Jump to content
Ménemszól.hu
  • 3

Helyiségek akusztikai tervezése, méretezése


emzéperiksz

Kérdés

Sziasztok!

Ezt a témát kifejezetten azon paraméterek számára indítom, melyeken a helyiség felépülte után általában már ésszerű keretek között szinte lehetetlen változtatni (szoba alakja, méretei, ablakok, ajtók elhelyezkedése, stb...), viszont alapjában határozzák meg a szükséges hangcsillapítás, akusztikai panelek alkalmazásának mértékét, komplexitását.

A konkrét apropója számomra, hogy tervezgetjük párommal leendő házunkat, és szeretnék majd benne egy, vagy több jó akusztikájú szobát. Egyelőre nem lesznek kezelve (panelek, csapdák, stb), inkább a későbbi lehetőséget szeretném megteremteni/megkönnyíteni az ésszerűség határain belül. Kompromisszumokat mindenképp kell majd kötni természetesen.

Még elég képlékeny, vázlatos az egész. Jelen állás szerint két szintes, földszint + tetőtér beépítéses kuckó lesz, és első körben csak a földszint lesz befejezve. Itt a nappali/étkező/konyha mellett még 2 szoba lenne, amik először háló későbbiekben a fenti rész kialakítása után vendégszoba/dolgozó funkcionalitást látnának el, a a privát zóna (háló részleg) pedig felköltözne a tetőtérbe . Egy külön melléképületben pedig garázs, műhely, kerti tároló, gépészeti helyiség.

Ami funkciókat ebbe szeretnék bevarázsolni: egy médiaszoba (házimozi, zenehallgatás, könyvtárszoba), illetve egy mini (elsősorban PC alapú) házi stúdió (dj pult esetleg valamelyikbe). A nappali/étkező/konyha valószínűleg amerikai stílusú, egylégterű lesz. Jelenleg úgy néz ki, hogy a majdani vendégszoba lesz a médiaszoba, így ez is egy valamivel nagyobb méretű helyiség lenne (nagyságrendileg 15-20 négyzetméter). A mini stúdió pedig a dolgozóba kerülne (párommal mindkettőnknek íróasztalos, PC-s melója van). A dolgozó valószínűleg nem lenne nagyobb 12 négyzetméternél.

A földszinten 2,7 - 3 méteres belmagasság. Ehhez keresnék ideális alakzatokat, méreteket, ajtó/ablak elhelyezéseket. Nyilván erős kompromisszumokra lesz itt is szükség.

Legelső kérdésem a szoba alaprajzi alakja lenne:

Érdemes trapéz alakkal próbálkozni, vagy sima téglalap a célszerűbb? Olvastam már pro és kontra érveket is. Trapéznál inkább egyenlőszárú (http://www.amatematika.hu/files/image/egyenloszarutrapez_250.jpg)

vagy derékszögű (http://cms.sulinet.hu/get/d/75ae3a10-e5c5-4927-8a0c-4d4f071472c3/1/12/b/Large/7kepTB08_09.jpg),

illetve hegyesebb vagy tompább szögű (vagy konrét szögek)? Esetleg valami ívelt felület?

Illetve alapterülettel/ belmagassággal nem tudom mennyire vannak ezek összefüggésben. Gondolok itt pl. olyanra, hogy kisebb alapterületű helyiségnél jobb a trapéz, nagyobbnál a téglalap (vagy nem). Az ideális méretarányokról is több helyen, többfélét olvastam, ebben is jó lenne valami támpont.

Esetleg, tudtok ajánlani hozzáértő, megbízható szakembert, aki segít a tervezésben (amennyiben nem horror összegről beszélünk)?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Sziasztok. Örülök, hogy van egy ilyen fórum, ahol végre magyarul feltehetném a kérdésem. Jelenlegi stúdióm, az emeleten van, közben lett egy kisbabánk és kellene az a szoba babaszobának :) Egyetlen ésszerű megoldás az lenne, ha a pincébe költöztetném a stúdiót. A pince merev betonból épült. Mellékelek 2 fotót, egyiken a mostani állapotában levő 2 szoba látható, másikon mindkét szoba kettőbe osztva, ahol a "live" elnevezésű kellene a teljesen süket szoba legyen, ez lenne a zenészek "játszótere", a mixer meg természetesen a gépek helye lenne. A dolgot nehezíti, hogy a jobb szobában van a kazán, ami elég zajos (a második képen "gépház" elnevezést kapott"). Olyan falat kellene tehát építsünk a két szoba közepébe, amik teljesen kizárják a másik szoba zajait. Ebben kérek tanácsot tőletek...

 

Tehát jelenlegi állapot:

 

K_perny_fot__2014-03-20_-_8.24.30_www.ke

 

....itt van a "bal" és "jobb" elnevezésű szobák...

 

És ezt szeretném elérni:

 

K_perny_fot__2014-03-20_-_8.14.41_www.ke

 

....a "bal" szobából lenne a "raktár" és "live"...a "jobb" szobából meg a "mixer" és "gépház"...

 

A két szoba közé ablakot is vágnék. Várom akkor kommentjeiteket.

 

Köszönöm

 

Jocó, Erdélyből....

Szerkesztette szabojoco
Link to comment
Share on other sites

  • 0

... Várom akkor kommentjeiteket.

Üdv!

 

Hangosan gondolkodom ....

 

- Ha nekem ilyen adottságú helyiségeim lennének akkor valószínűleg a baloldali nagyobb helyiséget osztanám ketté: ott lenne az ún. "live" és mixer helyiség is természetesen megfelelően elválasztva egymástól. A jobb oldali kisebb helyiségben marad nyilván a gépház és oda kerülne a raktár is (bár az nem derült ki milyen jellegű raktár lenne). Így nem kellene a már meglévő falat megbontani, csak egyetlen válaszfalat kellene építeni illetve a mixer helyiség távolabb kerülne a gépháztól ami nem hátrány.

- Én mindenképp számításba venném (és mericskélném ha lehetséges), hogy milyen külső zajok honnan és hogyan juthatnak be az adott helyiségekbe (léghangok, testhangok). Ha indokolt akkor kialakítanék szobát a szobában megfelelő elcsatolással (a falakban jól terjedő testhangok csillapítása végett). Ha ez nem lehetséges akkor azon is elgondolkoznék, hogy az adott gépeket (gondolom kazán, stb.) hogy lehetne elszigetelni még jobban a környezetüktől)

- Ha indokolt akkor a nyílászárókat is cserélném a jobb léghanggátlás miatt.

- Szintén ha indokolt akkor a gépházba is tennék megfelelő léghang csillapítást

- A falak kialakítására vonatkozóan átbogarásznék szakirodalmakat (épületakusztika, akusztika, stb.) ill. netes forrásokat ki hogyan csinálta/csinálja.

 

A legfontosabb szerintem az, hogy felmérd mire van szükséged (pl. szükséges-e a szoba a szobában kialakítás vagy sem) illetve milyen forrásaid vannak (anyagi, emberi, stb.) a megvalósításhoz. Amíg ezek a kérdések nem tiszták és nincsenek megfelelő terveid addig szerintem esetleges lesz végeredmény. Remélem ezzel a néhány gondolattal tudtam segíteni ha nem is túl sokat, csak egy kicsit.

 

Sok sikert!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

Korabban kertem tanacsot a forumon egy uj studio (kulonallo epulet, 35m2) epitesere. A projekt halad, hamarosan jon a falazas, viszont lenne itt egy kerdesem. Ugy terveztuk, hogy a 30cm -es teglafalak belso oldalara, valamint a betonfodemre alulrol 10cm salakgyapottablakat tennek, gipszkartonlapokkal eltakarva.

 

Ha jol ertem, ez lehetove teszi nekem, hogy kesobb joval kevesebb akkusztikai panelre lesz szuksegem a kivant akkusztika eleresehez. Ezzel van valakinek tapasztalata, hogy egy ekkora szobat ilyen mertekben leszigetelve mennyit valtozik a szoba akkusztikaja? Csak ugy durvan saccolva. 

 

Alig varom a taps elotte, taps utana osszehasonlitast.

 

Üdv, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szia,

 

lehetne egy off kerdesem: mivel tervezted ezt, melyik szoftver?

 

Köszii!

S.

Mac os-en dolgozok, Live interior 3D a nagyresze, de pl google sketchupal rajzoltam a studiobutrot.

 

 

Üdv!

 

Hangosan gondolkodom ....

 

- Ha nekem ilyen adottságú helyiségeim lennének akkor valószínűleg a baloldali nagyobb helyiséget osztanám ketté: ott lenne az ún. "live" és mixer helyiség is természetesen megfelelően elválasztva egymástól. A jobb oldali kisebb helyiségben marad nyilván a gépház és oda kerülne a raktár is (bár az nem derült ki milyen jellegű raktár lenne). Így nem kellene a már meglévő falat megbontani, csak egyetlen válaszfalat kellene építeni illetve a mixer helyiség távolabb kerülne a gépháztól ami nem hátrány.

- Én mindenképp számításba venném (és mericskélném ha lehetséges), hogy milyen külső zajok honnan és hogyan juthatnak be az adott helyiségekbe (léghangok, testhangok). Ha indokolt akkor kialakítanék szobát a szobában megfelelő elcsatolással (a falakban jól terjedő testhangok csillapítása végett). Ha ez nem lehetséges akkor azon is elgondolkoznék, hogy az adott gépeket (gondolom kazán, stb.) hogy lehetne elszigetelni még jobban a környezetüktől)

- Ha indokolt akkor a nyílászárókat is cserélném a jobb léghanggátlás miatt.

- Szintén ha indokolt akkor a gépházba is tennék megfelelő léghang csillapítást

- A falak kialakítására vonatkozóan átbogarásznék szakirodalmakat (épületakusztika, akusztika, stb.) ill. netes forrásokat ki hogyan csinálta/csinálja.

 

A legfontosabb szerintem az, hogy felmérd mire van szükséged (pl. szükséges-e a szoba a szobában kialakítás vagy sem) illetve milyen forrásaid vannak (anyagi, emberi, stb.) a megvalósításhoz. Amíg ezek a kérdések nem tiszták és nincsenek megfelelő terveid addig szerintem esetleges lesz végeredmény. Remélem ezzel a néhány gondolattal tudtam segíteni ha nem is túl sokat, csak egy kicsit.

 

Sok sikert!

- Köszönöm a válaszodat. Valóban nem elvetendő ötlet, hogy csak a bal oldalit használjam fel, megpróbálok úgy is rajzolhatni, lássam milyen adatokat kapok. A szobákat természetesen lemértem és 99%os pontossággal az van a programban, mint a valóságban.

- A kölső zajokat még értettem, de sajnos nem mozogok túl otthonosan a témában, nem tudom mi a léghang és testhang. Az ablak amúgy egy pici termopán ablak, bár sajnos nem tudom, hogy azt hogy lehetne szigetelni. Ajtók még nincsenek megvéve, illetve a jelenlegiek le lesznek cserélve, úgyhogy talán abban is mondhatnátok pár ötletet, hogy mire kell figyelni az ajtó megvételkor és hogy kell azt hangszigetelni.

- A fallal kapcsolatban olvastam ezt is, azt is, kaptam pár tutoriált is....gondoltam itt mégiscsak tudják azok akik már csináltak hasonló hangszigetelt falat, hogy hogy érdemes, hogy zár a legjobban.

 

Köszönöm válaszotokat,

 

Jocó

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

(Elnézést előre is, hogy az előzmények átolvasása nélkül írok.)

Ha még nem késő én lehet, hogy a helyedben a tégla falak helyett beton pincefalazót használnék, pl. ilyet: beton_pincefalazo_uni.jpg

Ha nagyon elszánt vagy, akkor a lyukakat megtöltheted homokkal és azzal még "adsz egy kicsit" a hanggátlásnak. Itt tesznek róla említést pl.

A gyapottábla és a gipszkarton szintén a hanggátlás javításához járul hozzá, nem gondolom, hogy az akusztikát érdemben befolyásolná. Az egy következő történet lesz. A gipszkartonon csak a nagy energiájú hangok fognak átjutni, a taps sajnos simán visszaverődik.

Nem olvastam vissza a salaktáblás megoldás miértjére, de a lényeg, hogy nagy sűrűségű rugalmas szálas anyagot használj a célra.

A gipszkarton falat pedig szerintem így valósítsd meg. Itt a kulcs a szabadon álló. A fentebb linkelt SOS cikkben csatlakozik a falhoz a karton szerkezetet tartó fa váz, de ez szerintem káros, még ha neoprén elválasztó is van a fal és a fa szerkezet között.

A hanggátlás nem tudom mennyire lesz kritikus kérdés, de ha szeretnél még pár decibelt javítani akkor a sima (dupla) karton helyett használhatsz nagyobb sűrűségűt, pl. blue acoustic vagy rigidur. (Én ez utóbbit választottam a saját céljaimra egy beton pincefalazóval körbevett helység "kezelésére". A projekt még folyamatban van, de szerintem 3-4 hónap múlva már tudok referálni. ;))

 

Üdv!

 

Hello,

 

Korabban kertem tanacsot a forumon egy uj studio (kulonallo epulet, 35m2) epitesere. A projekt halad, hamarosan jon a falazas, viszont lenne itt egy kerdesem. Ugy terveztuk, hogy a 30cm -es teglafalak belso oldalara, valamint a betonfodemre alulrol 10cm salakgyapottablakat tennek, gipszkartonlapokkal eltakarva.

 

Ha jol ertem, ez lehetove teszi nekem, hogy kesobb joval kevesebb akkusztikai panelre lesz szuksegem a kivant akkusztika eleresehez. Ezzel van valakinek tapasztalata, hogy egy ekkora szobat ilyen mertekben leszigetelve mennyit valtozik a szoba akkusztikaja? Csak ugy durvan saccolva. 

 

Alig varom a taps elotte, taps utana osszehasonlitast.

 

Üdv, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

szia

 

 

az én tapasztalatom az hogy 20nm alatt nehéz jó akusztikát csinálni, 8 nm-es helyiségben keverni pedig borzalmas lesz (a mélyhangokkal nagyon fogsz szenvedni, búgni fog, helyfüggés lesz...). ha a feljátszó helyiség amúgy is "süketre" van tervezve, akkor azt válsztanám a kisebb szobának.

én a raktárat valahova elvarázsolnám:) de te tudod, hogy mire van lehetőség. szval csak halkan jegyeztem meg ezeket

 

léghang: levegőben terjedő hang

testhang: a merev szerkezetekben (falakban, födémben) terjedő hang, amely a szerkezetek rezgése következtében megmozgatja a szerkezettel határos levegöréteget és az így lesugárzódik a környezetbe. a falakat vagy közvetlen mechanikai gerjesztés (pl cipőkopogás, mosógép centrifugálás közbeni rázkódása, basszláda rezgése) vagy az őket érő léghang (hángosán szól a zsenye) hozza rezgésbe.

 

 

falaknál hangszigetelés szempontjából 1 dolog számít: a négyzetméterenkénti tömeg. minél nehezebb a fal, annál nagyobb a hanggátlása.

2 bevett eljárás van ilyen esetre:

1. silka falazóelem. ez egy nagy fajlagos tömegű mészhomok tégla és nagy a hanggátlása. cserébe nem túl olcsó és nem árt egy kőműves

2. gipszkarton. ez ugye száraz építőanyag, nincs vele annyi kosz és egyszerű földi halandó is elvileg képes a kivitelezésre. elvileg:) mert ugye ha nagyobb mértékű hanggátlást akarsz akkor szükség van rétegezésre, ahol már nagyon sokat számít a kivitelezés (rétegek átlapolása, bordák toldása, bordatávolság, egyes rétegek esetén a csavarok távolsága és száma, rögzítés, gk lap kiválasztása, szálas szigetelő kiválasztása és elhelyezése, esetleges nagy belső csillapítású anyag a rétegek közé, megfelelően rugalmas csatolás a merev falszerkezethez...). a gyártók kivitelezési füzetkéi ezeket az infokat nem tartalmazzák és a kivitelezők se akusztikusok ezért álatlában lövésük nincs arról, hogy akusztikai szempontból mi számít egy ilyen falnál.

 

nyílászárók esetén  nagyon fontos hogy ne legyen rés, hézag stb! ha ilyen probléma nincs (normális a kivitelezés), akkor a nyílászárók hangszigetelését alapvetően az üveg hangszigetelése hantározza meg. erre áltlában vannak a katalógusokban adatok (Rw súlyozott légahnggátlás, de vigyázz mert ez egy súlyozott érték, ami sok bűvészkedés és görbék egymásra tolása után jön ki és végül egy500 Hz-en leolvasott érték, szóval 100 Hz-en ne számíts akkora hanggátlásra mint ami a katalógusban van). érdemes többrétegű üvegezést alkalmazni, az üvegrétegek vastagságát laminált üvegek alkalmazásával célszerű növelni, kerüld a nagy és összefüggő üvegfelületeket(2,7nm-nél nagyobb ne nagyon legyen mert akkor már romlik a hanggátlás)...

ha nagyon nagy hanggátlásra van szükség akkor célszerű ajtóknál zsiliprendszerben 2 ajtót alkalmazni. live és controll room közötti üveg esetén az egyik oldalon lehet ferdén az üveg, így nem tud a két oldal között állóhullám kialakulni...

 

a kazán nem tudom mennyire zajos de annak az elvásztása egy gondosan megcsinált gk fallal biztos megoldható, hacsak nem egy ipari jellegű cucc.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

(Elnézést előre is, hogy az előzmények átolvasása nélkül írok.)

Ha még nem késő én lehet, hogy a helyedben a tégla falak helyett beton pincefalazót használnék, pl. ilyet: beton_pincefalazo_uni.jpg

Ha nagyon elszánt vagy, akkor a lyukakat megtöltheted homokkal és azzal még "adsz egy kicsit" a hanggátlásnak. Itt tesznek róla említést pl.

A gyapottábla és a gipszkarton szintén a hanggátlás javításához járul hozzá, nem gondolom, hogy az akusztikát érdemben befolyásolná. Az egy következő történet lesz. A gipszkartonon csak a nagy energiájú hangok fognak átjutni, a taps sajnos simán visszaverődik.

Nem olvastam vissza a salaktáblás megoldás miértjére, de a lényeg, hogy nagy sűrűségű rugalmas szálas anyagot használj a célra.

A gipszkarton falat pedig szerintem így valósítsd meg. Itt a kulcs a szabadon álló. A fentebb linkelt SOS cikkben csatlakozik a falhoz a karton szerkezetet tartó fa váz, de ez szerintem káros, még ha neoprén elválasztó is van a fal és a fa szerkezet között.

A hanggátlás nem tudom mennyire lesz kritikus kérdés, de ha szeretnél még pár decibelt javítani akkor a sima (dupla) karton helyett használhatsz nagyobb sűrűségűt, pl. blue acoustic vagy rigidur. (Én ez utóbbit választottam a saját céljaimra egy beton pincefalazóval körbevett helység "kezelésére". A projekt még folyamatban van, de szerintem 3-4 hónap múlva már tudok referálni. ;))

 

Üdv!

 

Szia,

 

egyelore nem rendeltem meg a teglat, bar az ajanlatok kozul a legmegfelelobbet kivalasztottam. Miert gondolod, hogy a pincefalazo jobb lenne, mint a hagyomanyos porotherm? Korabban beszelgettunk itt errol a temarol es a vege az lett, hogy teljesen mindegy milyen teglat hasznalok, bar legjobb az Ytong lenne, viszont annyit nem szanok ra (2szer annyiba kerul, mint egy normal tegla). Olyat is mondtak, hogy a tegla lamellainak iranya is szamit.

Ennyi az infom errol osszesen.

Üdv, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Érzésem szerint már megint keveredik kicsit a hangszigetelés és az akusztikai javítás, vagy csillapítás témakör.

 

Hangszigetelésben miguel kollléga jól összefoglalta a dolgot, talán annyi elméleti infót tennék hozzá, hogy a mélytartományt nagy tömeggel, a közepeset, közepes tömeggel a magas tartományt pedig leginkább levegővel lehet HANGSZIGETELNI. És ez még semmiféle akusztikai beavatkozást nem jelent csak azt, hogy a mentő hangja nem megy be, vagy a gitárláda hangja nem megy ki a helyiségből.

Mivel a "hangszigetelés" alapvetően csillapítást jelent, így logikus, hogy ugyanez a fenti elv igaz az akusztikai kezelés (csillapítás) elveire is, de ott már az elrendezés is tervezendő.

Elméleti szinten tehát az ideális stúdió építészeti felépítése mindenféle anyagmeghatározás és méretezés nélkül tehát így néz ki, ha zsír új épületben gondolkozunk:

 

A külső fal és a födém nagy tömegű tömör tégla, vagy beton szerkezet, azért, hogy a mélyhangokat hangszigeteljük. (meg, hogy mint ház is megálljon… :D) Az se baj, ha az egész a föld alatt van, az az igazi tömeg….

Ezen belül teljes mértékben elválasztva kell egy közepes tömegű szerkezettel a "ház a házbant" megcsinálni. Ez lehet gipszkarton (problémás, mert nem biztos, hogy elég a tömege, necces a teshanggátló kivitelezése a rögzítések miatt, stb.) Lehet önmagában megálló faszerkezet, vagy lyukacsos, válaszfaltégle szerkezet, stb. Ez azon kívül, hogy a középtartomány leszigetelésére való, már az akusztikai kezelésbe is részt vehet, mert ezt lehet más (trapéz, stb.) geometriával megcsinálni, mint a körítő épületet. A lényege, hogy a kettő fal között legyen vagy levegő, vagy nagyon sok levegőt tartalmazó hanglágy anyag a magas tartományokra, és ne legyen összeépítve a körítő szerkezettel, de ha mégis (gipszkartonnál ez elkerülhetetlen), akkor azok rugalmas, testhanggátló kapcsolatok legyenek. Már el is készültünk a HANGSZIGETELÉSSEL, ha a padlóra is gondoltunk, azt is úsztattuk és a már úsztatott betonra építettük fel a belső kis házunkat.

 

Mindezzel már az akusztikának is kicsit segítettünk, de azon azért még illik egy kicsit bindzsizni. "Tömegeket" kell betenni oda, ahol a mélyreflexiókkal kell foglalkoznunk, "levegőt" oda, ahol a magassal, valahogy meg kell törnünk a felületeket például úgy, hogy a belső házikó falait belyuggatjuk a két fal közti térbe, stb, stb.

 

Aztán persze nyílászárók, kábelvezetések, gépészet, friss levegő ellátás, lehet cifrázni a dolgot.

 

Alapvetően azért ez egy tudomány, egy ilyen fórumnak elég szűkösek a keretei erre. Legfeljebb csak helyes irányokat lehet kijelölni, vagy óriási tévedéseket megakadályozni. Pl. a nikecell-szerű anyagok használatát.

Szerkesztette NeoC
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

A kulcsszó a tömeg, ahogy Miguel kolléga is írta.

Gyors guglizás után a következőket találtam:

 
Leier uni - 2 548Ft/m2, 392kg/m2
Mátratherm 30NF - 3 440Ft/m2, 176kg/m2
Silka falazó elem - 9 724Ft/m2, kb. 454kg/m2
Ytong - 8 894Ft/m2, 211kg/m2
 
Ezeket mind 30-as falra számoltam. A beton pincefalazó olcsóbb is és tömegben közelebb van a Silka-hoz, a téglának meg simán a duplája.
(A tévedés jogát fenntartom.)
 
 
Üdv!

 

Szia,

 

egyelore nem rendeltem meg a teglat, bar az ajanlatok kozul a legmegfelelobbet kivalasztottam. Miert gondolod, hogy a pincefalazo jobb lenne, mint a hagyomanyos porotherm? Korabban beszelgettunk itt errol a temarol es a vege az lett, hogy teljesen mindegy milyen teglat hasznalok, bar legjobb az Ytong lenne, viszont annyit nem szanok ra (2szer annyiba kerul, mint egy normal tegla). Olyat is mondtak, hogy a tegla lamellainak iranya is szamit.

Ennyi az infom errol osszesen.

Üdv, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

Hello,

 

A kulcsszó a tömeg, ahogy Miguel kolléga is írta.

Gyors guglizás után a következőket találtam:

 
Leier uni - 2 548Ft/m2, 392kg/m2
Mátratherm 30NF - 3 440Ft/m2, 176kg/m2
Silka falazó elem - 9 724Ft/m2, kb. 454kg/m2
Ytong - 8 894Ft/m2, 211kg/m2
 
Ezeket mind 30-as falra számoltam. A beton pincefalazó olcsóbb is és tömegben közelebb van a Silka-hoz, a téglának meg simán a duplája.
(A tévedés jogát fenntartom.)
 
 
Üdv!

 

 

Hello, egy kerdes: ezeket az arinfokat honnan gyujtotted ki? En erre a leier UNI -ra nemtalaltam ilyen kedvezo arakat.

 

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

kerdesem a kovetkezo. Egy 5x7x3m -es studiot szeretnek akusztikailag kezelni. A belso falakra 10cm vastag kozetgyapot kerul, gipszkartonnal elburkolva. Nincs tapasztalatom benne, mennyit segitene ezek utan meg nehany akkusztikai panel, de mar csak a design miatt is szeretnek feltenni parat. Ezert megneztem melyik jon ki olcson, ezeket talaltam:

 

http://www.thomann.de/at/the_takustik_cbt_37.htm

http://www.thomann.de/at/the_takustik_hilo_p80.htm

 

Velemeny arrol, hogy ha ilyeneket dobalok fel, szimplan design celbol? Attol, hogy ezek ilyen olcsok, mennyit ernek? Mennyit tesznek hozza vagy sem az akusztikahoz, ha fentvan a 10cm kozetgyapot? Van errol valakinek sejtese? Erdemes az en esetemben dragabbakat is nezegetni?

 

Köszi, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

kerdesem a kovetkezo. Egy 5x7x3m -es studiot szeretnek akusztikailag kezelni. A belso falakra 10cm vastag kozetgyapot kerul, gipszkartonnal elburkolva. Nincs tapasztalatom benne, mennyit segitene ezek utan meg nehany akkusztikai panel, de mar csak a design miatt is szeretnek feltenni parat. Ezert megneztem melyik jon ki olcson, ezeket talaltam:

 

http://www.thomann.de/at/the_takustik_cbt_37.htm

http://www.thomann.de/at/the_takustik_hilo_p80.htm

 

Velemeny arrol, hogy ha ilyeneket dobalok fel, szimplan design celbol? Attol, hogy ezek ilyen olcsok, mennyit ernek? Mennyit tesznek hozza vagy sem az akusztikahoz, ha fentvan a 10cm kozetgyapot? Van errol valakinek sejtese? Erdemes az en esetemben dragabbakat is nezegetni?

 

Köszi, S.

 

 

Ha beburkolod gyapottal és elfeded gipszkartonnal, azzal csak a hangszigetelést oldottad meg egy bizonyos fokig. Mert ahhoz még sok minden más is kell. De ezt majd a szakik megmondják. Ahhoz, hogy akusztikailag kezeld, kellenek a hangelnyelő cuccok. Ez a takustik a Thomann saját cucca. Szerintem van olyan jó mint az Auralex, mert ott a nevet fizeted meg. Bár én gyapot párti vagyok kezelésnél is. Sokkal hatékonyabb mint a szivacs.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hello,

 

kerdesem a kovetkezo. Egy 5x7x3m -es studiot szeretnek akusztikailag kezelni. A belso falakra 10cm vastag kozetgyapot kerul, gipszkartonnal elburkolva. Nincs tapasztalatom benne, mennyit segitene ezek utan meg nehany akkusztikai panel, de mar csak a design miatt is szeretnek feltenni parat. Ezert megneztem melyik jon ki olcson, ezeket talaltam:

 

http://www.thomann.de/at/the_takustik_cbt_37.htm

http://www.thomann.de/at/the_takustik_hilo_p80.htm

 

Velemeny arrol, hogy ha ilyeneket dobalok fel, szimplan design celbol? Attol, hogy ezek ilyen olcsok, mennyit ernek? Mennyit tesznek hozza vagy sem az akusztikahoz, ha fentvan a 10cm kozetgyapot? Van errol valakinek sejtese? Erdemes az en esetemben dragabbakat is nezegetni?

 

Köszi, S.

Ha gopszkartonozol, érdemes akusztikai gipszkartont használni, ahol kell és néhány centivel elvenni a falak párhuzamosságát. Ha a sarkokat is le tudnád építész módszerekkel zárni, akkor akár az akusztikai panelek tényleg csak dekorációs céllal kellhetnek. A padló miből van? Lesz álmennyezet is vagy esetleg gipszkartonozod a mennyezetet is?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Helo!

 

NNemhallottam eddig akusztikai gipszkartonrol, utananezek! A falak parhuzamossagaval jatszok majd egy kicsit, a sarkokat viszont nem szeretnem lezarni, ugyerted levagni a derekszoget? Elso ranezesre nekem az nemtetszene :)

A padlonal sok lehetoseg van, egyelore egy szerelobetonig vagyok. Arra kerul egy 3cm hungarocell a hoszigeteles miatt es arra egy 6cm kiegyenlitobeton kb. En mindenkepp szonyeget szeretnek vegeredmenyben, ugygondoltam egybol rateszem a a kiegyenlitobetonra. Javasolsz ide valamilyen reteget? Nagyon draga dolgokba ne menjunk azert bele. 

 

A plafonra is felkerul a 10cm salakgyapot gipszkartonnal, ugyanugy, mint a falak eseten.

 

S.

Szerkesztette aries.itsme
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szia!

 

A hungarocell helyett javaslom a szálas úsztató anyagok használatának megfontolását.

Részletek itt: http://szigetelesinfo.hu/szakcikkek/usztatott-padlok-kialakitasa

 

Üdv!

 

Helo!

 

NNemhallottam eddig akusztikai gipszkartonrol, utananezek! A falak parhuzamossagaval jatszok majd egy kicsit, a sarkokat viszont nem szeretnem lezarni, ugyerted levagni a derekszoget? Elso ranezesre nekem az nemtetszene :)

A padlonal sok lehetoseg van, egyelore egy szerelobetonig vagyok. Arra kerul egy 3cm hungarocell a hoszigeteles miatt es arra egy 6cm kiegyenlitobeton kb. En mindenkepp szonyeget szeretnek vegeredmenyben, ugygondoltam egybol rateszem a a kiegyenlitobetonra. Javasolsz ide valamilyen reteget? Nagyon draga dolgokba ne menjunk azert bele. 

 

A plafonra is felkerul a 10cm salakgyapot gipszkartonnal, ugyanugy, mint a falak eseten.

 

S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok. Pár bejegyzéssel visszább még arra kértem tanácsot, hogy hogyan tudnám betonpincénket szigetelni, most viszont változott a helyszín. Mellettünk van egy pár garázs, amelyből az egyiket fel tudnám használni studióra (kb 30 nm). Csatolok egy rajzot is, miszerint van egy "autószerelő műhely", az az unokatesóm garázsa, ahol mindig bütyköl, kalapál valamit. Ettől a zajtól kellene meg "védjem" a felvételt, azaz csendet teremtsek odabenn. Milyen módszert ajánlotok? Jelenleg csak lemezekből összedobott garázs van mellette, oda gondoltam habtéglából falakat, üvegvattát és gipszkartont rá. Nem tudom ez elég lesz-e....tanácsot kérnék...

 

ime a terv:

 K_perny_fot__2014-04-03_-_21.49.36_www.k

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok,

 

eleg regota nemirtam ide, de a studion mar fentvan a fodem, lassan pakoljuk be az ablakot ajtot, es kezdem a gipszkartonozast. Talaltam egy ilyen gipszkartont:

 

http://www.rigips.hu/termekek/gipszkarton_epitolemez_blue_acoustic_hanggatlo-tuzgatlo_rf_12_5_

 

Van ezzel tapasztalat? Erdemes ezt valasztanom, hogyha 10cm vastag kozetgyapot eleve felkerul a falakra belulrol, vagy nincs akkora jelentosege ez esetben es megteszi a normal gipszkarton is?

 

Koszi!

s.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Attól függ, hogy mit szeretnél. Ha hanggátlás a cél, akkor biztos jobb, mint a normál gipszkarton, de ebben az esetben is rendszerben kell gondolkodni. Szerkezeten jobban múlik, hogy milyen lesz a hangszigetelés. 

Amennyiben jó akusztikát akarsz, az nem ezen múlik.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Attól függ, hogy mit szeretnél. Ha hanggátlás a cél, akkor biztos jobb, mint a normál gipszkarton, de ebben az esetben is rendszerben kell gondolkodni. Szerkezeten jobban múlik, hogy milyen lesz a hangszigetelés. 

Amennyiben jó akusztikát akarsz, az nem ezen múlik.

 

Szia,

 

termeszetesen szeretnek minel jobb akusztikat, de ezzel a cel a hanggatlas lenne. Akusztikat milyen iranybol erdemes megkozeliteni? Eddig csak hanggatlason volt a figyelmem bar ez nyilvan hatassal lesz az akusztikara is.

 

Üdv, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok, studio asztal elhelyezésében kérnék tanácsot.

 

Egyenlőre még nincs a szoba akusztikailag kezelve. Adott egy 3 X 5.5 méteres téglalap panel szoba, aminek az egyik 3 méteres falán van kb. 2,6m szélesen az ablak, az ajtó meg a hoszanti falán van az ablaktól távolabb eső sarokban.

Az asztal kb. 180 x 100 cm és előtte lenne még egy digi.zongora meg egy zongora szék. Ez így olyan 2.2 m-es mélységet jelent székkel együtt. A studio monitor kb. 70cm-re lenne a faltól.

Hogy lenne a legjobb elhelyezni az asztalt akusztika szempontjából, víszhang és állo hullámokra gondolva?  mert amúgy gondok vannak a mély tartományban, bebúg a basszus. Tudom, ez más kérdés, de elsőnek ki kéne találnom, hogy mit hová helyezzek, aztán jöhet a többi. Előre is köszi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...