Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

YAMAHA MOXF6 Csere (?)


Koródi Csaba

Kérdés

Nem akartam meghirdetni, mert egyelőre megint csak agyalok. Itt topikban legalább lehet beszélni is róla, ötletelni.

Van egy jó kis MOXF6-om. Mindig ilyen jól kezelhető, jó hangú, egyben lévő dologra vágytam. A számítógépes editorral szuperül együtt működik. USB-n MIDI interface is és hangkártya is, ergó tud és nyújt mindent amit kell. Önmagában már a Program hangszín 8 oszcillátoros, a hangszeren is jól editálható, de az editorban még átláthatóbb (ha nem utálnék PC-t használni). A Pattern mód király, símán kiváltja a Song módot, fele annyi munkával.

Aztán mégis agyalok már megint, valószínűleg leginkább kalandvágyból. Cserélném Roland FA06-ra, vagy egyszerűbb szinti + VA-ra (Boutique, egyéb?) vagy egyszerűbb szinti + iPad-re (?).

A MOXF6 akusztikus hangjai nagyon bejönnek, viszont szinti hangokat nem sound-dizájnolok vele, leginkább azért, mert nem állok neki 8 oszcillátorból új álmokat megálmodni, egyrészt nem vagyok benne nagy mágus, másrészt nincs hozzá elég fantáziám. Marad a Preset hangszínek túrása, amihez meg idegem nincsen :)

Egy VA szintit meg épp ellenkezőleg, szinte mindig szétcsavarnék, kevés dolog valósulna meg preset hangszínnel.

Most az történik, hogy a legjobb barátom az iPad-es KORG Gadget a saját kis VA szinti moduljaival. Meg próbálok ilyen-olyan samplert igénybe venni szintén az iPad-ről, meg a Cubasis-t, meg a…, meg a… kiskutya fülét is. Gyakorlatilag megtelt az iPad-em már a programokkal, és hol vannak még a projektek fájlméretei.

Röviden mittomén mit szeretnék, valószínűleg a megfejtés az, hogy most van egy darab drágább PCM szintim, bővíteni nincs pénzem a hangszerparkot vas VA-val, ezért jobb lenne költséghatékonyan megoldani és egy olcsóbb vas PCM-re és egy vas VA-ra váltani.

Erre szívesen fogadok ötleteket, tanácsokat, ajánlatokat egyaránt, ha van kedvetek dumálni róla :)

(Csere érték 230 ezer Ft)

large.moxf6.jpg.82d729f7470070630a4a1ba0437b050e.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 128
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

11 órája írta Zoleeka02:

De azért ilyenkor azon is el kellene gondolkodni, hogy lehet nem a hangszer xar, csak én nem rendelkezem megfelelő zenei tudással, hangszer ismerettel és magában a hangszerben ott rejlik a megoldás, csak én nem tudom belőle kicsalogatni, mert magamat, a tudásomat kellene fejleszteni vagy tisztességesen megismerni a hangszert. Időt és energiát fektetni bele, ha már megvettem és nyomkodom :)

Úgy gondolom, hogy ezeket is illik figyelembe venni, mikor valaki, bárki elkezd fikázni, leszólni vagy ócsárolni egy hangszert.

Ezzel maximálisan egyetértek. Ezerszer cseréltem már hangszert, szerintem a Ménemszól közössége már tökre unhatja a vergődéseimet :D

Szinte az összes hangszer váltását az új inspiráció, az új, könnyebben használható workflow keresése ihlette. Csak ez az egy topik három különböző hangszercserémről számol be, miközben visszaértem az elsőhöz és miközben csak jót tudok mondani ugyanúgy az FA-ról mint a MOXF-ről, de az M3-ról is.

Minden esetben a saját hiányosságaim vezetnek egy-egy cseréhez. Hiába van frankó zongorám, ha nincs a kezemben sem játéktudás, sem egyediség. Hiába váltok hol szintire ha nincsenek sounddizájn ötleteim, hol pedig pattern szekvenszeres munkaállomásra ha nincsenek zenei ötleteim. Ráadásul néha chillout zenét akarok csinálni, máskor meg valami komolyabb élőzenekar utánérzést.

És még ott van a szabadidő hiánya is, ami nagyon-nagyon sokat nyom a latban, hogy milyen workflow felé váltok, ami esetleg jobban segít a kevés idő alatt elvégezhető munka (alkotás) megvalósításában.

Abban szinte biztos vagyok, hogy aki békében van önmagával és egyensúlyban van a tudása az elvárásaival, az bármilyen hangszerrel tud alkotni. Akinek pedig valamit kompenzálnia kell, az mindig a kompenzáció irányának megfelelő hangszert, UI-t fog beújítani... ezt teszem én.

Ráadásul a napokban az FA vs MOXF hangszercserebere közben jöttem rá, hogy mindig minden hangszerrel kapcsolatban anblock egy egységes workflow-t szoktam emlegetni/mérlegelni ami a hangszert meghatározza... de nem..., van legalább kettő: 1. alkotói workflow és 2. sounddizájn workflow. Megmagyarázom: volt egy frankó MOXF-em tök jó alkotói workflow-al, de a sounddizájn nagyon nehezemre esett benne, ezért kerestem új hangszert... lett helyette olyan, amiben a sounddizájn sokkal jobban megy, de az alkotói workflow sérült. Nem különítettem el a kettőt és mérlegeltem hogy mi a fontosabb, hanem csak úgy anblock hangszert cseréltem... nem egyszer-kétszer, hanem hússzor minimum.

Mostanra rá kellett jönnöm, hogy a jó alkotói workflow-al sokkal több időt meg lehet spórolni és segíteni magunkon, mint amennyit a sounddizájn workflow kitanulásával elveszítünk. Huhh, ez nagyon kacifántos, de nem tudom jobban megfogalmazni. Lényeg, hogy ha kiszolgál a hangszer az alkotásban, akkor a sounddizájn megtanulása kevesebb meló, mint faxa sounddizájnnal dolgozni miközben az alkotást tökre megnehezíti nekünk a hangszer. És ez hangsúlyozom, nem a hangszer hibája, hanem a saját hiányosságunk, amit a hangszernek sem sikerül kompenzálnia.

Persze a legideálisabb megoldás ha kiválasztunk egy számunkra megfelelő munkastílussal működő hangszert, tök mindegy hogy milyen hangja van és választunk mellé egy másikat, aminek meg rohadt jól ki van találva a sounddizájnja még akkor is ha fullra nem lehet benne zenét csinálni. Csakhát, ezt nem mindenki pénztárcája engedheti meg.

Lényeg a lényeg, hiába csereberélem ide-oda a MOXF-et meg az FA-t pont ugyanolyan jó hangszer mindkettő :D

Ui.: az elmúlt héten az is kiderült a számomra, hogy marha jó a MOXF-ben sounddizájnolni, csak korábban nem sikerült megértenem, kitanulnom, kicsalogatnom belőle ahogy Zoleeka02 írta. Rosszul közelítettem meg. De a slusszpoén, hogy a MOXF helyes megközelítéséhez az FA SN-S szinti motorjának a megismerése vezetett el, ugyanis nagyon hasonló a gondolkodási elv a két motor felépítésében. Szóval kellett az FA ahhoz hogy a MOXF-et most értsem :)

Link to comment
Share on other sites

13 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

...

Ráadásul a napokban az FA vs MOXF hangszercserebere közben jöttem rá, hogy mindig minden hangszerrel kapcsolatban anblock egy egységes workflow-t szoktam emlegetni/mérlegelni ami a hangszert meghatározza... de nem..., van legalább kettő: 1. alkotói workflow és 2. sounddizájn workflow. Megmagyarázom: volt egy frankó MOXF-em tök jó alkotói workflow-al, de a sounddizájn nagyon nehezemre esett benne, ezért kerestem új hangszert... lett helyette olyan, amiben a sounddizájn sokkal jobban megy, de az alkotói workflow sérült. Nem különítettem el a kettőt és mérlegeltem hogy mi a fontosabb, hanem csak úgy anblock hangszert cseréltem... nem egyszer-kétszer, hanem hússzor minimum.

Mostanra rá kellett jönnöm, hogy a jó alkotói workflow-al sokkal több időt meg lehet spórolni és segíteni magunkon, mint amennyit a sounddizájn workflow kitanulásával elveszítünk. Huhh, ez nagyon kacifántos, de nem tudom jobban megfogalmazni. Lényeg, hogy ha kiszolgál a hangszer az alkotásban, akkor a sounddizájn megtanulása kevesebb meló, mint faxa sounddizájnnal dolgozni miközben az alkotást tökre megnehezíti nekünk a hangszer. És ez hangsúlyozom, nem a hangszer hibája, hanem a saját hiányosságunk, amit a hangszernek sem sikerül kompenzálnia.

Persze a legideálisabb megoldás ha kiválasztunk egy számunkra megfelelő munkastílussal működő hangszert, tök mindegy hogy milyen hangja van és választunk mellé egy másikat, aminek meg rohadt jól ki van találva a sounddizájnja még akkor is ha fullra nem lehet benne zenét csinálni. Csakhát, ezt nem mindenki pénztárcája engedheti meg.

:) Na kérem pont így jártam én is amikor a MOX-ot lecseréltem az FA-ra (és mellette még az MC-808-at is "elengedtem" ami mint később kiderült nagy hiba volt). Lett egy tök jó (tudom ízlés dolga) hangú és sounddesign részről "kezesbárány" FA-m, de közben elveszítettem az alkotói workflow-hoz szükséges pattern szekvenszert (se MOX se MC ugyebár)... hónapokig szívtam, kísérleteztem ezzel-azzal, hogyan tudnám pótolni? Végül vettem egy MC-808-at :D Így most van egy igen klafa pattern szekvenszerem ami az élő előadásmódot is max. támogatja, de ugyanakkor ott van az a hangmotor ami miatt a MOX-ot az FA-ra cseréltem (és még nem bántam meg). Az már csak hab a tortán hogy azért az MC-808-ban is vannak olyan dobprogramok amiknek pont attól van "ízük-bűzük", hogy olyanok amilyenek - amilyenek anno a hip-hop, stb stílusokhoz elvártak voltak majd' 20 évvel ezelőtt... Ezeket FA-ból kínkeserv lenne előcsalogatni...

A másik téma szálhoz (jó vagy rossz e egy adott szinti) azt tudnám hozzáfűzni, hogy pl. volt nekem régen egy blofeld-em. De nem arra akartam használni amire jó lenne, hanem afféle "brad&butter" "allinone" VA-nak VST-ék helyett... nohát arra kérem nem jó... :) Ugyanakkor nemrégiben megint vettem egyet, és most hogy azt bízom rá amiben igazán jó (digi, ppg szerű libegő-lebegő izgő mozgó pad-ek) tökéletesen beleillik a kis "zenekaromba" :) Most akkor jó a blofeld? vagy xar? Az attól függ ki, miért kérdezi... ;) No meg hogy az ahogyan és amire használod az összhangban van e magának a hangszernek a karakterével, képességeivel... legalábbis szerintem (is) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2019. 04. 03. at 12:52 írta Koródi Csaba:

És még ott van a szabadidő hiánya is, ami nagyon-nagyon sokat nyom a latban, hogy milyen workflow felé váltok, ami esetleg jobban segít a kevés idő alatt elvégezhető munka (alkotás) megvalósításában.

Én amúgy ilyen téren ha vmi kis szabadidő kicsikarható lenne, maradnék a zenekari próba témánál a VR09-el amit már ismersz és gyorsan kezelhető (vagy talán még a MOXF-el is). Attól gyorsabb inspirálóbb sosincs, mint mikor a szólamokat se nekünk kell már mind feljátszani, mert van rá külön zenész. ;) 
És már csak a fórumos postokhoz kéne 1 titkárnő (vagy 2) :) és az az idő is meg lenne spórolva zenélésre. animated_smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2019. 04. 03. at 12:52 írta Koródi Csaba:

faxa sounddizájnnal dolgozni miközben az alkotást tökre megnehezíti nekünk a hangszer

Ehhez kapcsolódóan meg nem tudom Ti hogy vagytok vele, de egy hangszernél én pl. mindig ott kezdem, hogy végiggyúrom a hangjait és mentem a kedvenceket, ami már 1 pillanatra is bumm élményt ad. De többször is időnként átfésülöm később még az egész többit is, nem csak gyors lapozgatásokkal hogy "ez jó, ezt eltesszük, ez nem kell, csúnya", hanem van mikor egy tv reklámban hallott hangszín ad ötletet az amúgy satnyának ítélt múltkori hangzáshoz és hosszasan eljátszva velük lehet dolgokat felfedezni! (pl. máig keresem az M3 retró tv csatorna főcím blokkjainak különös digi clavi soundját is, meg hogy ki mivel gyárthatta ilyen kontextusban???)

 

Link to comment
Share on other sites

Örülünk annak, ha valaki olyat tud mondani, ami nekünk nem jut eszünkbe, vagy csak egy hangszer megvásárlása után jönnénk rá. 

Úgyhogy én minden szónak és minden hozzászólásnak örülök, mert a tévedésekből is tanulok. Tehát köszönet mindenkinek. 

Link to comment
Share on other sites

11 órája írta djuice:

Ehhez kapcsolódóan meg nem tudom Ti hogy vagytok vele, de egy hangszernél én pl. mindig ott kezdem, hogy végiggyúrom a hangjait és mentem a kedvenceket, ami már 1 pillanatra is bumm élményt ad.

Ezzel én is így vagyok. Addig nem nyugszok, amíg legalább egy bank tisztán nem egy válogatott készlet. Aztán az esetek 90%-ában egyiket sem használom, mert amikor egy dal készül, az adott kontextushoz soha az életben nem akar beilleni a korábban kiválogatott hangszín és mindig kell valamit csiszolni, vagy full újat csinálni.

11 órája írta djuice:

(pl. máig keresem az M3 retró tv csatorna főcím blokkjainak különös digi clavi soundját is, meg hogy ki mivel gyárthatta ilyen kontextusban???)

Szerintem ez cimbalom. A MOXF-ben Dulcimer. Az eredeti M3-as meg valószínűleg élő felvétel, csak már szénné van samplingezve meg szűrve.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Lehet koloszállis baromságot mondok, meghallgattam egymás után vagy 10-szer, de nekem olyan az eleje, mintha tépnék, húznák stb. a húrt, mint pl egy hárfánál, a vége viszont tényleg totál cimbalom.

De hamár cimbalom, akkor erről (ha még lehetne) szegény megboldogult Ökrös Oszit kellene megkérdezni, ha valaki Ő biztos tudná.

Na ezt találjuk ki...:))

Link to comment
Share on other sites

15 órája írta djuice:

(pl. máig keresem az M3 retró tv csatorna főcím blokkjainak különös digi clavi soundját is, meg hogy ki mivel gyárthatta ilyen kontextusban???)

 

Nem Ákos csinálta ezeket a főcímeket, szignálokat? Volt valami ilyesmi hír pár éve.

Link to comment
Share on other sites

11 órája írta kib:

Volt valami ilyesmi hír pár éve.

Ez? https://www.origo.hu/itthon/20131218--az-mtva-26-5-milliot-fizetett-akos-cegenek.html Nem is tudtam idáig!

13 órája írta Zoleeka02:

a vége viszont tényleg totál cimbalom

Hát azért a cimbalmoknak más karaktere van szerintem, azt nem szokták tépni sem, de ez egy full szintetikus hangzás nekem és nagyon összetett + részletgazdag, nem hinném azért hogy sample alapú Ákost ismerve. Lehet akár vmi Nord A2 kompozíció, vagy soft plugin stb... A Korg V3 bővítőjében is volt egy ilyesmi megfejthetetlenül izgalmas digital clavi hangzás, az is különös volt.

De itt lehet még kagylózni bővebben is, mert más layerek is hallhatók alatta...

 

Link to comment
Share on other sites

Bár nem MOXF, hanem MODX6 vásárlásán tépődök, de elbizonytalanodtam az olvasottak alapján. FA szintit még nem tudtam kipróbálni, a ModX hangzása az üzletben nyomkodva nagyon meggyőző volt. De lehet, hogy az FA-n is ilyen alaposan el kéne gondolkodnom? Főleg synth-pad-ek, szőnyegek, lead-eket kell játszanom, mert a bandában van egy Nord-os zongorista is. És ha jól veszem ki a szavaitokból, erre a célra a Roland jobb választás lenne?

Link to comment
Share on other sites

43 perccel ezelőtt írta grantat:

Bár nem MOXF, hanem MODX6 vásárlásán tépődök, de elbizonytalanodtam az olvasottak alapján. FA szintit még nem tudtam kipróbálni, a ModX hangzása az üzletben nyomkodva nagyon meggyőző volt. De lehet, hogy az FA-n is ilyen alaposan el kéne gondolkodnom? Főleg synth-pad-ek, szőnyegek, lead-eket kell játszanom, mert a bandában van egy Nord-os zongorista is. És ha jól veszem ki a szavaitokból, erre a célra a Roland jobb választás lenne?

Nekem nehéz elfogultság nélkül válaszolni, mert mindig arra húz a szívem amerre épp tartok a hangszeremmel. Most épp MOXF-nél tartok, így a MODX jobban csiklandozna, de nem sounddizájn lesz az első dolgom a MOXF-el sem.

Helyedben MODX-et akkor választanék ha oroszlán vagy sounddizájnban. Ha egyszerű, de nagyszerű VA szinti a Te világod, akkor egyértelműen FA, hiszen egy (pontosabban 16) rendkívül könnyen kezelhető GAIA van benne. Ez az SN-S szinti motor. Sokáig használtam az FA-t, sok jót tudok elmondani róla, színpadi kontextusban is. Az FA-nak van még egy brutális Keyboard Group funkciója is, amit semmi más szinti nem tud, még a KRONOS sem! Élőben nagyon hasznos.

Ha van konkrét kérdésed, vagy valamilyen megoldásra szeretnél fejtegetést, megfejtést, belemehetünk részletekbe is. Amíg még emlékszek az FA-ra :)

Link to comment
Share on other sites

5 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Nekem nehéz elfogultság nélkül válaszolni, mert mindig arra húz a szívem amerre épp tartok a hangszeremmel. Most épp MOXF-nél tartok, így a MODX jobban csiklandozna, de nem sounddizájn lesz az első dolgom a MOXF-el sem.

Helyedben MODX-et akkor választanék ha oroszlán vagy sounddizájnban. Ha egyszerű, de nagyszerű VA szinti a Te világod, akkor egyértelműen FA, hiszen egy (pontosabban 16) rendkívül könnyen kezelhető GAIA van benne. Sokáig használtam az FA-t, sok jót tudok elmondani róla, főleg színpadi kontextusban. Az FA-nak van még egy brutális Keyboard Group funkciója is, amit semmi más szinti nem tud, még a KRONOS sem! Élőben nagyon hasznos.

Ha van konkrét kérdésed, vagy valamilyen megoldásra szeretnél fejtegetést, megfejtést, belemehetünk részletekbe is.

Köszönöm, hogy megosztottad velem a véleményed. Nem mondanám, hogy oroszlán vagyok sounddizájnban :)) vagy inkább fogatlan oroszlán.. :) És az a baj, hogy 4-5 project mellett kevés időm és energiám marad nagyon beleásni magam a hangszer lelkébe. Jól használható presetekből kell összeállítanom a performokat és indulás a színpadra. AMi most kell nekem: lágy, buja pad-ek, néhány izgő-mozgó szőnyeg.. :) És szóló lead-ek

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2019. 04. 06. at 2:19 írta djuice:

Ez? https://www.origo.hu/itthon/20131218--az-mtva-26-5-milliot-fizetett-akos-cegenek.html Nem is tudtam idáig!

Hát azért a cimbalmoknak más karaktere van szerintem, azt nem szokták tépni sem, de ez egy full szintetikus hangzás nekem és nagyon összetett + részletgazdag, nem hinném azért hogy sample alapú Ákost ismerve. Lehet akár vmi Nord A2 kompozíció, vagy soft plugin stb... A Korg V3 bővítőjében is volt egy ilyesmi megfejthetetlenül izgalmas digital clavi hangzás, az is különös volt.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 perccel ezelőtt írta grantat:

Nem mondanám, hogy oroszlán vagyok sounddizájnban

Én azokat hallom MODX tulajoktól, hogy a hangszer annyi penge hanggal van tele szintetikusból, hogy nem kell mit kitalálni pluszban rajta, de ha mégis akkor meg ott a samplere. És adott vélemények szerint bármelyik patentabb VST mellé odaállítható. :) 

8 perccel ezelőtt írta Zoleeka02:

Na, ezt jól elnyomkodtam.

Lehet szerkeszteni itt visszamenőleg is hsz-eket!

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2019. 04. 08. at 21:50 írta grantat:

...

Jól használható presetekből kell összeállítanom a performokat és indulás a színpadra. AMi most kell nekem: lágy, buja pad-ek, néhány izgő-mozgó szőnyeg.. :) És szóló lead-ek

Nos, ami a buja pad-eket és a szólóhoz való lead-eket illeti az FA bőven lefedi a kívánalmaidat. 
Ha korg féle kombikra gondolsz izgő-mozgó pad-ek esetén akkor viszont csalódást okozna. Vannak persze motion pad-jei de azok nem olyan összetettek mint pl. egy Trinity pad ... Inkább csak az LFO-k és a STEP phaser mint FX használatával kelti életre a hangot... Nem az az ARP-os megoldás mint amit a KORG-oknál vagy YAMAHA-áknál tapasztal az ember.

Ugyanakkor olyan lehetőségek vannak benne ami az élő játék során kézenfekvő és roppant kényelmes megoldásokat kínál; pl. a keygroups funkció. A rendelkezésre álló 16 timbre-det tudod 16 különböző group-ba szervezni amelyek egyaránt lehetnek akár layer-ek, akár split-ek, akár ezek kombinációi. Így egyetlen gomb (pad) nyomással tudsz pl. váltogatni az adott számon belüli előre gyártott layere-id, split-jeid között amelyekhez a sampler-ből külső mintákat is bejátszhatsz akár billentyűzetről is (velocity-vel) vagy pad-ről (velocity nélkül).
A keygroup-ok váltása közben természetesen nem cut-ol a leváltott hang... 

A hang... a PCM motorja az XV5080-é noha maguk a pcm minták természetesen már többnyire mások, míg az SN-S motorja a Juno/Jupiter örökséget hozza... Ahogy a gyári hangszínek is.  Ahogy Csaba is mondta kb egy GAIA SH-01. Viszont a 16 part az 16 part... és tényleg a 16x16 variációban lehet split-elni, layer-ezni anélkül hogy a polifónia korláttal foglalkoznod kellene bármelyik típusú timbre-t (SN-S, SN-A,PCM, Drumkit (amiből szintén kétféle van)) .  

Ugyanakkor a rengeteg gyári hangszín legtöbbje egy adott hang tucatnyi variációja... Ami önmagában nem lenne baj, csak amikor csak úgy keresgetsz egy hangszínt - magad sem tudod konkrétan milyet vagy melyiket - akkor bizony sok időt elvesz mire átugrabugrálsz pl. a 2 tucatnyi SAW lead-en... :)

Egy ARP-ot (ami RADIAS) és az éttermi atmoszférát kivéve minden FA-ból szól..  A polifónia korlát közelébe sem került a hangszer az egész szám alatt...


 

Link to comment
Share on other sites

11 órája írta djuice:

Én azokat hallom MODX tulajoktól, hogy a hangszer annyi penge hanggal van tele szintetikusból, hogy nem kell mit kitalálni pluszban rajta

Igazolom. Már a MOXF-nél is így van. Tartalmaz a hangszer ezernyi presetet, amiben kategória szerint rengeteg színt megtalálhatsz. Ha szerencséd van megtalálod amire szükséged van. Ha nincs szerencséd, akkor már oroszlánnak kell lenned sounddizájnban. MODX-nél különös tekintettel az FM editálásához kell különösen nagy affinitás és épp ez az FM az, ami miatt több a MODX a szokásos PCM szintiknél és még különösebb tekintettel ezt a hangkeltést kell ügyesen kombinálnod a PCM-el ha buja, izgő-mozgó pad-okat és organikus lead-eket szeretnél.

Az FA-ban is ott van az ezernyi preset és ahogy Lipi írta, itt bizony sok SN-S preset abból áll hogy egy Saw Lead-nek 20 variánsa sorakozik egymás után nüansznyi különbséggel, aztán ugyanez analóg padokkal és így tovább... Itt is ha szerencséd van megtalálod azt az árnyalatot amire szükséged van. Ha viszont nincs szerencséd, akkor neki tudsz esni az SN-S szintimotornak, aminek a használatához elég ha egyszer láttál már VA szintit, nem kell oroszlánnak lenni, elég egy józan paraszti logikával belemenni a dologba.
Ráadásul nem kell egy darab SN-S hangszínben gondolkodnod, hiszen ahogy Lipi írta, a Keyboard Group-ban 16 hangszín tudsz egymással kombinálni, tehát több SN-S és több PCM motor szólhat egyidejűleg egy "hangszínként".

Az alábbi videómban az első izgőmozgó padot egy darab SN-S hangszínből hoztam ki. Ilyenekből 16-ot tudsz egyszerre megszólaltatni.

 

Nem lebeszélni akarlak a YAMAHA-ról. Mindkét hangszerről csak jókat tudok mondani, én spec most a MODX-et választanám. De ismerem magamat, számomra a hangszínbe belenyúlni, és azt érthetően tenni, rendkívül sarkallatos pont abban hogy megmarad-e nálam a hangszer. Egyszer már beleugrottam a MOX-ba és nem értettem, aztán beleugrottam a MOXF-be és megint nem értettem és most másodszor ugrok bele a MOXF-be és most kezdek megvilágosodni... ez kb. 6 évembe telt. Az FA-t meg megvettem és abban a pillanatban használatba vettem és editáltam a józan paraszti ész logikájával. Csak azért írom, mert ha hozzám hasonlóan intuitív emberke vagy, akkor első körben agyf.szt fogsz kapni egy MODX-től... Viszont ha nálam türelmesebb és kitartóbb vagy és még rengeteg szabadidőd is van, akkor második körben már bele lehet mélyülni a MODX-be.

Link to comment
Share on other sites

18 órája írta djuice:

Ezt most úgy kell érteni, hogy szólhat egyben mind a 16 is és/vagy kinémíthatsz belőle elemeket?

Igen, egyrészt szólhat egyszerre akár mind a 16 track is (16 layer-es sound-ként) másrészt a pad-eknek ilyen funckicója is van (SOLO/MUTE) de konkrétan a group funkció meg képes csoportos mute/solo -zásra, ahol a csoportokat te magad válogatod össze a saját igényeidnek megfelelően.
Ebben a videóban tök jól szemlélteti Ed Diaz:

Ráadásul két lehetőséged is van a layer-ezésre:
1. KBD switch-el - ekkor úgy szólal meg a layer, hogy noha az egyes track-ek külön MIDI csatornákon vannak, az FA KBD minden csatornára kimegy ami be van kapcsolva ezzel a funkcióval; Ennek az az előnye, hogy noha amikor játszol rajta egyszerre szól az egész layer, MIDI-vel meg tudod szólaltatni külön-külön is az egyes timbréket layer-en belül egyedül is ;)
2. Hagyományos MIDI csatorna csoportosítással; Pl. 1-4 track-ek az 1-en, 5-6 a 2-en, 7-9 a 3-on stb...

És ehhez jön ugye hogy noha track-enként "csak" egy timbre FX van, ez 16 timre-nél akár 16 különböző FX is lehet. No meg track-enként saját EQ. Aztán az egész egyveleg így megy be a megfelelő dry/wet arányokkal a chorus és reverb master fx-be, onnan tovább a master EQ-ba, majd a master compresszor-ba. Ha nincs szükséged a master compressor-ra, átkapcsolhatod hogy IFX-ként működjön. Legvégén pedig van egy Total Fx amit én mondjuk megkerültem, hogy ne total FX-ként működjün hanem egy újabb FX csatornaként :) Mindösszesen tehát 20 FX-et használhatsz kimaxolva a lehetőségeket és 17 EQ-t...
A középkategóriás korg kombikhoz képest ezek óriási előnyök amiket le is amortizál az FA azzal, hogy  csupán egy ARP motort tudsz használni egyszerre (noha abban lehet saját szekvencia/ARP képlet is), meg egy ritmus pattern szekit mellette, de azzal csak Drumkit-eket tudsz meghajtani. 
A másik hátrány, hogy a beépített sample player nagyon fapados. De erre is ráküldhetsz azért egy FX-et a master chorus/reverb-en túl is.

Vannak dolgok amik nem azonnal kézenfekvőek, nem "verik ki a szemed" első pillantásra és eleinte gondolkodni/manual-t olvasni kell hozzá de alapvetően jól átgondolt, rugalmas rendszer.

Azt mondjuk nehéz volt megszokni, hogy ha eltekersz egy hangot akkor azt külön el kell menteni, majd a studio set-et és utána a song-ot, de a többi előny kárpótol és őszintén szólva 1-2 hónap után már automatikusan menteget az ember ha kell ha nem :)

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm a sok infót, az elmúlt napokban annyit olvastam és hallgattam az FA-ról, hogy már zsibbadok :) Egyetlen kérdőjel maradt már csak bennem..Valamelyik fórumon arról írt valaki, hogy színpadon, hangosítva erőtlen a soundja. A Modx-et volt szerencsém hallani színpadi környezetben, az FA-t sajnos nem. Nekem pedig 80%-ban színpadra kellene. Erről van tapasztalatotok?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...