Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Korg Sounds


djuice

Kérdés

Recommended Posts

  • 0

Power32:

 Jófajta cucc ez a Krome, lehet a Hitspace-ben hamarosan ki is próbálom. Aki csinálta ezt a jarre-os pack-ot az pedig elég ügyes lehet. Bizony ilyesmiket szeretnék csinálni én is, úgyhogy ez a video kicsit vigasztalt... :)

 Persze hogy keressem a hibát, persze ez sem olyan öreges analóg, (persze akkor vegyek igazi analóg szintit...) , de nagyon jó hangja van szerintem is. Ráadásul a többi videót megnézve a hagyományos hangszínek nagyon jól szólnak. Ha jól tudom a hangszer csak a saját pcm mintáiból építkezik, a használati leírás diagramjából tekintve pedig nekem az 5 insert effektjével a Classic Tritonra emlékeztet sampler nélkül. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2017. 06. 01. at 19:03 írta Amiga64:

Power32:

 Jófajta cucc ez a Krome, lehet a Hitspace-ben hamarosan ki is próbálom. Aki csinálta ezt a jarre-os pack-ot az pedig elég ügyes lehet. Bizony ilyesmiket szeretnék csinálni én is, úgyhogy ez a video kicsit vigasztalt... :)

 Persze hogy keressem a hibát, persze ez sem olyan öreges analóg, (persze akkor vegyek igazi analóg szintit...) , de nagyon jó hangja van szerintem is. Ráadásul a többi videót megnézve a hagyományos hangszínek nagyon jól szólnak. Ha jól tudom a hangszer csak a saját pcm mintáiból építkezik, a használati leírás diagramjából tekintve pedig nekem az 5 insert effektjével a Classic Tritonra emlékeztet sampler nélkül. 

 

Hát, nekem a Krome nagyon nem tetszik .Akkor már  inkább a Kronos. Bár, ha belgondolok, hogy az M3-asért sem voltam oda először...most meg itt csücsül a szobámban.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)

Sokan nem vágják, de az M3-ban meg a Kronosban nagyon sok közös van! Mondhatni az M3 a Kronos hangzásának alapja, csak utóbbi jócskán fullozva még extrákkal. Meg hogy a Kronost valójában egy PC hajtja belül. :)

Nekem inkább már az a nagyon túlszervezettség volt sok bennük, amit a Karmaval nyakonöntöttek bennük. Egyre átláthatatlanabbá és kézbentarthatatlanná teszi a Korgokat. Persze van rá megoldás, a Karma On/Off gomb, de jópár Stephen Kay bemutatót is végignézve előtanulmányul, számomra megfejthetetlen lett innentől a Korg és hiába lehet vele sokkal modernebb Wavestationt is kreálni, a hangjának valahogy mégis elveszik az eredetiségi jellege meg a dögössége. De az is lehet e mögött, hogy ha anno a Wavestation korában egy Kronost halhattunk volna, most az lenne az etalon. Ki tudja?

A fiatalokat kéne erről megkérdezni, akinek ma egy Kronos épp olyan új, mint ahogy egy Wavestationt, M1-et stb. se hallottak még, hogy mi a megfejtésük rá. :)

De nagyon kíváncsi leszek rá, mi fog majd a Kronos után jönni! Tart-e továbbra is az all in one workstation koncepció még? Az tuti hogy vmi már van a tervezőasztalon, hisz a Kronos szinte a legtovább nyújtott Korg széria a Tritonok mellett, de ha az M3, Oasys alapjait nézzük, akkor már a 10 éves jubilleumi rekordokat döntöget! Előtte meg milyen sűrűn záporoztak a modellfrissítések sőt új modell koncepciók?! (1988: M1, 89: Wavestation, 90: T-sorozat, 91: 01/W, 93-94: Trinity, Prophecy, 95: Z1, 99: Triton...)

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 Én igen Zöldfülű vagyok a témához, csak azt tudom hogy először a szoftveres megoldással találkoztam komolyabban, majd elkezdett érdekelni a Korg "szisztéma". Ott az M1 kicsit kommerszebb hangú, viszont a Wavestation rosszabb minőségű hangúnak tűnt. Ennek ellenére a Wavestation tetszett jobban, nem csak a szekvenciái miatt. Mutattam a két szoftvert egy nálam jóval fiatalabb számítógép zenész cimborámnak, de neki az M1 jött be jobban. 

 Mind a valódi M1 mind a Wavestation hatalmas szenzáció lehetett a maga korában. Az hogy egy "szintiből" élethű hangok jönnek ki, és nem sampler, mindenképpen nagy szám lehetett. Talán ez lehetett a hangszergyártók célja, főleg a nyolcvanas évek óta. Majd ráálltak egy standart alap hangzásra (élükön a Rolanddal, meg deGeneral midi és hasonló borzalmak), és valószínű ez lett a "eredetiség,dögösség" vége. Ez a félelmem az új szintiktől, hogy bár eszméletlen szépen szólnak azok a "hagyományos" hangok, viszont izgalmas összetett hangok, synth motion stb, nem jönnek ki belőle, vagy igen de azok is túl vékonyak, erőtlenek. Valószínű ma nem divat a Technopop sajnos. Helyette a mimimal elektro, így ezek mennek.

 

A Krome leírásában valami olyasmit láttam, hogy az M50 el kompatibilis, az meg a videók alapján gyengének tűnik.

A Kronos meg hát lehet az M3 alapja is, én elhiszem, M3 nekem sem tetszett (először videók alapján). De arra emlékszem hogy régen kipróbáltam egy Korg Radiast, amit ha jól tudom bővítőként bele is lehet tenni az M3-ba, és az akkor tetszett. M3-al kapcsolatban:sokszor látom hogy úgy adják el hogy kijelző cserélve lett előtte. Ezek a kijelzők ilyen hamar tönkremennek?

Manapság már minden pc, Egy 4 alapműveletett tudó zsebszámológép is működési elvekben számítógép, Mért is várná el az ember a Kronos-tól hogy ne egy pc legyen. Annak idején mutatták nekem az OASYS-t. Bekapcsolás után bebootolt rajta egy Linux, legalább is nekem közben ezt mondták. Aztán mutattak rajta egy zenét, olyan szokásos kommersz valamit, szép gitárhangokkal, zongorával, talán jó dallam is szólt, de olyan erőtlenül mint egy - erős túlzással - polifónikus mobiltelefon csengőhang. Felkiáltottam hogy kb 1 milláért  mi ez a General Midis zene? Ez nem general midi- mondta az eladó. Persze hogy nem az.... - én elhiszem hogy jó dolgokat is lehet vele csinálni, de akkor ezzel az erővel számítógépezhetek is...

 Valahogy ilyen dolgok miatt a rögeszmém, hogy majd veszek egy igazi klasszik Tritont, és nekem tényleg úgy tűnik hogy a Tr61-nek már nincs "dögös hangja", hiába van benne szép zongora, gitár, stb... Talán ott zárul a sor, esetleg a Le - még, pedig annak már ugyan olyan rosszul kéne szólnia mint a Tr61-nek, mégis a videók alapján "dögösebbnek" tűnik a LE . Azért a Jarre-os Krome vidi jó volt :-)

Hogy mit fognak csinálni a hangszergyártók? Szép lenne hogyha végre valami erősebbet. Kb 34 éves srác is mondta nekem a napokban hogy az x5d-t analógabbnak tartja hangja miatt, mint a Micro x-et. 

A mostani hangszerek sokat tudnak, talán már túl sokat is, valahogy a "dögösebb" hangzásra kéne már csak rágyúrniuk. 

Azért a Kronos-ból ez a Jarre-os téma vagányabbul szól.

 

Szerkesztette Amiga64
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jó szívvel ajánlom az M3-ast. Az Expanded verzió elég meggyőző. Radias kártyát -ha nincs benne- érdemes beletenni. Nemcsak egy workstation, hanem egy teljes értékű sampler is, ami eszi az AKAI S1000 , 3000 formátumokat a wav, aiff stb. mellett.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Amiga64: Elég dögös a TR61.... Djuice és írta már a különbségeket és abból eredendően stb. (Mondom mint tulaj, és mint aki eladja épp :) , de volt Classic -om is.) Valóban a videók nem jók és ebből adódóan úgy tűnik, mint ha...Én nem mondom, hogy gyári "preset" nincs benne halovány, persze hogy van, de minden "korg workstation" tele agyon csavart, színezett, ilyen-olyan vacakságokkal, amit talán soha nem fogsz használni, még élőben sem. DE ez beállítás kérdése.  Kicsi nekiülés és tuningolod, kombinálod, mert a gép tudása engedi. (Classic-hoz képest nem fog hiányozni az 5 insert fx pl., elég az az 1 is.) Billentése is fontos, hisz nem olyan mint a nagyoké, ebből gyengébb. DE! Sample funkció(!), SD kártya mentés, memóriában bővített hangszerkészlet, súlyban könnyű(!). Árban meg igen lent van (már..), Le meg végképp. Alapban a 80-as évek DM hangzását ne keresd, mert az nem ez a motyó (Én úgy gondolom), de meg tudod csinálni! :) EXB_SMPL lehetőség - saját mintáidat kevered Combi módban is akár, elég vastag és összetett dolgokat hozhatsz létre. Szóval a Videók kevesek. Valamennyire bele kell merülni a gépek tudásbeli lehetőségeibe, árakat összehasonlítani és így választani. De ezekről is beszéltetek, szóval csak több szem, több száj alapon írtam...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Köszönöm a válaszokat. Tegnap óta egy classic triton "buldog" tulajdonosa vagyok, és egyenlőre örülök neki, mert még soha nem volt ilyen komoly szintim. Lehet hogy nem ártott volna azt a tr- t kipróbálni, de annyira féltem a "szoftveres" hangzástól hogy végül ez lett belőle. Nem csalódtam a sima tritonban, nagyából azt kaptam amit elképzeltem. Persze sampler ügyben látom hogy nem volt jó választás, mert még scsi csincs benne. Jó bonyolúlt egy x5d-hez képest, de egyenlőre örülök neki. Midi kábelen keresztűl gondolom le lehet itt is a hangparamétereket menteni. Még frissek a tapasztalatok, de szól rendesen. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
Ekkor: 2017. 06. 06. at 22:04 írta Amiga64:

Jó bonyolúlt egy x5d-hez képest

Hidd el, ha megszokod a touch displayt és az átláthatóbb menüjét, sírni fogsz az X5-ön! :) 

Ekkor: 2017. 06. 06. at 22:04 írta Amiga64:

Midi kábelen keresztűl gondolom le lehet itt is a hangparamétereket menteni.

Ja! Ugyanúgy a Global módban találod a system exclusive dump funkciókat ha backupolni szeretnél komplett stb... (erre ott a midiox progi) , de egyébként floppin is kimentheted saját formátumában a dolgait.
Nem tudom ebbe lehet-e belső vinyót rakni vagy adapterekkel Compact Flash stb. memkártyákat kihozni pl. a floppi helyén, de ha samplingelni is akarsz vele, ott bizony a floppi már nagyon izzasztó manapság.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 X5d-n a Korg saját szerkesztő szoftverével elvagyok. Valóban ott a kis kijelző miatt nem is nagyon mentem bele a hangok programozásába, az eredeti gépben, csak néhány funkcióba. minden hang paramétert könnyedén tudok rajtra állítani az ősrégi szoftverrel, egyetlen egy hatalmas hátránya van, csak 32 bites winen megy. Annyira régi, hogy még 16 bites Winre írták :)

 Triton óriás kijelzője egyszerűnek, átláthatónak tűnik, mondjuk ma arpeggiator próbáltam programozgatni, de nem sok sikerrel. 

A midiox programot most próbáltam, nem értek hozzá, a kis fekete ablakban a hexák pörögtek szépen, mikor egy Dump Programot küldtem a Tritonról. de fogalmam sincs hova menti, vagy hogy hogyan használjam. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Az úgy csak monitorozza a midi eseményeket. Van ott olyan lehetőség is hogy egy kis ablakban csak a sysexekkel foglalkozik, fogadja, küldi őket és ott engedi menteni is. Ha olyan gépnél leszek majd screenshotolok, de érdemes azt a progit megtanulni, mert igen igen hasznos!

Mellesleg a Korgra is volt pár Triton Editor progi a neten, igaz talán sharewarek. A synthzone-on biztos megtalálod...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 djuice - Köszönöm a segítőkészséget :)  Találtam néhány editor programot, de nem vergődök velük zöld ágra. Valószínű a shareware mivoltjuk miatt. Ha másra nem, legalább a Pach-ek biztonsági mentésére, töltésére csak jó lesz a Midi ox program. Még nem jöttem rá, hogy hol lehet a sysex-eket kezelni, úgyhogy várom a segítséget, screenshotokat, köszi. 

 Egyébként legalább 4-5 perc volt míg a szinti kiküldte kizárólag a programokat ( Dump Program). Azt meg gőzöm sincs hogy  mit kell a Tritonon majd beállítani hogy fogadja is. 

A Golbal P1: MIDI nél a MIDI FIlter-nél gondolom mindegyiket ki kell pipálni?

Kicsit bánom hogy nem hallgattam rátok, TR-el kapcsolatban. Azért bízom az 5 insert effekt lehetőségének erejében :)

Triton version 2.5.3 és van benne sim slott kétszer 32MB. 

MOSS nem csinál semmit, gondolom az nincs benne.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)

A MOSS boardot ki kéne írnia bootoláskor mint az installált RAM méretét. Ha nem írja ki akkor nincs benne valószínű. Én egy Triton Extremeben próbáltam a Z1 MOSS boardot, de számomra nem sokat jelentett. Egyetlen hangszín volt benne amit használni tudtam volna, egy szintetikus Clavinet hangszín (Comb Clav asszem), na ő viszont büdös ordas kis vaddisznó volt ahogy szólt! :P 

A Global mód midi filtereknél nem tudom mik vannak, de értelem szerűen, ahol pipa van, azt küldi és fogadja.

Fogadáskor nincs semmi teendő, egyszerűen a beérkező sysex dump üzenet automatikusan szól a cuccnak, hogy "he! itt jönnek az adataid öreg..." Persze a midi zsinórt sem árt még bedugni! :) 

Ím egy leírás (már megelőztek) :)

 https://www.pcmech.com/article/retro-friday-using-midi-ox-for-sysex-dumps/

A küldési/fogadási idő függhet a szinkron buffer időzítéstől is! 4-5 perc az igen sok a dumpra. A leírásban ott lesz ennek is a beállítása lent.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 órája írta djuice:

A Global mód midi filtereknél nem tudom mik vannak, de értelem szerűen, ahol pipa van, azt küldi és fogadja.

Kivéve, ha a pipa azt jelenti, hogy a kipipált elemeket szűri, azaz nem fogadja, küldi. Rá kéne nézni, de emlékeimben a Korg-os logika szerint a kipipált elemeket kiszűri, azaz figyelmen kívül hagyja. Most nem töltöttem le ezért egy manual-t hogy biztosra megnézzem.

De azt biztosra tudom mondani, hogy a Midi Filter oldallal nincsen dolgod amikor a hangszín adatokat sysex-be mented. Azok a filterek játék közben számítanak, másik szintivel, vagy szekvenszerrel történő együttműködés során.

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 Ismételten köszi a válaszokat mindenkinek. Úgy néz ki sikerült lementeni a teljes hangkészletet, lett belőle alig több mint 1 mega.

Úgy működik nálam a dolog mentés töltés oda-vissza, hogy a MIdi Ox program buffer memóriáját 256 ról le kell venni 128 ra.

Aztán a szintin a midi filter alatt mindent ki kell pipálni. Illetve a Memory protect nél minden pipát ki kell venni, különben nem lehet felülírni a program memóriát sem. 

Ekkor lehet csak vissza tölteni is a syx-eket, midi ox alatt pedig egész végig jobb ha nem piszkálja az ember a Tritont, legalább is prorgram váltásnál össze-vissza ugrál majd Midi data receiving error üzenet jön.

 Amúgy úgy néz ki, müködik rendesen, még a floppy is, persze biztos ami biztos, lekopogom :)

Végül ismét egy kérdés: mivel magyar nyelvüm nincs, az angol leírásban pedig nem teljesen egyértelmű, program-basic editornál egy oszcilátorhoz két multisample tartozik? high és low? hogy működik ez pontosan? AI2- szintézisen szocializálódtam, ott egyszerre csak egy vagy két oszcillátor dolgozik egy programnál, itt meg négy?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

1 oszcihoz 2 minta lehet beállítva high és low positionhoz. A velocity switch point fog dönteni köztük melyik szóljon, arra már nem emléxem hogy a Triton classic tudta e fadelni is egymásba (?) a slope paraméterrel... De pl. ezzel lehetett megoldani adott mintáknál hogy billentyű felengedésre (key off sample) játszon le pl. apró zörej mintákat mondjuk gitár húr felengedésre stb.

A 2-es oszci is ui. működik, tehát 4 mintád lehet, de max csak 2 szólhat egyszerre egy programban. (elég faszari megoldás más szintigyártókhoz képest, de végül a combi mód ezt megoldja)

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kicsit félre téve most a triton témát.

 

A "vastag" analóg hangzás érdekében érdemes x5d helyett 01/w- vel foglalkozozni? Néhány csücsül a hirdetésekben, viszont itt még nem találtam róla tapasztalatokat, véleményeket túl sokat, valószínűsítem az x szériánál erősebb.  A waveshaping funkció mit takar egész pontosan? 

Másik nagy kedvenc a Wavestation, szoftveres megoldásnál gondolom a valóságban sokkal jobban, (vastagabban) szól? . Ez már sokkal ritkább példány sajnos, és az SR hangmodul meg nem túlzottan editálható. 

Ezekkel kapcsolatban is érdekelnek a vélemények, élmények :)

 

Szerkesztette Amiga64
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta Amiga64:

Kicsit félre téve most a triton témát.

 

A "vastag" analóg hangzás érdekében érdemes x5d helyett 01/w- vel foglalkozozni? Néhány csücsül a hirdetésekben, viszont itt még nem találtam róla tapasztalatokat, véleményeket túl sokat, valószínűsítem az x szériánál erősebb.  A waveshaping funkció mit takar egész pontosan? 

Másik nagy kedvenc a Wavestation, szoftveres megoldásnál gondolom a valóságban sokkal jobban, (vastagabban) szól? . Ez már sokkal ritkább példány sajnos, és az SR hangmodul meg nem túlzottan editálható. 

Ezekkel kapcsolatban is érdekelnek a vélemények, élmények :)

 

01/w-t érdemes megvenni, az M1 vonal legfejlettebb tagja.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 órája írta Amiga64:

A "vastag" analóg hangzás érdekében érdemes x5d helyett 01/w- vel foglalkozozni? Néhány csücsül a hirdetésekben, viszont itt még nem találtam róla tapasztalatokat, véleményeket túl sokat, valószínűsítem az x szériánál erősebb.  A waveshaping funkció mit takar egész pontosan?

Üdv! A 01/W egyértelműen az M1 és az X5D közé ékelődik be. Egy ismerősöm állítja, hogy a 01/W-nek még szuper akusztikus hangjai voltak, ami szerintem természetesen önámítás, hiszen az AI2-es hangszerek ugyanazokból a PCM szettekből építkeznek. Az M1 első generációs AI készlete ma már szánalmasnak tekinthető, de mit ki lehetett belőle hozni szinti vonatkozásban... az akusztikus vonalat inkább feledjük. Az AI2 már hozott egy kicsit akusztikus vonalon is, de nem hinném hogy két AI2 hangszer között kenne bármi jelentős különbség.

A 01/W (véleményem szerinti) egyetlen előnye a X5D hangjához képest, az épp a fentebb említett Waveshaping funkció. Ezt úgy tudnám jellemezni, hogy valamiféle FM-szerű fémes csillogást, élt és erőt visz a hangszínbe. Ezt teheti analóg (jellegű) hangszínnel, vagy épp egy akusztikus (jellegű) szaxofonnal, amitől kap valami kis energiát. Én FM karakterizálónak nevezném :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2017. 06. 24. at 9:06 írta SY77:

01/w-t érdemes megvenni, az M1 vonal legfejlettebb tagja.

Merthogy az valójában egy M10, csak fordítva kiolvasva 01W. :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Korg_01/W#Name_origin

 

18 órája írta Koródi Csaba:

Egy ismerősöm állítja, hogy a 01/W-nek még szuper akusztikus hangjai voltak

Igen, ez csalafinta kijelentés, mert bár valóban néhány sound jobb volt ezek közzül, mint akár a késebbi sikermodell Trinityben is, de valójában ezek a T-sorozat PCM-ROM kártyáiról származtak nagyrészt. Szerencsére ez meg mind elérhető a Legacy szoftverben. Amúgy e vintage szintik mindenképp csak szinti hangzásban ütősek, akusztikus téren se egy normális zongorájuk, se dobjuk, basszusuk nincs a gyári alap hangkészletben.
1-2 M1 ROM kártya soundja is elég jó a korához képest mai szemmel is, de már akkortályt elindult a biznisz szemlélet, hogy a minőségibb hangzásokért fizessen a felhasználó.
Talán a Korgok sikerét abban tudnám mégis összegezni, hogy nagyon kreatív emberkék csinálták a hangszín preseteket (főleg a szintetikus combik ütnek szerintem), melyhez helytállt a 8 partos hangszín struktúra és az egyszerűségéhez képest elég jó kis duál effekt-procival lehetett bolondítani a soundokat. Ez gyakorlatilag az akkori vetélytárs samplerekből hiányoztak, így még a Korgok abszolút színpadkész workstationok lettek, a samplerek csak főleg stúdió setupokban terjedtek el leginkább megannyi kiegészítő masina egyik elemeként.

A waveshaping gyakorlatilag egy cross-modulációs eszköz volt a 01W-ben, melyben különféle hullámformákkal lehetett "analógszerűbbé" tenni a hangzást. (pl. recsegős szaxit csinálni vele stb.) http://cmc.music.columbia.edu/MusicAndComputers/chapter4/04_06.php
Biztos el lehet vele pöcsölni fantázia birtokában, de azért ettől radikálisabb hatásokat megtestesítő más márkák is vannak abból a korszakból. (Ensoniq TS10, Kurzweilek vagy a jóval modernebb Nord Wave...)

Annyi fix, hogy egy 01W beljebb van mint egy X5D, de főleg akkor ha megvannak a kiegészítő ROM kártyák is hozzá. Viszont ha magamat kérdezném én inkább egy TR76-ot vennék mint 01W-t. Nagyobbak a lehetőségei minden szempontból szerintem.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 órája írta djuice:

Biztos el lehet vele pöcsölni fantázia birtokában, de azért ettől radikálisabb hatásokat megtestesítő más márkák is vannak abból a korszakból. (Ensoniq TS10, Kurzweilek vagy a jóval modernebb Nord Wave...)

Én az egész zenekari pályafutásomat egy Korg X5D-vel kezdtem 1996-ban, aztán kipróbáltam ezt-azt (pl. Yamaha QS300), de vissza sírtam az X5D-t 2006-ban. Persze azóta megint sokminden változott, de tavaly hozzá jutottam egy Roland XP50-hez, ami kb. X5D korabeli, de annyival jobb, erősebb, karakteresebb, hogy jajj. Ha annó az X5D helyett egy XP50 került volna hozzám, valószínűleg minden másképp alakul.

Ha tehát az X5D után a Waveshaping miatt próbálnád magadat, vagy a setupodat feldobni egy 01/W-vel, akkor azt javasolnám, hogy nézz körül más márkában. Az XP50 például a mai eszemmel magasan veri az X5D-t. És bár nálam a mérce inkább az akusztikus hangzás, emlékeim szerint az XP50-ben nagyon sokkal jobbak az analóg-jellegű hangzások is.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

A JV1080 nyomdokain az XP széria is valóban egy kis méregzsák és már fogadta ő is a bővítőkártyákat. Nálam ugyancsak 1-2 éve egy XV5050 modul járt, de mind szintézisben, mind kezelhetőségi logikusságban és lehetőségekben tetszést aratott. Mondjuk a gyári hangkészlete számomra elég egysíkúnak tűnt, de a keyboard verziók azt mondják jobbak.

Volt egy JV1010-em is pár hónapig, de az valahogy nem jött be. Tény hogy azokban az időkben a 3 nagy japán riválisból szerintem a Korgok vitték a prímet. A Yamaha is inkább csak a Motifokban ment rá az akusztikus dolgokra jobban. Előtte nem sok vizet zavartak e téren. A Rolandoknál is az SRJV-k dobtak a latba sokat akusztikus vonalon szerintem.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 No ismét köszi mindenkinek a sok választ. Régen nekem 20 év a Roland cuccok voltak az etalon, nem ismertem akkor mást, mert egyedül a Wesselényi utcából nem zavartak ki, közel volt a sulimhoz, és néha 2-3 órát is ott pötyögtem :)  . Így sajnos egy Roland XP-10 tulajdonosa lettem, emlékszem már a Jászai Mari tér környékén lévő Korg szalonban az X5d-t is párszor szemügyre vettem, de csak 1-2 szer próbálhattam. Örültem ha a presetteket végignézem, több fogalmam nem volt a hangszerekről ( néha az az érzésem most sincs :) ). Mind a két hangszer alapmodel mégis óriási a különbség, akkoriban emlékszem 140e volt az xp10 170e pedig az x5d. Nekem volt rá 110 amikor az xp-t 125e ről felemelték 140e re mert a Japán Jen erősödött. Aztán amikor az xp10et végre megvettem, néhány hét után óriási csalódás volt (azt hittem egy "igazi hangszer" majd igazai zenére jó, az azelőtti FT2 (számítógép zenélés) sokkal királyabb volt. Let volna biztos csalódás az x5d-is hisz én akkoriban úgy képzeltem el hogy Multitrimbal üzemmódban tolom a zenéket, akkor pedig a két master effekt nem biztos hogy tetszett volna, ha a program üzemmódban ugyan azok a hangok jobban szólnak, no de ennyit a múltról.

 Rolandban lehet talán a legolcsóbban a legjobb minőségü zongora hangokhoz hozzájutni, ezt elismerem, meg az akusztikus hangszerek utánzásában is nagyon igyekeznek, ez oké, de valahogy nekem nem túl izgalmas a hangjuk. xp 50-60-80 modelleket is kipróbáltam annak idején ami a jv-1080/2080 hangmodulra épült ahogy azt írtátok. Szép hangjuk van, de unalmas. Viszont ha a pdf leírásokat nézem úgy néz ki bele lehet nyulkálni ott is elég rendesen a soundokba. Emlékszem a jp-8000 es virtual analógjukra, az sem jött be, de abból az időből a Yamaha AN1X kifejezetten tetszett, lehet csak azért mert feltaláltam magamat rajta, kezdtem érezni és érteni hogy lehet rajta barkácsolni. Rolandban legutóbb ez a JD-AX viszont nagyon jó lehet, félig analóg, félig digitális, és a látottak/hallotak alapján azt hiszem Hispace lesz belőle :) .

 

De vissza a Korg soundhoz.

01/w ha jól tudom 6 megabájtjában midössze csak 256 mintát tároltak le. Ebből kifolyólag a minták hosszabbak, így élethűbbek lehetnek, abból a korszakból akusztikus hangzásban, ami mára persze nem annyira tűnik már komolynak az akusztikus hangzásoknál. Viszont szinti hangokban ez érdekesebb lehet a mai napig, ebben bíznék. és erre jönne még rá a waveshaping. Csak nem lehet ez annyira rossz játékszer még ma is. 

 Másik dolog ez a 32 kHz-es mintavételezési frekvencia. Abból kb max csak 16 kHz-es hang lesz a plafon, mégis megvan a varázsa a 44.1, 48 kHz-hez képest. Kicsit olyan "Emulatoros" lesz a hangzás, nem? Na itt kezdek libabőrös lenni a régi Korg cuccoktól. :)

Létezik hogy ez kizárólag a 01/w-ből jön ki:

https://www.youtube.com/watch?v=h53aZn7gomY

https://www.youtube.com/watch?v=G4TU2Hbc7mQ

 

Vagy Jarre rajongóknak ez:

https://www.youtube.com/watch?v=NlczadSzOrQ

 

De másik kedvencnek mutatkozó régi masinát a Wavestation-t említsem, ezt állitólag multiból nyomja a srác mindössze a két saját effektel egy SR modulból:

https://www.youtube.com/watch?v=4hNOqv5EgOg

 

Valami olyasmit ír ős is hogy az SR-nél szinta lehetetlen editálni. Ilyenek lennének már a preset hangszínek is?

 

Jöhetnek a tapasztalatok, vélemények.

Ja meg még valami a végére: 

Djuice kolléga: Megvettem már a Vas Triton Klasszikot, és lehet hogy jobb lett volna ha hallgatok rád/rátok Tr ügyben. A billentyűje sokkal jobb billentésű mint az x5d jé, és ez tetszik benne, hogy jobban kopog az nem, hogy majd megszakadtam mire hazacipeltem a 15 kg büdös vasat, az csak testnevelés gyanánt volt jó :) , néhány kontakt spré hatására az összes gomb jól működik rajta, pedig kóboráramtalanitás után kizárolag csak kivülről adtam neki a gombok melletti résen keresztül. A zongorája tényleg szögesdrót, de eq effektekkel próbáltam azért már segíteni rajta. A Presettek tényleg nem túlzottan fantáziadúsak, még az X5d is egy két presetett leszámítva izgalmasabb. Viszont nagyon jó filmzenei alapok,orchestra, vonós... hangok vannak rajta. Dobkészletekben is tetszik. 

Gondolom tr61 és tr76 között csak a billencsek száma a különbség. 

Köszi mindenkinek a válaszokat! :)

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jarre..Chronologie album tele 01/W presettel...még gyárival is!  De rengeteg nagy név nevezte meg abban az időben mint munka forrást ...48 megbit pontosan a mintatár, ami 6 mega, de akkor még biteket számoltak..:) Rengeteg fantázia hangszín volt/van a neten. Torzító gitár ügyben szerintem egyedi és egyik verhetetlen. A videók helytállóak. Mai napig dolgozok vele, lassan gyári csavar már nincs a gépben. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 A 48 megabájt az valóban elírás a vintagesynth.com- on is :-) . 

pici_Tibor: mire használod a "jószágot", milyen típusú zenékre? Gondolom retro-ra. Örülök neki ha ilyen népszerű egy hangszer. Én a sima 01/w néztem ki, saját seq-ját nem hinném hogy használnám, de ha még is az a 7000 leütés kb mire elég? Neked melyik van? illetve a billencse milyen a simának? Van e hangzásban valami hátrány ha nem a 01/wfd-t veszem hanem az alapmodelt ? Ami fontos még a saját kijelzőjén kőnyű a hangok szerkesztése, gondolom midi-ox programmal ezt is könnyen lehet menteni? illetve ha jól olvasom vissza a Korg fórumot megoldódott a hibája?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...