Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Klíma a stúdióban...


bazsa82

Kérdés

Sziasztok!

 

Nem találtam magyar fórumot e témában...

 

Milyen klímát használtok stúdiókban?

 

Adott egy kb. 5mx4m és 3,5m belmagasságú stúdió szoba, régi vályogházban 50cm-es falakkal. Gondolkodom a gondolattal a klíma beszerelésével, mivel a gépek fűtenek és a nyári gyakorlásban igencsak izzadok, hiába a jó régi házfal, egy idő után átmelegszik.

A mobil klímán is gondolkodtam, mivel a szobában kéményes konvektor van, nyárra bedugom a mobilklíma csövét a kéménybe és mehet ki a kéményen keresztül a meleg levegő. :)

 

Sajnos a szoba a kémény miatt nem nevezhető hangszigeteltnek, bár szerencsére van benne egy kanyar és vagy 6-7 méter magasra megy fel, így nem túl sok a zaj, és csak házi felvételeket készítek.

Ezért ha átfúrom a falat sem nagyon érdekes, hisz csak nem jön be annyi zaj.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

A mobil klímát nem javaslom. Rendkívül rossz a hatásfoka.

Tegyél Split klímát és amikor felvétel van le kell kapcsolni.

A profi megoldás a központi szellőztető, fűtő-hűtő rendszer, de arra sok milliót kell költeni, cserébe zajtalan.

A kéményt nem tekintem potenciális zajforrásnak. Ha mégis az, akkor purhabot bele:-)

Link to comment
Share on other sites

Kell hozzá egy inverteres, légcsatornás klímaberendezés. Kell hozzá egy szellőző rendszer, ami a helyiségek és a klíma között szállítja a levegőt. Zajtalan nem lesz egyik sem, de azt el lehet érni, hogy a szellőztetett helyiségekben az legyen. Külön gépházban kell elhelyezni a berendezéseket, ami akuszikailag tervezett és csövezést is így kell megvalósítani. Az összes nagyobb klíma gyártónak van ilyen klímája, szellőző rendszert pedig még többen gyártanak. 

Ilyen rendszert készen nem lehet venni, hanem meg kell tervezni és és elemekből összeállítani. Reklámot meg nem akarok itt senkinek csinálni. Most építek stúdiót és ezt az ügyet eléggé körül kellett járnom. Ha kérdésed van, keress meg! Privátban szívesen válaszolok.

Link to comment
Share on other sites

A mennyezethűtés is jópofa dolog, igaz az elsősorban hőcserélő szivattyú mellé ideális (padló/falfűtéssel kombinálva), nem ilyen hagyományos klímákhoz. Tkp akár egy "mezei" csőkígyó a plafonon, de van esztétikus, gipszkartonba integrált álmennyezet megoldás is (sőt még "akusztikus"-nak nevezett verzióba is belefutottam a hálón). Igazán elvetemültek rendelkezésre álló fúrt kút esetén próbálkozhatnak a kútvízzel hűteni, ám ez felettébb pazarló, hacsak nem tudod pl. veteményes locsolásához felhasználni az így keletkező vizet.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok,

Megtaláltam ezt a topikot, így gondoltam inkább "újraélesztem" ahelyett, hogy újat indítok.
Segítséget szeretnék kérni, mert ez így nem állapot ami most van :D

A tények : 
- nagy darab ember vagyok, 120+kg, és emellé extrán rühellem a meleget...23-24 fok felett én már ahol lehet egy szál gatyában flangálok...nem túl jó, de cserébe sosem fűtök a kocsiban és széldzsekivel nyomom végig a teleket :D
- cca. 2x4 méteres pici szoba, panel, vidék, első emelet, projekt stúdió, nincs felvétel, csak prüttyögés,
- nyílászárók cserélve, szigetelés van, nincs gond, de meleg van,
- klíma van a nagyobb szobába, split, szépen ki van vezetve hátra, de ha minden megy a stúdióban, akkor kb. 45 perc a limit, utána akár 40 fok fölés is mehet a hőmérséklet + nem tudom magamra csukni az ajtót :(
- split klíma nem opció, mert utcafrontra nem rakhatok külső egységet, legalábbis nem nagyon tetszett senkinek az ötlet, meg sztem a két ablak közé be sem férne,

Van olyan megoldás, ami esztétikus, picike, hatákony (HIDEG), nem kell fúrni, faragni, nem kell semmit sehová kidugnom-bedugnom.
A fagyasztott borsó + ventilltor kombináció megvolt, család nem lett még ilyen egészséges a napi 1 kiló borsótól amit meg kellett ennünk :D

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta snaper:

Van olyan megoldás, ami esztétikus, picike, hatákony (HIDEG), nem kell fúrni, faragni, nem kell semmit sehová kidugnom-bedugnom.

Folyékony nitrogén / cseppfolyós levegő. :D 

2 órája írta snaper:

A fagyasztott borsó + ventilltor kombináció megvolt, család nem lett még ilyen egészséges a napi 1 kiló borsótól amit meg kellett ennünk

Borsó helyett vizes palack ?

Link to comment
Share on other sites

Wheel fórumtárshoz csatlakozom. Én két éve építettem a stúdióm, bele lett tervezve a szellőzés. A gépészetre még gyúrnom kell (csak az közel 1,5 millió forint baráti áron...80 négyzetméter klimatizálás-szellőzés)
A légvezetékek kialakítása sem egyszerű, mivel labirintus elven kell elvezetni a helységek és a födém kapcsolatánál a csöveket a hangszigetelés miatt. Direktbe nem szabad átfúrni a területek közötti részt, mert oda a hangszigetelés. Bármilyen kicsi is a nyílás, ott biztosan gyengül/elvész a hangszigetelés hatásfoka. Figyeld meg: ha csak résre is hagyod nyitva az ablakot/ajtót mennyit változik (romlik) a hangszigetelés. Ezért nem javaslom,hogy kifúrd a falat a mobil klímához...
Megoldás még egy csendes split klíma, de ezek sem olcsóak. 

Nálam most átmenetileg egy egyszerű split klíma van, ha zavar, lekapcsolom.
Eleve a stúdióm jól hőszigetelt is, jó a mikroklímája, ráadásul jó hőtartó anyagból épült (mészkőhomok tégla), ezért nem nagyon kell hűteni.

Ettől függetlenül a szellőzést mindenkinek meg kell oldani, klímaberendezéstől függetlenül... (a felvevő helység teljesen zárt, ablak nélküli a lehető legjobb hangszigetelés miatt.

 

Link to comment
Share on other sites

Elnézést, ha félrevezettem itt valakit.
Ez nem egy épített stúdió, nem vagyok pro user, nem ebből élek, ez sak egy esti hobbi, amit jelenleg nem nagyon lehet nyáron űzni.
Csak elektronikus hangszerek vannak, csak kísérleti zenével foglalkozok, és tényleg, nagyon nem akarok bontani meg faragni semmit.
Van benn egy asztal, egy 12U rack, egy polc, amin van egy modular, ezek fűtenek itt nekem :D

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2013. 04. 24. at 11:30 írta emzéperiksz:

Igazán elvetemültek rendelkezésre álló fúrt kút esetén próbálkozhatnak a kútvízzel hűteni, ám ez felettébb pazarló, hacsak nem tudod pl. veteményes locsolásához felhasználni az így keletkező vizet.

Ebben az esetben az a legjobb megoldas, ha ket furt kutad van egymastol 15-20 meterre es egyikbol megy a viz a masikba, baromi jo a hatasfoka,  aramfogyasztas szinte nulla.
Ket kutat furatni szerintem olcsobb mint egy klima es nojz NULLA.

 

Link to comment
Share on other sites

Fateromék nemrég vettek valami olyan cuccot, ami egy ventillátor meg egy mobilklíma keveréke. Jégakkukat kell beletenni és tolja ki a hideg levegőt. Nem tudom mi ennek a pontos neve, de ha érdekel, megkérdezem. Asszem ilyen 40-60e között árulják ezeket mérettől függően.

Link to comment
Share on other sites

23 órája írta snaper:

Elnézést, ha félrevezettem itt valakit.
Ez nem egy épített stúdió, nem vagyok pro user, nem ebből élek, ez sak egy esti hobbi, amit jelenleg nem nagyon lehet nyáron űzni.
Csak elektronikus hangszerek vannak, csak kísérleti zenével foglalkozok, és tényleg, nagyon nem akarok bontani meg faragni semmit.
Van benn egy asztal, egy 12U rack, egy polc, amin van egy modular, ezek fűtenek itt nekem :D

Panelban, ha nem lehet a split kulterit elhelyezni, akkor sajnos nincs megoldas.

Link to comment
Share on other sites

Ha a nagyszobaban van klima, akkor annak nyilvan van kulterije.

talan azon el lehet gondolkozni, hogy dualra alakitod a masodik belterit pedig a zeneszobaba teszed. Koltseges, es kell furni-faragni.

egyebkent elattanilag a labfej homerseklete hatarozza meg az altalanos hoerzetet. Jeges vizes lavorban labaztatas zeneles kozben jo opcio lehet. Csak vigyazz arra, hogy mindened jol foldelt legyen.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...