Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Bye bye jitter


audijo

Kérdés

Hello,

DAW + dobgépek + szintik szinkronizálásban kérnék segítséget.
DAW a master, az küld MIDI clock-ot a többi kütyünek. A MIDI pontatlan, kvázi a jitter adja a zene groove-ját. Ezen szeretnék változtatni és itt nem az utólagos audio szerkesztésre gondolok.

Olvastam, hogy van olyan megoldás ahol egy VST/AU plugin a DAW-tól veszi az órát, majd hangkártya kimenetén küld audio-t egy külső doboznak, ami szuper pontos MIDI clock-ot csinál belőle. (USAMO, Midiclock, Sync Gen, ACME4, stb…).

Használ valaki ilyet? Mi a tapasztalat?

Ez gondolom megoldaná a DAW + dobgép szinkronizálását.

További probléma, hogy szintik is vannak, amiket a DAW hajt meg mint szekvenszer. Vagyis az órán túl a többi MIDI adatforgalmat is át kéne vinni jitter mentesen.

Összegezve: 1 DAW + 2 dobgép (csak MIDI clock) + 2 szinti (MIDI + MIDI clock)

Ki mit ajánl erre?

Előre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

51 perccel ezelőtt írta audijo:

Van olyan ami a MIDI clock-on túl a többi MIDI adatot is át tudja vinni audio jelként és alkalmas szintik vezérlésére is?

USAMO

51 perccel ezelőtt írta audijo:

Ugye a DAW latency compensation a varázsdoboz VST plugin-jére is vonatkozik?

igen. de kizárólag az interface és a plugin delay tényezőkre érvényes, a midire nem.

52 perccel ezelőtt írta audijo:

1 DAW + 2 dobgép (csak MIDI clock) + 2 szinti (MIDI + MIDI clock) esetén elég egy USAMO + MIDI szétosztó, vagy 4 db USAMO kell?

ha clockot kell továbbítani arra jó a MIDI szétosztó. ha a hangszerek külön MIDI-t kell kapjanak, akkor több USAMO kell. vagy egy ESX-8MD

Link to comment
Share on other sites

És ha a dobgép a Master? Egy Elektron pl. durván pontos, egy Jomox már nem annyira, de az említett +-2 BPM-et az sem produkálja.

Nekem a számítógép sem produkált ekkora eltérést soha sem. (Masterként használva, dobgépet, FM szintit, effekteket vezérelve.)

Hozzátéve, hogy a DAW beállításain is sok múlik. ;-)

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta A/D:

USAMO

igen. de kizárólag az interface és a plugin delay tényezőkre érvényes, a midire nem.

ha clockot kell továbbítani arra jó a MIDI szétosztó. ha a hangszerek külön MIDI-t kell kapjanak, akkor több USAMO kell. vagy egy ESX-8MD

Superstar! Köszönöm szépen!

Még egy kérdés: 2 szinti + 2 dobgép = 2 USAMO + 2 osztás vagy MIDI thru? Hisz a dobgép csak a clock-ot használja. Működik ez így?

Link to comment
Share on other sites

6 perccel ezelőtt írta A/D:

én úgy gondoltam hogy a probléma felvetésével IS érdemes foglalkozni, mivel a feltevésből nem következik az amit tapasztaltál.

valószínűleg ez a legpontosabb MIDI interfész

nem szerencsés megfoglamazás, egyrészt mi az hogy in the box?

mint a plugin hangszerek amik sample pontosak? a válasz az, hogy nem.

a MIDI egy soros aszinkron interfész, 31.24 kbps átvitellel. minden esemény egymás követően tud csak "átjutni".

az USAMO arra jó, hogy jelentősen csökkenti a jittert és a latencyt, de eleve nem tud mit kezdeni a hangszer reakciójával.

Ahogy fentebb is írtam.

A lényeg az, hogy elfogadhatóra lehet vele a problémát minimalizálni.

 

 

OK. Összegzem az eddigi kérdéseket:

- Van olyan ami a MIDI clock-on túl a többi MIDI adatot is át tudja vinni audio jelként és alkalmas szintik vezérlésére is?

- Ugye a DAW latency compensation a varázsdoboz VST plugin-jére is vonatkozik?

- 1 DAW + 2 dobgép (csak MIDI clock) + 2 szinti (MIDI + MIDI clock) esetén elég egy USAMO + MIDI szétosztó, vagy 4 db USAMO kell?

 

A DAW az már olyan amilyen. Az marad amíg a gép szét nem esik alatta. A legpontosabb MIDI interfészt keresem hozzá ;)

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta audijo:

Nem. A válaszom a kérdésedre Logikus 9.

én úgy gondoltam hogy a probléma felvetésével IS érdemes foglalkozni, mivel a feltevésből nem következik az amit tapasztaltál.

1 órája írta audijo:

Ha jobban belegondolok tekinhetjük ezeket a varázsdobozokat egy szuper pontos MIDI interfésznek (amennyiben nem csak a MIDI clock megy át rajta).

valószínűleg ez a legpontosabb MIDI interfész

1 órája írta audijo:

Kvázi képes úgy integrálni és időzíteni külső szintiket mint ha in-the-box dolgoznál?

nem szerencsés megfoglamazás, egyrészt mi az hogy in the box?

mint a plugin hangszerek amik sample pontosak? a válasz az, hogy nem.

a MIDI egy soros aszinkron interfész, 31.24 kbps átvitellel. minden esemény egymás követően tud csak "átjutni".

az USAMO arra jó, hogy jelentősen csökkenti a jittert és a latencyt, de eleve nem tud mit kezdeni a hangszer reakciójával.

Ahogy fentebb is írtam.

A lényeg az, hogy elfogadhatóra lehet vele a problémát minimalizálni.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 perccel ezelőtt írta A/D:

csak én nem látom hogy írtad volna hogy milyen szoftverről, milyen platformról meg midi interfészről van szó?.

Nem. A válaszom a kérdésedre Logikus 9. Az én kérdésem viszont platform függetlennek tűnik az USAMO weboldala szerint: 

The MIDI signal is generated by the USAMO software, a plug-in which runs as a virtual instrument (AU/VST/AAX, Mac & Windows), as audio in your DAW. The DAW sends MIDI to the plug-in; the plug-in translates that to audio and sends it to the USAMO hardware, via an output on your computer's audio interface. The USAMO then reconstructs the MIDI and outputs it on a standard 5 pin DIN MIDI socket.

Ha jobban belegondolok tekinhetjük ezeket a varázsdobozokat egy szuper pontos MIDI interfésznek (amennyiben nem csak a MIDI clock megy át rajta). Sőtt tegyem fel így a kérdést: Tekinhetjük valamelyik varázsdobozt egy szuper pontos MIDI interfésznek ami az összes MIDI forgalmat áttolja? Kvázi képes úgy integrálni és időzíteni külső szintiket mint ha in-the-box dolgoznál? Ahogy nézem SyncGen és ACME4 csak órát ad.

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta Tetsuo:

És ha a dobgép a Master? Egy Elektron pl. durván pontos, egy Jomox már nem annyira, de az említett +-2 BPM-et az sem produkálja.

Nekem a számítógép sem produkált ekkora eltérést soha sem. (Masterként használva, dobgépet, FM szintit, effekteket vezérelve.)

Hozzátéve, hogy a DAW beállításain is sok múlik. ;-)

És ha a dobgép a Master? Úgy könnyű :) DAW a master.

Néha bekukkant +-2 BPM-re, de a legtöbbször tizedes nagyságrendű az eltérés.

Ha van varázsdoboz ami MIDI + MIDI clock-ot is audio-ként visz egy VST plugin-ből, akkor elméletileg szinte mindegy (na jó nem teljesen) mik a DAW beállítások, hisz a latency compensation erre a VST-re is vonatkozik, vagy nem?

Link to comment
Share on other sites

4 perccel ezelőtt írta A/D:

Elég bonyolult probléma szöveges üzenetben elmagyarázni, de a jitternek nem kellene akkorának lennie hogy ez zavaró legyen. A gépről jövő órajel is egy más természetű valami, meg hogy ahhoz hogy tud lockolni egy hardver és fordítva is más.

A nem realtime midi üzenetek (pl. Note On) újfent egy másik tészta. Problémák:

1) a host nem tudja mennyit késik a MIDI. ez nem jitter, hanem latency. Ezt kézzel kell specifikálni vagy utólag kézzel húzni. Itt nem tudok tanácsot adni bővebben mert valahogy elfelejtetted említeni milyen rendszer milyen szoftver milyen midi interfész. a latencyt ki lehet küszöbölni pl. úgy, hogy a Logic environmentbe helyből korrigálod, és minden a helyére kerül.

2) ezen felül van a jitter, ami múlik a hangszeren is. a gyorsabb hangszerek olyan 4-7ms-kel reagálnak a note on-ra (jitter + latency), a lassabbak simán lehetnek 10ms felett is.

és van olyan verzió, ahol se jitter se latency. abszolút. ilyen pl. a silent way, de csak CV-Gate képességű hangszerekkel működik.

1) Tiszta sor.

2) Szintén tiszta. Innerclock oldalán elég jó gyűjtemény van arról ki mit tud: http://www.innerclocksystems.com/New%20ICS%20Midi%20Hardware.html

Visszatérve az eredeti kérdésre ezekkel a mágikus sync dobozkákkal kapcsolatban: 

Átvisz minden MIDI forgalmat audio jelként? Használhatom a szintikhez is (MIDI + MIDI clock), vagy csak dobgéphez (clock only) van értelme?

1 DAW + 2 dobgép (csak MIDI clock) + 2 szinti (MIDI + MIDI clock) esetén elég egy USAMO + MIDI szétosztó, vagy 4 db USAMO kell?

Előre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Elég bonyolult probléma szöveges üzenetben elmagyarázni, de a jitternek nem kellene akkorának lennie hogy ez zavaró legyen. A gépről jövő órajel is egy más természetű valami, meg hogy ahhoz hogy tud lockolni egy hardver és fordítva is más.

A nem realtime midi üzenetek (pl. Note On) újfent egy másik tészta. Problémák:

1) a host nem tudja mennyit késik a MIDI. ez nem jitter, hanem latency. Ezt kézzel kell specifikálni vagy utólag kézzel húzni. Itt nem tudok tanácsot adni bővebben mert valahogy elfelejtetted említeni milyen rendszer milyen szoftver milyen midi interfész. a latencyt ki lehet küszöbölni pl. úgy, hogy a Logic environmentbe helyből korrigálod, és minden a helyére kerül.

2) ezen felül van a jitter, ami múlik a hangszeren is. a gyorsabb hangszerek olyan 4-7ms-kel reagálnak a note on-ra (jitter + latency), a lassabbak simán lehetnek 10ms felett is.

és van olyan verzió, ahol se jitter se latency. abszolút. ilyen pl. a silent way, de csak CV-Gate képességű hangszerekkel működik.

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta audijo:

Ó hogyne! Már azon is gondolkoztam, hogy egy régi Atari-t kéne venni szekvenszernek. Ahogy olvastam a mai gépek egyszerűen nem tudnak normális MIDI clock-ot adni.

Nálam minden külső HW jitteres ha gépről adom az órát. USB, MIDI kábel egyre megy. +- 2 BPM eltérés simán előfordul.

Egyébként amióta kézzel kell mindent helyrehúzni azóta felnyílt a szemem és elég fasza groove-okat csinálok egy két sáv előre-hátra mozgatásával, meg ugyebár a MIDI jitter is adja neki rendesen. Na ez nem létezett amíg csak szoftvert használtam. Nem is tudtam mi a groove :) Most jó lenne ha kedvem szerint formázhatnám a groove-ot, nem ahogy a jitter dobja...

O_o Remek. Azért ha egy mód van rá, kerülném, hogy a jitter humanize-olja a trackeket :)

Egyébként van a setupban egy Beatstep Pro USB-n azzal eddig semmilyen probléma nem volt, svájci óra. Eszembe jutott, hogy ha arról lökném tovább a MIDI syncet a szintire, változtatna-e valamit, de még nem volt alkalmam kipróbálni.

Link to comment
Share on other sites

3 perccel ezelőtt írta galingong:

Általános probléma ez? Azért kérdem, mert mi is kínlódunk egy Vírussal (TI2), folyton leesik a gridről, pedig sima MIDIvel csatlakozunk, nem USBn.

 

Ó hogyne! Már azon is gondolkoztam, hogy egy régi Atari-t kéne venni szekvenszernek. Ahogy olvastam a mai gépek egyszerűen nem tudnak normális MIDI clock-ot adni.

Nálam minden külső HW jitteres ha gépről adom az órát. USB, MIDI kábel egyre megy. +- 2 BPM eltérés simán előfordul.

Egyébként amióta kézzel kell mindent helyrehúzni azóta felnyílt a szemem és elég fasza groove-okat csinálok egy két sáv előre-hátra mozgatásával, meg ugyebár a MIDI jitter is adja neki rendesen. Na ez nem létezett amíg csak szoftvert használtam. Nem is tudtam mi a groove :) Most jó lenne ha kedvem szerint formázhatnám a groove-ot, nem ahogy a jitter dobja...

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta galingong:

Általános probléma ez? Azért kérdem, mert mi is kínlódunk egy Vírussal (TI2), folyton leesik a gridről, pedig sima MIDIvel csatlakozunk, nem USBn.

 

általános probléma, de széleskörű, tehát nem biztos hogy a tiéd pont ugyanonnan ered mint másoknak.

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta A/D:

na ez fériaknak való probléma :)

nekünk van USAMOnk, de még nem próbáltam. az expert sleepers cuccok viszont egytől egyig óriáskirályság.

Érkezik még ez is hamarosan: http://hitspace.hu/e-rm-midiclock.html

büszkén jelentem, hogy ezeket nálunk mind kipróbálhatod.

Köszönöm a gyors választ.

Átvisz minden MIDI forgalmat audio jelként? Használhatom a szintikhez is (MIDI + MIDI clock), vagy csak dobgéphez (clock only) van értelme?

1 DAW + 2 dobgép (csak MIDI clock) + 2 szinti (MIDI + MIDI clock) esetén elég egy USAMO + MIDI szétosztó, vagy 4 db USAMO kell?

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta audijo:

Hello,

DAW + dobgépek + szintik szinkronizálásban kérnék segítséget.
DAW a master, az küld MIDI clock-ot a többi kütyünek. A MIDI pontatlan, kvázi a jitter adja a zene groove-ját. Ezen szeretnék változtatni és itt nem az utólagos audio szerkesztésre gondolok.

Olvastam, hogy van olyan megoldás ahol egy VST/AU plugin a DAW-tól veszi az órát, majd hangkártya kimenetén küld audio-t egy külső doboznak, ami szuper pontos MIDI clock-ot csinál belőle. (USAMO, Midiclock, Sync Gen, ACME4, stb…).

Használ valaki ilyet? Mi a tapasztalat?

Ez gondolom megoldaná a DAW + dobgép szinkronizálását.

További probléma, hogy szintik is vannak, amiket a DAW hajt meg mint szekvenszer. Vagyis az órán túl a többi MIDI adatforgalmat is át kéne vinni jitter mentesen.

Összegezve: 1 DAW + 2 dobgép (csak MIDI clock) + 2 szinti (MIDI + MIDI clock)

Ki mit ajánl erre?

Előre is köszönöm.

na ez fériaknak való probléma :)

nekünk van USAMOnk, de még nem próbáltam. az expert sleepers cuccok viszont egytől egyig óriáskirályság.

Érkezik még ez is hamarosan: http://hitspace.hu/e-rm-midiclock.html

büszkén jelentem, hogy ezeket nálunk mind kipróbálhatod.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...