Jump to content
Ménemszól.hu
  • 3

Helyiségek akusztikai tervezése, méretezése


emzéperiksz

Kérdés

Sziasztok!

Ezt a témát kifejezetten azon paraméterek számára indítom, melyeken a helyiség felépülte után általában már ésszerű keretek között szinte lehetetlen változtatni (szoba alakja, méretei, ablakok, ajtók elhelyezkedése, stb...), viszont alapjában határozzák meg a szükséges hangcsillapítás, akusztikai panelek alkalmazásának mértékét, komplexitását.

A konkrét apropója számomra, hogy tervezgetjük párommal leendő házunkat, és szeretnék majd benne egy, vagy több jó akusztikájú szobát. Egyelőre nem lesznek kezelve (panelek, csapdák, stb), inkább a későbbi lehetőséget szeretném megteremteni/megkönnyíteni az ésszerűség határain belül. Kompromisszumokat mindenképp kell majd kötni természetesen.

Még elég képlékeny, vázlatos az egész. Jelen állás szerint két szintes, földszint + tetőtér beépítéses kuckó lesz, és első körben csak a földszint lesz befejezve. Itt a nappali/étkező/konyha mellett még 2 szoba lenne, amik először háló későbbiekben a fenti rész kialakítása után vendégszoba/dolgozó funkcionalitást látnának el, a a privát zóna (háló részleg) pedig felköltözne a tetőtérbe . Egy külön melléképületben pedig garázs, műhely, kerti tároló, gépészeti helyiség.

Ami funkciókat ebbe szeretnék bevarázsolni: egy médiaszoba (házimozi, zenehallgatás, könyvtárszoba), illetve egy mini (elsősorban PC alapú) házi stúdió (dj pult esetleg valamelyikbe). A nappali/étkező/konyha valószínűleg amerikai stílusú, egylégterű lesz. Jelenleg úgy néz ki, hogy a majdani vendégszoba lesz a médiaszoba, így ez is egy valamivel nagyobb méretű helyiség lenne (nagyságrendileg 15-20 négyzetméter). A mini stúdió pedig a dolgozóba kerülne (párommal mindkettőnknek íróasztalos, PC-s melója van). A dolgozó valószínűleg nem lenne nagyobb 12 négyzetméternél.

A földszinten 2,7 - 3 méteres belmagasság. Ehhez keresnék ideális alakzatokat, méreteket, ajtó/ablak elhelyezéseket. Nyilván erős kompromisszumokra lesz itt is szükség.

Legelső kérdésem a szoba alaprajzi alakja lenne:

Érdemes trapéz alakkal próbálkozni, vagy sima téglalap a célszerűbb? Olvastam már pro és kontra érveket is. Trapéznál inkább egyenlőszárú (http://www.amatematika.hu/files/image/egyenloszarutrapez_250.jpg)

vagy derékszögű (http://cms.sulinet.hu/get/d/75ae3a10-e5c5-4927-8a0c-4d4f071472c3/1/12/b/Large/7kepTB08_09.jpg),

illetve hegyesebb vagy tompább szögű (vagy konrét szögek)? Esetleg valami ívelt felület?

Illetve alapterülettel/ belmagassággal nem tudom mennyire vannak ezek összefüggésben. Gondolok itt pl. olyanra, hogy kisebb alapterületű helyiségnél jobb a trapéz, nagyobbnál a téglalap (vagy nem). Az ideális méretarányokról is több helyen, többfélét olvastam, ebben is jó lenne valami támpont.

Esetleg, tudtok ajánlani hozzáértő, megbízható szakembert, aki segít a tervezésben (amennyiben nem horror összegről beszélünk)?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

értem, köszi, és a visszhang kezelésére valami eddig még nem említett ötlet? ja, és amúgy ilyen rezonátorokat hol és kb. milyen összegért lehet kapni?

 

Ja, és amúgy vettem teleshopban az ultimét rezonátor panelből négyet, mert a NÉGY a kedvenc számom, és az mindig szerencsét szokott hozni! Láttam a tévés reklámban a muzsika tévén, hogy ugyanilyen tojásosdoboz van a kotton kláb szingerszéknek is, csak sokkal kisebb helyen sokkal többet raktak, mert nekik van rá pénzük sok...

Asztán az ukrán határon csempésztem át négy pakisztáni asszonyt, akik kézzel csomóztak nekem egy szép szőnyeget. Kicsit nagy lett a szőnyeg, de nem baj. Így föl tudom hajtani a szőnyeg széleit a négy sarokba basszuscsapdának. Ráadásul a macskaalom problémám is megszűnt ezzel a megoldással.

 

A helyiségem ezek után kiválóan szól! Nem is értem, hogy a Kodály központ tervezését miért bízták az Aratóékra, meg a Kocsibandira, miért nem kerestek meg engem privátba.....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok!

 

A csendes olvasók népes táborát gyarapítottam eddig , és nagy örömmel olvastam  hozzászólásaitokat , most azonban szükségem volna véleményetekre , hiszen hamarosan ki szeretném

alakítani zenei helyiségemet ami megfontolásra késztet.

A szoba méretei durván a következők  - hossz : 4m ,  szélesség 3.1m magasság 2.5m. A falak nem párhuzamosak , kivétel a padló - mennyezet . ablak nincs a szobán, a bejárat egy kétszárnyas

fából készült ajtó. 2db Genelec 1030A nearfield , és 2db Genelec 1037C midfield monitorral rendelkezem. Az 1030A térben való elhelyezése könnyebben kivitelezhető lenne ,azonban az 1037C

gyártó által megadott megfelelő lehallgatási távolság 1.7m től indul és optimálisnak 2.3m-t jelöl meg.  Próbáltam kiindulni abból hogy szakmai oldalakon a front faltól való 38% os hosszirányú

lehallgatási pozíciót tartják optimálisnak, azonban gyorsan be kellett látnom , hogy ez nálam kivitelezhetetlen hiszen a szobám esetében ez (38% = 155cm) lenne akkor viszont nem fogom tudni

kialakítani az "egyenlő szögű háromszög" lehallgatási pozíciót , a fent említett monitorok specifikációjában megadott hosszabb optimális lehallgatási távolság (2.3m) miatt. Ekkor döntöttem úgy , hogy

a hátsó faltól számított 38%-ot fogom venni kiindulási alapnak úgyszint arccal az első fal felé. (bemérés szükséges). Azzal tisztában vagyok, hogy így a szobában a hátsó falról való visszaverődés

csillapítására komolyabb hangsúlyt kellene fektetnem , azonban más megoldást nem látok. Örömmel venném meglátásaitokat ami a hátsó faltól való 38%-os lehallgatási távolságot illeti.

Működhet ez a dolog , így ebben a formában? Gyorsan összedobtam egy hevenyészett képet is arról hogy mi is az elképzelés, no nem Picasso szintjén. Az a barna izé ott a fejem :D

Minden építő kritikát szívesen veszek.A vinyl shelve alatt Ikea expedit polcokat értek amiken hanglemezeim sorakoznak. ezek volnának a sarkokban illetve felettük basszus csapdák ,

illetve a két polc között pedig absorberek amiket persze mérés után lehetne belőni hogy hol és milyen paraméterekkel volna rájuk szükség.Köszönöm hogy olvasatatok,további jó zenélést mindenkinek!

 

 

 

 

 

post-5087-0-93558000-1416171376_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 0

A 1037 szerintem elég reménytelennek tűnik ebben a szobában,

de majd megmondják, akik értenek ehhez.

Én a 1032-vel és a 8050-nel is nagyon kínlódok egy hasonló méretű helyiségben,

pedig azok jóval kisebbek. Egyszerűen nagyobb hely kell nekik, hogy jól tudjanak szólni.

Ezeknek kell a 2m-es lehalgatási távolság, meg vagy 1méter a falaktól.

Az alacsony magasság főleg gáz.

Szerkesztette Cserfalvi Töfi Zoltán
Link to comment
Share on other sites

  • 0

   Üdv Zoltán!

 

   Valóban nehéz diónak tűnik az elképzelés az 1037c vel.Amit még sikerült kihámoznom a Genelec gyári hangfal pozícionálásra kiadott

   specifikációjából , hogy általánosságban nem ajánlja a front faltól (a hangfal mögött található fal) való 1m és 2.2m közti távolságú elhelyezését

   (illetve 5cm nél közelebb való pozicionálását), valamint a padlótól való optimális hangfal magasság 120cm-140cm között kellene legyen , nagyobb

   falak esetén ha fentebb van pozicionálva akkor pedig 15% nál nagyobb dőlést nem ajánl. Írtam a Genelecnek is , kiváncsi vagyok

   a megadott paramétereken kívül milyen plusz információkat küldenek le , ami a szoba minimum optimális méretét illeti.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kedves Lowfast!

Szerintem innen mazsolázgass ha olcsón akarod megúszni itt minden van, sarokba is falra is, nem pro de olcsó és otthonra szerintem nem kell perfekt akusztika mert ha ráköltesz sok százezret akkor lesz csak jó, de valljuk be ezért van a fülhallgató, nem? :)

Másrészt nekem 4db lehallgató rendszerem van amin szoktam csekkolni a mixeket hogy lássam őket több szemszögből.

 

Link:

 

http://hangshop.hu/spl/966316/Hangelnyelok-akusztikai-elemek

Szia Káplár! 

Ezzel a fejhallgatózással csak annyi a gond, hogy a mélytartomány "testhang", a basszust  ezért "érzed a hasadban". Ha fejhallgatót használsz, tuti alá kevered annak, aminek kell. Ezért használnak a stúdiókban hangfalas lehallgató rendszert.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Lenne egy kicsit "laikusabb" kérdésem: Megveszem a szivacsokat csillapitásra, de onnantól kezdve hogyan tudom rögzíteni őket a falra, milyen ragasztó, vagy egyéb?

Illetve albérletban lakom, és szeretném a lehető legkevesebb kárt tenni a tapétázott falban, és lehetőleg úgy, hogy le is tudjam majd szedni a szivacsot, ha esetleg költöznék, mi a megoldás?

 

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni egy kis szoba stúdió kezdeti kialakításában. A hálószoba stúdióm végre egy külön szobába kerül nem is gondoltam végig hogy ez nem is olyan egyszerű! A csatolt képen szereplő szoba lenne az áldozat és sajnos nem tudom hogy is induljak el.A szoba elég vízhangos padlózat régi parketta az épület tégla,de azt figyelembe kell venni hogy sajnos egy fal határos a szomszéddal ja és fent és lent is laknak. A két monitor Event Tr8 és zeneileg Tech-House a stílus.A fórumokon rengeteg dolgot lehet olvasni,de igazából nem tudom merre induljak ezért szeretnék kérni pár hasznos tanácsot elrendezés,hangszigetelés kapcsán. Segítségeteket előre is Köszönöm.10937526_779179725495558_714961178_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok!

 

Engem az érdekelne, hogyan lehet megmérni egy terem problémás frekvenciáit? Tehát nem az RT60 mérése érdekel hanem az hogy az adott termet milyen frekvenciákon kellene leginkább csillapítani? Tegyük fel van mérőmiki van egy ARTA szoftver...pl mivel vizsgáljuk rózsa zajjal vagy fehérrel? A waterfall diagrammal tudom ezt megnézni? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

szia

 

a kérdés hogy mi a problémás frekvencia fogalma a te értelmezésedben? RT60 méréssel remekül meg lehet határozni a különböző frekvenciasávokban a lecsengési időt, amit össze lehet vetni nemzetközi ajánlásokkal(BBC, AES EBU) vagy saját igényekkel és az alapján betervezni elnyelést. ezzel a módszerrel indukálni lehet ha valahol probléma van a teremben (pl látszik hogy 80 Hz-es sávban 7 sec a lecsengés, miközben minden más frekvenciasávban 1,5 sec akkor valszeg valami gebasz van), de mindenképpen több adó és vevőponton kell mérni!

amennyiben biizonyos frekvenciákon erős helyfüggést érzékelsz az kellemetlen...azt jelenti hogy bizonyos frekvencián állóhullmáok alakultak ki.

a problémás frekvenciákat csak a kisfrekvenciás tartományban tudod meghatározni (Schröeder frekvencia alatt), mert ott a modális viselkedés dominál vagyis a problémás frekvenciák elkülönülnek (de a különböző módusok eshetnek nagyon közel egymáshoz).

RT60 méréssel is lehet problémás tartományokat meghatározni ha tercsávosan mérsz (ha nagyobb frekvenciafelbontással akkor meg pláne.)

egyébként meg móduselemzés kell, nem pedig mérés. ez egyszerű ha téglatest alakú a szoba és rohadt bonyolult ha nem. neten vannak ingyenes online moduselemző oldalak, legjobb barátod a google, de vkinek már belinkeltem a forumon egyszer.

vagy van még a parasztmódszer: fogsz egy sinus jelet és hertzenként növeled a frekit, közben meg mászkálsz és hallgatózol. ha valamelyik frekvencián azt tapasztalod hogy a szoba egyik pontján eltűnik, a másikon meg jó hangos a jel akkor bizony ott találtál egy módust.

a kérdés hogy mit csinálsz ha bármelyik módszerrel is meghatároztad a problémás frekvenciát, vagy frekvencia tartományt....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nagyon köszönöm a válaszodat! Hasznos dolgokat írtál. A mérés lépései, hogyan zajlanak? Pl: Rózsazajjal v fehérzajal kéne meghajtani egy lineáris hangfalat, hogy meghatározzam a lecsengési időt, vagy elég lenne, ha lufit pukkasztanék? A szoba méreteiből állóhullámokat ki lehet számolni a netes oldalon találtam ilyen kalkulátort itt erre gondolsz?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Lehallgatóhelyiségbe szerintetek mi az ideális padlóburkolat? Padlószőnyeg vagy laminált padló és arra egy szőnyeg?

 

Nem értek hozzá de én azt gondolom hogy ha közeltéri monitorozás van akkor túl nagy jelentősége nincsen a dolognak, mivel úgy is az asztal lesz a meghatározó reflexiók szempontjából, a padló ehhez képest elég elenyésző lenne.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest dopeboyfresh

Lehallgatóhelyiségbe szerintetek mi az ideális padlóburkolat? Padlószőnyeg vagy laminált padló és arra egy szőnyeg?

 

Perzsaszőnyeg hegyek parkettán. Persze sehol nem az van, legtöbbször sima padlószőnyeg.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szerintem ez így nem alkalmas erre. Ahogy a leírásában is szerepel "Használható egy vagy két rétegben a falakra vagy a mennyezetre a dekoratív Halltex szigetelések, illetve a parketta vagy a laminált padló alá.

Tehát kell rá a teherelosztó felület, különben be fog nyomódni, ha lépkedsz rajta.

 

 

én pont most csinálok ilyesmit, bár nálam fontos a hangszigetelés is, mivel a lakás a 2. emeleten van, ezért a "hosszú szálú" padlószőnyeg alá ezt néztem ki:

http://halltex.hu/termekek-es-arak/szigetelo-alatetpanelek/natur-25-szigetelo-alatetpanel

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szerintem ez így nem alkalmas erre. Ahogy a leírásában is szerepel "Használható egy vagy két rétegben a falakra vagy a mennyezetre a dekoratív Halltex szigetelések, illetve a parketta vagy a laminált padló alá.

Tehát kell rá a teherelosztó felület, különben be fog nyomódni, ha lépkedsz rajta.

erre mondják, hogy benéztem :) Akkor még mindig két dolgon gondolkozom. Az egyik az előbb említett alátét + laminált padló, vagy marad a "hosszú szálú" padlószőnyeg és ez:

https://drpadlo.hu/greenstep-padloszonyeg-alatet vagy valami hasonló.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Előfordul. :)

Az alátét + padló a hanggátláshoz járul hozzá.

A szőnyeg + alátét az akusztikát fogja befolyásolni (a lecsengések csökkentésével).

Ezek tükrében gondolkodj, hogy mit fogsz lépni. 

 

erre mondják, hogy benéztem :) Akkor még mindig két dolgon gondolkozom. Az egyik az előbb említett alátét + laminált padló, vagy marad a "hosszú szálú" padlószőnyeg és ez:

https://drpadlo.hu/greenstep-padloszonyeg-alatet vagy valami hasonló.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok,

 

ha már az előbb bele kezdtem, akkor kérném a segítségeteket, véleményeteket a következő tervemről:

 

Van egy 2,4m x 4m alapteróletű (hosszúkás) szoba kb. 2,4-es belmagassággal. A lakás a 2. emeleten található így szeretném egy kicsit "hang-szigetelni" is. Szerencsém van mert legszélső lakás, a szobának csak az alattam és a felettem lakóval van közös mennyezete és padlója.

 

A padlóra a következő két lehetőséget találtam ki:

1. 10-12mm-es padlóalátét (ilyen gumis/filces anyag), arra parketta, majd valami hosszú szálú szőnyeg

2. 10-12mm-es padlószőnyeg alátét és arra hosszú szálú padlószőnyeg

 

Mennyezet:

1. álmennyezet kőzetgyapottal és felette légréssel

 

Falak (nah ezt nem tudom, hogy ennek van-e értelme):

1. 2cm vastag ls 4cm széles lécek felrakása 50cm-ként. Közé kőzetgyapot és erre jönne rá egy 2cm vastag gipszkarton fal. Vagyis így lenne egy kb. 4cm vastag "előtétfal". A végén erre ragasztanám fel az akusztikai elemeket.

 

Tudom, hogy erre vannak kész megoldások de sajnos azok nagyon drágák 10-11e Ft / nm, ennél azért valami költséghatékonyabb megoldást keresek. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Helló,

 

A falak hangszigetelésének (sajnos) nagyon is sok értelme van. Mivel a falak és a födémek remekül továbbítják a hangot, ezért a padló és a mennyezet hangszigetelése a falak szigetelése nélkül kb. nullával lenne egyenlő.

 

A falak hangszigetelését (ahogy írtad is) előtétfallal szokás megoldani. De ez konkrétan azt jelenti, hogy ez egy önálló fal, amit a saját szerkezete tart. Tehát arra célzok, hogy a falra szerelt stafni fák, sajnos remekül továbbítják a hangot. Valamennyit fog nyelni, de közel sem annyit, mintha lenne 2 cm légrés a faváz és az oldalfal közt. (Tehát ez az a kategória szerintem, ami pont nem jó semmire. Beleteszed a ZS-t és melót, de nagyon gyenge eredményt kapsz. Ha valamivel többet rászánsz, akkor lesz rendes előtétfalad, érdemibb hanggátlással.)

 

A következő probléma, hogy az előtétfalat jó lenne úsztatott padlóra tenni. Tehát egy olyan teherbíró padlóra, ami úsztató anyagon fekszik (pl. Rockwool Steprock). Ehhez sajnos az alátét plusz parketta kombó kevés lesz. Az úsztató anyag + 6 cm beton egy elég jó megoldás, de ha valami light-osat szeretnél, akkor valami ilyesmiben gondolkodhatsz.

 

Álmennyezet: igen, de milyen? J Itt is van sokféle megoldás, de ami jó (tehát ér is valamit) az sajnos drága. Spéci függesztők kellenének, komoly szerkezet és valami jobb fajta mennyezeti anyag. Itt is lehet nézegetni a Rigips megoldásait is, de annál azért vannak komolyabbak is. (Juteszembe, nekem maradt ki függesztő a saját projektemből lehet, hogy egy ekkora szobára az elég is lenne. J Ha érdekel, utána nézek.)

 

A következő kérdés, a légtechnika. Mivel egy jól zárt, szigetelt helységed lesz, fontos, hogy kapj levegőt és a páratartalmat is jó lenne kordában tartani. Erre is kell gondolnod, mert ez (vagy ennek hiánya) nagyon sokat számít a használat során. (Magyarul hiába van jól szigetelt szobád, ha megfulladsz benne a melegtől és a párától 2-3 óra után, akkor az nem az igazi.)

 

Egyszerű és olcsó megoldás sajnos nem lesz. Mielőtt belevágsz mérd- vagy méresd fel, hogy mekkora hanggátlásra lenne egyáltalán szükség. A szoba eleve nem nagy lehet, hogy egy két kisebb stúdió monitor, nem is csinálna akkora „galibát”. A sub-ot meg vagy kikapcsolod este 10 után vagy fülesben dolgozol. Ha tisztában vagy vele, hogy mivel állsz szemben, jobban fogod tudni tervezni, hogy mire lenne szükség. Ezután összeveted a lehetőségeiddel és ez így együtt körvonalazza majd a megoldást.

 

Azt nem tudom, hogy saját szobáról van-e szó, de ha ilyesmibe vágsz bele, az sok év alatt hozza meg az árát. Én csak akkor fektetnék ilyesmibe, ha biztosan tudnám, hogy a köv. min. 10 évben nem fogok onnan elköltözni vagy a helység a rendelkezésemre fog állni.

 

Még két dolog jutott eszembe. :)

- Csinálj egy nagyvonalú költségvetést! Pl. használd a Rigips kalkulátorait a padló-, mennyezet- és előtétfal költségeinek "megsaccolására". Ha nem is pont ezeket a megoldásokat fogod használni, egy irányt azért megad.

- "Preparation is everything." mondja a művelt angol. Tehát szánj elég időt a tervezésre, mert meg fog térülni! Anyagiakban is sokat számíthat és az eredményt is nagyban befolyásolhatja.

 

Üdv,

Louper

 

Sziasztok,

 

ha már az előbb bele kezdtem, akkor kérném a segítségeteket, véleményeteket a következő tervemről:

 

Van egy 2,4m x 4m alapteróletű (hosszúkás) szoba kb. 2,4-es belmagassággal. A lakás a 2. emeleten található így szeretném egy kicsit "hang-szigetelni" is. Szerencsém van mert legszélső lakás, a szobának csak az alattam és a felettem lakóval van közös mennyezete és padlója.

 

A padlóra a következő két lehetőséget találtam ki:

1. 10-12mm-es padlóalátét (ilyen gumis/filces anyag), arra parketta, majd valami hosszú szálú szőnyeg

2. 10-12mm-es padlószőnyeg alátét és arra hosszú szálú padlószőnyeg

 

Mennyezet:

1. álmennyezet kőzetgyapottal és felette légréssel

 

Falak (nah ezt nem tudom, hogy ennek van-e értelme):

1. 2cm vastag ls 4cm széles lécek felrakása 50cm-ként. Közé kőzetgyapot és erre jönne rá egy 2cm vastag gipszkarton fal. Vagyis így lenne egy kb. 4cm vastag "előtétfal". A végén erre ragasztanám fel az akusztikai elemeket.

 

Tudom, hogy erre vannak kész megoldások de sajnos azok nagyon drágák 10-11e Ft / nm, ennél azért valami költséghatékonyabb megoldást keresek. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Helló,

 

A falak hangszigetelésének (sajnos) nagyon is sok értelme van. Mivel a falak és a födémek remekül továbbítják a hangot, ezért a padló és a mennyezet hangszigetelése a falak szigetelése nélkül kb. nullával lenne egyenlő.

 

A falak hangszigetelését (ahogy írtad is) előtétfallal szokás megoldani. De ez konkrétan azt jelenti, hogy ez egy önálló fal, amit a saját szerkezete tart. Tehát arra célzok, hogy a falra szerelt stafni fák, sajnos remekül továbbítják a hangot. Valamennyit fog nyelni, de közel sem annyit, mintha lenne 2 cm légrés a faváz és az oldalfal közt. (Tehát ez az a kategória szerintem, ami pont nem jó semmire. Beleteszed a ZS-t és melót, de nagyon gyenge eredményt kapsz. Ha valamivel többet rászánsz, akkor lesz rendes előtétfalad, érdemibb hanggátlással.)

 

A következő probléma, hogy az előtétfalat jó lenne úsztatott padlóra tenni. Tehát egy olyan teherbíró padlóra, ami úsztató anyagon fekszik (pl. Rockwool Steprock). Ehhez sajnos az alátét plusz parketta kombó kevés lesz. Az úsztató anyag + 6 cm beton egy elég jó megoldás, de ha valami light-osat szeretnél, akkor valami ilyesmiben gondolkodhatsz.

 

Álmennyezet: igen, de milyen? J Itt is van sokféle megoldás, de ami jó (tehát ér is valamit) az sajnos drága. Spéci függesztők kellenének, komoly szerkezet és valami jobb fajta mennyezeti anyag. Itt is lehet nézegetni a Rigips megoldásait is, de annál azért vannak komolyabbak is. (Juteszembe, nekem maradt ki függesztő a saját projektemből lehet, hogy egy ekkora szobára az elég is lenne. J Ha érdekel, utána nézek.)

 

A következő kérdés, a légtechnika. Mivel egy jól zárt, szigetelt helységed lesz, fontos, hogy kapj levegőt és a páratartalmat is jó lenne kordában tartani. Erre is kell gondolnod, mert ez (vagy ennek hiánya) nagyon sokat számít a használat során. (Magyarul hiába van jól szigetelt szobád, ha megfulladsz benne a melegtől és a párától 2-3 óra után, akkor az nem az igazi.)

 

Egyszerű és olcsó megoldás sajnos nem lesz. Mielőtt belevágsz mérd- vagy méresd fel, hogy mekkora hanggátlásra lenne egyáltalán szükség. A szoba eleve nem nagy lehet, hogy egy két kisebb stúdió monitor, nem is csinálna akkora „galibát”. A sub-ot meg vagy kikapcsolod este 10 után vagy fülesben dolgozol. Ha tisztában vagy vele, hogy mivel állsz szemben, jobban fogod tudni tervezni, hogy mire lenne szükség. Ezután összeveted a lehetőségeiddel és ez így együtt körvonalazza majd a megoldást.

 

Azt nem tudom, hogy saját szobáról van-e szó, de ha ilyesmibe vágsz bele, az sok év alatt hozza meg az árát. Én csak akkor fektetnék ilyesmibe, ha biztosan tudnám, hogy a köv. min. 10 évben nem fogok onnan elköltözni vagy a helység a rendelkezésemre fog állni.

 

Még két dolog jutott eszembe. :)

- Csinálj egy nagyvonalú költségvetést! Pl. használd a Rigips kalkulátorait a padló-, mennyezet- és előtétfal költségeinek "megsaccolására". Ha nem is pont ezeket a megoldásokat fogod használni, egy irányt azért megad.

- "Preparation is everything." mondja a művelt angol. Tehát szánj elég időt a tervezésre, mert meg fog térülni! Anyagiakban is sokat számíthat és az eredményt is nagyban befolyásolhatja.

 

Üdv,

Louper

Köszönöm szépen, nagyon hasznos segítség volt. Esetleg tudsz ajánlani olyan szakembert, aki ismeri és dolgozott már ezekkel a Regips anyagokkal, esetleg vállalja a beépítését? Egyébként 4-5 évig tervezik itt lakni. Valószínűleg pont ebben az időszakban nem fogja megtermelni az árát, de azt mondhatom, hogy szerencsés vagyok, mert megtehetem, és nekem nagyon fontos, hogy a "szomszédok" jól aludjanak. Jelenleg egy családi házban lakom, de előtte nagyon sok gondom volt ezekből és ezt szeretném elkerülni...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Örülök, ha segíthettem!

Nem, sajnos nem ismerek ilyet (én magamnak csináltam az egészet). De abban tudok tanácsot adni, hogy kihez fordulj konzultációért és ők szerintem kivitelezőt is tudnak ajánlani. Ezt szerintem priviben beszéljük meg.

 

 

Köszönöm szépen, nagyon hasznos segítség volt. Esetleg tudsz ajánlani olyan szakembert, aki ismeri és dolgozott már ezekkel a Regips anyagokkal, esetleg vállalja a beépítését? Egyébként 4-5 évig tervezik itt lakni. Valószínűleg pont ebben az időszakban nem fogja megtermelni az árát, de azt mondhatom, hogy szerencsés vagyok, mert megtehetem, és nekem nagyon fontos, hogy a "szomszédok" jól aludjanak. Jelenleg egy családi házban lakom, de előtte nagyon sok gondom volt ezekből és ezt szeretném elkerülni...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bedobnék a topicba egy feladványt, hátha valaki meg tudja mondani hová tűntek a magas hangok :)

Régen ebben a szobában már mértem egy sokkal lineárisabb görbét, de sajnos az már nincs meg, ezért is készült ez a mostani.
Az egyetlen épkézláb tippem hogy anno klímaszerelés miatt lekerült a hátsó falról egy 180x120x7cm-es szivacs, ezért most a plafontól számított kb 80cm-es sáv mindkét falon csupasz és elég csúnyán zeng is.

Látott már valaki hasonló problémát?

 

waterfall2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...