy hete elkezdett rosszalkodni. Irtózatos zajok jönnek elő belőle. Szárazon, tehát önmagában a Presonus USB, természetesen normál körülmények közt használva, szóval a bemeneti gainnel értelmesen bánva igen szépen, tisztán szól, baj nincs vele, hűen, torzÍtásmentesen adja vissza a gitár hangját. Én kizárom, hogy megkergült volna a hangkari, pláne, hogy nullkilométeresen került hozzám, és nem rossz márka.

A bajok onnan jönnek elő, hogy belövöm a Reapert, és ráküldök egy AmpliTube-ot. Már a tiszta erősÍtőszimulációknál sem az igazi, de ha váltok egy high-gain cuccra, teljesen megkergül minden - még belőtt zajzár mellett is. Totál kiszámÍthatatlanul elkezd sisteregni, illetve olyan pittyegést hallatni, amit a mobilok idéznek elő kapcsolás vagy hálózatkertesés közben mondjuk egy rádióban - mindnyájan ismerjük a jelenséget. Néha a kettő egyszerre. Ehhez meg sem kell pengetnem a giárt, elég csak az ölembe venni. Néha anélkül is... A gitárhúrok érintésére is megkergül, ami főként földeletlenséget jelent a gitár esetében, de ez kizárt. Természetesen a zaj rámegy a felvett sávra, értelmezhetetlen kása lesz az egészből, használhatatlan a felvétel. A jelenség mind Cubase, mind pedig Ableton alatt detto ugyanaz. Mindegyik szoftver regisztrált, szó sem lehet arról, hogy kalóz avagy demo mivoltuk miatt szándékosan zavarnának be. 

Minden szépen konfigurálva van. Integrált hangkari letiltva a BIOS-ban, beépÍtett hangkari kiszerelve, szoftvere letörölve. DAW-ök szépen összehangolva a hangkarival, minden paraméter a helyén. Minden gitárkábelem amit használok, hibátlan. Más analóg erősÍtőimmel sem zajosak. Az interface mellett csak az egér és a monitor van. Gép és modem kb 1,5 méter távolságra... tanácstalan vagyok.

Mit tegyek?

Köszönöm a figyelmet!

 

 

 

 

 

  

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Tisztelt olvasóközönség!

A tegnapi nap során végre jobban utána tudtam járni az engem foglalkoztató, és még mindig meglévő problémámnak. A témaindÍtó hozzászólásomban vázolt konfigot félreraktuk teljesen, illetve részben, egy zenész barátom meglátogatott egy, a Presonus USB-m kvalitásaival azonos tudású Focusrite Scarlet 212 hangkarival és egy laptoppal. Mivel valaki korábban szünetmentes tápok kipróbálását is ajánlotta, azt is installáltunk ideiglenesen. A lehető legtöbb párosÍtást igyekeztünk kipróbálni. 

Az eredmény ugyanaz a pittyegés néha sűrűn, néha pedig nagyon ritkán, ami az előzőleg posztolt két felvételben hallható. Bosszantó eredmény, ámde úgy fest, lokalizálni tudtuk a problémát, azt mondnám, 95%-os pontossággal: egy, tőlem légvonalban úgy 6-700 méterre lévő Telenor átjátszó-torony a Duna túloldalán az, ami nagy valószÍnűség szerint felelős a GSM-adatforgalom-hangokat megszólalásig idéző zajokért.

Sajnos, azt nem tudom arrébb rakni :)

Torony: 46.078736, 18.769321
Én:  46.080866, 18.753910
  
Töfinek igaza volt, határozottan telefonszerű-zaj. 

Link to comment
Share on other sites

A szerző engedélyével közlöm az alábbi levelet:

"

Hát érdekes. Határozottan telefonszerű a dolog.
Ha azt egyértelműen ki tudod zárni, akkor a vinyó is hasonló zajokat tud produkálni,
de az csak belső hangkártyáknál szokott jelentkezni.
Persze ha túl közel van a géphez, akkor éppen rászórhat egy külsőre is.
Aztán még a számítógép kapcsolóüzemű tápja tud nagyon fura dolgokat csinálni.
Főleg ha netán döglődik.
Ez valószínűleg csak úgy lesz meg, hogyha sorban cserélgeted az elemeket és nézed, hogy mikor nem jelentkezik többet.

Meg kéne nézni másik gépen a hangkártyát, meg másik hangkártyával ezt a gépet,
de elsőként rakd máshová a hangkártyát, ha rossz helyen van.
A gép tetején semmiképpen se legyen, meg a monitorok közelében se.
Meg jó lenne kipróbálni gitár nélkül a dolgot, pl szintivel, vagy más elektronikus forrásból.
Bármi, csak ne gitár legyen, mert így most nem lehet tudni, hogy a hangkártya előfoka szedi-e össze, vagy a gitár, vagy netán valami digitális hiba a kártyában.

Meg figyeld meg, hogy milyen időpontokban jelentkezik a hiba, mert lehet, hogy a közelben valami
nagyobb fogyasztó csapja szét a hálózatot és onnan kerül ez bele. Semmit nem lehet kizárni.
Van akinél még a mosógép, vagy a villanybojler is belehallatszik a felvételbe.

 

Üdv: Töfi"

Íme a két felvétel, ami alapján a vélemény megszületett:

http://www53.zippyshare.com/v/Eh2gRcKQ/file.html

http://www53.zippyshare.com/v/GaHcnbUU/file.html

További fejlemény, hogy azóta bedugott hangszerkábelek és DAW használata nélkül is pittyeg, csak úgy önmagában ez a Presonus USB. Erre Töfi a következőt reagálta:

" Hát akkor viszont eléggé leszűkül a dolog.
Ha nem a gép tetején van a kártya a vinyók fölött, akkor valószínűleg az döglődik. "

Telefon és táphiba kizárva, és bár van nagy teljesÍtményű fogyasztó, nem egy apám asztalosműhelyében, az ipari áram más hálózaton fut, nincs köze a sajátomhoz. Nemsokára összeülök egy barátommal plusz géppel és hangkarival, mindent végig fogunk sakkozni. Amint a végére jártunk a dolgoknak, mindenkit értesÍtek. 

 

Link to comment
Share on other sites

Természetesen nem titkos, és tudom, hogy mások okulásának szolgálata is alap dolog egy szakfórum esetében, de sajnos nem tudok minden javaslatot egyszerre kipróbálni, és nekem is van pár fontosabb dolog az életemben, mint például a munka, család, meg ilyenek. Bárcsak ezzel szórakozhatnék egész nap :)

Egyelőre nincs megoldás, a probléma továbbra is szakaszosan jelen van. Még akkor is recseg  önmagában néha a cucc, ha nem is veszek fel semmit, és virtuális standalone cuccokat sem használok - valamit, valami nagyfrekvenciás jelet összeszedhet valahonnan. Hol működik flottul a dolog, hol pedig nem. Kipróbálnám a szünetmentes tápegységek használatát is, de sajnos nem tudok csak úgy leszedni kettőt a polcról. 

Szórakozok néha gitáros cuccok mellett egy MIDI kontrolleren keresztül szinti-cuccokkal is, azok hibátlanul működnek, semmi zaj, semmi zavar. Persze, lehet hogy a következő próbálkozásnál annál is felüti a fejét valami anomália.

Természetesen minden újabb fejleményt közlök. 

Link to comment
Share on other sites

Szerintem a hálózatra valaki bedugott egy olyan eszközt, ami szemetel. Első körben próbáld meg teljesen kiszűrni a földjelet azon eszközöknél amiket használsz (gép, hangkártya). Ezt próbaképp meg tudod oldani szigetelő szalaggal (a föld részt leragasztod a dugaszokon). 

Ha ezután is jelentkezik a probléma, akkor tovább tudod szűkíteni a problémát, pl. egy szünetmentes táppal. Lehet már a bekötése is megoldja a jelenséget, de ha nem, akkor ki tudod próbálni azt, hogy kihúzod a szünetmentest a tápból, és a rendszert arról hajtod meg pár percig. Elviekben akkor minden zavartól mentes lesz az áramellátás. 

Ami nálam megoldást jelentett az két szünetmentes táp (digitális és analóg eszközök számára külön) és két földszonda árnyékolt kábellel, egymástól jó messze.

Link to comment
Share on other sites

A számítógép asztali vagy laptop? Van külső tápja a hangkártyának? Mert meg kell próbálni azt is, hogy külső táp nélkül vagy táppal. Ha laptop, akkor azt is érdemes megnézni táp nélkül. Valamint a hangkártya bemeneti szintje nincs véletlenül mikrofonra állítva?

Link to comment
Share on other sites

27 perccel ezelőtt írta deneverstudio:

Így vaktában nehéz megmondani, hogy mi történik.
Kellene egy natúr, torzítatlan vonaljel, amiben vannak szünetek is és azt betorzítva már nagyjából ki lehet találni.
Tehát annyi kellene, hogy dzsi-dzsi-dzsi-szünet-dzsi-dzsi-dzsi-szünet, stb. és akkor meg tudom nézni.
Hosszabb szünet legyen, ne túl rövid, mert az a lényeg.

Tehát ha jól értem, egy száraz vonaljelet vegyek fel Reaperben szünetekkel, és azt küldjem el?

Link to comment
Share on other sites

36 perccel ezelőtt írta NeoC:

Nehéz ügynek tűnik.

Csak ötletek, vaktában: Új USB kábel, másik USB port. Próbáld meg újrainstallálni a Presonust. Nem elképzelhetetlen egyébként egy nullkilóméteres hangkártya megkergülése, egyáltalán nem példátlan ügy, főleg egy újnál, egy hét után.

Nekem valahol a digitális jelben érződik a probléma. sample rate beállítás biztosan jó és szinkronizált?

Igen, mindenhol szépen be van állÍtva elméletileg. Le is lett ellenőrizve. 

Link to comment
Share on other sites

Így vaktában nehéz megmondani, hogy mi történik.
Kellene egy natúr, torzítatlan vonaljel, amiben vannak szünetek is és azt betorzítva már nagyjából ki lehet találni.
Tehát annyi kellene, hogy dzsi-dzsi-dzsi-szünet-dzsi-dzsi-dzsi-szünet, stb. és akkor meg tudom nézni.
Hosszabb szünet legyen, ne túl rövid, mert az a lényeg.

Link to comment
Share on other sites

Nehéz ügynek tűnik.

Csak ötletek, vaktában: Új USB kábel, másik USB port. Próbáld meg újrainstallálni a Presonust. Nem elképzelhetetlen egyébként egy nullkilóméteres hangkártya megkergülése, egyáltalán nem példátlan ügy, főleg egy újnál, egy hét után.

Nekem valahol a digitális jelben érződik a probléma. sample rate beállítás biztosan jó és szinkronizált?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...