Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Steinberg UR22 MKII Latency


bazookabill

Kérdés

Sziasztok!

Van egy Steinberg UR22 MKII-es hangkártyám, amit egy HP Probookkal használok (i5, 4 gb ram, 500 Gb HDD, stb.). Reaper-t szoktam meg az utóbbi időben, maradtam is annál. 44,1 Khz, 64 sample rate beállításnál a teljes roundtrip 9,6 ms (in: 5,3 ms; out: 4,3 ms), amit egy kicsit sokallok. Másrészt némi eltérés is van a szoftverek között. Lounge Lizard vsti használata közben nem érzékelem a késést, viszont ha Kontaktból töltök be egy kb 100 Mb méretű mintát (scarbee Mk I), akkor mintha egy kis alattomos, alig, de érzékelhető késés volna. A steinberg weboldaláról leszedtem a legújabb driver-t, fel is tettem.

Lehet-e valamilyen módon 32 sample rate-et beállítani (alapvetően reaper az asio beállításoknál nem engedi)?

Lehet-e valamilyen módon csökkenteni ezt a 9,6 ms latency-t? Érdemes-e a zene szekciónak külön, lecsupaszított partíciót csinálni? Vagy a driver meghatározza a latencyt? Szóval van-e lehetőség ezt levinni anélkül, hogy bántanám a 64 sample rate-et?

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

1 órája írta bazookabill:

Sziasztok!

Van egy Steinberg UR22 MKII-es hangkártyám, amit egy HP Probookkal használok (i5, 4 gb ram, 500 Gb HDD, stb.). Reaper-t szoktam meg az utóbbi időben, maradtam is annál. 44,1 Khz, 64 sample rate beállításnál a teljes roundtrip 9,6 ms (in: 5,3 ms; out: 4,3 ms), amit egy kicsit sokallok. Másrészt némi eltérés is van a szoftverek között. Lounge Lizard vsti használata közben nem érzékelem a késést, viszont ha Kontaktból töltök be egy kb 100 Mb méretű mintát (scarbee Mk I), akkor mintha egy kis alattomos, alig, de érzékelhető késés volna. A steinberg weboldaláról leszedtem a legújabb driver-t, fel is tettem.

Lehet-e valamilyen módon 32 sample rate-et beállítani (alapvetően reaper az asio beállításoknál nem engedi)?

Lehet-e valamilyen módon csökkenteni ezt a 9,6 ms latency-t? Érdemes-e a zene szekciónak külön, lecsupaszított partíciót csinálni? Vagy a driver meghatározza a latencyt? Szóval van-e lehetőség ezt levinni anélkül, hogy bántanám a 64 sample rate-et?

Köszi!

Windows-on ezt jobb nem feszegetni :) 32-re nem fogod levinni. Eddigi tapasztalataim szerint nem született még olyan windows, ami ezt képes lenne megoldani. Nekem Focusrite Forte 3ms (forte control panel) latencyvel működik stabilan, ennél kisebbre nem tudom állítani, mert recseg. Hogy ez sample-ban mennyit jelent, nem tudom.
Notebookban nem sok lehetőséged van ugyan, de ha az optikai meghajtó helyére másik winyót raksz, az jobb megoldás, mint egy másik partíció.

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta bazookabill:

Sziasztok!

Van egy Steinberg UR22 MKII-es hangkártyám, amit egy HP Probookkal használok (i5, 4 gb ram, 500 Gb HDD, stb.). Reaper-t szoktam meg az utóbbi időben, maradtam is annál. 44,1 Khz, 64 sample rate beállításnál a teljes roundtrip 9,6 ms (in: 5,3 ms; out: 4,3 ms), amit egy kicsit sokallok. Másrészt némi eltérés is van a szoftverek között. Lounge Lizard vsti használata közben nem érzékelem a késést, viszont ha Kontaktból töltök be egy kb 100 Mb méretű mintát (scarbee Mk I), akkor mintha egy kis alattomos, alig, de érzékelhető késés volna. A steinberg weboldaláról leszedtem a legújabb driver-t, fel is tettem.

Lehet-e valamilyen módon 32 sample rate-et beállítani (alapvetően reaper az asio beállításoknál nem engedi)?

Lehet-e valamilyen módon csökkenteni ezt a 9,6 ms latency-t? Érdemes-e a zene szekciónak külön, lecsupaszított partíciót csinálni? Vagy a driver meghatározza a latencyt? Szóval van-e lehetőség ezt levinni anélkül, hogy bántanám a 64 sample rate-et?

Köszi!

Kb. ez lehet a maximum, amit kihozhatsz latency terén a cuccból. Emellett persze érdemes zenére kihegyezni a notebookot, pl. vírusirtó és internet kikapcs ha zenélsz stb.

Link to comment
Share on other sites

Köszi a válaszokat!

Láttam pár útmutatót a neten, hogy milyen  beállításokat érdemes eszközölni zenélés alatt, viszont még nem szántam rá magam. Azt is hallottam, hogy a valós latency eltérhet a daw által mutatott értéktől, ezekkel a lépésekkel talán lehet redukálni. Amúgy 64-es sample rate-n, ha más nem fut a háttérben, 5-6 sáv (eddig ennyit próbáltam) akadás nélkül elfut, szóval nem panaszkodom. Feljátszáskor, illetve élőben a Kontaktos minták késése viszont már észrevehető, ezt szeretném orvosolni. Egyik barátom Presonus itwo-ján beállítható a 32 sample rate, a kiírás szerint 4-5 ms latency mellett dolgozik. Kisebb akadások, ugrások jelentkeztek, de a rendszer finomításával talán orvosolható.

Summa summarum az élő használathoz jó lenne valahogy lejjebb vinni ezt a késés dolgot, olyan így, mintha valahol hajszál lenne az egyébként finom kajában, néha érzed-látod, néha nem.

Link to comment
Share on other sites

12 órája írta bazookabill:

viszont ha Kontaktból töltök be egy kb 100 Mb méretű mintát (scarbee Mk I), akkor mintha egy kis alattomos, alig, de érzékelhető késés volna

az akár a script miatt is lehet (sőt, valószínűbb, hogy amiatt van), rengeteg dologhoz várakozni kell néhány ms-t, amit általában nem látsz az interfészen, max a manual-ban. inkább rakj be egy szinuszos hangmintát és azzal mérj. 

már csak azért is, mert a "minta" alatt te Kontakt patch-cset értesz, ami az adott esetben több gigás is lehet (az MK I épp nincs fent, de az MM Bass 60Kb-s DFD-vel 176 MB foglalást csinál (=ezt látod), de lejátszáshoz 3 GB-nyi hangmintát használ). szóval azért erősen más kaliber a kettő. ha nagyon kell az alacsony latency és a Kontakt-os dolgok leterhelik a gépedet, akkor próbáld emelni a DFD pufferek méretét (File/Options/Memory), talán segít egy kicsit.

Link to comment
Share on other sites

Folytatva a témát:

Azon gondolkozom, hogy teszek egy 120 vagy 240 gigás ssd-t a laptopba. Erre tudnék új rendszert tenni kihegyezni zenei környezetre (net, vírusírtó, stb. off). Emellett 4ről 8 gigára emelem a ram méretet. Plusz gondolkodom abban, hogy az ur22 mk2-t lecserélem egy ur242-re, aminek van saját dsp-je, és effektcsomaggal jön, ami elvileg nem tesz hozzá a latencyhez.

Mit gondoltok, lenne fejlődés, vagy nem éri meg, azt a kb. 100.000,- Ft-ot, amit - új cuccok esetén - rá kéne költeni? Elsősorban természetesen latency szempontból kérdezem.

Link to comment
Share on other sites

26 perccel ezelőtt írta bazookabill:

Folytatva a témát:

Azon gondolkozom, hogy teszek egy 120 vagy 240 gigás ssd-t a laptopba. Erre tudnék új rendszert tenni kihegyezni zenei környezetre (net, vírusírtó, stb. off). Emellett 4ről 8 gigára emelem a ram méretet. Plusz gondolkodom abban, hogy az ur22 mk2-t lecserélem egy ur242-re, aminek van saját dsp-je, és effektcsomaggal jön, ami elvileg nem tesz hozzá a latencyhez.

Mit gondoltok, lenne fejlődés, vagy nem éri meg, azt a kb. 100.000,- Ft-ot, amit - új cuccok esetén - rá kéne költeni? Elsősorban természetesen latency szempontból kérdezem.

Lesz fejlődés, de mint már fentebb is említettem, Windows-os környezetben ezt nem igazán érdemes nagyon feszegetni. Nem lesz 100.000 Ft-nyi fejlődésed, ha elköltesz még 100 ropit. A hangkártya csere szívügyed,latency-n semmit nem fog változtatni,  a memória+SSD lesz az ami javítani fog picit, mondhatnám hogy hangyafasznyit. A windows nem igazán képes arra, amit szeretnél. 3ms latency-t el tudsz érni a fentebb leírt configgal, de az alá nem hinném, hogy le tudsz menni. Most Avid Duet kártyát használok, 64-es buffer volt a legalja, amit megtudtam oldani windows-al probléma mentesen,de inkább 128-on használom. Mac-en 32 is megy ugyanazzal a PC-vel/hardverekkel. Értsd, nem eredeti mac. Ez egy I7-4790CPU+16Gb RAM+120GB Samu SSD. 

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta bazookabill:

a 3ms latency nálad a teljes kör? Ha azt elérném, annál jobb nem is kellene. Most jelenleg 9,6 ms az overall. Csak hogy tiszta legyen, a célom nem 32-re levinni a buffert, hanem, hogy zongorázás közben ne érezzem azt a pici késést, ami most épphogy, de ott van.

A buffer méret és a késés pedig szorosan összefügg egymással.

Nehéz dolgod lesz milliszekundumokkal küzdeni. Szerintem kategóriaváltás oldaná meg a problémád, vagy vas hangszer használata.

Kategóriaváltás alatt egy thunderboltos Apollo Twin-re gondolok. Csak az sajnos nem állna meg 100k-nál. A/D amikor bemutatta az új Scarlett szériát akkor készített latency teszteket, többféle interfacet összevetett:

A végén, a legutolsó ábrát nézd (az egész cikk amúgy tanulságos), ott az Apollo Twin 0,5 ms latency-vel "nyert". Ha jól értem neked a mintalejátszás lenne fontos kontaktban, ebből a szempontból az apollo "egész jó" választás.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...