Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Roland vintage synth


schroeder

Kérdés

Sziasztok!

Mint ahogy a címből és alcímből sejthető, egy idősebb hangszerrel kapcsolatban írnék ide. A hangszervásárlás egy elég összetett dolog, amiben nagyon meg kell gondolni, hogy mit, mire lehet használni, és nem utolsó sorban; mennyibe fog ez kerülni (?). Sajnos ilyenkor még nem mindenki gondolkodik azon, hogy az adott hangszer élettartama is véges. Vagyis 10-15-20 év után már bármikor elhagyhatja magát. Ugyan, esetenként ez még meghosszabbítható; valahonnan előkerülő eredeti alkatrészekkel, amihez rendkívüli szerencse is kell, de sok esetben nem marad más, mint egy nem működő másik, ami talán rendelkezik működő, az éppen cserére szoruló alkatrésszel. Nos. Az én esetemben is egy ilyen procedúra elején tartok. Van egy Roland Super JX-10-esem, amit 1986-tól kezdtek el árulni, és úgy tudom 1989-ig gyártották is. Ez a hangszerem, egy nagy szerelem volt, és az is még most is. (Első élményem vele kapcsolatban az, amikor először hazavittem és meghallottam a hangját, hogy ez teljesen "Első Emelet". Bár van néhány még akkori vinyl Lp tőlük, de sohasem nézegettem, főleg 8-10 éves gyerekként, hogy milyen hangszerek vannak a színpadon.) Ez már egy félig digitális analóg szinti, ami mai viszonylatban már nem minősül túl korszerűnek, de a hangja még OTT van, amit egyik későbbi pcm minta sem tud már megidézni. És amiért ilyen sokat beszélek róla; közel egy hónapja végleg kialudt a kijelzője (Fluorescent indicator), ami egy elég spéci darab. Kezdve attól, hogy fűtőszálas és üvegből van, saját külön elektronikája van a házon belül is. És ez nagyon megnehezíti a probléma okának feltárását, vagy ennek az esetleges javíthatóságát is. Ezzel kapcsolatban szeretnék információt kapni, hogy járt-e valaki hasonlóképpen, lehetőleg pont ezzel a típussal. Bár az S-50-ben is ugyanez a (32 karakteres) kijelző van. Illetve, hogy van ennek valamilyen megoldása? Mert hát nehéz volna róla lemondani :(.

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Valóban érdemes egy kört futni Kui Istvánnál, de valszeg csak az fog kiderülni, hogy pótolható-e valamilyen jelenleg gyártott alkatrésszel. Tapasztalataim szerint a gyártósorok 15 év után "kivezetésre" kerülnek, vagyis csak hasonló -újabb- alkatrésszel lehetne javítani.

A másik lehetőség, hogy vannak lelkes mérnökök akik szívesen javítgatnak régebbi hangszereket/berendezéseket. Analóg-hangszer esetén ismerek is egy emberkét, akiről nagyon jókat hallottam. Mondjuk digitális eszköz már egy fokkal nehezebb téma :huh:

Én hirdetésben is próbálkoznék :thumbsu:

Az említett emberke elérhetőségét megkeresem és ha szükséges, privát üzenetben elküldöm.

Link to comment
Share on other sites

Valóban érdemes egy kört futni Kui Istvánnál, de valszeg csak az fog kiderülni, hogy pótolható-e valamilyen jelenleg gyártott alkatrésszel. Tapasztalataim szerint a gyártósorok 15 év után "kivezetésre" kerülnek, vagyis csak hasonló -újabb- alkatrésszel lehetne javítani.

A másik lehetőség, hogy vannak lelkes mérnökök akik szívesen javítgatnak régebbi hangszereket/berendezéseket. Analóg-hangszer esetén ismerek is egy emberkét, akiről nagyon jókat hallottam. Mondjuk digitális eszköz már egy fokkal nehezebb téma :huh:

Én hirdetésben is próbálkoznék :thumbsu:

Az említett emberke elérhetőségét megkeresem és ha szükséges, privát üzenetben elküldöm.

Köszönöm a tanácsotokat (dyno és csavar), de sajnos vagy nem sajnos, mindig Kui Úrnál kezdek, ha valami problémám van. Ebben az esetben is felkerestem, de Ő sem tudott mást mondani, csak hogy: vagy egy másik ilyen hangszer, vagy egy müködő JX-10 display board. Illetve, számtalan a hibalehetőség, amit hosszasan lehetne keresgélni, de ez előre beláthatatlan időt és energiát emésztene föl.

Viszont érdekelne az általad említett szakember, mert bízom abban a bölcsességben, hogy ~ több szem, többet lát. Persze, Kui István iránt vagyok a legnagyobb bizalommal, de nem szeretnék egy lehetőséget sem elszalasztani, ami esetlegesen közelebb vihet egy valós megoldáshoz.

(A digitális vs. analóg, az nem ebben az esetben volna latolgatható. A digitális szó, itt az irányítást és a kezelést fedi le.)

Köszönöm még egyszer!

Link to comment
Share on other sites

Nekem volt egy AkaiS3200-esem, aminek ugyanilyen luminescence kijelzője volt. Azon se tudtak segíteni, de volt mögötte egy rejtélyes sima keménypapír maszekból betéve, amit lett vévem, így nagyon halványan még világított. És nemrég láttam hogy valami papírt kicserélnek benne és újra működik. De utánanézek. Vintage rules!

Link to comment
Share on other sites

Nekem volt egy AkaiS3200-esem, aminek ugyanilyen luminescence kijelzője volt. Azon se tudtak segíteni, de volt mögötte egy rejtélyes sima keménypapír maszekból betéve, amit lett vévem, így nagyon halványan még világított. És nemrég láttam hogy valami papírt kicserélnek benne és újra működik. De utánanézek. Vintage rules!

Ezt találtam:

http://akaiscsifaq.digidude.net/akaifaq_retro_illumination.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...