Jump to content
Ménemszól.hu

Test Drive: XQP 531 Optical Deesser 500-as modul

A/D

Recommended Posts

Íme egy videó, ami talán sokaknak lesz hasnos énekfelvétel és keverés témájában.

Az XQP cég 531-es típusjelölésű optikai De-essere az alanyunk. Silkkel mindig mániánk volt, hogy szerezzünk egy jó deessert. A szempontjaink egyszerűek voltak: 1) ne tegye tönkre a hangot 2) be lehessen állítani, és +1 pont azért, ha ezt könnyen lehet megtenni. Próbáltuk a híres klasszikusokat a dbx-től, az SPL-től, megnéztük a moderneket (Focusrite Redek, ISA, stb), néztük a plugineket, de a vasak közül csak egy vizsgázott le igazán jól: a Manley Voxboxban levő deesser. Hát...kicsit drága játék. A szoftverek közül a Waves Renaissance zabálja a magasat ha kell hanemkell, a többi meg kb beállíthatatlan, legalábbis a mi definíciónk szerint.

Majd egyszercsak jött ez az XQP cég, aki az általunk addig még nem ismert DANE deessert készítette, és hozzánk vágtak egy ilyet (ajándékba kaptuk). Már a videón kikészültünk (a termék lapján fentebb meghallgathatjátok), mert azon kívül hogy elmeháborodottak az emberek, a cucc már ott meggyőzött. Mikor megjött, ez lett "A JÁTÉKSZER", és el is döntöttük, hogy ezt bizony muszáj Magyarországon forgalmazni.

Először egy kis blablázás, majd a végén (10:29-től) egy röpke audió demonstráció deesser nélkül és vele. Szó esik még az 500-as modul formátumról.

A kíváló dal felvétele és keverése a HIT SPACE-ben történt, és ez a GOYA PROJECT "Lamento (Sunset Rework)" című anyaga, a Buddha Bar XII-n találhatjárok. Köszönet Gyuláéknak, hogy a köz kedvéért rendelkezésre bocsátották a munkájukat! A teljes dal itt hallható:

post-1-0-05159600-1352313048_thumb.jpg

Engem pl. érdekelne a cucc, de jó lenne esetleg több különböző szituációban is hallani a hangját, illetve nagyon jó lenne, ha letölthető tesztfájlok lennének egy-egy ilyen termék bemutatásához, mert egy ilyen videóból nem sok hasznos dolgot lehet kihallani.

Még annyit érdemes szerintem elmondani a témáról, hogy az olcsóbb mikrofonoknál hatványozottan jelentkezik a vázolt probléma. Egész másképp viselkedik egy U47-tel, vagy U87-tel felvett hang, mint amit home kategóriájú mikrofonnal vesznek fel. Legalábbis amiket ide hoznak keverni házi felvételeket, ott gyakran brutálisan rondák és kezelhetetlenek ezek a problémás betűk. Kíváncsi lennél, hogy az ilyen sávokkal mit kezdeni a szerkezet.

Engem pl. érdekelne a cucc, de jó lenne esetleg több különböző szituációban is hallani a hangját, illetve nagyon jó lenne, ha letölthető tesztfájlok lennének egy-egy ilyen termék bemutatásához, mert egy ilyen videóból nem sok hasznos dolgot lehet kihallani.

Szerintem rettentő jól hallható a videóból, Silk nagyon jól mutatta be. A deessing nagyon áttetsző, nincs ilyen otromba, pumpáló hatása, és nem lesz tőle beszédhibás az énekes, mégse süvítenek és csengenek az sz-ek a zengésben. Persze aki ki szeretné próbálni, annak nagyon szívesen rendelkezésére bocsátjuk!

Ha valaki extrém szituban kíváncsi arra, hogy mennyire smooth ez a deesser, annak itt ez a videó:

Biztos jól mutatja be Silk, de a keverőgépen természetesen nincs internet, így azon nem tudom meghallgatni.

A netes gépben meg valami szutyok hangkártya van és hiába dugom bele a HD650-es fülest, alig

hallom, hogy mi történik valójában. Ezért lenne jó letölthető hangfájl, ha már stúdiós dolgokról beszélünk.

Biztos jól mutatja be Silk, de a keverőgépen természetesen nincs internet, így azon nem tudom meghallgatni.

A netes gépben meg valami szutyok hangkártya van és hiába dugom bele a HD650-es fülest, alig

hallom, hogy mi történik valójában. Ezért lenne jó letölthető hangfájl, ha már stúdiós dolgokról beszélünk.

Ami azt illeti, én is örülnék egy hangfájlnak.

Ez a legjobb deesser amivel eddig dolgoztam. Ahogy ADika is írta, a ManleyVoxBox-é se volt azért rossz, de mivel a többit benne nem találtuk "kiemelkedöen jónak", úgy itéltük meg anno, hogy egy deesserért kicsit vastag pénz az egy milka. Ez az XQP viszint BAROMI JÓ!!! Szerintem az egyik legjobb, amit valaha gyártottak. Volt még a DBX féle, ami szintén híres, de az elég zajos, és szintén "eszi a magasat". Ez a cucc viszont zéró...értsd NULLA...értsd SEMMIFÉLE veszteséget nem generál a belevezetett jelen (normális használat során). Persze letapossa a magas sziszegést ha kell, s akkor persze "hallható", hogy nincs bypass-on, de ha épp nem tapos...akkor SEMMI DEGRADÁLÁS NINCS!

Silk Secret Tipp:

Amúgyilag meg okosan kell használni. Én személy szerint mindig nyomatom már felvételnél. Felveszek egy már elég jól megregulázott éneket, ami még így is ultra természetesen hat. Így a végleges mixben vagy egyátalán nem kell semmi már rá plusszban, vagy ha valami szélsöségeset keverek rajta, akkor szinte bármelyik plugin megteszi, mivel alig kell rádolgoznia, mivel a lényeges nagy kilengéseket már az XQP elegánsan megoldotta...

• 2 years later...

Jó hírem van! Meglett pár videó a régi elveszettek közül, például ez a deesserről. Azért került meg, mert jön az új változata az 531A, és láttam hogy ez sincs meg. Úgyhogy update-eltem a cikkben levő videót, ami szerintem szenzációs: a végén annyira durván "látványosra" sikerült a deessert megmutatni, amit oktatni lehetne. Dane Tatéék abszolút megérdemlik az elismerést, sajnos az egyik legalulértékeltebb cuccról van szó (olyannyira, hogy most adtuk el belőle az első darabot). Pedig hibátlan, és nagyon nem drága. Silk és én éneket enélkül NEM processzálunk.

Itt a leírása az újnak.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...