Jump to content
Ménemszól.hu
  • 1

Házi stúdio (szoba berendezése)


Davidson

Kérdés

Sziasztok szukségem lenne a segítségetekre. Most ujíttom fel a szobám és megszeretném oldanni a szoba akusztikáját. Két féle képpen rendeztem be a szobámat.

Szerintetek melyik verzió lenne az okosabb megoldás :-)

1.

http://www45.zippyshare.com/v/55386111/file.html

2.

http://www35.zippyshare.com/v/22222944/file.html

A szoba méretei

Hossz: 4,2 m

Szélesség: 2,1 m

Magasság: 2,4 m

Elore is koszonom a segítséget :-)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Koszi szépen Herkules, hát gondolkoztam rajta én is hogy hosszában rendezem be csak a helyszűke miatt nehéz, itt van egy 3. verzio, az asztalt muszály volt kozel raknom a falhoz az ajto végett h nenagyon galibázzon.

Elkell dontenem ,hogy hogyan rakom el a szobát, aztán amugy is még tervezek venni egy Auralex akusztikus szettet, igaz elég drága de nagyon sok jot hallottam roluk és szerintem nekem sokat segítene.

3.

http://www22.zippyshare.com/v/10871219/file.html

Link to comment
Share on other sites

Oké koszi :-) majd valahogy megoldom. Itt akkor a legnagyobb gondom azzal a szekrénnyel van :-I. Kicsit hulyén néz ki ha mogém rakom, esetleg valahova máshova ha elraknám? Az ablak nem akkora gond azt lehet vastag fuggonyel elég jol szigetelni, sokan raknak vastag fuggonyt, errol mi a véleményed? :-) (te jobban értesz hozzá mint én)

Link to comment
Share on other sites

Valószínűleg nem lesz óriási probléma a szekrényeddel, de ha már veszel akusztikai szivacsokat sok pénzért, akkor célszerű ezt is megoldani :)

Függöny lehet megoldás, de akkor az ablakkal szemközti falra is fel kell rakni egy ugyan olyan függönyt, mert a vastag függöny a magas hangokat szépen el fogja nyelni. Az akusztikai szivacs tök másképpen fog viselkedni. Üvegre állítólag van valami hálós szerkezetű fólia, de megfizethetetlen...

Link to comment
Share on other sites

Aha értem és ha fuggony helyet szonyeget raknák az ablakkal szembeni falra, valamilyen vastagabbat akkor az ugyanazt a célt szolgáná? Vagy az is teljesen más? Mert még sehol sem láttam stúdióban fuggonyt a falon :-) De lehethogy tévedek :-D

Tudom hogy ebbol a szobábol nemtudok profi felvételi meg lehalgató studiót faragni, csak kiakarom hozni belle a legtobbet.

Ha a második verziónál maradunk (mivel az a legjobb :-)), akkor te mit raknál és hova (basszuscsapda, akusztikai szivacsok stb.)

Tudom elég sokat kérdezgetek de te jobban értesz hozzá :-)

Link to comment
Share on other sites

Hangtechnikus vagyok, nem akusztikus, de lelkes amatőr :) Elvileg ha hasonló vastagságú és anyagú a függöny és a szőnyeg, akkor nem lehet gond. Persze az is lehet, hogy egyáltalán nem fogsz különbséget hallani, ha nem raksz fel semmit az ablakra, de azért valószínű.

Ezeket a szivacsokat nem ismerem, de ha a sarkokba berakod a basszuscsapdákat és a szőnyeg/függöny kombinációt megcsinálod az oldalfalakra, lehet nem is kell más, esetleg a hangfalak mögé és mögéd valami diffúzor és kész. Én első körben így kezdeném, de sokat kell kísérletezgetni.

Link to comment
Share on other sites

Vagy nem... :) Ez azért függ a szőnyeg anyagától.

Rosszul fogalmaztam, mert valóban lógnia kell a fal előtt, jelen esetben akkor távolságra mint az ablaktól.

Ahhoz mérni kell, hogy tudja egyáltalán, hogy milyen frekit kell csillapítani. Aztán az ablak tök más frekiket ver vissza mint a fal, ráadásul membránként is viselkedik, hogy milyen frekin és milyen mértékben, az szintén függ az üveg vastagságától, méretétől stb. Szóval annyi mindenre kéne odafigyelni, hogy otthoni lehallgatás kialakításánál szerintem nem biztos, hogy ebbe bele kell menni.

Ilyet úgy sem tudsz otthonra, meg talán sehova sem :)

http://www.boprecordingstudios.co.za/studio1.htm

Itt, ha jól emlékszem durván 20-20khz-ig lineáris a szoba. Az akusztikai tervezésének és a Kinoshitáknak az árából, szerintem többen elég rendes stúdiót össze tudnánk rakni :)

Link to comment
Share on other sites

Hossz: 4,2 m

Szélesség: 2,1 m

Magasság: 2,4 m

Egyszer írtam egy állóhullám számoló kis progit, ime:

http://barnafarago.info/room.php?width=210&length=420&height=240&Ok=Elk%FCld%E9s

Ezeken a frekiken lesz elvileg kiemelés. Mivel a hosszirányban ablak van, a 49.1 Hz és felharmonikusai kiesik a táblázatból, és talán még a hosszanti átló sem annyira vészes, mert ott egy radiátor szokott lenni az ablak alatt. Viszont szélességben 210cm (98.3Hz) és felharmonikusai flutter echot idéznek elő.

Azt a koncepciót, hogy hosszirányba a saRockba tedd az asztalt azért nem javaslom, mert az egyik oldalon fal van, a másik oldalon egy kvázi cső/szoba. Tér érzet rossz lesz lehallgatáskor. Középen pedig az ablak miatt rossz egy kicsit a dolog, de nem annyira vészes... Lehetne az ablakkal szemben is a lehallgató rendszer, csak gondolom úgy nem fér el az ajtótól az asztal... Egyébként én lehet hogy elgondolkodnék egy ablakhoz asztalt rakós verzióban is.

Remélem segítettem.

Link to comment
Share on other sites

Koszi Barna a végleges verzio ez

http://www35.zippyshare.com/v/22222944/file.html

a mogottem levo szekrény lehet nemlesz mert az is galibázna szoval ha most adoot nekem ez a táblázat h milyen frekiken fog kiemelni a szoba, ennek a segítsgével hogyan tudnám belonni a szoba akusztikáját ha majd szeretnék venni egy akusztikus szivacs szettet (basszuscsapda stb.) hova kéne mit raknom és mibol mennyit (tudom ezt már az elobb kérdeztem Herkulestol de kiváncsi vaok a te verziodra is :-)

Link to comment
Share on other sites

Egyszer írtam egy állóhullám számoló kis progit, ime:

http://barnafarago.i...ght=240&Ok=Elk�ld�s

Ezeken a frekiken lesz elvileg kiemelés. Mivel a hosszirányban ablak van, a 49.1 Hz és felharmonikusai kiesik a táblázatból, és talán még a hosszanti átló sem annyira vészes, mert ott egy radiátor szokott lenni az ablak alatt. Viszont szélességben 210cm (98.3Hz) és felharmonikusai flutter echot idéznek elő.

Azt a koncepciót, hogy hosszirányba a saRockba tedd az asztalt azért nem javaslom, mert az egyik oldalon fal van, a másik oldalon egy kvázi cső/szoba. Tér érzet rossz lesz lehallgatáskor. Középen pedig az ablak miatt rossz egy kicsit a dolog, de nem annyira vészes... Lehetne az ablakkal szemben is a lehallgató rendszer, csak gondolom úgy nem fér el az ajtótól az asztal... Egyébként én lehet hogy elgondolkodnék egy ablakhoz asztalt rakós verzióban is.

Remélem segítettem.

http://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

itt egy kicsit komplikáltabbnak tűnik a helyzet... :)

Link to comment
Share on other sites

És ha az ajtó egy apró bütyköléssel kifelé nyílna és nem befelé? Akkor mehetne hosszában, középre az asztal, akusztikai szivacsot meg lehet az ajtóra szimmetrikusan a másik fallal, beszivacsozni.

Ablakra meg egy jó vastag filc függöny, ráhagyva a hosszára, hogy hullámosan takarjon. (Akár az egész falfelületet.)

Szerintem jelen helyzetben talán ez lenne az "optimális"...

Link to comment
Share on other sites

Dehát mit ajánl a szivacs-gyártó cég, akitől a szettet rendeled? Talán a nagy íves szivacsokat a sarokban helyezd el, a többiből minél többet 'random' helyekre? Vagy az egész szobát be kell szivacsozni? És ha az a szivacs a szuper sztendingvévkalkjulétor által kilökött 49,1 Hz-en nem nyel el hangot, akkor azért még mosogatni lehet vele? Vagy kell venni még két szettet, és akkor már a pörköltöstányér is tiszta lehet?

Oksa..... A belógatott függöny porózus, vagy membrán jellegű hangelnyelőként működik? jah, valamejik,vagy mindkettő eccere, vagy nem.

Akkor számoljunk: Mindkét esetben a sűrűség lehet kiinduló pont: Csókolom, ez a padlószőnyeg esetleg függöny, köbméterenként hány kilogramm? HáhÁÁÁ... persze.. áramlási ellenállása : 1 Reynolds vagy 1 kiloPaszkálszekundum/négyzetméter? Ésakkor van a néninek fodrosság/elnyelt frekvencija kalkulátora? Akkor kérnék szépen 1 négyzetmétert. KÖSZÖNÖM CSÓKOLOM!

Bocsánat CSÓKOLOM, de visszajöttem, mert aszonták, hogy abból az olcsó padlószőnyegből,(tecciktudni a 2cm-esből) ha teszek a görgős székem alá, akkor az majd megoldja az 50Hz- es problémámat, szal kérnék egy 60x60cm-es darabot belőle! KÖSZÖNÖM CSÓKOLOM!

Kivánok'... A deszkákért jöttem -amikről beszéltünk telefonon- mert be szeretném deszkázni az ablakomat. Egyrészről azé' me' az ablak gáz a stúdijómban a hangfetrenciának, másrészrő' azé' me' a fa jót tesz a hangzásnak. Legalábbis a falumban eszt monták....

A legnagyobb tisztelettel elnézésedet kérem, ha a fenti sorok miatt neheztelnél rám. Senkit semmilyen körülmények között nem kívánok megbántani! Mindezek mellett legnagyobb elismerésem minden olyan megoldásnak, amiben a legjobb szándék benne van, akkor is, hogyha az szakértelem hiánya miatt nem is olyan hatékony, mint lehetne.

A kis dimenziójú helyiségek mélyfrekvenciás problémáinak korrigálása megfelelő körültekintést igényel. Természetesen a megoldás egyik része a hangelnyelés. Viszont ez a feladat kizárólag szivacsok elhelyezésével igen nehézkes. Szerintem erről érdemes konzultálni a szivacsgyártóval, illetve érdemes referenciaanyagot kérni. A másik igen fontos dolog a szimmetria, amibe beletartoznak a reflexiós pontok, illetve a hangfalak oldalfalaktól való távolságai.

Viszont a legnagyobb feladat a megfelelő kompromisszumok meghozása, mert az akusztika oltárán nem lehetséges mindent feláldozni. De ha már az akusztikával foglalkozol, akkor biztosan nem jársz tévúton nagyon a felismerésben. Mert szuperjó dzseneleken sem lehet masztreolni korrektül egy panelház liftaknájában. És a 2000 tonna/köbméteres kőgyapot sem hoz príma akusztikát sehová. De ha ennek utánajársz, akkor azt a tudást már a szobádban akár "hallhatod" is.....

Link to comment
Share on other sites

Dehát mit ajánl a szivacs-gyártó cég, akitől a szettet rendeled? Talán a nagy íves szivacsokat a sarokban helyezd el, a többiből minél többet 'random' helyekre? Vagy az egész szobát be kell szivacsozni? És ha az a szivacs a szuper sztendingvévkalkjulétor által kilökött 49,1 Hz-en nem nyel el hangot, akkor azért még mosogatni lehet vele? Vagy kell venni még két szettet, és akkor már a pörköltöstányér is tiszta lehet?

Oksa..... A belógatott függöny porózus, vagy membrán jellegű hangelnyelőként működik? jah, valamejik,vagy mindkettő eccere, vagy nem.

Akkor számoljunk: Mindkét esetben a sűrűség lehet kiinduló pont: Csókolom, ez a padlószőnyeg esetleg függöny, köbméterenként hány kilogramm? HáhÁÁÁ... persze.. áramlási ellenállása : 1 Reynolds vagy 1 kiloPaszkálszekundum/négyzetméter? Ésakkor van a néninek fodrosság/elnyelt frekvencija kalkulátora? Akkor kérnék szépen 1 négyzetmétert. KÖSZÖNÖM CSÓKOLOM!

Bocsánat CSÓKOLOM, de visszajöttem, mert aszonták, hogy abból az olcsó padlószőnyegből,(tecciktudni a 2cm-esből) ha teszek a görgős székem alá, akkor az majd megoldja az 50Hz- es problémámat, szal kérnék egy 60x60cm-es darabot belőle! KÖSZÖNÖM CSÓKOLOM!

Kivánok'... A deszkákért jöttem -amikről beszéltünk telefonon- mert be szeretném deszkázni az ablakomat. Egyrészről azé' me' az ablak gáz a stúdijómban a hangfetrenciának, másrészrő' azé' me' a fa jót tesz a hangzásnak. Legalábbis a falumban eszt monták....

A legnagyobb tisztelettel elnézésedet kérem, ha a fenti sorok miatt neheztelnél rám. Senkit semmilyen körülmények között nem kívánok megbántani! Mindezek mellett legnagyobb elismerésem minden olyan megoldásnak, amiben a legjobb szándék benne van, akkor is, hogyha az szakértelem hiánya miatt nem is olyan hatékony, mint lehetne.

A kis dimenziójú helyiségek mélyfrekvenciás problémáinak korrigálása megfelelő körültekintést igényel. Természetesen a megoldás egyik része a hangelnyelés. Viszont ez a feladat kizárólag szivacsok elhelyezésével igen nehézkes. Szerintem erről érdemes konzultálni a szivacsgyártóval, illetve érdemes referenciaanyagot kérni. A másik igen fontos dolog a szimmetria, amibe beletartoznak a reflexiós pontok, illetve a hangfalak oldalfalaktól való távolságai.

Viszont a legnagyobb feladat a megfelelő kompromisszumok meghozása, mert az akusztika oltárán nem lehetséges mindent feláldozni. De ha már az akusztikával foglalkozol, akkor biztosan nem jársz tévúton nagyon a felismerésben. Mert szuperjó dzseneleken sem lehet masztreolni korrektül egy panelház liftaknájában. És a 2000 tonna/köbméteres kőgyapot sem hoz príma akusztikát sehová. De ha ennek utánajársz, akkor azt a tudást már a szobádban akár "hallhatod" is.....

Csodálatos ez a hozzászólás. Főleg a stílusa. Gratulálok!

Link to comment
Share on other sites

Láttál már olyan control room-ot (lehallgatót), amiben ablak van a feljátszó helyiségre? Ha találsz ilyet, akkor a kérdésed lényegi elemét is újra tudod értelmezni.

szimpla igen vagy nem elég lett volna. nem mindenki szakavatott a témában.

elhiszem, hogy jól tudsz fogalmazni de a segítőszándék nem az erősséged.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...