Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Yamaha MSP-5 - ráz a monitor és körülötte minden


Blank

Kérdés

Sziasztok!

Előfordulhat, hogy valami olyanba nyúltam, ami nem feltétlenül hétköznapi, ezért kénytelen vagyok leírni minden körülményt, hátha valaki felismeri a hibát és/vagy a megoldást. Szorri, ha hosszú leszek.

Adott a zeneszobám, kb 25 nm2, parketta(!), rajta egy tömörfa asztal, az asztal mögött szintén tömörfa bútor, amin/amiben a rack-es hangszerek és FW hangkáryta + a macbook (ami ugyebár fémvázas és ennek még szerepe lehet). A falon egy speciális, tízfoglalatos, túlfeszvédős/zavarszűrős elosztó, amiből az eszközök (macbook, hangszerek, monitor hangszóró, lcd monitor, minden) a tápot kapják. Jah, és IKEA markus szék (az előző műanyaglábú székkel nem volt ilyen gond, de ennek ugye már fém lábai vannak).

Na most, hogy ha a székbe beülök és vagy onnan kiszállok, halk elektromos pattogás hallatszik a Yamaha MSP-5 hangszórókból és az LCD monitor lekapcsol majd vissza. Ezt betudtam annak, hogy a széken esetleg valami statikus töltés képződik. Nem jó, de elfogadtam. Pár nap múlva mezítláb már a talpam is zsibbadt, kvázi valahol valami áram van, de ezt rajtam kívül állítólag senki nem érzi. Aztán egy-két hét múlva amikor bekapcsolom a Yamaha MSP-5-ös monitorjaimat (melyek közvetlenül az asztalon ülnek) a bekapcsolás pillanatában az LCD monitor 2-3 másodpercre kap egy olyan löketet, hogy lekapcsol, majd megint vissza. Gondoltam, hogy esetleg a monitor erősítője tüskét lök a hálózatra. Ez sem jó, de elfogadtam. A baj az, hogy szépen lassan (3-4 hónap alatt) ez a jelenség az LCD monitort kinyírta, mert már standard üresjáratban is kikapcsolgatott. Kétszázezres grafikus monitor, nem voltam boldog. Vettem hát gyanútlanul egy új LCD monitort, egy-két hétig semmi baja nem volt, de már ez is kezdi a lekapcsolgatást és egyre sűrűbben vibrál. Van rajta gari, de hát nem vihetem vissza, mert nem magától mászik tönkre ez sem, a kutyafáját. Következésképp kezdtem deriválni (tudom, lassú vagyok), hogy akkor kizárásos alapon valószínűleg a monitor hangszórókkal lesz a baj, annál is inkább, mert kikapcsolt állapotukban sem a székem nem ráz, sem az LCD monitor nem kapcsolgat ki-be.

Hívtam már villanyszerelőt, rámértek minden sz*rra, sehol semmi rendellenességet nem találtak. A monitorhangszórókat fél órán át vizsgálták, mérték, semmi. A ki/bekapcsoláskor a tüske állítólag minimális, nem veszélyes. Persze, amikor a székbe beleültek és kiszálltak, őket is megvágta az áram, de azt mondták, a székkel lesz a baj. Hoztam hát be a konyhából mezei fenyőfa széket párnával, ráültek és megint lekapcsolt a monitor és pattant a statikus zaj. Vakarták a fejüket és elmentek.

És igen, ha a monitorhangszórókat kihúzom a hálózatból, megszűnik a jelenség, de mivel sehol másutt ez a két MSP nem produkálja ezt a jelenséget, valaminek itt a szobában kell lennie, ami a galibát okozza. Megint más kérdés, hogy oda-vissza imádom ezt a két MSP-t, pedig próbáltam ADAM-eket, Genelec-et, Fostex-et, HS sorozatot, Ayra-t, mindenfélét, ez lett a kedvenc, kvázi nagyon örülnék valami építő megoldásnak, mert lecserélni nem szeretném őket, nagyon összenőttek a fülemmel.

Ami még fontos infó lehet: Ez a két Yamaha MSP-5-ös még az első széria, tehát ezekbe bele van építve a hálózati kábel. Hátha ennek van jelentősége, nem tudom.

Előre is köszönök szépen minden ötletet/tippet!

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 51
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

1 órával ezelőtt írta Blank:

Ha például a szobában a fémvázas teregetőt kinyitjuk (ma épp ezen röhögtem kínomban) és elkezdtünk teregetni, ahogy hozzáértünk a teregetőhöz, a hangszóró pattant és a monitor lekapcsolt.

Nézd a jó oldalát, van egy tök jó szikratávíród :)

Komolyra fordítva a szót: az egyébként teljesen hétköznapi, hogy ha az ember felkel egy műszálas székből (és még az alany is műszálas ruhát visel) akkor megfogva a széket vagy más fémtárgyat az megrázza és még szép kis szikra is keletkezik közben. (A munkahelyemen ez napi szinten többször is megtörténik de eddig még nem okozott különösebb gondot. A mögöttem ülő kollégámnak a labortápja tud egy pillanatra leszabályozni ha szikrázunk a székről felkelés után. Az én asztalomnál a labortáp nem csinál ilyet... a kollégámé kicsit régebbi tipus és más gyártmány) Egy ilyen kisülés kész EMI "bomba" tele sok nagy frekvenciás felharmonikussal és mivel sugárzott módon hat, minden tárgy "veszi" a forrás környezetében. Még ha be sincs dugva az audio kábel, akkor is össze tudja szedni a készülék a zavart pl. a 230-as tápkábelén (és a készülék tápegységen) keresztül vagy akár a nyák is összeszedi a zajt ha nem zárja körül fém doboz. Egy nagyobb szikra ha kis pattanást okoz egy hangkártya vagy erősítő kimenetén az még nem meglepő. Ami viszont nálad történik, hogy ruha teregetés közben, vagy faszékre leülés közben pattog a hangfal az viszont már extrém eset. Lehet védekezni a tünetek ellen, létezik pl. esd védett irodaszék, cipő, ruházat, a földre antisztatikus linóleum stb. de ezek nem olcsó cuccok, másrészt viccesen nézne ki, hogy a stúdióba belépéskor beöltözöl ESD-s szerkóba :)

Ha van rá mód kérj kölcsön valakitől másik hangfalat és próbáld meg azzal...

aztán ha másik hangfallal is jelen lesznek a tünetek akkor majd vakarjuk még egy kicsit a fejünket :)

Link to comment
Share on other sites

Yamaha-MSP-5.JPG.719a0e46dc467c1fc54bb33beded916c.JPG

A csatolt kép kapcsán még egy kérdésem volna: Miért van az, hogy a Jack-es bemenet -10db az XLR pedig +4db? Van preferált a kettő között, egyáltalán mit jelent ez a két eltérő érték? Melyiket kellene használnom?

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta Blank:

Nem a csudát nem, egész télen szétkúszik, állandóan vissza kell ütni az egyes lapokat a helyére... soha az életbe még egyszer le nem teszek lamináltat.

Lassan egyértelművé kezd válni a diagnózis:

párásíts, géppel. A parkettád is rendbe jön, meg a sztatikus feltöltődés is minimalizálódni fog. Az áramodnak meg valszeg semmi baja.

Link to comment
Share on other sites

6 perccel ezelőtt írta Blank:

Yamaha-MSP-5.JPG.719a0e46dc467c1fc54bb33beded916c.JPG

A csatolt kép kapcsán még egy kérdésem volna: Miért van az, hogy a Jack-es bemenet -10db az XLR pedig +4db? Van preferált a kettő között, egyáltalán mit jelent ez a két eltérő érték? Melyiket kellene használnom?

Érdekes kérdés, ilyet még nem láttam....

a +4 dB a vonalszint, a -10 dB meg a mikrofon-jelszint. De ez pont fordítva szokott lenni, minden általam eddig látott berendezésen. (-10 dB az XLR, a +4 dB a vonal)

neked a +4 dB kell egyébként.

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta Brevis:

Azt próbáltad, hogy akkor is pattognak-e a hangfalak ha kihúzod az audio kábeleket belőle? Egyébként az a bemenet amit most használsz a hangfalon, az szimmetrikus csak aszimmetrikus kábellel van használva?

Idő közben kipróbáltam, akkor is pattog a hang, ha kihúzom az audió kábelt a hanszórókból és ugyanúgy lekapcsol a monitor. Következésképpen valószínűleg teljesen mindegy, hogy balanced vagy unbalanced kábelt használok, nem fogja megoldani a problémát. Jól gondolom?

Link to comment
Share on other sites

És sajnos a párát is kizárhatjuk, mert rommá teregettük a szobát, jelenleg 85%-os páratartalmat mutat a barométer, meg lehet fulladni és ha hozzáérek a széktámlához vagy csak megmozdulok benne, azonnal ledobja a monitor és jönnek a pattogó hangok a hangszóróból. :(

Szóval goto line 10. :(

Link to comment
Share on other sites

57 perccel ezelőtt írta Blank:

Idő közben kipróbáltam, akkor is pattog a hang, ha kihúzom az audió kábelt a hanszórókból és ugyanúgy lekapcsol a monitor. Következésképpen valószínűleg teljesen mindegy, hogy balanced vagy unbalanced kábelt használok, nem fogja megoldani a problémát. Jól gondolom?

És ha mindkét végét kihúzod ugyanannak a kábelnek (tehát még véletlenül sincs sehová bedugva)? Én erre a kábelre gyanakszom elsősorban.

55 perccel ezelőtt írta Blank:

És sajnos a párát is kizárhatjuk, mert rommá teregettük a szobát, jelenleg 85%-os páratartalmat mutat a barométer, meg lehet fulladni és ha hozzáérek a széktámlához vagy csak megmozdulok benne, azonnal ledobja a monitor és jönnek a pattogó hangok a hangszóróból. :(

Szóval goto line 10. :(

85% már túl sok. A fának is, de a zeneholmidnak is..

Link to comment
Share on other sites

Most jól értem, hogy bármi történik a SZÉKBEN, akkor lekapcsol a monitor?
Ez eléggé paranormális. Én kezdetnek azért kipróbálnék egy akármilyen mezei elosztót. lehetőleg ne ugyanabból a dugaljból, amiben a hiperszuper védős van most.
Az is egy megoldás lehet, hogy ha leredukálod a dolgot odáig, hogy elcipeled a két YAMAHA-t a közelből, és nem zenélsz egy ideig, csak mint gép használod, bármire. Ez a székes dolog eléggé bekavar. De nem hinném, hogy a székben van elrejtve valami olyan cucc, amire ha ráülsz, megmozdulsz kelt valami nagy impulzusú, sugárzó jelet. 
Mondom, hogy mi az, amit én tapasztaltam eddig az életemben és talán segít valamit. Anno volt 2db Mackie MR5-öm, és használtam LG 19"-es monitort. Én úgy oldottam meg, hogy egy kapcsolós hosszabbítóba dugtam a hangfalakat és amikor kellett akkor bekapcsoltam, szólt. Egy idő után az volt, hogy ahogy bekapcsoltam elment a kép a monitoron,de vissza is jött, mintha 1 mp-re kikapcsolt volna majd be. A kapcsoló a hosszabbítóban tönkre ment. Direktre kötöttem, de a vezetékre raktam egy másik kapcsolót, azóta is működik.
Van egy másik jelenség... Ha éppen gép mellett forrasztok valami kábelt, vagy bármit, és abba a hosszabbítóba van bedugva a pillanatforrasztó, amibe a gép is, akkor az USB-s hangkarit ledobja a gép abban a pillanatban, ahogy kapcsolom az ujjammal a pillanatforrasztót. Nem mindig, de ha sűrűbben kapcsolom, akkor igen. Ha másik hosszabbítóba van dugva, akkor nincs baj. 

Link to comment
Share on other sites

24 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Most jól értem, hogy bármi történik a SZÉKBEN, akkor lekapcsol a monitor?
Ez eléggé paranormális. Én kezdetnek azért kipróbálnék egy akármilyen mezei elosztót. lehetőleg ne ugyanabból a dugaljból, amiben a hiperszuper védős van most.
Az is egy megoldás lehet, hogy ha leredukálod a dolgot odáig, hogy elcipeled a két YAMAHA-t a közelből, és nem zenélsz egy ideig, csak mint gép használod, bármire. Ez a székes dolog eléggé bekavar. De nem hinném, hogy a székben van elrejtve valami olyan cucc, amire ha ráülsz, megmozdulsz kelt valami nagy impulzusú, sugárzó jelet. 
Mondom, hogy mi az, amit én tapasztaltam eddig az életemben és talán segít valamit. Anno volt 2db Mackie MR5-öm, és használtam LG 19"-es monitort. Én úgy oldottam meg, hogy egy kapcsolós hosszabbítóba dugtam a hangfalakat és amikor kellett akkor bekapcsoltam, szólt. Egy idő után az volt, hogy ahogy bekapcsoltam elment a kép a monitoron,de vissza is jött, mintha 1 mp-re kikapcsolt volna majd be. A kapcsoló a hosszabbítóban tönkre ment. Direktre kötöttem, de a vezetékre raktam egy másik kapcsolót, azóta is működik.
Van egy másik jelenség... Ha éppen gép mellett forrasztok valami kábelt, vagy bármit, és abba a hosszabbítóba van bedugva a pillanatforrasztó, amibe a gép is, akkor az USB-s hangkarit ledobja a gép abban a pillanatban, ahogy kapcsolom az ujjammal a pillanatforrasztót. Nem mindig, de ha sűrűbben kapcsolom, akkor igen. Ha másik hosszabbítóba van dugva, akkor nincs baj. 

Sajnos jól. Eleinte más elosztó volt, azért vettem ezt a böszmét, hátha segít. Hát nem. A monitor hangszórókat el sem kell vinnem, mert ha lekapcsolom, azonnal megszűnik a székben a rázás, a lábam sem zsibbad és a monitor sem kapcsolgat ki-be.

"Egy idő után az volt, hogy ahogy bekapcsoltam elment a kép a monitoron,de vissza is jött, mintha 1 mp-re kikapcsolt volna majd be." Ezt mintha rólam írtad volna, a hangszóró ki/bekapcsolásánál az előző LG monitor 10-ből 10x ezt csinálta. Az új HP csak 10-ből 2x.

Alapvetően én arra gyanakszom, hogy a hangszóróknál van valami földelési gond (eleve nem földelt a hálózati vezetékük ugye), csak azt nem értem, hogy jön ez össze a székkel meg úgy általában a "rázásokkal és csípésekkel". Ha például a szobában a fémvázas teregetőt kinyitjuk (ma épp ezen röhögtem kínomban) és elkezdtünk teregetni, ahogy hozzáértünk a teregetőhöz, a hangszóró pattant és a monitor lekapcsolt. Azonnal kipróbáltam, hogy a hangszórókat kikapcsoltam, egyből nem volt gond.

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta oscar:

És ha mindkét végét kihúzod ugyanannak a kábelnek (tehát még véletlenül sincs sehová bedugva)? Én erre a kábelre gyanakszom elsősorban.

Eleve így csináltam, biztos ami biztos, mert kábelcserét is próbáltam. Változatlan.

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta NeoC:

Hmmmm....

lehet, hogy szarok azok a hangszorok?

nemigen lattam egyebkent foldeletlen kozelterit eddig.

Ábszolúte benne van a pakliban, ezt szeretném kideríteni, mert hát ugye így eladni nem ildomos és azt sem szeretném, hogy ha vennék két másikat (mert ugye ezeket sajna nem gombokban mérik) és azokkal is jönne a probléma.

Link to comment
Share on other sites

16 perccel ezelőtt írta NeoC:

meg egyébként, élettani szempontból is a 45-55% közötti az optimális.

én télen, irodaházban mértem már 7% (!!!) is. Mindenki szarul volt, és mindenkit csapdosott a sztatikus elektromosság.

Mondjuk a 7% nagyon nem egyszerű. Itt már 40% alatt is kész kínlódás, kezünk-lábunk szanaszét szárad.

Link to comment
Share on other sites

28 perccel ezelőtt írta Blank:

Köszönöm szépen mindenkinek a sok-sok választ és ötletet, szuperek vagytok! @Brevis @NeoC @Hobkins @oscar

Akkor első körben megpróbálok keríteni másik hangszóró párost és riportolok, ha van fejlemény.

Próbálj ki valamit. Igazából nem kellene, hogy bármi is igaz legyen belőle, de fázis ceruzát érintgess a hangfalakhoz, (csavarok, vagy bármilyen fémes felület), ha világít baj van. De úgy is érintsd hozzá, hogy az XLR ne legyen beledugva. Aztán majd folytatjuk az eszmecserét még, most csak hirtelen ez jutott még eszembe, hogy ezt megnézhetnéd.

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta Hobkins:

Próbálj ki valamit. Igazából nem kellene, hogy bármi is igaz legyen belőle, de fázis ceruzát érintgess a hangfalakhoz, (csavarok, vagy bármilyen fémes felület), ha világít baj van. De úgy is érintsd hozzá, hogy az XLR ne legyen beledugva. Aztán majd folytatjuk az eszmecserét még, most csak hirtelen ez jutott még eszembe, hogy ezt megnézhetnéd.

Ezt természetesen már próbáltuk, a villanyászok mindenféle műszereket hoztak és mértek velük. Elmondásuk szerint a hangszórókból semmilyen elektromos zaj nem jön kifelé, sem a dobozokon, sem a hátsó fém alkatrészeken, hűtőbordán, csavarokon, de még a kábeleken sem. Megmérték továbbá a lekapcsoláskor a tüskét, de véleményük szerint annyira minimális a löket, hogy ez nem indokolná azt sem, hogy az LG monitor lekapcsoljon.:/

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta Blank:

Ezt természetesen már próbáltuk, a villanyászok mindenféle műszereket hoztak és mértek velük. Elmondásuk szerint a hangszórókból semmilyen elektromos zaj nem jön kifelé, sem a dobozokon, sem a hátsó fém alkatrészeken, hűtőbordán, csavarokon, de még a kábeleken sem. Megmérték továbbá a lekapcsoláskor a tüskét, de véleményük szerint annyira minimális a löket, hogy ez nem indokolná azt sem, hogy az LG monitor lekapcsoljon.:/

Pedig valami nem kóser, és ezt ki kell deríteni. Valahogy, valamennyi fesz kimegy, ha érzed, hogy bizseregsz. Csak azt nem értem, hogy a picsában érzed a székben. Valahonnan máshonnan vidd a hangfalaknak a petróleumot. Lassan csak kiderül, hogy miben van a problematika. A hiba abban van, hogy lassan...addig csak ne rázasd már magad feleslegesen.

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta Hobkins:

Pedig valami nem kóser, és ezt ki kell deríteni. Valahogy, valamennyi fesz kimegy, ha érzed, hogy bizseregsz. Csak azt nem értem, hogy a picsában érzed a székben. Valahonnan máshonnan vidd a hangfalaknak a petróleumot. Lassan csak kiderül, hogy miben van a problematika. A hiba abban van, hogy lassan...addig csak ne rázasd már magad feleslegesen.

Holnap megpróbálok keríteni egy jó tíz méteres hosszabbítót és egy másik helyiségből hozni áramot. Meglátjuk.

Link to comment
Share on other sites

Ahogy olvasom, nekem is leginkább valamilyen védőföldelési hibának tűnik ez. Eddigi tapasztalataim (elektromos) csípésekkel, rázásokkal ide volt visszavezethető.

(Notebook: rossz tápegység, fémes alkatrészek megqrtak, Erősítő-keverő: A próbahelyen nem volt rendes védőföld, mikrofonok, gitárok, a keverő felülete enyhén rázott. Ágymelegítő nemcsak melegített, hanem a felülete finoman bizsergetett (nem jó értelemben....ment a kukába!)

Szerintem is kérj kölcsön bárkitől 2 akármilyen aktív hangsugárzót (Nekem van 2 kicsi Yamaha MS20S-em, szívesen kölcsön adom)

Link to comment
Share on other sites

31 perccel ezelőtt írta Blank:

Holnap megpróbálok keríteni egy jó tíz méteres hosszabbítót és egy másik helyiségből hozni áramot. Meglátjuk.

Nagyon bagatel ötlet, de... próbáltad már egyenként használni a hangfalakat? Kíváncsi vagyok, hogy egyenként is "ráznak-e". 

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Nagyon bagatel ötlet, de... próbáltad már egyenként használni a hangfalakat? Kíváncsi vagyok, hogy egyenként is "ráznak-e". 

Természetesen. Amúgy nem annyira bagatel, mert az LCD monitor csak a baloldali hangszóró ki/be kapcsolásánál kapcsolt le.

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta Blank:

Természetesen. Amúgy nem annyira bagatel, mert az LCD monitor csak a baloldali hangszóró ki/be kapcsolásánál kapcsolt le.

Az egy jó kiinduló pont lehet, hogy abban van a bibi. Most mondok egy még bagatelebb dolgot. Volt anno egy mosógépünk, márka mindegy, felültöltős óttómatta. Annak is volt valami gyíkja, de nem nagyon tudtuk, hogy mi, és csak egy bedugási irányba nem vágta le a FI-relét, úgy működött is. Mondjuk ott lehet, hogy lényeg volt meghibásodás szempontjából (üzemszerűen tök mindegy, hogy dugja be az ember), mert ugye földelt, ez meg nem...Úgyhogy maradjon ez csak érdekesség, de ha gondolod próbáld ki ezt is. 

Link to comment
Share on other sites

Szia!

A hangfal és erősítő kettős szigetelésű. Akkor szokott ilyen történni, ha valamiért az a szigetelési rendszer romlik vagy leföldelik a dobozt. 

(A kettős szigetelésű berendezést földelni tilos). Ha gyári kábel van ez utóbbi kizárható. Ebben az esetben a hálózati kábel bevezetőnél érdemes először a hibát keresni. Megtörik, sérül a szigetelés és szivárog a hangfal házra. Mivel nincs földelve, a kismegszakító vagy ÉV relé (ha van olyan) nem old le. Ha a hálózati kábel rendeben, következhet a trafó. A Primer/szekunder közöttii szivárgás nagyon gyakori, ahogy öregszik a szigetelő anyag. Érdemes szakemberre bízni (nem biztos, hogy villanyszerelőre), mert nem árt hozzá szigetelésvizsgáló műszer. Azzal viszont nagy károkat lehet tenni a készülékben, ha nem körültekintően használják. Ennél tovább valószínű, hogy nem kell menni, mert ott már a törpefeszültségű rendszer nem ráz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...