Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Waterfall értelmezés


Blank

Kérdés

Sziasztok!

Igyekeztem a lehető legjobban körüljárni a témát, és nekiálltam a zeneszobám "akusztikai kezelésének". DIY projekt mellett döntöttem, mert tényleg szeretném megérteni, hogy mit miért és hogyan.

Beszereztem egy ECM 8000-es mérőmikrofont, bekalibráltam (bár lehet, hogy rosszul) és készítettem egy kezeletlen mérést, majd az első hat panelom legyártása és elhelyezése után újramértem. Basszuscsapdáim még nincsenek, ezek jelenleg 60x100-as, 10cm vastag, faltól kb 6cm-re eltartott közép-magassávú panelek. Elviekben.

Persze, biztos ami biztos, végeztem korszerűtlen, de számomra jól bevált taps-méréseket is. A visszhangok tetemes mértékben csökkentek a közép-magas tartományban, de a szoba rettenetesen búg, különösen 60hz környékén (mélynyomó nélkül is). Ezt majd a csapdákkal próbálnám megoldani, ám addig nem merek nekiállni, amíg a méréseket sem tudom helyesen kiértékelni.

Csatolok két képet, zöld az eredeti, lila a "kezelt". Ti láttok bármi különbséget? Mert hallomásra hatalmas a differencia, de nem értem, hogy a grafikonokon ez miért nem jelentkezik. Rosszul mérek? 

Tud valaki esetleg így online tippet adni?

Előre is köszönöm szépen!

Kezeletlen waterfall.jpg

Kezelt.jpg

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

11 perccel ezelőtt írta Blank:

Sziasztok!

Igyekeztem a lehető legjobban körüljárni a témát, és nekiálltam a zeneszobám "akusztikai kezelésének". DIY projekt mellett döntöttem, mert tényleg szeretném megérteni, hogy mit miért és hogyan.

Beszereztem egy ECM 8000-es mérőmikrofont, bekalibráltam (bár lehet, hogy rosszul) és készítettem egy kezeletlen mérést, majd az első hat panelom legyártása és elhelyezése után újramértem. Basszuscsapdáim még nincsenek, ezek jelenleg 60x100-as, 10cm vastag, faltól kb 6cm-re eltartott közép-magassávú panelek. Elviekben.

Persze, biztos ami biztos, végeztem korszerűtlen, de számomra jól bevált taps-méréseket is. A visszhangok tetemes mértékben csökkentek a közép-magas tartományban, de a szoba rettenetesen búg, különösen 60hz környékén (mélynyomó nélkül is). Ezt majd a csapdákkal próbálnám megoldani, ám addig nem merek nekiállni, amíg a méréseket sem tudom helyesen kiértékelni.

Csatolok két képet, zöld az eredeti, lila a "kezelt". Ti láttok bármi különbséget? Mert hallomásra hatalmas a differencia, de nem értem, hogy a grafikonokon ez miért nem jelentkezik. Rosszul mérek? 

Tud valaki esetleg így online tippet adni?

Előre is köszönöm szépen!

Kezeletlen waterfall.jpg

Kezelt.jpg

Szia.

A grafikonodon csak mély tartomány látható, ezeket csak basszus csapdákkal tudod csillapítani. Esetleg, ha az egészet nézed mondjuk 20khz akkor a grafikonon is jól látható majd a változás amit elértél a magas frekvenciákon, A szobát minél jobban tompítod a magas frekvenciákon annál jobban fogod érezni a búgást (álló frekvenciák).

Üdv.

 

Link to comment
Share on other sites

22 perccel ezelőtt írta Csabika:

Szia.

A grafikonodon csak mély tartomány látható, ezeket csak basszus csapdákkal tudod csillapítani. Esetleg, ha az egészet nézed mondjuk 20khz akkor a grafikonon is jól látható majd a változás amit elértél a magas frekvenciákon, A szobát minél jobban tompítod a magas frekvenciákon annál jobban fogod érezni a búgást (álló frekvenciák).

Üdv.

 

Köszönöm a gyors választ! :) Fáradok, rossz volt a mérési tartomány. Gyorsan leszereltem a panelokat és végeztem két új mérést, panel előtt és után, immár 20khz-ig. Normális, hogy csak ilyen enyhe a változás a grafikonon? Vagy nem azt nézem, amit kellene?

100-200 Hz között elég számottevő a különbség, de mit kellene kilátni ebből? Hol lehet vizuálisan tettenérni például a tapsmérés jelentős javulását?  

esti kezeletlen.jpg

esti kezelt.jpg

Link to comment
Share on other sites

A high end hi-fi-s körökben alkalmaznak  gömböt, (amit én láttam kb.1 m átmérőjű, üreges, gipsz falú amiből egy kb. 10cm átmérőjű cső lóg ki kb.10-15 cm-re). Ez a mély hangoknál lényeges, az akusztikai helyiség sarkában kell a megfelelő helyen elhelyezni, és " csapdaként" működik. Így magyarázta nekem anno a Nohrton Audio-s haverom,. Megmutatta, működött. Nem tudom, hogy van e elérhető irodalom erről..

Link to comment
Share on other sites

16 perccel ezelőtt írta zsole:

A high end hi-fi-s körökben alkalmaznak  gömböt, (amit én láttam kb.1 m átmérőjű, üreges, gipsz falú amiből egy kb. 10cm átmérőjű cső lóg ki kb.10-15 cm-re). Ez a mély hangoknál lényeges, az akusztikai helyiség sarkában kell a megfelelő helyen elhelyezni, és " csabdaként" működik. Így magyarázta nekem anno a Nohrton Audio-s haverom,. Megmutatta, működött. Nem tudom, hogy van e elérhető irodalom erről..

Ha csak ez nem az... http://www.tubetrap.com/

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm!

Egészen jól alakul a helyzet, fogynak búgások és a visszhangok is javulnak, de 57-62 Hz között van egy irdatlan kiemelésem, ami gyakorlatilag elviselhetetlenné tesz minden muzsikát. Nem tudom, hogy miképpen tudok megszabadulni tőle, de próbálkozom. Még van két szabad sarkom (a monitorok mögötti falon), megpróbálom azokat is lefojtani, de kétlem, hogy ez megoldaná a problémát.

Sokan mondták, hogy a 210cm-es belmagassággal közel lehetetlen lesz jó akusztikát építeni, de ha ez van hát ez van, próbálkozom kell tovább.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...