Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Potméter passzív szabályzóhoz


mekunekud

Kérdés

Van egy hangerőszabályzóm, amiben kezd kifújni a poti, és szeretném kicserélni, de nem találok sehol ilyen alkatrészt a neten. Valaki tudja, hogy hol lehet ilyet beszerezni? Nem vagyok képben, nem tudom, h van-e ilyen témájú jóféle fórum, ezért kérdezem itt.

 

A5K: log, 5 KΩ, quad.

post-190-0-15435300-1369319233_thumb.jpg

post-190-0-28542800-1369319240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Van egy hangerőszabályzóm, amiben kezd kifújni a poti, és szeretném kicserélni, de nem találok sehol ilyen alkatrészt a neten. Valaki tudja, hogy hol lehet ilyet beszerezni? Nem vagyok képben, nem tudom, h van-e ilyen témájú jóféle fórum, ezért kérdezem itt.

 

A5K: log, 5 KΩ, quad.

Hát igen...ezért építettem én is monitor kontrollert forgókapcsolóból. De ebay-en találsz nagy valószínűséggel ilyet, vagy ehhez hasonlót.Mondjuk a hátulját megnézném, hogy mi van a matricán, esetleg ha lenne valami márka jelzés, jobban rátalálnál. Az ALPS cég gyárt kimondottan erre a célra potmétert, de az meg már annyiba kerül, mintha vennél egy Sm Pro Nano patch-et vagy TC Level pilot-ot, vagy talán még drágább is. Na mondjuk az fémházas és az együtt futásuk is lényegesen jobb lehet, mint ezeknek a potiknak.

Link to comment
Share on other sites

A magas impedanciájú passzív potméter használata jelentős mértékben rontja a hangot, mivel alacsony impedanciájú vonal szintű bemenetre van eredetileg tervezve a monitor. A megnövekedett impedancia   miatt jobban összeszedi a környezeti zajokat a kábel a magas tartományban, ezért ha már mindenképpen analóg hangerő szabályzás szükséges, akkor követő erősítővel ellátott potmétert kell beépíteni a jelútba, ami leviszi az összimpedanciát.

A szén/fém ellenállásos potméterek egyébként pontatlanok (+-1-2 dB), nem futnak együtt jól és nagyon hamar elromlanak. Utóbbi a kisebb méretű forgókapcsolókra is igaz. 

Link to comment
Share on other sites

Hát igen...ezért építettem én is monitor kontrollert forgókapcsolóból. De ebay-en találsz nagy valószínűséggel ilyet, vagy ehhez hasonlót.Mondjuk a hátulját megnézném, hogy mi van a matricán, esetleg ha lenne valami márka jelzés, jobban rátalálnál. Az ALPS cég gyárt kimondottan erre a célra potmétert, de az meg már annyiba kerül, mintha vennél egy Sm Pro Nano patch-et vagy TC Level pilot-ot, vagy talán még drágább is. Na mondjuk az fémházas és az együtt futásuk is lényegesen jobb lehet, mint ezeknek a potiknak.

Köszi, igen, kerestem én is ebayen, meg is találtam a fenti ALPS potit. Pont egy SM Pro Nano-m van, ezért is ugrottam egyből tovább, mert majdnem annyiba kerül maga a poti, mint amennyi a cucc volt. Ezen kívül ehhez az ALPS-hoz vennem kell egy új sapkát is.

Írtam a gyártónak is, azt írta custom made, nem tudok szerezni ilyet (szóval nincs is rajta semmilyen matrica, csak az A5K jelzés volt), és 25€-ért küldenek is nekem egyet (szállítással együtt).

Tehát az ALPS kb. két ropival (meg egy sapkával) drágább lenne, viszont lehet tovább is fogja bírni.

A forgókapcsolós dolgon már gondolkoztam én is, csak az nem férne be ennek a házába, szóval az később jön.

Köszi! Megtaláltam én is, csak olcsóbb megoldást kerestem, de végül lehet mégis csak ez lesz.

A magas impedanciájú passzív potméter használata jelentős mértékben rontja a hangot, mivel alacsony impedanciájú vonal szintű bemenetre van eredetileg tervezve a monitor. A megnövekedett impedancia miatt jobban összeszedi a környezeti zajokat a kábel a magas tartományban, ezért ha már mindenképpen analóg hangerő szabályzás szükséges, akkor követő erősítővel ellátott potmétert kell beépíteni a jelútba, ami leviszi az összimpedanciát.

A szén/fém ellenállásos potméterek egyébként pontatlanok (+-1-2 dB), nem futnak együtt jól és nagyon hamar elromlanak. Utóbbi a kisebb méretű forgókapcsolókra is igaz.

Közel 50kΩ a bemeneti impedanciája a hangfalnak, ez a cucc ugye maximum 5kΩ, bár odáig nem szoktam letekerni. Így is problémás a dolog? Másrészt mekkora gond ez? Nem rosszabb, ha szoftveresen halkítom le a DAC előtt?

Egy ilyen szimmetrikus kábelezésnél ugye csak az oldalak közötti egyensúly borul fel a rossz minőségű poti miatt (még akkor is, ha az egy oldalon lévő szálak nem egyenlő mértékben vannak szabályozva)?

Link to comment
Share on other sites

"Egy ilyen szimmetrikus kábelezésnél ugye csak az oldalak közötti egyensúly borul fel a rossz minőségű poti miatt (még akkor is, ha az egy oldalon lévő szálak nem egyenlő mértékben vannak szabályozva)?"

Sajnos nem csak az oldalak közötti egyensúly borul fel. Mivel egy oldalon 2 pálya szabályoz, ezért ha a 2 pálya nem fut tökéletesen egyszerre, akkor a szimmetriának odavág teljesen.

Link to comment
Share on other sites

Arra gondolok, hogy a jel és az inverze közötti csillapításkülönbség csak ezek arányát borítja fel, tehát vagy halkabb vagy hangosabb lesz a végső jel az eredetihez képest (meg ugye a felvett zaj sem nullázódik teljesen). Mondjuk nem tudom pontosan hogyan működik, szóval lehet hülyeséget beszélek.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...