Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Emu EOS sampler CD-k archívja merevlemezre


BalazsNothnagel

Kérdés

Szasztok! Újra itt! Nemrég vettem a fent említett samplert rengeteg cd vel és cd olvasóval. két kérdés: mi a legjobb módja hogy a sok cd ről ezermillió bankból összeválogassam a winyóra azokat a preseteket amik tetszenek? Úgy értem berakom a cd-t van rajta 10 bankban 50 jó preset ezt egy bankba a winyóra rakom majd következő cd hozzáadom az ujabb 5 presetet stb ? bankon belül tudom a preszeteket sorbatenni ?

van valakiek ehez magyar nyelvü pdf e ? elvileg van hozzá csak még nem siekerült megszerzni...

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Hát őszintén nem volt dolgom ESI-vel. Nem tudtam hogy ennek még nincs IDE csatija belül. Én pont ezért nem kínlódnék már ilyenekkel, bármilyen olcsó is beszerezni magát az ESI samplereket ma, mert pont az ilyen inkompatibilitás miatt a mai számítógépekkel többe kerül a leves mint a hús a végén.

És egyébként a Chicken csodaprogram tudna is ESI kompatibilis lemezt karcolni? Mert e nélkül még mindig nincs akkor megoldva hogy viszi át a samplerre a saját mintáit, hacsak nem floppykon! :D

Szia!

Nem csoda progi csak tényleg erre találták ki hogy a régi sampler világot összekösse a mai világgal. A legelső válaszomban írtam hogy CD-image-t lehet vele csinálni (amit megtömhetsz akár saját mintáiddal) és azt egy bármilyen CD író progival lehet cd-re írni.

(Floppyn se olyan egyszerű a dolog ott is saját formátum van :) )

Az első résszel messzemenően egyetértek és tényleg az a lényeg hogy elsőre olcsó lehet egy régebbi vas de sokat kell vele foglalkozni és költeni rá mire kényelmesen lehet használni! Nekem gyüjtői szenvedély miatt van régi emum. A technika történet egy szelete, foglalkozni vele fejlesztgetni nagyon érdekes hobby :)

Üdv!

(V)Laca

Link to comment
Share on other sites

Igen, így már érthető a dolog, csak a topic címe pont az ellenkezőjéről szól, ezért gondoltam automatikusan, hogy a PC-re akarsz az ESI 32-ből kimenteni. Valóban vannak programok, melyek tudnak Emu formátumot csinálni is és azt olvasva másba konvertálni, de én úgy tudom ezek sem képesek authorized Emu vagy más sample cdket írni, csak a fájlformátumot ismerik!

Első lépésnek én megnézném, hogy az SF2 formátumot eszi-e a samplered, lévén elég régi. Ezt az újabb Emu vasak kajálták, mivel eredetileg az Emu találta ki PC platformra és így kompatibilis velük (elvileg). Ez azt jelenti, hogy az SF2-t nyugodtan mint adat CD megírhatod és elvileg a samplernek kéne látni. Talán ilyen szinten sima wav fájlokkal is lehetne próbálkozni pl. egy RW disc-et beszerezve, ami ugye törölhető utána ha nem menne és nem vész kárba mint az 1x írható lemez.

Viszont a gond ott van, hogy ha te PC-n akarsz samplerre gyártani dolgokat, akkor egyrészt a wav fájlok hacsak nem dob hangokról van szó, kell hogy loop információt tartalmazzanak, azaz ha egy groove vagy más dallam hangszer, pl zongora mintáit átviszed, azok loop nélkül a hosszuknak megfelelően véget is érnek eltérő időben. Tehát kell egy paraméter ami megmondja a samplernek hogy innentől-idáig ismételd a hangfájl adott szakaszát. Viszont ezt elkészíteni nagy tudomány és művészet, mert ha nincs megfelelően előkészítve a loop a mintában, akkor urgani, pattogni stb fog a hang. EZ EGY KÜLÖN SZAKMA! Vannak persze már programok amik ezt automatikusan is meg tudják csinálni, de az emberi fül nagyon érzékeny a hangi hibákra, tehát lehet hogy nem lesznek tökéletesek. Elvileg talán a sampleren is lehet ezt csinálni, de a gyufásdoboznyi képernyőn ez önkínzás, ezért érdemes ezt PC-n monitoron csinálni. Ide vonatkozólag a Soundforge, Extrem Sample Converter vagy az Awave Studio nyújthat segítséget, mely két utóbbi konvertálni is tud, de csak befelé, azaz Emu formátumról másra pl. SF2-re, visszafelé nem megy a dolog velük!

Én anno Soundforgeban editáltam ilyesmit, ott is van loop szerkesztő, cross-fade funkcióval ami szintén a mintaszerkesztés fontos momentuma, (normális látható méretben lehet vele dolgozni), majd Awave-vel konvertáltam az így készített wav-okat, aiff fájlokat, viszont kell hogy mentésnél a meta adatot is kiírja a fájlba, mert az tartalmazza a loop információkat.

Ezzel még csak a kezdeteken vagyunk túl, mert utána jön az egyes hangfájlokból való multisamplingek szerkesztése, amit az Awave tud megcsinálni és menteni, persze úgy hogy mindent manuálisan be kell állítani, billentyűzónáknak, layereknek megfelelően stb. Ebből lehet SF2-ként komplett hangszínnek kimenteni a végén a cuccot, de idáig eljutni nem egészen egyszerű folyamat! Ráadásul folyamatosan szemmel kell tartani, hogy optimalizálj a max. 32 mega sample RAM méretére és ha ez megy egy "hangszínre" még mindig ott vagy hogy az az egy elviheti a teljes RAM kapacitást is, úgyhogy ha zeneileg több hangszerre van szükséged, ebből nagyon könnyű kifutni!

Az az igazság, hogy komplett sample bankokat régebben kiadtak az ilyen vasakra, amik meg voltak már szerkesztve és csak be kellett tölteni a cuccba és zenélni velük, de a mai PC-s hangkönyvtárak és egyéb VST dolgok hangzásban absz túlnőttek ezeken a régi dolgokon. Amikben mégis ütősek a régi sampler vasak, az a dinamika tartomány, ahogy megszólal a hang, de pl egy 8 megás zongora mai tekintetben elég műanyagnak fog rajtuk szólni, hacsak nem épp ez a cél, ill. innentől a régi szintis popos hangzásokban elég jók ezek a vasak, tehát attól is függ mit akarsz vele csinálni, akusztikus hangszerek hangmintáit, vagy inkább a dances dolgokat...

Nagyon köszönöm, sokat segítettél. Megpróbálom a wavot, meg az sf2-t. Írok mindkettőből a cd-re, hátha megeszi, aztán referálok, hátha van még egy elvetemült, aki ilyet akar :)

Link to comment
Share on other sites

Írtam egy lemezt. Volt rajta aif, wav, sf2. Nem látja, illetve felvillan a cd rom, de azt írja a sampler, hogy no ESI file system. Látja, hogy hány MB, de nem olvassa be. Recycle-el konvertáltam.

Ok, akkor ez kapufa! Mac-kel sosem dolgoztam, de akkor ez a cd írás tényleg nem fog működni. Próbáld meg az IDE-CF adaptert, ott már mint háttértár látja formázás után a cucc a flash kártyát.

BIG_0005093077.jpg

és

Persze lehet hogy absz. más a fájlrendszere és akkor a Mac továbbra sem fogja látni csak spec progival a kártya tartalmát, de én ebben nem tudok segíteni. Marad a másik alternatíva, hogy összekukázol vmi régi PC-t és windows-zal, SCSI kártyával oldod meg vagy felveszed a kapcsot a linkelt írások szerzőjével (http://www.menemszol.hu/user/254-a-cso/).

Link to comment
Share on other sites

Ok, akkor ez kapufa! Mac-kel sosem dolgoztam, de akkor ez a cd írás tényleg nem fog működni. Próbáld meg az IDE-CF adaptert, ott már mint háttértár látja formázás után a cucc a flash kártyát.

BIG_0005093077.jpg

és

Persze lehet hogy absz. más a fájlrendszere és akkor a Mac továbbra sem fogja látni csak spec progival a kártya tartalmát, de én ebben nem tudok segíteni. Marad a másik alternatíva, hogy összekukázol vmi régi PC-t és windows-zal, SCSI kártyával oldod meg vagy felveszed a kapcsot a linkelt írások szerzőjével (http://www.menemszol...user/254-a-cso/).

Az ide -cf adapterrel mi a terv? Nincs ide az esi32-n. Egy scsi-ide adapter is kell hozzá. ESI-n leformázod a cf-et akkor a mac-en vagy pc-n kell egy spec program ami tudja irni olvasni. (pl. chicken system tarnslator.)

Igen abszolut más file rendszere van és a sample formátuma is más, csak spec progival lehet olvasni mac-en és windowson is.(Pl chicken system translator)

Igen összekukázol egy régi pc-t winnel scsi kártyával scsi winyóval és ahhoz is kell spec program hogy tudja írni/olvasni. (Pl nem irom ide mégegyszer :))) )

Link to comment
Share on other sites

Az ESI nem olvast FAT-et vagy hasonlót, azt csak az Ultra samplerek. A megoldás -és ez tényleg a legjobb megoldás- hogy SCSI-n keresztül összekötöd a géppel, és Recycle-val SDS-t hajtasz végre. Seperc alatt áthajítja a mintákat a sampler memóriájába! Sőt, ha felvagdalod a mintát (ami a fő alkalmazás) még a presetet is megépíti hozzá.

Link to comment
Share on other sites

Írtam egy lemezt. Volt rajta aif, wav, sf2. Nem látja, illetve felvillan a cd rom, de azt írja a sampler, hogy no ESI file system. Látja, hogy hány MB, de nem olvassa be. Recycle-el konvertáltam.

Recycle-el nem tudsz olyan formátumot amit az esi operációs rendszere megért! Nem arra való! Az csak küldeni tud ha van egy scsi csatolód a géphez meg a samplerhez

Translator, vagy extreme sample converter tudhat olyat hogy csinál egy image fájlt ami esi kompatibilis.

Ha nincsenek nagy hangkönyvtárak.én ajánlanám a felvevős módszert. Ráadásul az abból a szempontból sokkal jobb hogy eredetibb módon építheted fel a zenéidhez a hangjaidat. Régen is így csinálták és nagyon betalált dolgokat is csináltak

Persze van aki nem akar samplert programozni és modulként használná.

Teljesen attól függ milyen stílusban akarsz mozogni. Elektronikushoz pl ideálisabb a fent említett módszer

Link to comment
Share on other sites

Az ide -cf adapterrel mi a terv? Nincs ide az esi32-n. Egy scsi-ide adapter is kell hozzá. ESI-n leformázod a cf-et akkor a mac-en vagy pc-n kell egy spec program ami tudja irni olvasni. (pl. chicken system tarnslator.)

Igen abszolut más file rendszere van és a sample formátuma is más, csak spec progival lehet olvasni mac-en és windowson is.(Pl chicken system translator)

Igen összekukázol egy régi pc-t winnel scsi kártyával scsi winyóval és ahhoz is kell spec program hogy tudja írni/olvasni. (Pl nem irom ide mégegyszer :))) )

Hát őszintén nem volt dolgom ESI-vel. Nem tudtam hogy ennek még nincs IDE csatija belül. Én pont ezért nem kínlódnék már ilyenekkel, bármilyen olcsó is beszerezni magát az ESI samplereket ma, mert pont az ilyen inkompatibilitás miatt a mai számítógépekkel többe kerül a leves mint a hús a végén.

És egyébként a Chicken csodaprogram tudna is ESI kompatibilis lemezt karcolni? Mert e nélkül még mindig nincs akkor megoldva hogy viszi át a samplerre a saját mintáit, hacsak nem floppykon! :D

Valamit regélnek itt a CD pörkölésről is, de nem vágom annyira az angolt hogy értsem is tisztán, de ahogy nézem ott is onnan indulnak hogy a sampler vinyójáról csinálnak másolatot... majd elolvassa aki tud angolul.

http://tweakheadz.com/CDR.html

Itt meg a sampler összekötésével foglalkoznak...

http://www.emusonacid.co.uk/forum/viewtopic.php?f=1&t=4182

Link to comment
Share on other sites

Ha nagyon akarsz élő hangszereket használni! És azokkal kalimpálni. Akkor van szükséged hangkönyvtárra, és egy régi pc-re meg egy bontóba szerzett pci-os scsi adaptec kártyára. Ahhoz valszeg gyártanod kell egy scsi kábelt. forrasztani kell tudni meg megnézni az eltérő formátumú scsi csatolók bekötési rajzát.

wiki-n asszem találsz is vagy a a neten hogy a DB25-öst a DB50-essel hogy.

Árulnak valahol usb-s scsi csatolót is valahol. Csak szét kell nézni az emusonacid fórumon melyiket ajánlják, mert nem mind jó.

Link to comment
Share on other sites

Ha nagyon akarsz élő hangszereket használni! És azokkal kalimpálni. Akkor van szükséged hangkönyvtárra, és egy régi pc-re meg egy bontóba szerzett pci-os scsi adaptec kártyára. Ahhoz valszeg gyártanod kell egy scsi kábelt. forrasztani kell tudni meg megnézni az eltérő formátumú scsi csatolók bekötési rajzát.

Öööö, ez most kinek válasz? Én biztos nem akarok ilyet gyártani, de tudtommal SCSI kártyához hasonlóan SCSI kábel is kapható még. Hírdetni is szoktak volt sampler tulajok ilyen maradékokat ha úgy van és én megkérdezném a sampler előző tulaját is hogy mit hogy és mivel használt rajta...

Link to comment
Share on other sites

Szia!

Nem csoda progi csak tényleg erre találták ki hogy a régi sampler világot összekösse a mai világgal. A legelső válaszomban írtam hogy CD-image-t lehet vele csinálni (amit megtömhetsz akár saját mintáiddal) és azt egy bármilyen CD író progival lehet cd-re írni.

(Floppyn se olyan egyszerű a dolog ott is saját formátum van :) )

Az első résszel messzemenően egyetértek és tényleg az a lényeg hogy elsőre olcsó lehet egy régebbi vas de sokat kell vele foglalkozni és költeni rá mire kényelmesen lehet használni! Nekem gyüjtői szenvedély miatt van régi emum. A technika történet egy szelete, foglalkozni vele fejlesztgetni nagyon érdekes hobby :)

Üdv!

(V)Laca

Igen ez hobbinak nagyon szép dolog és legalább annyira szórakoztató is. Nekem egy haverom C64 és egyéb régiségeket babusgat ugyanígy. Szeret velük pepecselni.

Én amúgy azt nem értem, a cégek részéről miért nem hozták már nyilvánosságra a fájlrendszer leírását, vagy adtak volna ki hivatalos ilyen fájlkezelő alkalmazásokat rájuk? (persze nem ma mikor már az Emu sincs) Ezekkel ugyanígy szenvednek Akai és Roland vagy Kurzweil sampler tulajdonosok. Az ilyen sample translator programokkal az a gond, hogy ugyanúgy valami kódvisszafejtésből indult el a hekkelésük és soxor hibásan konvertálnak, vagy pl. nem látnak particiókat, köteteket az adott médián, esetleg hibásan olvassák be a gyári minták loop paramétereit.

Mondjuk a Kontakt féle soft samplerek már nagyjából megoldják ezeket a problémákat, de nyilván nem a vas samplerek felé. Jó volna ha meglennének valahol már nyilvánosan ennyi év után azok a lemez készítő alkalmazások, amivel maguk a gyártók, kiadók készítették a sample disceket.

Link to comment
Share on other sites

Igen ez hobbinak nagyon szép dolog és legalább annyira szórakoztató is. Nekem egy haverom C64 és egyéb régiségeket babusgat ugyanígy. Szeret velük pepecselni.

Én amúgy azt nem értem, a cégek részéről miért nem hozták már nyilvánosságra a fájlrendszer leírását, vagy adtak volna ki hivatalos ilyen fájlkezelő alkalmazásokat rájuk? (persze nem ma mikor már az Emu sincs) Ezekkel ugyanígy szenvednek Akai és Roland vagy Kurzweil sampler tulajdonosok. Az ilyen sample translator programokkal az a gond, hogy ugyanúgy valami kódvisszafejtésből indult el a hekkelésük és soxor hibásan konvertálnak, vagy pl. nem látnak particiókat, köteteket az adott médián, esetleg hibásan olvassák be a gyári minták loop paramétereit.

Mondjuk a Kontakt féle soft samplerek már nagyjából megoldják ezeket a problémákat, de nyilván nem a vas samplerek felé. Jó volna ha meglennének valahol már nyilvánosan ennyi év után azok a lemez készítő alkalmazások, amivel maguk a gyártók, kiadók készítették a sample disceket.

Igen az egy szép gesztus lenne ha szabaddá tennék a régi formátumok leírását. Valószínű visszafejtegetésből indultak a konvertálgató progik, nem tudom hogy hivatalosan lehet-e liszenszelni a cégektől a régi formátumokat.

Picit visszakanyarodva az eredeti kérdéshez eszembe jutott még egy progi:

ESI Win

http://www.deepsonic...htm/esi_win.php

Ezt még nem használtam de a leírás alapján ezzel is lehet ESI és EOS (EIV) cuccokat irni/olvasni/konvertálni.

Link to comment
Share on other sites

Igen az egy szép gesztus lenne ha szabaddá tennék a régi formátumok leírását. Valószínű visszafejtegetésből indultak a konvertálgató progik, nem tudom hogy hivatalosan lehet-e liszenszelni a cégektől a régi formátumokat.

Picit visszakanyarodva az eredeti kérdéshez eszembe jutott még egy progi:

ESI Win

http://www.deepsonic...htm/esi_win.php

Ezt még nem használtam de a leírás alapján ezzel is lehet ESI és EOS (EIV) cuccokat irni/olvasni/konvertálni.

Ezzel valóban lehet hogy sikerülhet a virtual drive útján cselesen Emu formátumú cdt is írni. Valahonnan már nekem is rémlik így ez az EsiWin progi. Ahogy elnézem ő is a Chicken driverét használja hogy a PC lássa a sampler fájlrendszerét. Viszont minden bekapcsolás után cd-ket pörgetni a samplernél mintabetöltéshez, háááát nem tudom. Valami háttértár azért elkelne abba a vasba idővel...

Link to comment
Share on other sites

Fejlemény van, kéremszépem:

A samplert most az alábbi setupban használom:

Akai APC 20 kontroller+ableton, ahonnan midin hajtom (van midibillentyű is, de ez most részletkérdés, lényegében az apc gombjait használom midibillentyű helyett, mikor dobot csinálok, azaz csinálnék).

Ha jók az informáciióim, pl az mpc samplerek tudják ezt:

pl van ugye a 16 dobpad. Analóg jelet (jelen esetben bakelitlemezről) szeretnék a samplerbe juttatni úgy, hogy minden negyed egy külön padra kerüljön. Ezt most jelenleg úgy oldom meg, hogy előre az ESI-32ben csináltam egy floppyt, ahol a 40db dobpadra kiosztottam egyesével (!) a noteokat, tehát 1es pad: C1, 2es pad C#1, 3as pad D1, és így tovább egészen D#4ig) Tudom, hogy az esi nem dobsampler, az mpc meg lényegében az, de nem lehet ezt valahogy leegyszerúsíteni? Mármint: felteszem a lemezt a lemezjátszóra, és szépen végigkalapálom a padokat, és jól odakerülnek azok a.... na értitek ;)

Így befonom a hajamat, az tuti. Tök jó kis sampler amúgy, meg jól is szól szerintem, de így csak lassulok ahelyett, hogy haladnék. Elveszi a technikai morfondír az ihletet :)

pacsi, és ismét köszönöm! :)

Link to comment
Share on other sites

Fejlemény van, kéremszépem:

A samplert most az alábbi setupban használom:

Akai APC 20 kontroller+ableton, ahonnan midin hajtom (van midibillentyű is, de ez most részletkérdés, lényegében az apc gombjait használom midibillentyű helyett, mikor dobot csinálok, azaz csinálnék).

Ha jók az informáciióim, pl az mpc samplerek tudják ezt:

pl van ugye a 16 dobpad. Analóg jelet (jelen esetben bakelitlemezről) szeretnék a samplerbe juttatni úgy, hogy minden negyed egy külön padra kerüljön. Ezt most jelenleg úgy oldom meg, hogy előre az ESI-32ben csináltam egy floppyt, ahol a 40db dobpadra kiosztottam egyesével (!) a noteokat, tehát 1es pad: C1, 2es pad C#1, 3as pad D1, és így tovább egészen D#4ig) Tudom, hogy az esi nem dobsampler, az mpc meg lényegében az, de nem lehet ezt valahogy leegyszerúsíteni? Mármint: felteszem a lemezt a lemezjátszóra, és szépen végigkalapálom a padokat, és jól odakerülnek azok a.... na értitek ;)

Így befonom a hajamat, az tuti. Tök jó kis sampler amúgy, meg jól is szól szerintem, de így csak lassulok ahelyett, hogy haladnék. Elveszi a technikai morfondír az ihletet :)

pacsi, és ismét köszönöm! :)

Sajnos nem tudom teljesen átlátni a koncepciód, és a régi absolute.hu fórumhoz képest itt elég kihaltak már az ESI/EMU tulajdonosok akik segíteni tudnának, tisztelet a kivételnek előre is!

Link to comment
Share on other sites

CDXtract egyszer beolvasott egy E-MU sample cd-t, de többé nem hajlandó.A meghajtót felismeri, de azt írja ki, hogy nincs lemez benne. Mi lehet a hiba?

Emukat nem látja mindig tökéletesen a Cdxtract meg a Kurzweil disceket sem mindig. Awave Studio vagy Chickensystem Translator jöhet még szóba. Sajnos azonban gyakran előfordul hibás konvertálás, vagy rossz multisample szerkezet felismerés, attól is gyakoribb a loop pont félreismerése. Hályogkovács dolgok ezek mind, nem 100%-os megoldások ahogy láttam.

Esetleg Kontakt samplerrel érdemesebb még próbálkozni, az normálisabban konvertál, mivel volt pénzük megvenni a gyártók eredeti fájlkódolási licenszét a készítőinek.

Link to comment
Share on other sites

Sajnos ebbe a termékbe még nem építették bele a RTFM* chip-et :)

ezért leírom E-mu cdk winyóra történő másolása:

Disk/Browsegomb- cdkiválaszt-Utilsgomb-Backup

Leírom hogy lehet kussoltatni a winyót:

Disk/Browsegomb- winyókiválaszt-infogomb-sleep

Nekem így nem megy a backup :( E6400 ultra EOS 4.70...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...