Jump to content
Ménemszól.hu

Hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek


A/D

Recommended Posts

4 perccel ezelőtt írta DutchFlowers:

A Moog kicsit kevesebb dologból ad többet, az MFB meg több dologból kevesebbet,

szerintem félreértettél. én csak annyit mondtam, hogy a hivatkozott sound nem a struktúra miatt érdekes, mert az nem komplex. a kettes oszci szinkronmodba van kapcsolva. ami a patch gerince az viszont a 3 külön hangolt oszcillátor plusz a filter, amit nagyfrekin lfo-val modulál csutkáig tekert rezóval. persze ehhez nagyon jó filter kell, és ez van is a Dominionban, no question. 

épp azt mondom, hogy az ilyen tökegyszerű patchekre kell hagyni a fix szintiket, de ezek pont ugyanazok a hangok, amiket a 70-es évek óta folyamatosan hallgatunk. nem mintha meg lehetne unni (bár mondjuk aki 40 éve dolgozik vele lehet mást mondana), de ha valaki új területekre akar elkalandozni, akkor nagyon nagyon szűkek a keretek.

és valójában épp ez az oka az Eurorack előretörésének, semmi más. erről beszélgettünk eddig.

végül pedig a Dominion hogy jó szinti lesz, az nem csak a hallottakon múlik. tudnék mondani jópár szintit ami nagyon jól szól, mégse túl nagy öröm használni, és az MFB-nek van jelenleg olyan terméke, amiről ez a véleményem.  ezzel nem akarok offolni, csak ha már szóba került gondoltam jelzem, hogy a puding próbája még hátravan.

+2: több oszcillátorra van triviális megoldás is: két szinti összelayerelve. ebben a samplereknél viszont nincs erősebb. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok száma 188
  • Created
  • Last Reply
14 órája írta A/D:

 mert az nem komplex. a kettes oszci szinkronmodba van kapcsolva. ami a patch gerince az viszont a 3 külön hangolt oszcillátor plusz a filter, amit nagyfrekin lfo-val modulál csutkáig tekert rezóval

épp azt mondom, hogy az ilyen tökegyszerű patchekre

Én meg csak azt mondom, hogy ilyen tökegyszerű patch-et (mondjuk pont ezt) nagyon nem lehet kitekerni a fix szintik nagy részéből, talán a pulse2-t kivéve. Sok 2 oszcillátorosból, aminek van ext inputja, végülis meg lehet oldani, de az akkor már nem a fix szinti.

De a részleteknél maradva, a dom patch-ben nincs full rezo, a rezonancia mértékét az AD envelope szabályozza, és igazából csak a hang elején jelentős, filtemod meg nincs. Osc FM viszont van (annak mértékét is az AD envelpe szabályozza).

15 órája írta A/D:

ez az oka az Eurorack előretörésének, semmi más. erről beszélgettünk eddig.

Ja, értem. Az Eurorack előretörését is.

Én ugyanakkor örülök, hogy vannak még ekkora fix elképzelések is. :)

Link to comment
Share on other sites

19 órája írta DutchFlowers:

De a részleteknél maradva, a dom patch-ben nincs full rezo, a rezonancia

lehet hogy nem ugyanarról a hangszínről beszélünk, mert ebben nem ez történik. 

írd le melyik időpontról van szó.

nem gondolom hogy erre ne lenne képes mondjuk az SE-1x vagy bármely kétoszcis szintiből kettő. én nem látok a dominion struktúrájába annyi extremitást sem mint a Pulse 2-ben. mondom, nem ekézni akarom a cuccot, csak érdekel, hogy az emberekben mitől alakul ki valaminek a képzete. 

Screen Shot 2016-03-08 at 22.56.11.png

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta A/D:

lehet hogy nem ugyanarról a hangszínről beszélünk, mert ebben nem ez történik. 

írd le melyik időpontról van szó.

nem gondolom hogy erre ne lenne képes mondjuk az SE-1x vagy bármely kétoszcis szintiből kettő. én nem látok a dominion struktúrájába annyi extremitást sem mint a Pulse 2-ben. mondom, nem ekézni akarom a cuccot, csak érdekel, hogy az emberekben mitől alakul ki valaminek a képzete. 

Screen Shot 2016-03-08 at 22.56.11.png

alapjában véve innen, amikor elmagyarázza mi mit csinál:

domi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

de tényleg odateker neki, amikor már játszik rajta és LP-re vált. Én meg, és ez nagy hiba, ha vitába száll az ember, nem is néztem már, mert az a lélekszaggató visítás az 2es oszciból jön, ezt demonstrálja is Nick 23:03-nál, úgyhogy annak okát nem kerestem a rezóban. De ennek fényében hallgatva tényleg a rezó is sokat játszik, főleg amikor össze-összeér a meglévő sikítással. A filter LFO1-el van modulálva (elég lassú), meg ADSR1-gyel.

Alapból én nem igazán akartam belemenni ilyen mélyen ebbe a témába, belinkeltem egy videót, de valamiért mindenki rugózik a témán. Biztos én választok szerencsétlen módon szavakat, vagy vétek valami mást, hogy így triggerelem a reakciót, dehát ez van. Lassan viszont betéve fogom tudni a patch-et, meg a videót is. Meg a dom1-et is.

Én meg nem fényezni akarom a cuccot, csak megemlékeztem egy (szerintem!) 10/10-es szintiről. A Pulse2 is 10/10-es, de ára apropóján sokkal kevésbé "hands-on". A Sub37 is 10/10-es, A SE-1x is 10/10. Mondjuk igazából a Pulse-tól el kéne venni a 10-est, mert az a dobozból kivéve önmagában csak igen erős kompromisszumokkal nevezhető hangszernek, és ilyen alapon a SE-1x-et is lejjebb illenék fokozni. Mondjuk 9. De nem ez a lényeg, hanem hogy megemlékeztem egy 10/10 szintiről, és olyan reakciókat triggereltem, amikre illett viszontreagálni, és már most olyan mélyen belementünk a dom1 meg a patch kielemzésébe, hogy ihaj.

Persze mivel ez a "hangszínkészítés-szintetizátoron-kezdőknek", ezért végülis hasznos is egy ilyen patch kielemzése...

Link to comment
Share on other sites

Surgeont szeretjük, de azért tegyük hozzá, hogy ez alapvetően egy DJ szett, ahol a modulár csak kiegészítés, ettől függetlenül valóban fasza :)

egyébként a freerotation-ös cuccait érdemes megnézni. Az egész más stílus, és a modulár szintén komoly szerepet kap az előadásokban:

Nekem a kedvencem a 2014-es, az szintén Dj+Modulár:

 

a 2015-ös kicsit nyersebb, ott nincsenek lemezek, vagy notebook, de nagyon fasza ez is. Ez egy buchla music easel + looper (elecro harmonix) + egy audio recorderről játszott be ilyen field recording jellegű dolgokat. Korábban volt soundcloudon is, de most csak egy youtube linket találok:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Remélem lesz még azért folytatás.

Ami még engem érdekelne az az fm szintézis, comb filter, illetve a patch kábelezés és mod matrix kapcsolgatások; tehát, hogy mit /mivel/mikor/miért lehet összekötni? Sajnos abból a könyvből nem tudtam meg mindent...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Elnézést, hogy némileg kívülállóként és rögtön elsőre mindenkinek beszólok, de ennek az egész beszélgetésnek az eredeti címe az volt: "hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek". A címmel megszólítva éreztem magam, de szvsz ide olyan tartalmak és videók illenének, minthogy mi az a hullámforma, a wave table, az additív és szub(sz)traktív, ésígytovább, ehelyett egy vitát lehet olvasni arról, hogy modulár?! vagy !!?fix. Nem lehetne továbblépni az általam javasolt irányba (akár videólinket is elfogadok)? Amúgy a kezdetben belinkelt videó számomra 100%-ban érdekes volt, és úgy 50-80%-ban hasznos is, de mégsem igazán arról szól, amit a cím egy (többé-kevésbé intelligens) kezdő számára ígér.

Link to comment
Share on other sites

15 perccel ezelőtt írta Mészáros Nándor:

Elnézést, hogy némileg kívülállóként és rögtön elsőre mindenkinek beszólok, de ennek az egész beszélgetésnek az eredeti címe az volt: "hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek". A címmel megszólítva éreztem magam, de szvsz ide olyan tartalmak és videók illenének, minthogy mi az a hullámforma, a wave table, az additív és szub(sz)traktív, ésígytovább, ehelyett egy vitát lehet olvasni arról, hogy modulár?! vagy !!?fix. Nem lehetne továbblépni az általam javasolt irányba (akár videólinket is elfogadok)? Amúgy a kezdetben belinkelt videó számomra 100%-ban érdekes volt, és úgy 50-80%-ban hasznos is, de mégsem igazán arról szól, amit a cím egy (többé-kevésbé intelligens) kezdő számára ígér.

Helló! 

A videóban elhangzanak az alap hullámformák és azok szuggesztív magyarázata. Amire te hivatkozol, hogy mi az additív, szubtraktív, wavetable stb az egy következő szint ehhez képest. Az itt elhangzottak nélkül nem lehetne elmagyarázni. A videót igyekeztem rövidre csinálni és inkább több részt indítani tematika alapján a későbbiekben (idő függvénye).

A véleményem az, hogy egyáltalán nem szükségszerű akadémiai tudás a rendelkezésre álló módszerekről. Azt a keveset kell gyakorlati tapasztalat révén mesterien elsajátítani. Ha a videóban elhangzottakat megértetted, akkor a tudatosság révén más szintre emelheted ezt a tapasztalaszerzést. És hát az eszmecserét. Ha valakivel szintikről beszélgetek, kénytelen vagyok feltételezni, hogy tudja mi az a VCA, tudja milyen bemenetei vannak egy oszcillátornak, mi fán terem a MIDI, stb.

A másik lehetőség, hogy ha nem csak úgy általánosságban akarsz tanulni, akkor konkrét kérdést teszel fel annak, vagy azoknak, akik tudják a választ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2017. 01. 01. at 16:15 írta Mészáros Nándor:

Elnézést, hogy némileg kívülállóként és rögtön elsőre mindenkinek beszólok, de ennek az egész beszélgetésnek az eredeti címe az volt: "hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek". A címmel megszólítva éreztem magam, de szvsz ide olyan tartalmak és videók illenének, minthogy mi az a hullámforma, a wave table, az additív és szub(sz)traktív, ésígytovább, ehelyett egy vitát lehet olvasni arról, hogy modulár?! vagy !!?fix. Nem lehetne továbblépni az általam javasolt irányba (akár videólinket is elfogadok)? Amúgy a kezdetben belinkelt videó számomra 100%-ban érdekes volt, és úgy 50-80%-ban hasznos is, de mégsem igazán arról szól, amit a cím egy (többé-kevésbé intelligens) kezdő számára ígér.

A különböző szintézisekről találsz magyar leírásokat, itt igazából, mint a videó is mutatja A/D egy modulárt mutatott be, hogy indulj neki egy egyszerű hangszín gyártásának, és tényleg elég kezdő szinten próbálta mindezt bemutatni, hogy a most ismerkedő emberek kedvet kapjanak egy ilyen rendszer összerakásához. Na most, ha úgy gondolod, hogy a videós linkek a legjobb megoldások, akkor előszeretettel ajánlom Raul's World of Synths yt csatornáját, ahol doepfer modulokat mutat be. 
Amúgy a legjobb dolog, ha elmész egy ilyen bemutatóterembe, és a videó alapján jegyzetet készítesz magadnak, és elkezded csavargatni a potikat. Azt gondolom, hogy mindegy, hogy egy szinti, vagy modulár, idő kell ahhoz, hogy teljesen kiismerd a rendszert. Nekem egy bő év kellett hozzá, gyakorlat nélkül pedig csak továbbra is kérdőjel marad a téma..
Első dolgod, hogy minden egyes modul működését megismerd, hogyan működik, és mi lesz a végeredmény. Kezdésnek pakolj össze magadnak egy egyszerű monoszintit, abban már lesznek olyan lehetőségek, hogy az arcodról lefagy a mosoly.. :)
2VCO, 2VCA, Envelope, Filter, LFO, Mixer. ja meg persze valami olcsóbb szeki, mint az SQ-1.
Ez egy tökéletes elindulás. A 2 VCO-nál már el tudod dönteni, milyen úton akarsz elindulni, pl wavetable, analóg, vagy digitális. Remélem segítettem.

Link to comment
Share on other sites

53 perccel ezelőtt írta Kampokez78:

A különböző szintézisekről találsz magyar leírásokat, itt igazából, mint a videó is mutatja A/D egy modulárt mutatott be, hogy indulj neki egy egyszerű hangszín gyártásának, és tényleg elég kezdő szinten próbálta mindezt bemutatni, hogy a most ismerkedő emberek kedvet kapjanak egy ilyen rendszer összerakásához. Na most, ha úgy gondolod, hogy a videós linkek a legjobb megoldások, akkor előszeretettel ajánlom Raul's World of Synths yt csatornáját, ahol doepfer modulokat mutat be. 
Amúgy a legjobb dolog, ha elmész egy ilyen bemutatóterembe, és a videó alapján jegyzetet készítesz magadnak, és elkezded csavargatni a potikat. Azt gondolom, hogy mindegy, hogy egy szinti, vagy modulár, idő kell ahhoz, hogy teljesen kiismerd a rendszert. Nekem egy bő év kellett hozzá, gyakorlat nélkül pedig csak továbbra is kérdőjel marad a téma..
Első dolgod, hogy minden egyes modul működését megismerd, hogyan működik, és mi lesz a végeredmény. Kezdésnek pakolj össze magadnak egy egyszerű monoszintit, abban már lesznek olyan lehetőségek, hogy az arcodról lefagy a mosoly.. :)
2VCO, 2VCA, Envelope, Filter, LFO, Mixer. ja meg persze valami olcsóbb szeki, mint az SQ-1.
Ez egy tökéletes elindulás. A 2 VCO-nál már el tudod dönteni, milyen úton akarsz elindulni, pl wavetable, analóg, vagy digitális. Remélem segítettem.

Köszi a kedves hozzászólást, de valószínűleg előbb fogok szoftveres plugineket virtuális kábelekkel összekötni (bár jelenleg nem csinálok ilyesmit), mintsem vas modulok építésébe fogni. Bár nálam sosem lehet tudni ... ez egyáltalán nem averzió, érdekelne is a moduláris dolog (majd, egyszer, talán alapon), de időigényes és hát persze iszonyúan drága is. Én jelenleg jobban hiszek az előregyártott vasszintikben.

Ráadásul, ha valaha is modul-legózásba fogok, akkor ahogy ismerem magamat, kis idő után már nem is a zenei végeredmény fog érdekelni benne, hanem maga a folyamat (afféle matematikus agyam van): hogy milyen rendszer milyen inputra milyen outputtal válaszol. Ha én valaha is zenét fogok gyártani modulokkal, akkor az afféle noise-ambient vagy méginkább amolyan minimál-szeriál artos cucc lesz, márpedig az utóbbi mint zenehallgatót, kevéssé vonz ... Jelenleg viszont jobban érdekel maga a zenegyártás, abból is elsősorban az új hangszínek kreálása, ami a legjobban foglalkoztat. Bár elismerem, ehhez a "hangmérnöki" vonalhoz a moduláris szintik ismerete esetleg valami olyan szinten járulna hozzá, hogy ihaj, azt azonban nem vallom, hogy feltétlenül szükséges lenne (ebből a szempontból tulajdonképp a szoftveres pluginek virtuális kábelekkel való összekötözgetése ugyanolyan hatékony lenne, hiszen elméleti szinten ugyanarról van szó - csak ezt a virtuális vonalat meg egyelőre túl "hidegnek" érzem, rájöttem, hogy szükségem van a billentyűkre, az érintésükre, a látványukra ahhoz, hogy zenei koncepciókról gondolkodjak).

Ennyi lenne az én véleményem a moduláris-vasas-virtuális trilemmáról ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...