Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Szub vagy nem szub?


tbrown

Kérdés

A fő kérdés, hogy melyiket válasszam, és miért?

1: 2db viszonylag kis közeltéri monitor (max 16cm-es mélyekkel) + szubbal kiegészíteni

vagy

2: 2db nagyobb monitor hangfal, amikhez nem szükséges szub.

Felhasználást tekintve elektronikus zenék keverése, masterelése a cél, így nagyon is fontos, hogy mi történik 60 Hz alatt. A dilemma mégis az, hogy elektronikus zenékben a basszus ugyan nagyon fontos, de van-e értelme 50 Hz alatt "kidolgozni" a zenét? hiszen tudjuk, hogy a klubokban a PA rendszerek 50 Hz alatt általában vágnak, akik meg otthon hallgatják azoknak ritkán van olyan rendszerük, amivel a legalsó frekvenciákat hallják, tehát hasonló a helyzet a PA rendszerekhez. Mindazonáltal csak jó lenne olyan anyagot kiadni a kezem közül, amiben tudom, mi történik alul, mert mi van, ha mégis olyan cuccon hallgatják meg, ami ere alkalmas, és ez onnantól kínos.
 

Egyébként az én esetemben ez úgy néz ki, hogy 2 Fostex PM1-es monitorhoz kellene a sub, vagy esetleg váltanék olyan monitorokra, amik mélyebbre mennek. Csak hát a gond az, hogy az ilyen monitorok már zsebbenyúlós kategória, másrészt meg ha már van 2 monitorom, amik hangját egyébként már ismerem, és szeretem, miért ne vegyek inkább egy szubot, ami megoldja az 50 Hz alatti gondokat?
Hab a tortán, hogy elég kicsi a studióm, kb. 3X4 méteres tetőtéri szoba, bár elég jól körbepakoltam kőzetgyapot lapokkal, szóval csillapítva van.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Az van, hogy nem mindegy az sem, hogy milyen szubot veszel, az sem mindegy, hogy az majd hogyan passzol a mostani hangfalaiddal (krosszóver). Sőt annak az elhelyezését is vedd figyelembe, ha már a szobaméret is szóba jött. Én is voltam ilyen helyzetben, csak én Genelec 8030 mellé kerestem szubot. Vettem is EMU PS12-t. Akkor nagyon azt éreztem, hogy na most a húúú és milyen baró. Aztán szoba átrendezés lett (szintén 3mX4m), és szubot már jó pár hónapja nem kapcsoltam be. Jó..nem elektronikus zenét hallgatok/bütykölök többnyire, de előfordul. Tehát... Ha van két jó "16cm-es mélyekkel" ellátott monitorod lehet, hogy jobban jársz, mint a kiegészítő szubbal. 6.5" már bőven jó 12nm-en, ha minőségi a monitor és kezelve van az akusztika is valamilyen formában. Ha precízet szeretnél, akkor minőségi kell, mindenképpen, ha meg elég az is, hogy csak halljál valamit, érezzél valamit oda elég a Mackie MR 8, ami ugyan nem 6,5" hanem 8" (kb. 20cm, és azért írtam ezt a típust mert valahol már mintha olvastam volna, hogy ezzel szemezel), de szól, mint az ökör. Szeretik a home elektronikus zene készítők. Amit hallottam az okosabbaktól az az, hogy ha szubot veszel, zárt szubot vegyél. 
Utószó: amúgy meg ha megtanulod a hangját/hátrányait, a hangfaladnak, "majdnem mindegy" mit veszel. A másik dolog: a pénztárcád mérete is befolyásolhatja a döntést, sőt...ha eljutunk egy bizonyos árkategória alá, jön az első dolog: "majdnem mindegy", mit veszel. 
 

Link to comment
Share on other sites

21 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Az van, hogy nem mindegy az sem, hogy milyen szubot veszel, az sem mindegy, hogy az majd hogyan passzol a mostani hangfalaiddal (krosszóver). Sőt annak az elhelyezését is vedd figyelembe, ha már a szobaméret is szóba jött. Én is voltam ilyen helyzetben, csak én Genelec 8030 mellé kerestem szubot. Vettem is EMU PS12-t. Akkor nagyon azt éreztem, hogy na most a húúú és milyen baró. Aztán szoba átrendezés lett (szintén 3mX4m), és szubot már jó pár hónapja nem kapcsoltam be. Jó..nem elektronikus zenét hallgatok/bütykölök többnyire, de előfordul. Tehát... Ha van két jó "16cm-es mélyekkel" ellátott monitorod lehet, hogy jobban jársz, mint a kiegészítő szubbal. 6.5" már bőven jó 12nm-en, ha minőségi a monitor és kezelve van az akusztika is valamilyen formában. Ha precízet szeretnél, akkor minőségi kell, mindenképpen, ha meg elég az is, hogy csak halljál valamit, érezzél valamit oda elég a Mackie MR 8, ami ugyan nem 6,5" hanem 8" (kb. 20cm, és azért írtam ezt a típust mert valahol már mintha olvastam volna, hogy ezzel szemezel), de szól, mint az ökör. Szeretik a home elektronikus zene készítők. Amit hallottam az okosabbaktól az az, hogy ha szubot veszel, zárt szubot vegyél. 
Utószó: amúgy meg ha megtanulod a hangját/hátrányait, a hangfaladnak, "majdnem mindegy" mit veszel. A másik dolog: a pénztárcád mérete is befolyásolhatja a döntést, sőt...ha eljutunk egy bizonyos árkategória alá, jön az első dolog: "majdnem mindegy", mit veszel. 
 

Igen, vagy a Mackie MR8-ra mennék rá, vagy egy JBL LSR310 subra : https://hitspace.hu/jbl-lsr310.html .
Ugyan annyiba kerül a szub, mintha megvenném a Mackie-ket, de vajon a Mackie lesz-e olyan jó, mint a Fostex a szubbal?

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta tbrown:

Igen, vagy a Mackie MR8-ra mennék rá, vagy egy JBL LSR310 subra : https://hitspace.hu/jbl-lsr310.html .
Ugyan annyiba kerül a szub, mintha megvenném a Mackie-ket, de vajon a Mackie lesz-e olyan jó, mint a Fostex a szubbal?

Azt tudom javasolni, hogy megveszed a szubot vagy Mackie-t. Hazaviszed, kipróbálod, és élsz a pénz visszafizetési garival. Mondjuk közlöd a boltban, hogy hazaszeretnéd vinni kipróbálni, kifizeted, adnak egy DEMO darabot, ha az tetszik, akkor megtartod vagy kérsz origi darabot,nem tudom pontosan hogy hogyan működik ez a része a dolognak. Ha nem tetszik visszaviszed a DEMO darabot és elhozod a másik kiszemeltet. Dilemmát sajnos így nem tudsz eldönteni, csak ha hallod. Az egy jó dolog, ha bemész az üzletbe és meghallgatod bent a hangfalakat, de igazán a saját szobádban fog eldőlni, hogy fogod szeretni a hangját vagy sem. 

Link to comment
Share on other sites

16 órája írta Hobkins:

Azt tudom javasolni, hogy megveszed a szubot vagy Mackie-t. Hazaviszed, kipróbálod, és élsz a pénz visszafizetési garival. Mondjuk közlöd a boltban, hogy hazaszeretnéd vinni kipróbálni, kifizeted, adnak egy DEMO darabot, ha az tetszik, akkor megtartod vagy kérsz origi darabot,nem tudom pontosan hogy hogyan működik ez a része a dolognak. Ha nem tetszik visszaviszed a DEMO darabot és elhozod a másik kiszemeltet. Dilemmát sajnos így nem tudsz eldönteni, csak ha hallod. Az egy jó dolog, ha bemész az üzletbe és meghallgatod bent a hangfalakat, de igazán a saját szobádban fog eldőlni, hogy fogod szeretni a hangját vagy sem. 

Akkor van money-back ha online vásárolsz mert ugye az az elv hogy nem volt lehetőséged a boltban kipróbálni :)

Link to comment
Share on other sites

4 perccel ezelőtt írta rootkiller:

Akkor van money-back ha online vásárolsz mert ugye az az elv hogy nem volt lehetőséged a boltban kipróbálni :)

Hát akkor online rendelés,semeddig sem tart a regisztráció. De azt gondolom vannak olyan rugalmasak a HS-ben, hogy DEMO darabot haza lehet vinni kipróbálni. Természetesen ki kell fizetni a teljes árat. Én valami ilyesmire emlékszem régről. 

Link to comment
Share on other sites

8 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Hát akkor online rendelés,semeddig sem tart a regisztráció. De azt gondolom vannak olyan rugalmasak a HS-ben, hogy DEMO darabot haza lehet vinni kipróbálni. Természetesen ki kell fizetni a teljes árat. Én valami ilyesmire emlékszem régről. 

Igazából az lenne a legjobb, ha bevihetném a saját monitorjaimat, és ott csinálnék egy A/B tesztet. Esetleg utána ami tetszik, azt kifizetném és otthon is kipróbálnám, mert a végső áldást akkor mondhatjuk rá, ha itthon a kis szobácskában is jó lesz.

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta tbrown:

Igazából az lenne a legjobb, ha bevihetném a saját monitorjaimat, és ott csinálnék egy A/B tesztet. Esetleg utána ami tetszik, azt kifizetném és otthon is kipróbálnám, mert a végső áldást akkor mondhatjuk rá, ha itthon a kis szobácskában is jó lesz.

Az pont nem jó...nem a boltban fogod használni a te monitorjaidat, hanem otthon fogsz használni valami új hangfalat. Rettentő fontos az akusztikai környezet!!! Ahol használni fogod, ott kell meghallgatnod az új kütyüket.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2017. 04. 01. at 15:14 írta Hobkins:

Az pont nem jó...nem a boltban fogod használni a te monitorjaidat, hanem otthon fogsz használni valami új hangfalat. Rettentő fontos az akusztikai környezet!!! Ahol használni fogod, ott kell meghallgatnod az új kütyüket.

Közben pontosan lemértem a szobám, és kiábrándítóan kicsi :)
2X3 méter, és a tetőtér miatt a szemben levő fal 120 cm-től felfelé elkezd befele dőlni. Egyik cimbim azt mondja, hogy ide még a 16 cm-es mély is sok.
Na most már teljes a tanácstalanságom :)

Link to comment
Share on other sites

43 perccel ezelőtt írta tbrown:

Közben pontosan lemértem a szobám, és kiábrándítóan kicsi :)
2X3 méter, és a tetőtér miatt a szemben levő fal 120 cm-től felfelé elkezd befele dőlni. Egyik cimbim azt mondja, hogy ide még a 16 cm-es mély is sok.
Na most már teljes a tanácstalanságom :)

Egy pro monitornál igaza lehet :) Lehet, hogy már az is sok. 

Link to comment
Share on other sites

Igaza van Wheelnek.... Nekem majdnem pontosan ugyanolyan szobám van, mint Neked. Van egy Mackie Hr 824 Mk2 es párom amit pontosan azért vettem, mert a mély már nem kellene. A legfontosabbnak így azt tartottam, ha már ilyen "drága" cuccot veszek és komoly mélységekre képes akkor olyan állványon is legyen. Nah, én ezeket teszteltem először... s talaltam is olyat melynél mindenki néz az asztalom alá és keresi a subládát. Nem ajanlom az Mr8-as Mackiet, viszont ha tényleg ez fér bele úgy sokat hajtsd, tesztelgesd és hát meg kell szoknod ahogyan és amit szól. Ezt követően már barátok lesztek. Nagyon ajánlom a jóféle állványt, tényleg... A subnak ilyen kis térben nem sok ertelme van, hiszem ha tényleg olyan fontos Neked az 50 Hz alatti rész azt úgy is 2 szobával arrébb tudod "jól kivenni". Egyébként egy jó füles - amit szintén jól megszoksz is rengeteget tud segíteni kezdesnek es igy a szomszédok sem paraznak ha gyurmázol nagy hangerővel a sub tartományban. Ez is megszokás dolga. Rengeteget tudnék erről mesélni mivel 10 éve vagyok pontosan abban a cipőben, melyben Te is. Viszont a tapasztalatokhoz kellett rengeteg vas próba es persze számos direkt teszt célra megírt audio track. Megérte és megérett a dolog. Ha kell privatban tudok pár célszerű okossagot adni megfontolásra 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...