Jump to content
Ménemszól.hu
  • 3

Helyiségek akusztikai tervezése, méretezése


emzéperiksz

Kérdés

Sziasztok!

Ezt a témát kifejezetten azon paraméterek számára indítom, melyeken a helyiség felépülte után általában már ésszerű keretek között szinte lehetetlen változtatni (szoba alakja, méretei, ablakok, ajtók elhelyezkedése, stb...), viszont alapjában határozzák meg a szükséges hangcsillapítás, akusztikai panelek alkalmazásának mértékét, komplexitását.

A konkrét apropója számomra, hogy tervezgetjük párommal leendő házunkat, és szeretnék majd benne egy, vagy több jó akusztikájú szobát. Egyelőre nem lesznek kezelve (panelek, csapdák, stb), inkább a későbbi lehetőséget szeretném megteremteni/megkönnyíteni az ésszerűség határain belül. Kompromisszumokat mindenképp kell majd kötni természetesen.

Még elég képlékeny, vázlatos az egész. Jelen állás szerint két szintes, földszint + tetőtér beépítéses kuckó lesz, és első körben csak a földszint lesz befejezve. Itt a nappali/étkező/konyha mellett még 2 szoba lenne, amik először háló későbbiekben a fenti rész kialakítása után vendégszoba/dolgozó funkcionalitást látnának el, a a privát zóna (háló részleg) pedig felköltözne a tetőtérbe . Egy külön melléképületben pedig garázs, műhely, kerti tároló, gépészeti helyiség.

Ami funkciókat ebbe szeretnék bevarázsolni: egy médiaszoba (házimozi, zenehallgatás, könyvtárszoba), illetve egy mini (elsősorban PC alapú) házi stúdió (dj pult esetleg valamelyikbe). A nappali/étkező/konyha valószínűleg amerikai stílusú, egylégterű lesz. Jelenleg úgy néz ki, hogy a majdani vendégszoba lesz a médiaszoba, így ez is egy valamivel nagyobb méretű helyiség lenne (nagyságrendileg 15-20 négyzetméter). A mini stúdió pedig a dolgozóba kerülne (párommal mindkettőnknek íróasztalos, PC-s melója van). A dolgozó valószínűleg nem lenne nagyobb 12 négyzetméternél.

A földszinten 2,7 - 3 méteres belmagasság. Ehhez keresnék ideális alakzatokat, méreteket, ajtó/ablak elhelyezéseket. Nyilván erős kompromisszumokra lesz itt is szükség.

Legelső kérdésem a szoba alaprajzi alakja lenne:

Érdemes trapéz alakkal próbálkozni, vagy sima téglalap a célszerűbb? Olvastam már pro és kontra érveket is. Trapéznál inkább egyenlőszárú (http://www.amatematika.hu/files/image/egyenloszarutrapez_250.jpg)

vagy derékszögű (http://cms.sulinet.hu/get/d/75ae3a10-e5c5-4927-8a0c-4d4f071472c3/1/12/b/Large/7kepTB08_09.jpg),

illetve hegyesebb vagy tompább szögű (vagy konrét szögek)? Esetleg valami ívelt felület?

Illetve alapterülettel/ belmagassággal nem tudom mennyire vannak ezek összefüggésben. Gondolok itt pl. olyanra, hogy kisebb alapterületű helyiségnél jobb a trapéz, nagyobbnál a téglalap (vagy nem). Az ideális méretarányokról is több helyen, többfélét olvastam, ebben is jó lenne valami támpont.

Esetleg, tudtok ajánlani hozzáértő, megbízható szakembert, aki segít a tervezésben (amennyiben nem horror összegről beszélünk)?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Szia,

 

ha az ablak elotteed van, akkor a hosszanti tavolsag 36% -anal kell lennie a fejednek, a hangfalak pedig 60fokos szoget bezarva egyelo tavolsagra. Hogy milyen messze vannak a hangfalak a faltol, az nem kobe vesett ertek, azt valtoztasd a fejedbol kiindulo hatvan fokos szog ket szaran elore hatra, amig eltalalod a neked megfelelo tavolsagot. Nyilvan ha a hanghfalaid hatuljan van a reflexnyilas akkor jobban gyere el a faltol, ha elol van akkor kicsit hatrebb is helyezheted oket. A lenyeg a 60 fok megtartasa, amennyire en tudom. Ez megadja, hova kerul az asztalod is. Mindent kozepre tegyel a hosszanti iranyban.

 

Megneztem par akusztikaval foglalkozo videot mostansag, es mindegyikben ugyanaz van leirva. Ha ez megvan, ez meg fogja adni azt is, hova kell tenned a paneleket kesobb.

 

Udv, S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

"Kerülni kell a hangfal mögött a 0,8 és 2m méter közötti távolságot a faltól."

 

Ezt hogyan kell pontosan értelmezni?

Vagy nagyon közel kell tenni a hangfalat (ez kis monitoroknál nem mindig használ) vagy jó távol, különben mindenféle interferencia jön létre és szépen becsapja a hallgatót. 

Ez a javaslata a Neumannak a monitor hangfalaihoz. A Genelec is hasonlóan gondolkodik: http://www.genelec-ht.com/learning-center/faq/acoustical/bass/

Az ATC helyből azt mondja, hogy minimum 2m legyen a hangfal mögött. Ahova ATC kerül, ott van is ennyi hely :-)

A magyarázat pedig a fenti linken (is) megtalálható.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Így már értem, köszi.

Ez az esetek 99%-ában viszont sajnos tarthatatlan, a helyhiány miatt.

Egy méretesebb hangfalat kb. 2 méterről érdemes hallgatni,

ami azt is jelenti, hogy akkor a szobának kb. 6x10 méternek kellene lennie,

ha minden szabályt be akarunk tartani.

Ekkora lehallgató helység nincs az országban tudtommal, sőt nyugati

nagy stúdiókban is sokszor jóval kisebb van.

Szóval elméletnek jól hangzik, de ez a legtöbb eseteben szerintem kivitelezhetetlen.

Ha csak azt nézed, hogy  a szoba 36%-nál kéne ülni és két métert akarsz hagyni a fal mögött,

akkor rögtön irgalmatlan szobaméret adódik.

Az ATC mellett és mögött mi 1 métert hagytunk és irgalmatlan jól szólt.

(Annak aki itt volt: Ez már a közös teszt után volt, egy nagyobb helyiségben,

nem ahol együtt próbáltuk.)

Szerkesztette Cserfalvi Töfi Zoltán
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hát ez nekem is új, mert eddig midnehol azt hallottam, hogy a fal és a monitor között minnél nagyobb helyet kell hagyni. Nekem egy Genelec 8040-em van és lesz majd mélynyomó is majd remélem. Ezt írod: "Vagy nagyon közel kell tenni a hangfalat (ez kis monitoroknál nem mindig használ)" Akkor most a Genelec 8040 kis monitornak számít? Mellesleg most a sarokban van a hangfal a hátsó féltól 60cm az oldalsó faltól meg  30cm. lehet hogy e miatt van az a jelenség, hogy a basszusban a H hangnál úgy bebúg mint ha montanák a házat? Panel!!

Vagy nagyon közel kell tenni a hangfalat (ez kis monitoroknál nem mindig használ) vagy jó távol, különben mindenféle interferencia jön létre és szépen becsapja a hallgatót. 

Ez a javaslata a Neumannak a monitor hangfalaihoz. A Genelec is hasonlóan gondolkodik: http://www.genelec-ht.com/learning-center/faq/acoustical/bass/

Az ATC helyből azt mondja, hogy minimum 2m legyen a hangfal mögött. Ahova ATC kerül, ott van is ennyi hely :-)

A magyarázat pedig a fenti linken (is) megtalálható.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Igen,valószínűleg a rossz elhelyezés miatt búg.

A 30cm nagyon kevés mellette, meg a sarok is gáz, ha kezeletlen, stb.

Mi úgy tapasztaltuk, hogy ez az 1-1 méter, ahol már kezd oké lenni.

Ez alapján persze elhiszem, hogy a 2 méter lenne az ideális, csak ez nem megoldható.

Szerkesztette Cserfalvi Töfi Zoltán
Link to comment
Share on other sites

  • 0

hát igen, de az új info szerint nem is 1-1 méter ahol kezd jó lenni, ahogyan én is hittem eddig, hanem, vagy kevesebb mint 80cm, vagy több mint 2 méter. Meg amúgy nekem a szoba  3m x 5,5m, szóval ha a szoba keskenyebbik falára teszem az asztalt, akkor nem is tudom mennyire tehetem szét a hangfalakat hogy az oldal falhoz ne legyen túl közel. Ez elehet hogy gáz lesz? Erről mit gondolsz, mennyire kéne szét tenni, hogy kéne ezt csinálnom?

Igen,valószínűleg a rossz elhelyezés miatt búg.

A 30cm nagyon kevés mellette, meg a sarok is gáz, ha kezeletlen, stb.

Mi úgy tapasztaltuk, hogy ez az 1-1 méter, ahol már kezd oké lenni.

Ez alapján persze elhiszem, hogy a 2 méter lenne az ideális, csak ez nem megoldható.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nálunk nagyobb falak vannak, Genelec 8050 és 1032. Ezek nem szólnak jól közel a falhoz.

Ahogy távolodok velük, javul a helyzet és kb. 1m, amikor már jó.

2 méterre a faltól nincs lehetőségem megnézni sem, nemhogy berendezkedni köré a cuccokkal.

Épp ezért nem nagyon tudok most hirtelen mit kezdeni azzal, hogy már meg pont 1 méternél nem jó elvileg.

Ha kisebb falad van, azt tudod közelről hallgatni és akkor összébb tudod rakni (egyenlőoldalú háromszög ugye),

és akkor tudsz kicsit messzebb lenni az oldalfalaktól.

A hátsótól meg elvileg pont jó távolságra vagy most, ez újabb infók szerint.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

köszi, tehát akkor ha 80-100 cm-re teszem akkor nem kell szórakozni a mélyvágással ha jól érte, ügye? HA veszek majd egy mélynyomót, akkor az befolyásolja ezt amit most megbeszéltünk?

Szóval akkor semmi gond a 80-100 cm-rel.

Az egész közelit meg nyilván úgy gondolják, hogy szórakozol a mélyvágással a hátulján,

ami vagy jó lesz, vagy nem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én úgy látom, hogy ez a link a házimozi rendszerekről szól, ami tök más történet,

mert többnyire egészen más akusztikai körülményeket vannak, mint egy stúdióban.

Ha vannak basszuscsapdák, meg úgy általában akusztikailag rendben van a helyiség,

akkor szerintem nincsenek ezek a kioltások, amiről itt beszélnek.

Mert ugye azért mondja, hogy legalább 2m-re legyen, mert ott már olyan alacsony

frekvencián van a kioltás, ami nem érdekes.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

hát egyenlőre a basszus dolog még nincs megoldva és nem is tudom hogy lesz, mert a basszus csapdát nagyon drágának tartom, ha csak nem lehet kapni ilyet az ebay-en olcsón. A visszhang kezelésére azt találtam ki, hogy az oldal falak tetejére köre felfúrok egy 10x21cm-es párna fát amire egy másik fa léccel felszögelek valami padlófilc szerűséget. Így lesz mondjuk 10 cm lég rés is. Ez a visszhangra eddigi információim szerint jó lesz és talán a basszust is kicsit blokkolja, te mit gondolsz erről?

Én úgy látom, hogy ez a link a házimozi rendszerekről szól, ami tök más történet,

mert többnyire egészen más akusztikai körülményeket vannak, mint egy stúdióban.

Ha vannak basszuscsapdák, meg úgy általában akusztikailag rendben van a helyiség,

akkor szerintem nincsenek ezek a kioltások, amiről itt beszélnek.

Mert ugye azért mondja, hogy legalább 2m-re legyen, mert ott már olyan alacsony

frekvencián van a kioltás, ami nem érdekes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...