Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Studio Monitor hengerőszabályzás


fulton

Kérdés

Sziasztok

 

Egy olyan "apróság" lenne amire szeretnék egy jó de megfizethető megoldást találni. Van 2 Mackie MR8 ládám, aminek ugye hátul van elég "manuál" módon az input jel erősség szabályozója.

Viszont számítógép helyett jobb szeretném analog módon állítani kézzel mind2 láda hangerejét. Ezt hogy lehetne kivitelezni?

Milyen megoldásokat ajánlanátok? (nem fogja a jelet rontani?)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

10 órája írta tbrown:

nyilván...
a nagy kérdés az, hogy az oprendszer hangerő potija (windows hangerő szabályzó) szoftveresen veszi vissza, vagy a hardvert szabályozza? Hogy lehet az, hogy a hangkártyán a "master volume"-t letekerve ugyan úgy 0dB fölé dolgozik (torzítás marad), a windows potméter lehúzásával meg ez a torzítás megszűnik? Ezek alapján olyan, mintha a windows potméter szabályozná a hardware-t a hangkártyán levő poti meg a szoftvert? 

A 0 dB fölé menni csak a lebegőpontos számításnál lehet (pl. egy DAW-on belül ASIO csatornában 32-bit FP beállítás mellett stb.). Ha valamelyik ponton átadja az egyik szoftver a másiknak (vagy a rendszernek) az adatfolyamot, és átváltja közben integerre, akkor onnantól már "clip"-el. Integerben nem lehet a 0 dB fölé menni (ami fölé "lóg", az elveszett). Szóval még a szoftverben kell lehalkítanod. Vagy csak vágjál vele, vagy ha emelsz, akkor köss be mögé még egy limitert.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

A kérdésem részben érinti ezt a topic-t, úgyhogy külön ezért nem hozok létre újat, ha nem gond :)
A ZBH első részében is szó volt róla, hogy a hangkártyák "fő" hangerejét az op rendszerben állítjuk, s ha nem teljes hangerőn van, akkor "nem az összes bit megy ki", tehát minőség romlás következik be, ezért is kell passzív hangerőszabályzó.

Viszont úgy hallottam, hogy az olcsóbb passziv hangerőszabályzók, rontják a hang minőségét.
Szóval a kérdésem az lenne, hogy tudnátok (passziv) hangerőszabályzókat ajánlani, ami nem rontja a hang minőségét?
Avocet-t nem tervezek azért vásárolni :) De, kíváncsi lennék a véleményetekre.

Ha jól tudom, az Uad Apollo-nál  a hangerőszabályzás analóg módon történik.
A másik kérdésem az lenne, hogy ez csak az Apollonál van így?
Mi a helyzet az Apogee termékekkel? Ott, hogy történik a hangerőszabályzás (digitális vagy analóg)?
Pl. Duet1/2, Ensemble, stb? :)

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

15 órája írta nightray:

Sziasztok!

A kérdésem részben érinti ezt a topic-t, úgyhogy külön ezért nem hozok létre újat, ha nem gond :)
A ZBH első részében is szó volt róla, hogy a hangkártyák "fő" hangerejét az op rendszerben állítjuk, s ha nem teljes hangerőn van, akkor "nem az összes bit megy ki", tehát minőség romlás következik be, ezért is kell passzív hangerőszabályzó.

Viszont úgy hallottam, hogy az olcsóbb passziv hangerőszabályzók, rontják a hang minőségét.
Szóval a kérdésem az lenne, hogy tudnátok (passziv) hangerőszabályzókat ajánlani, ami nem rontja a hang minőségét?
Avocet-t nem tervezek azért vásárolni :) De, kíváncsi lennék a véleményetekre.

Ha jól tudom, az Uad Apollo-nál  a hangerőszabályzás analóg módon történik.
A másik kérdésem az lenne, hogy ez csak az Apollonál van így?
Mi a helyzet az Apogee termékekkel? Ott, hogy történik a hangerőszabályzás (digitális vagy analóg)?
Pl. Duet1/2, Ensemble, stb? :)

Köszönöm!

Én TC Level Pilot-ot vettem. Ez passzív poti, elégedett vagyok eddig vele.

Link to comment
Share on other sites

Azoknak, akik 100%-on használják az osx vagy windows hangerőszabályzóját:
Minap belefutottam egy halk de azért hallható torzításba egy track masterelése közben. A limiter határait állítgattam (hangerő/dinamika arány), amikor is egy részleten meghallottam ezt a fura torzítást. Csak a track egy bizonyos részénél volt, ahol egy adott frekvencia tartomány sokkal hangosabban szólt egy rövid ideig. A master volume-t 99%-ra véve megszűnt a torzítás. Most inkább 90%-on hagytam, ennyi jel/zaj bukást inkább bevállalok, mint hogy megint órákig állítgassam hiába a limitert.
Szóval nem ajánlom a 100%-ot, mint ahogy egyébként se jó semmit maximumon kihajtani...

Link to comment
Share on other sites

Egy időben én is kerestem, aztán mégsem vettem...

Akkor ezeket találtam (ha jól emlékszem):

Coleman Audio

Goldpoint

Palmer Monicon L

SPL 2Control

Drawmer MC2.1

Audient Centro (viszonylag drága, de még mindig olcsóbb, mint a Cranesong)

Ezekről nagyon jó vélemények keringenek a neten. A TC Electronic Level Pilot és az SM Pro Audio Nano Patch+ pedig az "árához képest" nagyon jó.

Link to comment
Share on other sites

Az oprendszer hangero "potija" a digitalis kimeneti szintet szabalyozza, aminek nem "csutkan", hanem klippeles nelkuli 0 dB-celszeru allnia (vagy -0,3 korul). A harveres hangero poti EHHEZ KEPEST allitja az erosito es a megszolaltato egyseg monitor hangerejet, mar a D/A utan. Tehat, ha a D/A-bol torz jel jon, akkor az torz lesz minimalis hallhato hangeron is, ha meg nagyon keves, akkor meg erotlen lesz csutkara tekert hallhato hangeron is. Optimalisan kivezetelt D/A szintet erdemes az adott lehallgatasi korulmenyekhez szintezni a fizikai hangero potival, ami csak egy "vegfok".

Link to comment
Share on other sites

Kb 1 éve van egy TC electronic Level Pilot szabályzóm, de már egy ideje egyre jobban recseg. Ha finoman tekerem, akkor hol az egyik hol a másik hangfalnál van kontakt és reccsenés. Most már nagyon idegesítő. Ez por miatt lehet? Lehet ezt valahogy tisztítani házilag?

Link to comment
Share on other sites

13 perccel ezelőtt írta tbrown:

Kb 1 éve van egy TC electronic Level Pilot szabályzóm, de már egy ideje egyre jobban recseg. Ha finoman tekerem, akkor hol az egyik hol a másik hangfalnál van kontakt és reccsenés. Most már nagyon idegesítő. Ez por miatt lehet? Lehet ezt valahogy tisztítani házilag?

Na, meg is találtam a nyitját. Az aljából kivehető a gumi talp, kapott némi kontakt sprayt, máris jobb :)

Link to comment
Share on other sites

9 órája írta tbrown:

Na, meg is találtam a nyitját. Az aljából kivehető a gumi talp, kapott némi kontakt sprayt, máris jobb :)

Ezzel nagyon óvatosan, mert ha sokat nyomsz bele akkor kioldja a potenciométer tengelyére kent zsírt és az ha ráfolyik az ellenállás pályákra akkor még rosszabb lesz mint előtte, nem beszélve arról, hogy egy nagy ragacsos pacává válik az egész poti, amit kitakarítani 3x annyi idő lesz mint befújás előtt.

Link to comment
Share on other sites

28 perccel ezelőtt írta Brevis:

Ezzel nagyon óvatosan, mert ha sokat nyomsz bele akkor kioldja a potenciométer tengelyére kent zsírt és az ha ráfolyik az ellenállás pályákra akkor még rosszabb lesz mint előtte, nem beszélve arról, hogy egy nagy ragacsos pacává válik az egész poti, amit kitakarítani 3x annyi idő lesz mint befújás előtt.

oké, azért nem fújtam agyon, csak adtam neki amennyit megkívánt :)  Úgy tudtam, hogy az ilyesmikre a wd40 az, ami ártalmas, a kontakt spray elvileg nem bánthatja, nem?

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta tbrown:

oké, azért nem fújtam agyon, csak adtam neki amennyit megkívánt :)  Úgy tudtam, hogy az ilyesmikre a wd40 az, ami ártalmas, a kontakt spray elvileg nem bánthatja, nem?

Ha sokat tolsz neki a kontakt spray is árt. Az a baj az ilyen befújós gyorsjavításokkal, hogy nem túl tartósak. Az anyag amit így bejuttatsz idővel kiszárad, a szennyeződés mivel nem lett eltakarítva továbbra is ott görög majd a pályákon az érintkezők alatt és recsegést okoz.

A szakszerű tisztításhoz szét kell szedni a potit (ha olyan fajta amit szét lehet) és alaposan kitörölni belőle a szennyeződéseket. Ha van akkor a végén nagyon vékony rétegben be lehet kenni az ellenállás pályákat savmentes (műszaki) vazelinnal. Nemrég így újítottam fel egy esi duafire külső hangkártya recsegő füles potiját és teljesen jó lett.

Link to comment
Share on other sites

TC Electronic Level Pilot-ot nem ajánlom. 2 éve kettőt vettünk két rendszerhez. Egyiket cserélték garanciálisan, mert féloldalas lett a rajta áthaladó hang. Másik kontaktos, recseg-ropog. Pedig nincsenek nagy igénybevételnek kitéve :) Sajnos csak egy átlagos poti szép burkolatban tc felirattal, nem egy minőségi darab.

A januárban megrendelt Mackie Big Knob Passive most érkezett meg, de még nem üzemeltem be. Hangképet nem cseszheti el, pont ezért választ az ember passzív szabályozót. Írok, h mik a tapasztalatok.... bár lehet inkább hosszabb távon jöhetnek elő a hasonló hibák, mint a tc-nél, 1 év múlva beszámolok :D 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 27/09/2017 at 15:57 írta csomati:

A januárban megrendelt Mackie Big Knob Passive most érkezett meg, de még nem üzemeltem be. Hangképet nem cseszheti el, pont ezért választ az ember passzív szabályozót. Írok, h mik a tapasztalatok.... bár lehet inkább hosszabb távon jöhetnek elő a hasonló hibák, mint a tc-nél, 1 év múlva beszámolok :D 

Nekem is megérkezett a Big Knob Passive és hétfőn megy is vissza a hitspacebe.

Mono és Dim gombok random nyomkodásánál elmegy a B inputnál a jobb oldal, utána valahogy visszaáll de halkabb sokkal. Aztán további kapcsolgatásra pl. ha egyszerre nyomom meg a Dim és a Mono gombot akkor visszajön. Érdekes, hogy akkor csinálja csak, ha minkét input be van dugva és az egyik eszköz ki van kapcsolva. Nagyon poltergeist a jelenség.

Update: egyre érdekesebb a szitu, most 1 bemenetet kötöttem rá úgy hogy at A lett a jobb a B a bal, így elvileg ha az input sourcet kapcsolgatom, akkor a két oldal között vált. Ez ment is úgy 4-5 átkapcsolásig, aztán elkezdett szólni mindkét oldal.  WTF?:unsure:

Itt valami nagyon nagy zűrzavar van.

Link to comment
Share on other sites

Update 2, ugy nez ki a TS unbalanced kabelt kabelt nem szereti, hiaba fogad unbalanced jelet is (tobb felevel is probaltam) tegnap ota nem tudtam eloidezni a hibat, most TRS kabelekkel van az unbalanced input is bekotve. 

A manual sejtet amugy valamit:

Unbalanced TS (tip-sleeve) lines can be accommodated via the TRS jack. Make sure the cable terminates with a TS plug (like a guitar plug), or if it’s a TRS plug (such as a headphone plug), make sure the ring is tied to the sleeve and that the plug is fully inserted into the jack.

csak akkor a can utan egy only hianyzik nekem onnan...

Update 3: szimmetrikus kabellel is elojott a hiba, csere lett a vege, valszinu kontakthibas az egyik kapcsolo. A cseredarab egyelore jonak tunik.

 

Link to comment
Share on other sites

Bár a kicsit nagyobb hangerő nem tudom mit takar, nálam félállásnál szerintem nem volt még feljebb tekerve. Jellemzően 9 óránál áll (kb az összes többi is).

Háát nálam is a 3 óra állásban okés, csak úgy nem elég a hangerő, viszont ha a Main Mix-et félállásba teszem már bejön egy olyan csőhang szerű torzulás, ha simán a hangkari outját használom, akkor a hangafalakkal nagyon hangerőt el tudok érni. Persze lehet nálam valami nem okés!? Egyelőre nem tudom eldönteni.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...