Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

cubase device setup


hardwalker

Kérdés

Az lenne a problémám, hogy szerkesztettem a zenét fejhallgaton és átakartam dugni hangfalra a hangot. Ez sikertelen volt, de utána már a fejhallgatót sem tudtam vissza aktivizálni és nem ad hangot azota. Ez már kétszer is megtörtént. ha ujjat kezdek minden normális és megy. Mindent kiprobáltam amit csak tudtam, hozzátéve hogy nem vagyok egy maestro.

Valakinek valami ötlete?

előre is kösz

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Amúgy valami filmes matek miatt lett pont 44.1kHz a szabvány, nem azért mert akkora nagy királyság.
Sokkal jobb lett volna már akkor 48-at csinálni és akkor nem kellene kínlódni a kétféle szabvánnyal.
Valóban gond volt az adattárolás is, meg főleg az átviteli sebesség.
Az audio CD-nél az volt az egyik fő feladat, hogy ne akadjon el a kiolvasás és azt még 44,1-gyel is alig tudták megoldani kezdetben.

Link to comment
Share on other sites

17 perccel ezelőtt írta xinu:

24/96 pedig a dvd szabvány. Pl. nem értem mért nem terjedt el a cd utána a dvd-audio?

Mondom, a méret a lényeg.
Minél nagyobb felbontásban rögzítesz, annál nagyobb tárhely kell.
Igaz, hogy ma már fizikailag nem gond megoldani több 100 Gb-nyi adat tárolását, de most gondolj bele, mennyi helyre van szükség egy nagy méretű file (egy zeneszám esetén) tárolására?!
Nagyon szűk az a réteg, aki értékeli és áldoz (nem mellesleg hallja a különbséget) egy igazán jó minőségű felvétel meghallgatására. Nagyon kevés ember ül le zenét hallgatni (uram bocsá' egy egész "albumot"...) Ma már én is csak ritkán és őszintén azért, mert ez a szakmám. De más "megbolondulna, ha felvetnéd neki, hogy mostantól az okos telefonján nem tud több ezer dalt tárolni, csak a töredékét, cserébe sokkal jobb minőségben hallgathatja... a min is? :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta PropaneB:

Az egész mizéria a méretek miatt lett szabványosítva. Ennyi információ fért fel egy CD-re (kb 80 percnyi hanganyag).

Egy ilyen kis offtopic az idézet kapcsán :) A CD annak idején azért lett 74 perces (eredetileg ennyi volt), mert ilyen hosszú volt Beethoven 9. szimfóniája :) És ez nem vicc :) 

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta deneverstudio:

Igen, írjál légyszíves konkrét példákat. Azokból mindig lehet okulni.

1. A legtöbb probléma a keresztkompatibilitással van. (Sajnos, -mondom, mivel a legtöbb esetben semmilyen szinten nem ,működőképes, mégis erőltetik a zenészek-) A zenekarok nagy része azzal szeretne spórolni (nagy részt nem sikerül...) hogy házilag vesznek fel sávokat, amellett, hogy a project nagy része a stúdióban készül. Megállapodunk a 44.1/24-ben, erre sorra jönnek a 48kHz-es minták, amik eleve "kihívásokkal küzdenek". Most akkor ezeket lehet visszakonvertálni a projectbe,  ahol űberfasza preampok, mikrofonok, gondos állítgatása mellett rögzítve van az anyag nagy része. Pedig mindenki szeretné a legjobb minőséget...
2. Kitalálja a nagynevű zenekar, hogy vegyük fel az egészet (figyelj..) 96kHz-es mintavételezési frekin, kérdezem: DVD lesz?, válasz:nem, de legyen nagyon jó. Majd, amikor kiírom a végleges sessiont (sok sáv majd még otthon a szobában kerül fel és keverődik véglegesre és ez nem vicc!...) kiderül, hogy a mixing engineer konvertere valami miatt nem is képes 96kHz-es állapotban működni... A végeredményt meg letagadom, mert egy bedugult füllel jobbat csinálok, ez biztos. (Biztonság kedvéért elkértem a sávokat, hogy legalább egy-két dal legyen már normálisabban összerakva magamnak ?

3. A ProTools HD10 képes olyan disznóságra, hogy ha konvertálni kell egy ilyen forrás file-t, akkor utána nem tudod úgy exportálni OMF-be a session-t úgy, hogy a forráskönyvtárat használja a másik DAW. (ilyenkor duplázni kell a file-okat- helypazarlás a HDD-n)

4. A múltkor eljött egy francia lány, aki NewYork-ban vette fel a dalait szalagra, amit 192kHz-en digitalizáltak. Dörzsöltem a tenyerem, hogy végre megint valami jó minőségű alapanyag...
A felvétel minden szempontból minősíthetetlen volt. Ja igen, végül is lehet egy Sokol rádió elé rakni egy BEAG mikrofont és ezt jól felvenni nagyon magas felbontásban, akinek ez kell.

Link to comment
Share on other sites

48 perccel ezelőtt írta Csuzlee:

Egy ilyen kis offtopic az idézet kapcsán :) A CD annak idején azért lett 74 perces (eredetileg ennyi volt), mert ilyen hosszú volt Beethoven 9. szimfóniája :) És ez nem vicc :) 

Ez azert relativ, es a karmester “time-code”-jatol fugg....

Link to comment
Share on other sites

16 perccel ezelőtt írta PropaneB:

 

1. Ja, hát ezek ilyen mindennapos dolgok.
2. Van egy tippen, hogy melyik brigád volt az. :)
3. Csak annyit fűznék hozzá, hogy én soha nem használok forráskönyvtárakat, mert abból csak a baj van.
Mindig minden be van másoltatva a projekt könyvtárba és még így sok a baj, annyira rossz már a fájlkezelés a Cubase/Nuendo-ban.
4. Ha valaki 192kHz-es anyagot küld, akkor már előre tudom, hogy valami rettenet gagyi felvétel lesz.
Ez alól eddig még soha nem volt kivétel. :)
Ilyenkor úgy kezdődik a munka, hogy importnál berakjuk a pipát a konverthez és megy szépen 44,1-be.

 

Link to comment
Share on other sites

8 perccel ezelőtt írta NeoC:

Ez azert relativ, es a karmester “time-code”-jatol fugg....

Igen, de valóban így történt. A történet lényegében igaz. Egész pontosan úgy volt, hogy megkérdezték, hogy melyik az a leghosszabb mű, amit mindenképpen egyben kellene rárakni a CD-re és nem kétfelé bontva. Erre mondta a nem tudom melyik, de híres karmester az adott művet.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta deneverstudio:

Amúgy valami filmes matek miatt lett pont 44.1kHz a szabvány, nem azért mert akkora nagy királyság.
Sokkal jobb lett volna már akkor 48-at csinálni és akkor nem kellene kínlódni a kétféle szabvánnyal.
 

A mintavételezés elméletét Wittaker-Nyquist-Koternikov-Shannon (röviden Shannon-Nyquist) törvényként definiálták. Röviden az elmélet lényege, - ha a hanghullámok digitalizálásáról beszélünk ugye?..- hogy a mintavételezési frekvencia az ember által hallható legmagasabb frekvencia legalább kétszerese  legyen. Ezért lett 44.1kHz

(Más hullám jellegű forrás digitalizálásánál is az az alapelv, hogy az eredeti minta visszaalakításához az alapminta sávkorlátjának legalább a kétszeresével történjen a mintavételezés)
 

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta xinu:

Annyi létjogosultásga már azért lett, hogy már nem csak cd-n adnak ki zenéket hanem digitális formában - vagy kizárólag abban - és ott lehet magasabb mint 16/44 akár sokkal is pl. bandcamp értékesítés esetén (vagy más digitális zeneáruházban). Flac-et be lehet lőni akármilyen magas minőségre. Lehet, hogy ez később jobban terjed és már nem gagyizunk a cd-kkel és mp3-makkal?!

 

Az össze-vissza formátumok nagy galibát okoznak még ma is. Nálunk a stúdiókban napi probléma ez. Hosszú sztorikat tudnék mesélni... (ha kell írok példákat) DE:
Okos, előrelátó emberek, korábban jól kitalálták a zenei szabványt, ami 44.1kHz, 16 bit. 
A 16 bitet már rég meghaladtuk, de a 44,1 kHz kitűnően lefedi a hallható frekvenciatartományt.
Az egész mizéria a méretek miatt lett szabványosítva. Ennyi információ fért fel egy CD-re (kb 80 percnyi hanganyag). Korábban is, még az analóg korszakban is a tárolóhely volt a legnagyobb probléma. Kezdődött a szalaghosszal-amit a fordulatszám csökkentésével tették gazdaságosabbá a minőség rovására. Ezután jött a kompakt kazetta, majd a DAT, Minidisc, stb... végül-párhuzamosan a CD, most meg a statikus tárolók.
Még így is inkább tömörítenek, nem azért, hogy rosszabb minőségben hallgassunk zenét, hanem, hogy kezelhetőbbek lehessenek a file méretek.
Így is iszonyatos mennyiségű információtartalmat kell kezelni (online, felhőben, stb., nem beszélve az adatok fizikai tárolásról.) Nem valószínű, hogy ez hirtelen megváltozna felfele!
Most még az is "nagy" dolog, hogy nagyjából az eredeti méretű (44,1/16bit-es!!!) adatot stream-elhetjük (Tidal pl.), de azt is csak asztali gépen, megfelelő előfizetés és sávszélesség mellett.

Link to comment
Share on other sites

35 perccel ezelőtt írta PropaneB:

A mintavételezés elméletét Wittaker-Nyquist-Koternikov-Shannon (röviden Shannon-Nyquist) törvényként definiálták. Röviden az elmélet lényege, - ha a hanghullámok digitalizálásáról beszélünk ugye?..- hogy a mintavételezési frekvencia az ember által hallható legmagasabb frekvencia legalább kétszerese  legyen. Ezért lett 44.1kHz

(Más hullám jellegű forrás digitalizálásánál is az az alapelv, hogy az eredeti minta visszaalakításához az alapminta sávkorlátjának legalább a kétszeresével történjen a mintavételezés)
 

Ez ma már elsős tananyag itt a Ménemszólon. ?

Link to comment
Share on other sites

14 perccel ezelőtt írta Tetsuo:

Azt én sem értem, miért nem terjedt el a DVD-Audio. Még az SACD is népszerűbb a mai napig. 

Talan mert nagyon kevesen voltak hajlandok kifizetni egy DVD-audio arat, az ingyenes letolteshez kepest..

Link to comment
Share on other sites

52 perccel ezelőtt írta PropaneB:

A mintavételezés elméletét Wittaker-Nyquist-Koternikov-Shannon (röviden Shannon-Nyquist) törvényként definiálták. Röviden az elmélet lényege, - ha a hanghullámok digitalizálásáról beszélünk ugye?..- hogy a mintavételezési frekvencia az ember által hallható legmagasabb frekvencia legalább kétszerese  legyen. Ezért lett 44.1kHz

(Más hullám jellegű forrás digitalizálásánál is az az alapelv, hogy az eredeti minta visszaalakításához az alapminta sávkorlátjának legalább a kétszeresével történjen a mintavételezés)

Tudjuk, nem erre gondoltam, hanem arra, hogy miért pont 44100 és nem 44056, vagy akármennyi.
Ezért:
 

NTSC:

245 × 60 × 3 = 44,100
245 active lines/field × 60 fields/second × 3 samples/line = 44,100 samples/second
(490 active lines per frame, out of 525 lines total)

PAL:

294 × 50 × 3 = 44,100
294 active lines/field × 50 fields/second × 3 samples/line = 44,100 samples/second
(588 active lines per frame, out of 625 lines total)
Link to comment
Share on other sites

14 órája írta NeoC:

Talan mert nagyon kevesen voltak hajlandok kifizetni egy DVD-audio arat, az ingyenes letolteshez kepest..

Bocs DVD 1994 óta van! Letöltés viszont 2000 óta! + a cd-t utána mégis gyártották/gyártják tovább...

A vinylt még megértem mert az analog de a cd-t nem!

Amúgy már csak a gyűjtők vesznek hanghordozót a többi letölti. Akár ingyér akár fizet érte.

 

Link to comment
Share on other sites

53 perccel ezelőtt írta xinu:

A vinylt még megértem mert az analog de a cd-t nem!

Azért ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Maga az adathordozó - a végleges forma - valóban analóg, de - ez szinte 100% - a teljes felvételi lánc digitális. Ezért sem értem, hogy egyesek miért ajnározzák a vinylt. (Én inkább LP-nek hívom. Tudom, öreg vagyok.)

Nagyjából a '80-as évek közepétől minden új zeneanyag digitális "környezetben" készült, tehát azóta - szinte - nincs "full analóg" zenenanyag. Márpedig az LP a két technológia minden nyűgét "örökli". (Pl lemezjátszó esetén belső barzáda torzítás, gördülési és súrlódási zaj... )

Félreértések elkerülése végett van otthon lemezjátszóm is és cd-játszóm is. (Továbbá eredeti LP gyűjtemények: Genesis, Alan Parsons Project, Peter Gabriel... ) Ezeket hallgatom is többé kevésbé rendszeresen, de eszem ágában nem lenne mostani friss anyagokat (új Roger Waters, új Kansas, stb.) LP-n megvenni. Szerintem ma már senki nem fog AAA (teljesen analóg technológiával rögzített - tehát a teljes felvételi lánc a mikrofontól/hangszertől a mesterlemezvágó gépig analóg) LP-t kapni. (Nem a régi LP-kre gondolok!)

Link to comment
Share on other sites

30 perccel ezelőtt írta Bendi:

Azért ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Maga az adathordozó - a végleges forma - valóban analóg, de - ez szinte 100% - a teljes felvételi lánc digitális. Ezért sem értem, hogy egyesek miért ajnározzák a vinylt. (Én inkább LP-nek hívom. Tudom, öreg vagyok.)

Nagyjából a '80-as évek közepétől minden új zeneanyag digitális "környezetben" készült, tehát azóta - szinte - nincs "full analóg" zenenanyag. Márpedig az LP a két technológia minden nyűgét "örökli". (Pl lemezjátszó esetén belső barzáda torzítás, gördülési és súrlódási zaj... )

Félreértések elkerülése végett van otthon lemezjátszóm is és cd-játszóm is. (Továbbá eredeti LP gyűjtemények: Genesis, Alan Parsons Project, Peter Gabriel... ) Ezeket hallgatom is többé kevésbé rendszeresen, de eszem ágában nem lenne mostani friss anyagokat (új Roger Waters, új Kansas, stb.) LP-n megvenni. Szerintem ma már senki nem fog AAA (teljesen analóg technológiával rögzített - tehát a teljes felvételi lánc a mikrofontól/hangszertől a mesterlemezvágó gépig analóg) LP-t kapni. (Nem a régi LP-kre gondolok!)

Ez igaz is de ettől még jelennek meg lp-k napjainkban is :)

 

Link to comment
Share on other sites

49 perccel ezelőtt írta Bendi:

Nagyjából a '80-as évek közepétől minden új zeneanyag digitális "környezetben" készült, tehát azóta - szinte - nincs "full analóg" zenenanyag.

Ez egyáltalán nem így van. Rock-metal dolgok nagyon sokáig szalagra készültek, vagy részben szalagra.
Azért mert a korai digitális technika elég ótvarul szólt ilyen zenékre.
A 90-es évek végéig ez nagyon gyakori volt, de még 2006-ban is volt élvonalbeli produkció szalagra véve.
Néha még manapság is megesik, de az már persze kuriózum.
A Metallica utolsó szalagra vett lemeze pl. 1997-es, az Iron Maiden pedig 2000-es.
Az analóg keverés pedig ma is nagyon gyakori.

A bakelitnek persze valóban nem sok értelme van, mert már eleve a mastert is le kell butítani a CD-hez képest, hogy rá lehessen vágni.
Illetve hát ahogy vesszük, mert a bakelitet lehet 24 bites anyagból is vágni, szóval annyira azért nem egyértelmű a dolog.
Most egyébként HD bakelittel kísérletezik valaki. :)
Kíváncsian várom, hogy mire jutnak vele.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta xinu:

Bocs DVD 1994 óta van! Letöltés viszont 2000 óta! + a cd-t utána mégis gyártották/gyártják tovább...

A vinylt még megértem mert az analog de a cd-t nem!

Amúgy már csak a gyűjtők vesznek hanghordozót a többi letölti. Akár ingyér akár fizet érte.

 

Dvd audiorol volt szo, es az eredeti kerdest Te is megvalaszoltad...

A DVD Audio “tul keson” jott, mint uj formatum. Deplane, hogy meg BlueRay-al is versenyzik. Ahigy Te us mondtad ez az eleve szuk reteget jelento fizikai hanghordozo gyujtoknek egy meg szukebb reteget erdekelte csak, mivel a tobbseguk inkabb maradt az LP-nel.

Es meg az is baj, hogy a nagyformatumu digitalis anyagok megjelentetesenek meg korlatja is van, mivel a zenetortenelemnek kimarad az a darabja, ami nem analogban, es nem nagy felbontasban lett rogzitve.

sztem eleve zsakutcasagra volt itelve.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2018. 05. 03. at 13:43 írta deneverstudio:

A vakteszteken általában mindenki el szokott bukni, amikor pl. 44,1 vs 96kHz-et néznek össze,
szóval nem véletlen, hogy nem annyira terjedtek el ezek a formátumok.

És a SACD, DVD-audio???

Ekkor: 2018. 05. 03. at 7:29 írta PropaneB:

A 24 bit a fontosab, mivel nagyobb dinamikatartományt tud befogni a konverter.

Amúgy a bit-felbontásokhoz hogy számolják ki az átfogott dinamikát dB-ben?

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2018. 05. 03. at 22:15 írta Tetsuo:

Azt én sem értem, miért nem terjedt el a DVD-Audio. Még az SACD is népszerűbb a mai napig. 

https://www.cdpince.hu/formatum/dvd_audio

Egyébként meg onnan indult a dolog ahogy én hallottam, hogy az SACD-t a Sony-Philips kooperáció olyan módon látta el másolásvédelemmel, ami mai napig visszafejthetetlen és csak playstationökkel, meg hosszas szívásokkal lehet ma is copyzni. Pl. egy cd ripp egyszerűségéhez képest, ezzel nem boldogul el Ödönke meg Mancika, rá kell gyúrni rendesen. (Most eredeti műsoros SACD copyra gondolok, nem a netről lenyúlható ilyen iso-kra. Ödönke meg Mancika eleve mp3-azni fog mellesleg...)

Na de a lényeg, hogy erre a kiadók is ezerszer jobban csaptak le a szerzői jog és másolás védhetősége miatt, mint a DVD-audiora. Pénz beszél, kutya ugat! :) 

Ekkor: 2018. 05. 03. at 19:41 írta PropaneB:

több 100 Gb-nyi adat tárolását, de most gondolj bele, mennyi helyre van szükség egy nagy méretű file (egy zeneszám esetén) tárolására?!

"Igen" és egy 4K videonál kb 100x annyi tárhelyet lőnnek el holivúdisztánban... :) 
Meg ma mikor HD-ba boldog boldogtalan szarásig tölt fel bármekkora méretű cuccokat csak a youtubera, stb. ki mondaná, hogy a méret a lényeg és a világ tárolási problémákkal küszködik?
Én azért átgondolnám ezt a méret mizériát ez alapján! :D 

Ekkor: 2018. 05. 03. at 21:43 írta deneverstudio:

melyik az a leghosszabb mű, amit mindenképpen egyben kellene rárakni a CD-re és nem kétfelé bontva

Akkor az LP-knél még igen nagy szarba lehettek az ilyen karmesterek. :) 

Ekkor: 2018. 05. 04. at 13:57 írta Bendi:

Márpedig az LP a két technológia minden nyűgét "örökli". (Pl lemezjátszó esetén belső barzáda torzítás, gördülési és súrlódási zaj... )

Én hallottam olyan hifistáról, aki arra élvezett, hogy "halljátok?! még a lemezvágógép forgácselszívó szivattyúmotorjának a zaja is hallatszik!!!" (a felvételen, merthogy csapágyas lehetett) :goodjob::stuff:

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok,

lehet, hogy a kérdést sem tudom értelmesen feltenni, de megpróbálom: windows-os gépen dolgozok Cubase-szel. Szeretnék 48kHz-n lenni mindig (ne kérdezzétek, miért!:) Ez az adott Cubase projektben nem okoz gondot (project setup - beállítom). A hangkártya 48-on van, ez az alapértelmezett hangkártya, a windows-ban is 48 az alapértelmezés, de amikor kilépek a Cubase-ből, vagy ha megnyitom (projekt nélkül), akkor a hangkártyát visszakapcsolja 44.1-re. Én azt szeretném, ha soha nem kapcsolna 44.1-re. Nem tudom, miért történik ez így, és azt sem tudom, a Cubase miatt van-e ez, és ha miatta van, akkor lehet-e a Cubase-ben 48-at beállítani, mint alapértelmezést.

A hangkártyán nincs master/slave opció, csak internal/optical clocking opció. A Cubase 'Project Synchronization Setup'-ban pedig 'timecode' forrásnak nem tudom kiválasztani az 'Asio Audio Device'-ot. 

Előre is köszi a segítséget!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...