Jump to content
Ménemszól.hu

Hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek


A/D

Recommended Posts

  • Válaszok száma 188
  • Created
  • Last Reply
6 órája írta A/D:

Pont olyan, mint mikor az előző generáció deklarálta, hogy a szintetizátor zene nem zene. Az ilyen "ezek ilyen zörejekre valók" tipikusan ilyenek. 

 

Félreértés van erősen. Én spec szinte kizárólag "zörejekből" zenélek és más is jelezte, hogy kísérletezőbb zenékkel is foglalkozik. Nem arról van szó, hogy a diszkós hülyék nem értik az experimental zene lényegét, pont ellenkezőleg - rájöttünk, vagy ellestük máshonnan, hogy más módszerekkel is lehet fura, nem szokványos hangokat vagy akár struktúrákat előállítani. Sample manipulálás, mikrofonos felvételek effektezése, ezek keverése szintézissel, bármivel. 

Megnéztem most pár make noise shared system videót, na ez már közelíti azt, amit az ember egy modulartól elvár, de bassza meg 2 misibe fáj - ez még egy svájci szívorvosnak is összeg. Na mindegy, nem elegáns dolog drága holmik árán sírni.

Link to comment
Share on other sites

Kár ezen a témakörön egymásnak esni... Mindenben van némi igazság, amiket az elmúlt napokban irtatok pro és kontra. A "gazdag (ÉS RÁÉRŐS!!!) gyerek" sznobizmustól a hangképzési lehetőségek végtelen tárházáig és a lehetséges új utakig minden többé kevésbé igaz. Jómagam akkoriban kezdtem elektronikus zenével, és hangszerekkel foglalkozni, amikor még Ádi is talán még az álti padjait koptatta, valamikor a nyolcvanas évek végén. Midi szabvány már éppen volt, de nem annyira régóta....:DDD De ez mindegy, csak arra akartam vele utalni, hogy nagyon sok minden trendet, divatot, felfutást és lecsengést végigéltem már, sőt modularom is van, még abból az időből amikor a Doepfer jelentette egyedül az eurorack formátumot és a Hiccszpész kínálatában sem volt még ez a terméksor. (megjegyzem nemigen "fejlődik" a kis két soros modular rackem évek óta...Elvan, néha bekapcsolom, tekergetem, csinálok egy számot vele, aztán megint porosodik egy fél évet)

Amik -szigoruan szerintem- a tények ezzel a kérdéskörrel kapcsolatban:

- zenélni bármivel lehet, nem eszközfüggő. Tehetség és ötlet kell hozzá, de az innovációs képesség sem megvetendő. Porszívócsővel, mikrofonnal, 8 bites samplerrel is lehet világslágert írni, lásd DM.

- ami ennek némiképp ellentmond, hogy különösen az elektronikus zenében az "eszköz" alapvetően meghatározhatja a "formát", és így előbb utóbb filozófiai kérdéssé vállhat az, hogy a "zseniális mondanivalónkhoz" keresünk eszközparkot (és tanuljuk ki), vagy az eszközparkunk adta lehetőségekkel öntjük formába a mondanivalónkat. (ha van) Az sem lehetetlen, hogy nincs is mondanivalónk, csak egészen egyszerűen szórakoztatni akarjuk szombat este a heti őrületben megfáradt publikumot, aki csak ugrálni akar 133-as bpm-re, és utána kefélni egyet. Ez is egy létező igény. Ilyen értelemben igenis párhuzamos létjogosultsága van az összes fellelhető eszköznek a lakodalmas szintitől a szofisztikált modularig. Az előbbi az ad-hoc szórakoztatási igény kielégítésének az egyszerű eszköze (nem is annyira egyszerű, nekem pl még sosem sikerült ilyen gépet megszólaltatnom úgy, hogy kijöjjön belőle az a szokásos ummca-ummca ütem, de mindegy. Sok időt nem öltem bele azért..:D), míg az utóbbi a mérnök-matematikus sound designer eszköze, aki azért nem okvetlenül ZENÉSZ is egyben. A köztes eszközök, meg a "szokásos" fix huzalozású szintik a trabitól a Veyronig. Mindezek következtében természetesen TELJESEN MÁSRA VALÓ mindegyik, ahogy az utóbbi autót se a telekre járáshoz vesszük, hanem a MonteCarloi csajozáshoz. Már, ha megtehetjük.

- a sound design alapjait, eszközkészletét, meg azt, hogy miről szól ez az egész, azt egyébként VALÓBAN egy modularon lehet a legjobban szemléltetni is, meg megtanulni is. Én üdvözlöm A/D kezdeményezését, mert elég szemléletes és kiváló anyag amit összerakott. Fix huzalozású szintiknek sokkal nehezebb átlátni az agyát és a belső működését, meg a mi, miért történik?-et, de mégegyszer mondom: ez azért nem mindenkinek életcélja, attól még írhat világslágert.

- az is tény, hogy a modularokhoz hasonló teljesen szabad architektúrájú rendszerek adnak teret a legtöbb kisérletezési lehetőségnek, ami egyébként egyben a veszélyük is, mert hónapokat lehet elgügyülni a "tökéletes hang" keresése közben, ami alatt persze fejlődik a mérnöki, sound design tudás, de zenei értelemben lehet ez meglehetősen inproduktív időszak is, összességében nulla zenei végeredménnyel. Ez esetben nevezzük inkább hobby-időtöltésnek, mint zenei alkotásnak. A neten fellehető modularos videók nagyon nagy része valóban Pistike szabadideje tudományos jellegű eltöltésének egy dokumentuma, és nem zenei videó. Persze láttam már egy két zseniálisat is. Főleg egy Buchla-s van, ami nagyon bejött.

- a modular biznisz? És ezért támogatott "korszellem"? Persze! Nem kell nagy gazdasági előképzettség ahhoz, hogy az ember rájöjjön arra, hogy egy kis "egytudású", tápegység, doboz, stb nélküli modulért elkérni egy normális fix huzalozású szinti árát az jó biznisznek tekinthető, nem véletlenül ugrottak rá ennyien a gyártók közül, hiszen a fix-szinti piacon valóban nehéz valami gyökeresen új dologgal előjönni. Sokkal egyszerűbb valami egyébként ismert, semmi újat nem tartalmazó komponenst a piacra dobni jó pénzért, és a júzerre bízni azt, hogy mivel, és hogyan kapcsolja össze azért, hogy legalább megszólaljon. És a felelősség is nulla, hiszen "nem rajtuk múlt", hogy ki-mit hozott ki belőle, depláne a gyári preseteket se lehet fikázni az ehhez hasonló fórumokon....:D Zseniális üzleti képlet, és még a mai dekonstruktivista-minimalista-globalista-kapcsolatépítő-specializálódó-nembajhahincseredménycsakcsináljunkvalamit-stb. korszellembe is bőségesen belefér filozófiailag a fészbuk-jutyub mellé.

- hazai silányság? Fene tudja. Azért nem fogalmaznék meg ennyire sarkos véleményt, nem csak a személyes érintettség okán. Kis hazánkban gyártották konkrétan az ELSŐ számítógép alapú szekvenszer DAW rendszert, még a jó öreg ZX81-re, igaz, azok a zenészség mellet atommérnökök is voltak és jó régen volt. Mindeközben természetesen megengedve azt a gondolatot is, hogy sok-sok zenésznél valóban van egy-egy hangszernek státusszimbólum jellege is. Ahogy sok-sok metálgitáros cimborám a stúdióban titokban egy egyszerű Fender Telecasterrel nyomja föl az anyagot, mert az van rendben, de a szinpadra kénytelen kivinni a sok-sok szarvas éjfeketére lakkozott metálfejszét, mert anélkül azért ciki megjelenni nyilvánosan. A szintiseknél is így van ez. Lehet, hogy szofttal készül otthon az egyébként jó cucc, de valami komolyabb vasat illik nyomkodni a szinpadon, még akkor is, ha csak a ritmust kattogtatja rajta. A mai esetleges "elsilányosodásnak" ezen kívül oka lehet még az is, hogy egyrészt a számítástechnika, házistúdió lehetőségek egyre olcsóbbá válásával egyre szélesebb a merítés is, ami értelem-szerűen egyre szélesebb minőségi szórást is jelent.

- végezetül_: abban egyetértek A/D-vel (és sokakkal itt), hogy sosem baj, ha az átlagos/általános műveltség egyébként valóban "elwikisedő" szinvonalát nem árt javítani, akár ezen a téren is, de azt nem gondolnám, hogy mindenkinek részletesen ismernie kellene pl a modulárokkal történő hangképzés csinját-bínját, ahhoz, hogy zenész legyen. Akit ez az irány érdekel, az úgy is égi mannaként nézi ezt a videót, ahogy a remélhetőleg következőket is fogja, akit meg nem annyira érdekel, az meg úgysem teszi ezt.

Ennyi.

Ha meg valaki csak gyorsan flashelni akar egyet zenészként, akkor meg dugja be a 60 éve "nem fejlődő" gitárját egy darab kábellel a nagy teljesítményű, szintén legalább 50 éve "nem fejlesztett" csöves erősítőjébe, tekerje fel olyan nyolcasig, aztán tolja. Egészen addig eufórikus állapotban lesz, amíg rá nem hívják a szomszédok a rendőröket...:D

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta NeoC:

- a modular biznisz? És ezért támogatott "korszellem"? Persze! Nem kell nagy gazdasági előképzettség ahhoz, hogy az ember rájöjjön arra, hogy egy kis "egytudású", tápegység, doboz, stb nélküli modulért elkérni egy normális fix huzalozású szinti árát az jó biznisznek tekinthető, nem véletlenül ugrottak rá ennyien a gyártók közül, hiszen a fix-szinti piacon valóban nehéz valami gyökeresen új dologgal előjönni. Sokkal egyszerűbb valami egyébként ismert, semmi újat nem tartalmazó komponenst a piacra dobni jó pénzért, és a júzerre bízni azt, hogy mivel, és hogyan kapcsolja össze azért, hogy legalább megszólaljon. És a felelősség is nulla, hiszen "nem rajtuk múlt", hogy ki-mit hozott ki belőle, depláne a gyári preseteket se lehet fikázni az ehhez hasonló fórumokon....:D Zseniális üzleti képlet, és még a mai dekonstruktivista-minimalista-globalista-kapcsolatépítő-specializálódó-nembajhahincseredménycsakcsináljunkvalamit-stb. korszellembe is bőségesen belefér filozófiailag a fészbuk-jutyub mellé.

akit érdekel a téma és beszél angolul annak ajánlom ezt a topikot a muff-on

https://www.muffwiggler.com/forum/viewtopic.php?t=155170&highlight=

annyira azért nincs kolbászból a kerítés. A normál szintipiachoz, vagy akár a pedál-piachoz képest jelentősen alacsonyabb darabszámmal tudnak kalkulálni a gyártók még így is, hogy most ekkora hype van, és azért a modulok nagyrészénél nem 2 hét a tervezési, tesztelési időszak.

A másik az, hogy szerintem az "egyébként jól ismert komponenssel piacra jönni és jó pénz kérni érte" történet sem valószínű, hogy nagyon jövedelmező lenne, tekintve, hogy ilyen jellegű modulokkal dunát lehet rekeszteni, és ezeken kívül rengeteg nagyon izgalmas dolog is elérhető, és a fenti link tanulsága szerint azért a sikeresebb termékekből sem megy el néhány száznál több.

 

Egyébként elég sokmindenkivel egyetértek a dologban én is, most nem kezdek el válaszolgatni egyesével a dolgokra, mert már fáradt vagyok :D szerintem sok mindenben egyetértés van amúgy. Van viszont néhány dolog a témában, amit alapvetően máshogyan látunk. A/D fogalmazta ezt a részt meg úgy, hogy ez egy másik hangszer. Másra van. Aki a fix szintikkel hasonlítja össze őket, az szerintem el van tévedve.

Ezért nem értem pl az ilyeneket, ennél 5x különbet csinál az ember fia 3 perc alatt egy "hagyományos" setuppal ebben a kategóriában, és ennél vannak azért klasszisokkal szarabbak is, ez még nem is a dühítő kategória:

Vannak viszont olyan dolgok, amiknek nagyon jól állnak a modulárok.

Egyedül ezt a sznobozós szöveget nem tudom hova tenni, de amúgy ez nem egyedi jelenség. Más területen sem ritkaság az, hogy ha nem értünk, nem ismerünk valamit akkor zsigerből sznobozzuk az az iránt érdeklődőket. Például természetesen sznob mindenki, aki komolyabban érdeklődik a fine-dineing vagy a borok iránt, vagy netán kedveli kortárs tánc előadásokat. Én nem értem, ebből következik, hogy aki viszont igen az sznob.

 

végül pedig elalváshoz az egyik kedvenc, eurorack moduláron készült darabom:

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. február 27. at 17:09 írta xinu:

A véleményem másik fele: Nemtom mitől jó ez az eurorack-es, modulozós, legózós analógozás?! Sztem primitív az egész! Monofón, nincs preset, no save patch stb.

Pl ezért jó, 5 perc alatt, a saját szórakoztatásomra ezt hoztam ki egyetlen modullal egy külső drum-loopból:

http://ent.hu/~vinnui/sounds/drumloop_vs_elements.wav

Messze nem primitív szerintem...

Link to comment
Share on other sites

amit kérsz az igazából nagyon nehéz anélkül, hogy lenne valami támpontunk, hogy mihez szeretnél kezdeni, vagy mit vársz egy modulártól, milyen stílusú zenéhez használnád stb és ha ezt tudjuk, még akkor is nagyon nagyban függ a dolog az egyéni ízléstől.

rengeteg az opció, nagyon sok a jó gyártó, az érdekes, összetett, vagy csak simán egyszerű, de jó modul.

Ha megnéznéd 100 különböző ember rendszerét, nem találnál két egyformát, de nagyon hasonlót is csak elvétve. A modulározás egyik szépsége szerintem pont ez. Lehet beszélgetni a dolgról, meg lehet tanácsokat adni, de ilyen szintű általánosságokban nehéz bármit is javasolni. Szerintem ilyen szinten még fix szintit is nehéz ajánlani, met a mert nem mindegy, hogy Virus C, vagy Kurzwel Forte, és akkor még elég sok mindent lehetne mondani.

Nézegesd a modulargrid.net-et, ott funkció és gyártó szerint lehet szűrni kb az összes modulra, de egyébként nem leszel sokkal bejlebb akkor sem ha 2 hétre elmerülsz benne, mert az egy dolog, hogy lesz pár modul ami majd tetszik, de a megfejtés nem az lesz, hogy ismered a gyártókat meg 1-2 modult, hanem amikor elkezdesez egy harmónikusan működő rendszerben és workflowban gondolkozni, és amikor ezekhez keresed meg azokat a modulokat, amik nem csak funkciójukat tekintve, de dizján filozófiában (itt vannak nagyon nagy különbségek, megprbáltam belekezdeni de láttam, hogy kisregény lenne úgyhogy gyorsan fel is adtam) is ehhez passzolnak. 

Nem csak arról van szó, hogy nagyon sok az opció, mert sok gyártó van, és mindegyiknek van egy megoldása az alapvető modulokra... sokkal inkább arról, hogy rengeteg SZEMPONT van ami alapján kiválaszthatod ezek közül azt amelyikre neked szükséged van.

 

De hogy mégis adjak valami tanácsot, mert valahogy mégiscsak el kell kezdeni.

Kezdj el nézegetni videókat komplett rendszerekről. pl Make Noise Shared System tutorialok. vagy Pittsbourgh Foundation stb. 

Kezdj el nézelődni a modulargrid.net -en, hogy milyen modulok és gyártók vannak.

Menj el workshopokra, kiállításokra, menj be szintiboltokba és beszélgess az eladókkal kiállítókkal, nézegest, tekergesd meg a modulokat.

Ha megy az angol, olvasd a muffwiglert.

A legismertebb, legfelkapottabb gyártók:

Make Noise, Intellijel, Doepfer, Tip Top Audio, Mutable Instruments, The Harwestman, Steady State Fate (SSF), WMD

Nézegesd meg ők mit kínálnak, aztán majd úgyis elindulsz valamerre.

Segítség egyébként szerintem mindenképpen kell, mert rengeteg a zsákutca. De így fórumon keresztül segítséget is akkor lehet adni, ha van már valami elképzelés, ötlet stb.

Link to comment
Share on other sites

13 órája írta cisco:

Ajánlhatnátok gyártókat, konkrét modulokat azoknak akik képben szeretnének lenni, hogy mit/kit érdemes figyelni ! Köszi.

Én tudod hol kezdeném? Bemennék a Hit Space-be és feltenném a kérdést nekem vagy Tamás vagy András kollegámnak. Többet fogsz megtudni percek alatt mint bárhonnan a netről, garantálom.

Van itt egy másik dolog, a trend. Most például nagyon menők a driftelő órajelekkel való zsennyegés:

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 28 February 2016 at 20:28 írta NeoC:

ómagam akkoriban kezdtem elektronikus zenével, és hangszerekkel foglalkozni, amikor még Ádi is talán még az álti padjait koptatta, valamikor a nyolcvanas évek végén.

tény, hogy 1993 környékén tettem szert először rendes hangszerre (a Roland EP5 digizombi még nem volt az :) ), de én mikor azokat a bizonyos iskolapadokat koptattam már az ikszedik assembler zenelejátszó rutinomat írtam a c64-en saját zenékkel, ez pedig testvérek között is már low level expert szint. 

ami a modularokat illeti, tényleg nem másztam bele a Doepfer Eurorackbe anno, mert nem találtam se jónak, se érdekesnek, viszont valószínűleg előtted, 1997-98-ban a Clavia Nord Modular gyári hangszíneinek egy részét jegyeztem.  Nem kérkedni akartam vele amúgy, csak a margóra, hogy egy másik vonalon ugyan, de én se tegnap kezdtem :) (ahogy szoktam mondani, holnap lesz egy napja ). És ilyen háttér után állítom, hogy Modular kultúra terén kb az utóbbi 2 évben kerültem képbe ha szabad így mondani.

Ekkor: 28 February 2016 at 20:28 írta NeoC:

de azt nem gondolnám, hogy mindenkinek részletesen ismernie kellene pl a modulárokkal történő hangképzés csinját-bínját, ahhoz, hogy zenész legyen. Akit ez az irány érdekel, az úgy is égi mannaként nézi ezt a videót, ahogy a remélhetőleg következőket is fogja, akit meg nem annyira érdekel, az meg úgysem teszi ezt.

itt kisebb félreértés lehet. én nem állítottam ilyesmit. ami nekem hiányzik, hogy a hazai zenésztársadalomban ennek a szubkultúrának a szintje nem lehet olyan alacsonyan képviselt, mint amit jelenleg tapasztalunk. magyarul súlyosan alacsony azoknak a száma akik egyáltalán képben vannak azzal, hogy ez mi is valójában. egyszerűen a kritikus pontot se értük el ahhoz, hogy legalább a környezetünkből tudjunk mondani olyanokat, akik egyáltalán értik ezt a világot.

szerintem ez baj, és jól jelzi azt, hogy mennyire tartunk lépést a világgal. nagyon nagy kihívás átadni ezt a tapasztalatot. eleve az, amit fent látsz: nem a lehetőséget, az izgalmat látják sokan elsőre hanem rögtön azt feltételezik hogy nekünk elment az eszünk. mindenkit megnyugtatok, nehogy félreértés legyen: aki ezen a fórum részt vesz mind kattant finoman szólva.

Az előrét az jelentené, ha a Cisco szerű kíváncsi hozzászólások szaporodnának el, mert akkor a lényegről beszélhetnénk.

ui: ha az elmaradásunkra pedig tényszerű bizonyíték kell (ez már kicsit politikai vetületű is szerintem): középkelet európában magyar hangszerbolt nincs a top 100-ban. na ennyit tudunk. az egyetlen helyes magatartás pedig erre az, hogy

challenge accepted... 

utóirat: taxit hívtam, és amíg megjött már kabátban csináltam ezt. nem volt sokkal több egy Logic elindításánál :) :) Szerintem számítógép nélkül néha olyan furcsán jó érzés zenélni... Itt pl. azzal is szórakozom, hogy csúsznak az egyek zeneileg érdekes módon :) (a patch nagyon kevés modult használt a házból. Közben pont nézem, hogy ma Bunni berohant hozzánk és pont ezt a Backend Filtert vitte el ;) )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Valóban kevés modulart használó és értő emberrel sikerült még találkoznom, és pont emiatt akkora élmény egy ilyen esemény. :)

Ettől függetlenül én ezt természetesnek tekintem, eddig nem kerestem az okait, nem tudom miért, de nyilván mindenki afelé megy, amerre kisebb ellenállást érez, és a modulár betanulási görbéje elég magas. Az is igaz ugyanakkor, hogy ha valaki alapeleméig megismer egy szintézis módszert, akkor sokkal hatékonyabban tudja használni az egybeépített hangszereket is.

Nekem az a meglátásom, hogy sokkal több hivatalosan szervezett találkozóra lenne szükség, ahol mondjuk a Hitspace tarthatna előadásokat, modulbemutatókat, ahol lehetne ismerkedni, tapasztalatokat átadni, így terjedhetne a kultúra. Használt modul cserebere, börze, mini live show-k, meg ami belefér.

Link to comment
Share on other sites

7 órája írta A/D:

tény, hogy 1993 környékén tettem szert először rendes hangszerre (a Roland EP5 digizombi még nem volt az :) ), de én mikor azokat a bizonyos iskolapadokat koptattam már az ikszedik assembler zenelejátszó rutinomat írtam a c64-en saját zenékkel, ez pedig testvérek között is már low level expert szint. 

ami a modularokat illeti, tényleg nem másztam bele a Doepfer Eurorackbe anno, mert nem találtam se jónak, se érdekesnek, viszont valószínűleg előtted, 1997-98-ban a Clavia Nord Modular gyári hangszíneinek egy részét jegyeztem.  Nem kérkedni akartam vele amúgy, csak a margóra, hogy egy másik vonalon ugyan, de én se tegnap kezdtem :) (ahogy szoktam mondani, holnap lesz egy napja ). És ilyen háttér után állítom, hogy Modular kultúra terén kb az utóbbi 2 évben kerültem képbe ha szabad így mondani.

itt kisebb félreértés lehet. én nem állítottam ilyesmit. ami nekem hiányzik, hogy a hazai zenésztársadalomban ennek a szubkultúrának a szintje nem lehet olyan alacsonyan képviselt, mint amit jelenleg tapasztalunk. magyarul súlyosan alacsony azoknak a száma akik egyáltalán képben vannak azzal, hogy ez mi is valójában. egyszerűen a kritikus pontot se értük el ahhoz, hogy legalább a környezetünkből tudjunk mondani olyanokat, akik egyáltalán értik ezt a világot.

szerintem ez baj, és jól jelzi azt, hogy mennyire tartunk lépést a világgal. nagyon nagy kihívás átadni ezt a tapasztalatot. eleve az, amit fent látsz: nem a lehetőséget, az izgalmat látják sokan elsőre hanem rögtön azt feltételezik hogy nekünk elment az eszünk. mindenkit megnyugtatok, nehogy félreértés legyen: aki ezen a fórum részt vesz mind kattant finoman szólva.

Az előrét az jelentené, ha a Cisco szerű kíváncsi hozzászólások szaporodnának el, mert akkor a lényegről beszélhetnénk.

ui: ha az elmaradásunkra pedig tényszerű bizonyíték kell (ez már kicsit politikai vetületű is szerintem): középkelet európában magyar hangszerbolt nincs a top 100-ban. na ennyit tudunk. az egyetlen helyes magatartás pedig erre az, hogy

challenge accepted... 

utóirat: taxit hívtam, és amíg megjött már kabátban csináltam ezt. nem volt sokkal több egy Logic elindításánál :) :) Szerintem számítógép nélkül néha olyan furcsán jó érzés zenélni... Itt pl. azzal is szórakozom, hogy csúsznak az egyek zeneileg érdekes módon :) (a patch nagyon kevés modult használt a házból. Közben pont nézem, hogy ma Bunni berohant hozzánk és pont ezt a Backend Filtert vitte el ;) )

 

 

Nem személyeskedésnek szántam, ne vedd magadra. Farokméricskélésben viszont jók vagyunk....:) Az én kis önfasszopási monológomra sikerült tromfolnod egyet...:)))) A szakértelmedet senki nem vonta kétségbe, legkevésbé én.

Link to comment
Share on other sites

Oké, megtudtuk, hogy mindenki nagy múlttal rendelkezik, úgyhogy kiosztom a respect díjakat, megérdemlitek. ;)

Visszatérve az előző hozzászólásomra:

Arra lennék kiváncsi, hogy más is úgy gondolja, ahogy én, vagy egyeltalán lenne igény moduláris témakörrű találkozókra? Esetleg egy szavazást érdemes lehet kitenni, akár a HS FB oldalára is, és ide is.

Én nagyon szívesen megnéznék modular workflowkat, beszélgetnék másokkal, megnézném ki hogyan használja a hangszerét, miket csinál vele főleg, stb.

Szerintetek?

Link to comment
Share on other sites

Mindenki előadhatna róla pár anekdotát, hogy milyen szintiket programozott I. Ferenc József idején :))

Viccet félretéve szerintem totális félreértés, túlreagálás van az itteni modular-ellenességet illetően. Egyrészt az itt kommentelő népek közül vélhetően mindenki érti mit jelent vezérlőjeleket küldözgetni modulok között és ezzel érdekes vagy kevésbé érdekes zenei, vagy nem zenei eredményeket létrehozni, inkább maga a workflow és a kábelezés körülményessége, a relatíve rossz ár-érték arány (full featured polyszinti vs 1 darab seq modul ugyanannyiért, példányak okáért) hoz elő kérdőjeleket érzésem szerint. Nekem jelenleg is van 2 semi-modular analóg hangszerem, napi szinten kábelezgetem őket, a viszonylag szűkös mezsgyéből próbálom a maximumot kihozni, valóban rohadt jó dolog ezekkel geekelni, de az is tény, hogy mások számára élvezhető zenei eredményt fix hangszeren töredék idő alatt vagyok képes létrehozni. Nincs szó "modularutáló" előemberekről akiket itt most ennyire lesajnáltok és példálóztok milyen alacsony szintű itthon a szintikultúra. Ez egy sokösszetevős dolog - többen említettétek, hogy a modular másra való, kísérletezgetésre: ez így van. Én úgy látom, hogy nem a modularok iránti igény kicsi, hanem az "absztrakt" zenék iránti fogékonyság alacsony inkább, valamint a sokat emlegetett anyagi tényező. Szegény ember vízzel főz, megoldja az absztrakciót egyéb eszközökkel és nem is feltétlenül akarja túl mélyen beleásni magát egy olyan információhalmazba, amiből a gyakorlatban nem sok esélye van profitálni, illetve másképp is meg tudja oldani (micromodular, vst modularok, etc). 

Link to comment
Share on other sites

Rengeteg igazság van a hozzászólásodban, nem is fogok vele vitába szállni, értelme sem lenne.

Inkább kiegészíteném. Többen vannak az ismerősi körömben, akiket a modulár használat azon része csábított el, és kezdtek hatására ilyen hangszert összerakni maguknak, hogy kiválaszthatják maguknak a rendszer komponenseit, így rugalmassághoz jutnak.

Az egyik barátom példáját hoznám fel: szerette volna az analóg szintijében lévő lehetőségeket megnövelni, először csak külső LFO-kat használt a Korg MS-20 minik (4 darab van neki) modulációihoz, majd elkezdte érdekelni hogy miket tudna még javítani, bővíteni ilyen téren. Később felmerült, hogy milyen lenne ha más filter szólalna meg a beépített helyett, emiatt került a rendszerbe egy SEM filter, és azután egy Polaris, ahol már a filter pole-ok számát is lehet állítani, stb. A mostani végcél pedig egy szabadon variálható monószinti lett számára, amit idővel össze fog gyűjteni a kiszemelt modulokból.

Az egész folyamat eredményeképpen sokkal jobban beleásott az alapdolgokba, megismerte mélyebben az MS-20-at is, és hatékonyabban használja őket.

Egyértelmű, hogy sokkal jobb ár/érték arányban vannak az egybeépített hangszerek, és a legtöbb esetben gyorsabban is lehet velük haladni, de attól még igény van arra is, hogy időnként megvalósítsunk saját elképzelésnek megfelelő összeállítást. Saját vezérlők, és hangkeltő részek vegyesen, kinek mire van pont szüksége.

Én mondjuk kevésbé vagyok hagyományos analóg szinti hang iránt érdeklődő az utóbbi időben, így a fizikai modellező irányba mentem inkább, és jól játszható kontrollerekkel igyekszem párosítani ezt a fajta hangkeltő részt. Ebből össze tudok rakni egy olyan rendszert, amilyen a piacon nem létezik, de én mindig is ilyenről álmodtam.

A pénz kérdése meg olyan, hogy ha már elhatároztam hogy mi a célom, akkor nem érdekel, hogy mennyi idő alatt fogom összerakni. :)

Link to comment
Share on other sites

"  Én úgy látom, hogy nem a modularok iránti igény kicsi, hanem az "absztrakt" zenék iránti fogékonyság alacsony inkább, valamint a sokat emlegetett anyagi tényező. "

Az anyagi tényezőn kívül meg lehet talán még említeni az időtényezőt is, mint modular-parát. Nem biztos, hogy sokaknak megadatik az, hogy sok-sok órát töltsenek ezzel. Talán más -szerencsésebb történelmű- országok honpolgárainak a napi megélhetés (és a hobbijához szükséges eszközök) előteremtése mellett több szabadidejük marad.

Minden viccet félretéve talán azért szűk ez a piac és ennek előzményeként az érdeklődés, mert alapvetően egy igen kicsi lélekszámú rétegre tud építeni. (ráadásul nálunk tényleg nagyon-nagyon szűk ez, máshol talán kevésbé) Ezek az idő, és egyéb "milliomosok", akiknek még ráadásul nem nyomasztja semmi egyéb "feleslegesség" az agyát, mint pl. gyerek, asszony, stb. Ja, és még friss is szellemileg, hogy tudjon még tanulni, elemezni, megérteni dolgokat. Ami nem is mindig olyan nagyon egyszerű. Keveseknek finanszírozza ezt úgy valaki, hogy csak ezzel foglalkozzon, még kevesebbek tudják ezt maguk előteremteni úgy, hogy még idejük (és agyuk) is maradjon rá. Ennek a tudatos/tudatalatti belátása, megérzése pedig óhatatlanul elvezethet a "sznob", "gazdaghülyegyerekekjátéka", stb, stb. véleményekhez, amik azért leginkább a "hiány" érzékelésének fájdalmas megnyilvánulásai, mint valós műszaki, esztétikai, vagy szakvélemények. Dühödt, és megkeseredett "szegénység". Amibe ez éppen úgy beletartozik, mint a nemhogy "menő", de legalább üzembiztos autó iránti vágyakozás, és a sok egyéb. Szerencsére ott van koncnak a mobiltelefon-ipar, ahol azért mindenkinek megadatik valahogy (általában óriási atverések, lehúzások mentén), hogy egy viszonylagos geek-mutatójú okostelefonja legyen. Legalább "embernek" érzi magát a mai társadalomban. Azért ne gondoljuk, hogy annyi tehetős ember van itthon, amennyi 300 ezres iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Minden csak kitartás kérdése.

Ha valaki meglátja a moduláris szintikben a lehetőséget, és "elkötelezetté" válik irántuk, akkor elkezdi félretenni a pénzt a modulokra, sok év alatt komoly mennyiséget felhalmozhat. 20-30e Ft-okért már nagyon hasznos modulokat lehet kapni.

Mindegy, hogy 150-200 körül vesz Blofeld, Minilogue, vagy hasonló dolgokat, vagy pár havonta egy-egy új modult, ez ugyanúgy anyagi áldozat mindkét esetben. Arra lesz pénz, amire az ember előteremti.

Ez lehet egy hobbi valakinek, mint ahogy a horgászat, kocsmázás, akármi, amire lehet pénzt költeni.

A sznobság inkább a sportkocsigyűjtemény, mint a 20-30-50e Ft-os modulokból évek során összekalapált hangszer.

Link to comment
Share on other sites

9 perccel ezelőtt írta vinnui:

Minden csak kitartás kérdése.

Ha valaki meglátja a moduláris szintikben a lehetőséget, és "elkötelezetté" válik irántuk, akkor elkezdi félretenni a pénzt a modulokra, sok év alatt komoly mennyiséget felhalmozhat. 20-30e Ft-okért már nagyon hasznos modulokat lehet kapni.

Mindegy, hogy 150-200 körül vesz Blofeld, Minilogue, vagy hasonló dolgokat, vagy pár havonta egy-egy új modult, ez ugyanúgy anyagi áldozat mindkét esetben. Arra lesz pénz, amire az ember előteremti.

Ez lehet egy hobbi valakinek, mint ahogy a horgászat, kocsmázás, akármi, amire lehet pénzt költeni.

A sznobság inkább a sportkocsigyűjtemény, mint a 20-30-50e Ft-os modulokból évek során összekalapált hangszer.

Azt azért ne felejtsük el, hogy a szomorú valóság az az, hogy ami modul-árakat itt felsoroltál, azok valóban bagónak tűnnek, viszont az átlag munkavállaló havi büdzséjének a negyedét-harmadát is jelenthetik...:/ Amit meg nem annyira egyszerű kivenni a családi kasszából, főleg a fentebb már említett havi iPhone előfizetés mellett.

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta NeoC:

Azt azért ne felejtsük el, hogy a szomorú valóság az az, hogy ami modul-árakat itt felsoroltál, azok valóban bagónak tűnnek, viszont az átlag munkavállaló havi büdzséjének a negyedét-harmadát is jelenthetik...:/

Viszont akkor egyéb más hangszerre sem esélyes, amikkel fentebb a modular szembe lett állítva. Aki ilyen helyzetben van, egyik hangszervásárlásnak sem célközönsége.

Link to comment
Share on other sites

Ez a 20-50ezres árfekvés, ahogy nézem kb a "utility" modulokat fedi le, amik a dolog sava-borsát adnák, azok inkább 80-100nál indulnak, vagy tévedek ? Szándékosan nem a doepfer modulokat nézegettem, hanem azokat a brandeket, amik előremutatóként lettek megemlítve.

Link to comment
Share on other sites

Pontosan az anyagilag kevésbé jól álló, de érdeklődő emberkék miatt lehetnének érdekesek a vinnui által is említett börzék. Voltam nem egyszer a HS-ben, de hogy őszinte legyek - és bár a srácok valóban nagyon segítőkészek - hozzá sem merek nyúlni a modular cuccokhoz, pedig állatira érdekelne. Baromi riasztó ám, hogy ránéz az ember a sok kábelre meg tekerentyűre és akaratlanul is bevillan, hogy bakker, ott van a dobozban az autóm és a lakásom ára. :D Finoman szólva. És tudom, hogy azért van kirakva és senki sem szólna rám vagy másokra, na de na. :)

Magyarán és tömören, ha börze lenne, én tuti mennék. Megint más kérdés, hogy abban a helyzetben sosem leszek, hogy 100-200e Ft-os modulokkal pakoljam tele a fadobozt, de az anno C64-style "játékkazicserebere" alapú modult adok-veszek-cserélek nagyon bejönne. :) Plusz ennél jobban szerintem semmi nem hozná össze az ilyen modular kockákat, mint amilyen én is vagyok. Szerintem sokan vannak olyan arcok, akik érdeklődnek, csak nem mernek/tudnak belevágni.

 

Link to comment
Share on other sites

Példák a teljesség igénye nélkül:

Doepfer A-110-2 basic VCO: 38-40e Ft körül

Doepfer A-106-5 SEM filter: 25e Ft (a többi legendás VCF szintén 26-32e között)

Expert Sleepers Disting: 58e Ft, univerzális modul, lehet VCO, effekt, burkoló, CV segédlet, keverő, akármi, sőt teljesen át is programozható.

Link to comment
Share on other sites

57 perccel ezelőtt írta Blank:

Magyarán és tömören, ha börze lenne, én tuti mennék. Megint más kérdés, hogy abban a helyzetben sosem leszek, hogy 100-200e Ft-os modulokkal pakoljam tele a fadobozt, de az anno C64-style "játékkazicserebere" alapú modult adok-veszek-cserélek nagyon bejönne. :) Plusz ennél jobban szerintem semmi nem hozná össze az ilyen modular kockákat, mint amilyen én is vagyok. Szerintem sokan vannak olyan arcok, akik érdeklődnek, csak nem mernek/tudnak belevágni.

Pontosan így látom én is. Biztos vannak akik nem mernek belevágni, mert túl bonyolultnak látják, vagy csak nem tudják hol kezdjenek bele, mire lenne szükségük, vagy egyeltalán érdemes-e. Ilyen esetben lehetne jó kis beszélgetéseket tartani, ötleteket, javaslatokat feldobálni, esetleg meg is mutatni mindent egy működő rendszeren.

Ha Budapesten élnék, én szívesen szerveznék hasonló rendezvényt. :)

Link to comment
Share on other sites

52 perccel ezelőtt írta vinnui:

Példák a teljesség igénye nélkül:

Doepfer A-110-2 basic VCO: 38-40e Ft körül

Doepfer A-106-5 SEM filter: 25e Ft (a többi legendás VCF szintén 26-32e között)

Expert Sleepers Disting: 58e Ft, univerzális modul, lehet VCO, effekt, burkoló, CV segédlet, keverő, akármi, sőt teljesen át is programozható.

abban igaza van _cutoff-nak, hogy az "innovatívabb" modulok valóban nem ez a kategória. Ha egy érdekes rendszert szeretne öszerakni az ember, akkor azét jobban a zsebbe kell nyúlni. Eleve ott kezdődik, hogy ha nem DIY mágus az ember, akkor egy közepes méretű és minőségű rack és egy jobb táp+bus boardok stb rögtön 60-100ezres költség.

Arról nem is beszélve, hogy én biztosan nem építenék egy Doepfer monoszintit mert nem hoz lázba (nem a doepfer, hanem a klasszikus monoszinti felállás, patch kábelekkel), és szerintem sokan szintén azért nem tartják érdekesnek ezt a műfajt, mert ezzel azonosítják (nem is véletlenül, hiszen a klasszikus / vintage modulárok nagyjából ilyenek). Szerintem a mai modern fix szintik között nem különösebben nagy kihívás olyat találni, ami modulációs lehetőségek tekintetében elég sokoldalú ahhoz, hogy felvegye a versenyt egy ilyen klasszik mono felállású modulárral, viszont karakterben meg köröket verjen rá.

Ha nagyon szükségem lenne az extra modulációs lehetőségekre, akkor is inkább félmodulárban gondolkoznék, mert egy ilyen monoszinti esetében, ha nem geekeskedni akarok, akkor az esetek 90%-ban elég a fix architektúra, és akkor hatékonyabban lehet haladni patch kábelek nélkül.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...