Jump to content
Ménemszól.hu

Szoftverek vagy vasak? A PCM vonatkozás...


A/D

Recommended Posts

1 órával ezelőtt írta zsírfeka:

A SampleTekket nem mondanám éppen élvonalbeli játékosnak. Ennél nagyságrendekkel jobban vannak, pl. amiket linkeltem az előbb. De itt is vannak egész jók:
https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/keys/
A billentyű mechanikához nem értek. Elhiszem, hogy a Nord jó ebben és jobb, mint a midi keyboardok... 

Megvettem a Komplete-et a Native-től, nagyon szépen szól, zenekarban meghalnak a zongorái. Az egyetlen közülök a New York Grand volt amit használtam színpadon, de nem elég jó sajnos. A Sampletekk valóban nem olyan nagy cég, de kénytelen voltam  kutatni alternatívák felé. Most egyébként tőlük a White Grand mkII-t használom ami eddig a leginkább bevált, csak igényelt némi eq beavatkozást hogy megfeleljen. Jó még átszólásban az EZ Keys Grand Piano, viszont csak tipikus pop pianoként tudom használni, klasszikusabb értelemben vett zongorakíséréshez nekem túlzottan csörög-csattog. Elég sok zongorát kipróbáltam, kipróbálok. Hiszem hogy rátalálok egyszer :)

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta zsírfeka:

A SampleTekket nem mondanám éppen élvonalbeli játékosnak. Ennél nagyságrendekkel jobban vannak, pl. amiket linkeltem az előbb. De itt is vannak egész jók:
https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/keys/
A billentyű mechanikához nem értek. Elhiszem, hogy a Nord jó ebben és jobb, mint a midi keyboardok... 

Amúgy nagyon szeretem a Native dolgait, régen a B4II volt a kedvencem, bár sajnos ezen a fronton csak visszafelé fejlődnek a Vintage Organs által… Nagyon szeretem a Kontakt saját könyvtárát, sok mindent (orchestral, ethno dolgok pl.) használok belőle amik fényévekkel jobban szólnak (színpadon is) mint a milliós nagy workstationökben és nem 5 gigásak…. Amúgy tudom hogy vannak borzasztóan jó (és drága) library-k akár zongorára, de főleg orchestral kategóriában, azonban ezeknek a nagy részét nem vinném színpadra. Oda gyorsabban és (a gép által is) könnyebben kezelhető mintatárakra van szükség.

Link to comment
Share on other sites

12 órája írta Loop:

Talán szoftverek közül a legjobb gyártó a native insturments. Az ő szoftverei szólnak a legélethűbben.

Kontakt mintából nekem rengeteg van de a legtöbből 1-2 hangszer megszolaltatása is gond volt a 8 magos 16 gb rammos macpro nak... 

milyen pufferméretekkel próbálkozol? ezeket a hangkönyvtárakat elsősorban zeneszerzésre és mockup készítésre találták ki, ennek megfelelő a méret és a scriptelés is. ha megnézed például az EW is 512-es puffereket ajánl a Play alapú hangszereihez, de ez a Kontakt alapú hangkönyvátraknál is jó kezdeti érték. az alatt egyre nehezebben boldogul a géped.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 07. 13. at 14:26 írta A/D:

Még mindig felteszitek ezt a kérdést nekünk

A topik címe ellenére itt erősen a Nord Piano 3-ra van szerintem kihegyezve a ceruza a nyitóbeszédben. Nem tudom csak nekem tűnt-e fel, de konkrétan egyetlen egy hangkönyvtár vagy szoft hangszer nincs a bevezetőben említve! A VA szpftokról nem is beszélve, amelyek ugyanígy léteznek a vas VA-k mellett vagy ellen.

Ekkor: 2016. 07. 13. at 14:26 írta A/D:

Az első számú tévhit a konvertereknek tulajdonítja

Akkor pl. próbálj ki egy 2003-as Motifot meg egy 5-6 évvel későbbi MOX-et és hallani fogod, hogy a dupla hangminta memória méret ellenére a Motif vastagabban szólaltatja meg ugyanazon alap mintákat!

Ekkor: 2016. 07. 13. at 14:26 írta A/D:

Az élmény három fő tényezőn múlik...

Ezek mind igazak, de sok olyan hangszer van ahol a gyári leprogramozott hangszínek egyike ordít a másikhoz képest vagy épp a dinamikai leprogramozása van elcseszve, mint hogy az alul áteresztő szűrő nem csak a magasakat vágja hanem azzal együtt a hangerőt is és nagyon sok múlik az egyes statikus PCM minták spektrális összetevőin is, ami a tera bájtos kompjuteres hangkönyvtárak esetén is ugyanúgy jelen tud lenni, azaz igaz hogy a hangszín minősége nem feltétlen a tárolt minta méretével egyenesen arányos. Itt teljesen egyet értek az 1. pontban megfogalmazott hangmérnöki, produceri tényezővel.

 

Ekkor: 2016. 07. 13. at 14:26 írta A/D:

a fizikai eszközök billentyűzete pedig minden szempontból hozzá van igazítva az abban levő mintákhoz

Fentiekben kifejtettekre nézve ez nem igaz feltétlen! Nagyon ritka mikor egy hangszert olyan komolyan csinálnak meg, tipikusan workstation vagy lagzis automata kategóriában, hogy az egész hangszer mindenre kiterjedve produkcióra képesen van studioban midi masterelve és visszahallgatva. Lévén a studio hangszereknél ez nem is feltétel, mert a user vagy a hangmérnöke a lánc vége vagy esetleg a privát betöltött hangminták, de egyre többen ma kész színpadképes hangszereket szoftvereket akarnak a pénzükért, nem a klasszikus időket idéző flopizós samplereket stb, amiken még komolyan kellett dolgozni utána még.

 

Ekkor: 2016. 07. 13. at 14:26 írta A/D:

10 leütött hang első és utolsó eseménye között már nagy távolság is lehet

Egy 1989-ben gyártott Korg M1-hez képest hidd el hogy szuperszámítógép egy usb-midi kommunikáció ma és akkor sem volt gond a real timeal. :) A pc-n más dolgok fektetik meg érdemben a latencyt ahhoz képest.

 

Ekkor: 2016. 07. 13. at 18:46 írta A/D:

a nord saját veszteségmentes tömörítő algoritmust használ, ami nagyon durván összenyomja a hangot. de ez is mindegy.

Nagyon jók a Nord hangszerek, de a tömörített adatot kezelni is kell (visszabontani a processzhez) és ehhez a Nordban komoly DSP is van biztos. S itt lenne egy 4. pont amit azonos gyártók olcsóbb és drágább vasai közt fülre meg lehet mondani, nevezetesen hogy ott veszteségesen tömörítenek és ennek mértékével (spórolván a memórián, még mindig, csak nem tudni miért) jobban befolyásolják a megszólaló, azaz visszajátszott minta minőségét is, mint ha pl. egy 128-as meg egy 320-as bitrátával rögzített mp3 fájl közti különbséget vizsgálnánk. Azt szögezzük le hogy a szintik nem mp3 alapon tömörítenek mintát, még mielőtt félreértenénk, de az 50%-os kompressz az teljesen bevett a Rolandtól a Yamahákig meg stb.

 

Ekkor: 2016. 07. 13. at 18:59 írta A/D:

A Nord Piano 3-at csak a példa kedvéért hoztam fel mint technikai újdonság, bár triple sensort már láttam a Kawaiban talán

Triple sensor régóta van már Roland stage pianokban, de még Casiokban is. Érdekes hogy a Nord ezt csak most fedezte fel, mint hogy splittelhetők vagy multitimbrálisak is legyenek a cuccai! :) Azért van miben még fejlődniük...

Amúgy a zenész tehetségéhez viszonyítva, aki egy fateknőn is lenyom olyat mint más a milliós cuccán sem, a triple sensor is csak kisebb fajta parasztvakítás, mint a fa billentyűs stage pianok, mert a repetícióban segít legtöbbet és kicsit a dinamikázásban is, de ezt külön tanulni kell legtöbb embernek, mint pl. a kiváltó ponton való játékot akusztikius hangszeren, mely főleg a klasszikus zenében jelent előnyt. A klasszikus zenész meg ha teheti akkor nem digit pianon fog játszani. :D

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 07. 13. at 17:53 írta zsírfeka:

Egy másodpercnyi wav mérete nagyjából 167 kilobyte

Fájlméret számításhoz:

8 bit = 1 byte és 1024 byte = 1 kB (...1024 kB = 1 MB stb)

Ezek ismeretében: 1 sec sztereo hang, 16bit / 44100Hz mintavételnél = 2*44100*16/8 = 176400 byte = 172,27 kB = 0,168 MB

Link to comment
Share on other sites

Bocs, én meg a 0,168 kerekített értékkel néztem be a Te 167-edet. :) Igazad van!
Akkor volt jó ez excelben számigálni, mikor az ember magának faragta még a 16MB RAM-ba a mintákat és hogy milyen hosszúra hagyja az egyes sample-ket, hogy a lehető leghosszabb loopokat képezhesse, de még be is férjen a szintibe... :)

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta DeMarco:

Bocs, én meg a 0,168 kerekített értékkel néztem be a Te 167-edet. :) Igazad van!
Akkor volt jó ez excelben számigálni, mikor az ember magának faragta még a 16MB RAM-ba a mintákat és hogy milyen hosszúra hagyja az egyes sample-ket, hogy a lehető leghosszabb loopokat képezhesse, de még be is férjen a szintibe... :)

Ma már elkényelmesedtünk a 16 meg 32 giga ramokkal. 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 07. 13. at 19:48 írta Blank:

Én speciel egy olyasmi szoftver szintit keresnék, ami nem az analóg vasakat akarja emulálni, hanem a régi rompler-ek hangzásvilágát:

Az ilyen cuccok hangkönyvtárai sample cdken, Kontkat hangkönyvtárakra, soundfont bankokra net szerte fellelhetők ha csak a vintage érzés kell. Persze az eredeti mindig jobb mindenből a vasból is. :)

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 07. 13. at 18:59 írta A/D:

Triple Sensor:

és játékélményben is komoly előrelépés, főleg hogy ott van orgona, csembaló meg ilyen reménytelen hangszínek

Kár hogy ez a 2 pl. egyáltalán nem dinamikus hangszer a valós életben sem! :) Ülj le egyszer egy csemballóhoz!
Nekem pl. clavinet hangszínnel keverve a kedvenc soundjaimhoz tartozik a szintin. A NP3 meg talán már végre a layert is ismeri ehhez! ;)

Szerkesztette DeMarco
Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 07. 14. at 12:36 írta gygaabor:

Ennek ellenére minden alkalommal amikor kijön egy Kurz, vagy KORG, vagy Yamaha zászlóshajó, elzarándokolok és megnézem

Én a mostani Montagera leszek majd kíváncsi élőben, de sajna a fogadtatása elég zajos világszinten! :(

Link to comment
Share on other sites

11 órája írta DeMarco:

Az ilyen cuccok hangkönyvtárai sample cdken, Kontkat hangkönyvtárakra, soundfont bankokra net szerte fellelhetők ha csak a vintage érzés kell. Persze az eredeti mindig jobb mindenből a vasból is. :)

No hát pont ez a baj. A hangkönyvtár egy fix minta, nincs benne vektorozás, nagyon más, sokkal statikusabb. :/

Link to comment
Share on other sites

Az életem úgy alakult, hogy komoly logisztikai problémákat jelent, hogy egyszerre használjam a Nord Stage 2-met turnén és otthoni gyakorlásra is; emellett szeptembertől folytatom a jazz-zongora fősulit Fehérváron, úgyhogy szükségem van a lehető legrealisztikusabb, de azért megfizethető gyakorlási alternatívára. Emellett számomra eddig is állandó problémát jelentett, hogy miután pop/rock/elektronikus háttérből jövök, és csak tanórán találkozom akusztikus zongorával, nagyon nehezen tudok csak átállni a teljesen máshogy reagáló igazira. (Egyszerre szomorú és vicces, de ez van.) És ez nem tesz jót a stresszfaktornak sem, amikor odaülsz a totál szokatlan hangszerhez és egyből virítani kéne a tökéletes dinamikát és artikulációt. Miközben a legkomplexebb zenei nyelven improvizálsz.
A legtöbb klasszikus zongorista (aki azért érthető okokból elég válogatós a pontos emulációra) a Kawai VPC1 + Pianoteq 5.7 mellett teszi le a voksát (még az olcsóbb - értsd: többször ennyibe kerülő -, kevésbé minőségi akusztikus gyakorlási megoldásokkal szemben is!), én is e setup mellett döntöttem. Remélhetőleg egy hónapon belül már saját tapasztalatokkal szolgálhatok. :) 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Köszi a VPC tippet, gyanús, hogy ez be kell kerüljön a portfóliónkba, csupa jókat olvastam róla.  Ugyanakkor a belinkelt videóban a Pianoteq jellegtelen, modern hangja pont a nyitó Piano Sonataban nagyon szerencsétlenül jön ki.  Egyszerűen rossz az összbenyomás.

A Nord PIano 3 egykét héten belül itt lesz. Nem lesz olcsó, viszont zongoraemulációban ez már tényező lehet (kiváncsi vagyok olyanok véleményére akik értenek is ehhez). Mert hogy a Nord Stage egy hibrid hangszer, ami elsősorban akart electromechanikus hangszereket szimulálni, a zongora csak második ötlet volt, ehhez alkalmazodik a billentyűzete is. Kész csoda, hogy ezek ellenére összehasonlítási alapot képez zongoraszimulációban, pedig amiben valójában nincs vetélytársa, az pont az electromechanikusok. Mindemellett viszont a hangkönyvtára elbűvölő, és példás. Mondjuk ilyenek okán:

http://www.nordkeyboards.com/sound-libraries/nord-piano-library/chris-maene-collection/mozart-fortepiano-chris-maene

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. július 18. at 13:15 írta A/D:

Ugyanakkor a belinkelt videóban a Pianoteq jellegtelen, modern hangja pont a nyitó Piano Sonataban nagyon szerencsétlenül jön ki.

Ez a fizikai modellezés mindig nagyot akart durranni, csak aztán nem sikerült sosem. Illetve pontosan zongorára és hasonlóan bonyolult fizikájú, felharmonikus tartalmú hangszerekre a legneccesebb. A Pianoteqnek még amúgy a Rhodes modelljei is szánalmasak. Persze a Kawai piano kontrollere is hülyeség árban már egy szem hang nélkül, de talán ezzel kiegészítve, aki mindenképp vstzni akar, még megoldás lehet.


 

Mellesleg szerintem a Roland RD700gx, -nx, RD800 stage pianoinál se billentésben, se hangban, se szolgáltatásban nem kell jobb és már használtan is jó árban kifoghatók.  :) 
 

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta djuice:

Ez a fizikai modellezés mindig nagyot akart durranni, csak aztán nem sikerült sosem. Illetve pontosan zongorára és hasonlóan bonyolult fizikájú, felharmonikus tartalmú hangszerekre a legneccesebb. A Pianoteqnek még amúgy a Rhodes modelljei is szánalmasak. Persze a Kawai piano kontrollere is hülyeség árban már egy szem hang nélkül, de talán ezzel kiegészítve, aki mindenképp vstzni akar, még megoldás lehet.


 

Mellesleg szerintem a Roland RD700gx, -nx, RD800 stage pianoinál se billentésben, se hangban, se szolgáltatásban nem kell jobb és már használtan is jó árban kifoghatók.  :) 
 

Tudom hogy ízlésekéspofonok, de - miközben a Roland billentyűzetei tényleg mindig elég jók voltak és sok minden mást is jól tudtak - tudnak, a zongoráikat azért nem tudom elfogadni, mert  - főleg az egyvonalas oktávban - kb az RD500 óta ott van egy-egy olyan felhang, ami egyszerűen NEM létezik zongorákban, kicsit bell-tone jellegű valami. Rettenet. Pont a legjobban játszott fekvésben minden második hangnál mintha kést döfnének az oldalamba úgy zavar (na jó, annyira nem). Mentem már ki emiatt kedvelt zongoristám koncertjéről, mert egyszerűen nem bírtam élvezni, :) szörnyű… A helyzet javul idővel, de még mindig ezt hallom belőlük. Na csak elmondtam, kikívánkozott :)

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 15 July 2016 at 22:28 írta oldbrian:

milyen pufferméretekkel próbálkozol? ezeket a hangkönyvtárakat elsősorban zeneszerzésre és mockup készítésre találták ki, ennek megfelelő a méret és a scriptelés is. ha megnézed például az EW is 512-es puffereket ajánl a Play alapú hangszereihez, de ez a Kontakt alapú hangkönyvátraknál is jó kezdeti érték. az alatt egyre nehezebben boldogul a géped.

Legkisebbet apogee bírja :) 64 amúgy :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...