Jump to content
Ménemszól.hu

Oktopus vagy SZFE?


Guest loszmenem

Recommended Posts

Igen, én sem végeztem egyetemet, sajnos rossz középiskolát és/vagy szakot választottam. De egyrészről sajnálom, mert biztosan nagyon sok olyan dolog van, amit akkor megtanultam volna, és jól jött volna most. Viszont az oktatásban azt nem szeretem (pontosabban a programozásnál), hogy egy-egy probléma megoldásával akár hetekig foglalkoznak. Egy-egy osztály (szintén programozás) tulajdonságainak és tudásának bemutatására szintén elmegy egy-két óra, holott az egészet át lehet nézni akár 10 perc alatt, és ha helyesen vannak leírva, megnevezve a dolgok, akkor tényleg elég ennyi. Van olyan, hogy egy-egy problémára egy-két napig keresem a megoldást. De akkor sem veszítek el az életemből felesleges éveket, ahol lehet olyanokat tanulok meg, amit soha az életben nem fogok használni...

Viszont én is ugyanezt akartam írni az agyi műtétes dologra: nem biztos, hogy fél év alatt minden féle komplikációval találkozik a tanonc. Szóval én biztosan nem engedném egy ilyennek, hogy akár a legkisebb műtétet is végrehajtsa rajtam, nem hogy még agyműtétet.
És a programozás szintén egy olyan terület, amit nem lehet fél év alatt elsajátítani, akár milyen oktató van mellettük...
És akkor már, hogy a témába is vágjon a keverést, masterelést, fényezést, színészetet, festészetet, és még sorolhatnám a különböző művészeti ágakat, amiket szintén nem lehet elsajátítani egy fél év alatt.

Nem mindenki tanul meg csak kapálni :P:)

Link to comment
Share on other sites

Fél év alatt még arra sem lehet rájönni, hogy mit nem tudsz.

Egy szakma profi ismerete nem annyi, hogy lemásolsz egy egyszerű cselekvéssort.

Arra egy majom is képes.

Egy hangszer profi elsajátítása általában 8-10 év, mire profi hangmérnök lesz valaki 8-10 év.

Az lehet, hogy egy asztalosnak megtanítasz mindent 2-3 év alatt, amit megtanítható, de mire olyan munkát végez,

hogy nem rúgják picsán minden alkalommal, az sem pár év.

Szóval a gányolást ne keverjük össze azzal, amikor valaki tényleg mestere a szakmájának.

Link to comment
Share on other sites

A hangszernél meg az éneklésnél nagyon rövid idő alatt nagyon pontosan kell mozgatni a tested valamelyik izmát. Ehhez reflexé kell válnia a mozgásnak. Nem ugyanaz mint a hangmérnök szakma. Nagyon nem. Ezt te sem gondoltad komolyan.

Link to comment
Share on other sites

Ezzel vitába szállnék. Szerintem amit napi 8 órában végzel hetente 5 napon át abból elég fél év is. Ha nem akkor az gáz.

Rugaszkodjunk el a valóságtól és képzeljük el, hogy odaengednek egy agyműtéthez. Ha én napi 8 órában agysebészkedek és fél év múlva nem tudom megoldani akkor túl nagy hiányosságok vannak mind ügyességileg mind agyilag. Ebbe tényleg gondolj be ha még nem tetted volna meg. Mi az amit fél évig csinálsz szinte egész nap és utána nem megy egyedül. Talán a zongorát nem fogod tudni felemelni de ezt komolyan mondom. Az az ember inkább ne csináljon semmit. Én kezdem már bele több szakmába itthon is külföldön is és fél év mindig elég volt arra, hogy ugyanannyit tudjak mint bármelyik kollégám.

Valószínű, hogy eddig semmit sem csináltál profi szinten, pedig ez a kőmövestől is elvárható, nem csak egy orvostól. Három példát mondok az életemből:

 

Az egyik kicsit ide kapcsolódik. Ahhoz hogy zongorista legyen valaki, ritkán elég tíz évnél kevesebb és ekkor lesz csak pályakezdő.  Alapképzés hat év, konzi 4 év, akadémia 3+2 év. Ez a legoptimálisabb eset és a többségnek nem sikerül. Ha valaki extrém módon rövidebb idő alatt képes ezt végig csinálni, akkor átlagon felüli a tehetsége és - ez a fontosabb - már az elején benne van a napi tíz vagy több óra gyakorlás, a kötelező, iskolai órákon felül. A napi 8-10 óra a konzitól már meg van mindenkinek. Erre az önfegyelemre csak a nagyon kevés gyerek képes a nyugati kultúrában és ők lesznek a csodagyekerek. Frlnőtt korban pedig ritkán jobbak a többinél. Kínában ez minden gyereknek sikerül, akiről a szülei három éves korában elhatározzák, hogy zongorista lesz. Nem tehetségesebbek, sőt... Olyan technika van tíz éves korban...persze muzsika az nincs :-)

 

A másik a műszaki terület. Sokat dolgozom mérnökökkel. Főleg gépész és villamos mérnökkel. Volt olyan, hogy negyven jelentkező közül nem találtam olyat, aki képes lett volna önálló szakmai munkát végezni, egy-két éven belül. Ennek csak egy része volt teljesen pályakezdő. Nem multiknál kávézásra és power point gyártása gondolok, hanem amikor dolgozni is kell. 

 

A harmadik pedig pont egy köműves. Egy barátom öt évvet dolgozott - már végzett szakemberként - egy építő cégnél, amikor vállalkozó lett. Az első munkája nálam volt. Három év szakmunkásképtő és öt év gyakorlat után, igen csak amatőr volt, aminek most is van nyoma. Ez tíz éve volt. Idén megint dolgozott nekem. Nagyon szégyellte az akkori produkcióját és most elképesztően profi volt. Kellett hozzá tíz év és az lett.

 

A magyar popmuzsikálásban az emberkék többsége (tisztelet a kivételnek, mert egyre több van) ezt felejtik el. Nem lehet gyorsabban elsajátítani egy tevékenységet jól és rendesen megtanulni minden hangszeren nagyon nehéz. Megfelelő mennyiségű energia nélkül sehova sem lehet eljutni. 

Link to comment
Share on other sites

A hangszernél meg az éneklésnél nagyon rövid idő alatt nagyon pontosan kell mozgatni a tested valamelyik izmát. Ehhez reflexé kell válnia a mozgásnak. Nem ugyanaz mint a hangmérnök szakma. Nagyon nem. Ezt te sem gondoltad komolyan.

Ez hatalmas tévedés. Ha ez lenne a zenélés lényege, akkor edző teremben fejlődnének a muzsikusok. Minden tevékenységnek, beleérve a hangmérnököt és a zenészt is, nagyjából ugyanannyi tudás az alap követelménye. Bizonyos szakmákban lehet dolgozni úgy is, hogy nem éred el ezt a tudást, más szakmákban nem lehet. Utóbbiak közé tartozik a zenész is és a hangmérnök is, mert az ő elméleti és gyakorlati tudása azonnal megítélhető és ha elégtelen, akkor nem lesz munkája. A villamosvezető könnyebb helyzteben van.

Link to comment
Share on other sites

Hát igen, a műegyetem nem az a tipikus hely ahol elméleten kívül gyakorlatot is szerez az ember.

Kár is tagadni elmélet nélkül is lehet az embernek jó részgyakkorlata.

Szomszédom is a BME-n tanít, esztergálás elméletet, de esztergálni már nem tud.

Nem mondtam, hogy rosszul tanítanak. Nagyon tisztességes képzés van a magyar műszaki felsőoktatásban. Azt jeleztem, hogy nem lehet egy mesterséget megtanulni 2-3 év alatt.

Link to comment
Share on other sites

Minden ilyen helyen csak alapokat lehet szerezni és ha szerencséd van, akkor megtanítják, hogy hogyan kell tanulni.

Ezután munka közben kell elsajátítani a többit, ami hosszú idő.

Ha csak a hangmérnökökre gondolunk, akkor sok egyéb mellett azért is van manapság olyan sok rossz mix,

mert mindenki hangmérnöknek hiszi magát, akinek van egy laptopja és egy zsák törött szoftvere.

De amúgy normálisan dolgozó asztalost se nagyon találok, pedig azért az tényleg nem egy agysebész szintű szakma. :)

Link to comment
Share on other sites

Minden ilyen helyen csak alapokat lehet szerezni és ha szerencséd van, akkor megtanítják, hogy hogyan kell tanulni.

Ezután munka közben kell elsajátítani a többit, ami hosszú idő.

Ha csak a hangmérnökökre gondolunk, akkor sok egyéb mellett azért is van manapság olyan sok rossz mix,

mert mindenki hangmérnöknek hiszi magát, akinek van egy laptopja és egy zsák törött szoftvere.

De amúgy normálisan dolgozó asztalost se nagyon találok, pedig azért az tényleg nem egy agysebész szintű szakma. :)

Pedig ott is lényeg a precízió.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...