Jump to content
Ménemszól.hu

Milyen stúdió monitort vegyek otthonra?


A/D

Recommended Posts

5 órája írta Gamda:

Érdekelne azoknak a véleménye,  akik hallgatták már az ATC scm 12 pro -t, netalán dolgoztak is vele. (Nyilván ha oda kerül a sor személyesen is meghallgatom, csak előtájékozódnék.)

Mennyire lehet ezen rendesen dolgozni? Árban nem nagyon szeretnék fölé menni, de jó lenne egy viszonylag helyfüggetlen pontos lehallgatás.

Milyen messze van az scm 19-től? (csak azért ez, mert Töfinek ez van, és biztos tényleg jó :) )

 

nincs rá jó válaszom. minden újabb tapasztalás van, ami megdönt valami korábbit.

pl. Silk új stúdiójában SCM16 van, ami papíron nem egy bass-monster. természetesen érthető basszusai vannak, de mint minden zárt láda, fura lehet azoknak, akik basszreflexhez szoktak. a legtöbben nem azt nézik hogy a basszus jó-e, érthető-e, hanem hogy bír-e jó sok lenni.

na a lényeg, hogy Silknél olyan durva basszusa van az SCM16-nak, amihez hasonlót is ritkán hallottam. aztán: a zárt ládák amúgy bírják, sőt szeretik, ha falra tolják őket, nem lesz olyan érthetetlen katyvasz hanguk mint a basszreflexeknek.

mivel mi ezt a jelenséget ismerjük, ezért azt szoktuk, hogy kiadjuk a demo scm12-t az erősítővel. vidd haza, és nézd meg, hogy tudsz-e vele dolgozni.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta Gamda:

Köszi.

Igen értem, és egyet is értek ezzel a ki mit tud azt használja dologgal. És tök jó dolog, hogy van kiadható demótok belőle!!!

Csak annyit kérdeznék még: az atc scm12 prot kiknek gyártják?

Akik belátják végre, hogy van élet az NS 10 után is ! :-)

De most komolyan. Ez a láda egy rendkívül precíz szerszám, minden fontos hanginformációt jól közvetít. Rögtön hallod, ha "gánya" van a felvételben. Nem ilyen: "egyszerű halandóknak" mutogatós, mert ők ezt nem értik, nekik kell két nagy hangfal...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Üdv!

Szeretném lecserélni az EMU PM-5 monitorjaimat. Több gyártó termékeit néztem, de nehéz a döntés. kb 140eFt-ot szánnék a párra. Természetesen csak abban az esetben ha ez jelentene valami előre lépést. Az pm-5t sokan dicsérik még ma is.  Esetleg lenne valakinek javaslata?

A terem amiben használnám 4m*4m*2,7m (tudom, nem ideális). Vannak a falon DIY akusztikai elemek (5cm-es kőzetgyapot táblák fa keretben textillel borítva), de tervezem hogy "szemben lévő falat full-ra beborítom 5cm-es kőzetgyapottal és kb 50cm légréssel egy ál-falat építek be. (2cm OSB, vagy gipszkarton).

 

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Végigolvastam A/D cikkét (sokszor), nagyon sok monitort kipróbáltam (többnyire üzletekben) és egyet-kettőt idehaza is. Minél több dobozt meghallgattam, annál nagyobb a káosz a fejemben. Olyan monitort keresek, aminek hihetek, de most már tényleg nem tudom, hogy mit csináljak. Jól szeretnék keverni. Mivel a korábbi, kezeletlen szobámból egy új, immár akusztikailag kezelt szobába költöztem, a régi 5”-os monitorjaimat pedig eladtam, időszerűvé vált az új dobozok felkutatása.

Az alábbi modelleket próbáltam: Adam P22A, Adam A7X, Yamaha MSP-5, Yamaha HS7 és HS8, KRK Rokit 8 G3, Focal Alpha 80, Dynaudio BM5 MKIII, Genelec 8030. No, meg temérdek és temérdek hifi cucc – persze csak kíváncsiságból.

No, már most az van, hogy a fenti dobozok ordas nagy különbségeket mutattak, olykor márkán belül is, és nem egészen értem, hogy miért. Ha ezek a termékek egyfajta semleges, de őszinte iránytűként kellene, hogy funkcionáljanak, miért ez a nagy eltérés? Miért érzem a Dyn BM5-ösét túlzón színesnek, a Focal Alpha 80-at középerős tohonya dögnek, az MSP-5-öst erőszakosan élesnek, a HS-eket Sokol rádiónak, a KRK-t meg egy 90-es évekből itt maradt Boombox-nak? Hol van az igazság? Az adam P22A-t már meg sem merem említeni, mert (számomra) no comment kategória volt.

Félre ne értsétek, egyáltalán nem hisztizek, csak egyszerűen nem értem, hogy akkor most melyik is lenne a semleges, vagy az etalon?

Sajna a nagyobb ATC-khez és Focal-okhoz még nem volt szerencsém, de mivel a büdzsém nem is enged az 500e Ft feletti régióba, igazából az érdekelne, hogy az én ársávomban (2-300e Ft / pár) kinek és minek hihetek? Sokan mondták, hogy azt vegyem, amelyiknek tetszik a hangja. Értem én, de ennyi erővel veszek a meglévő Denon erősítőmre két hifi hangszórót, mert színezni azok is tudnak és harmad ennyibe kerülnek.

Legutóbb a Hitspace-ben (ezúton is nagyon szépen köszönöm) a Dyn BM5 és Focal 80-at tettük egymás mellé, de nem hittem a fülemnek. Hatalmas volt a különbség, mintha egészen más zenéket hallgatnék. Tök más sztereó tér, a Dyn sokkal színezőbb, a Focal közepe meg eltúlozva és mosva. Persze, hogy a Dyn-en jobban szóltak a kedvenc nótáim, de sok olyan részletet egyszerűen nem hallottam, amelyek pedig tudom, hogy ott vannak, azaz ott kellene legyenek (legalábbis pl az MSP-5-ösön tökéletesen hallhatók). A Focal meg…

Egy szó mint száz: Tudtok ajánlani ebben a szegmensben bármit, aminek egy kicsit is köze van a valósághoz? Használt is jöhetne, bármire nyitott vagyok.

Előre is köszönöm szépen, ha írtok.

Link to comment
Share on other sites

11 perccel ezelőtt írta Blank:

...

Szia!

Mindegyiknek szubjektiv kapcsolata van a valosaggal.

Roviden ennyi is lehetne a valaszom... :)

Mindegyik mashogy szol nana, mas felepites, mas erositok, mas anyagok, mas teljesitmenyek, stbstbstb. Mindegyiket tanulni (szokni) kell. Van az a kategoria (meg felette), amin mar lehet dolgozni. Pl a dyn-nel en is ugy vagyok (izles kerdes), hogy en azon nem tudnek dolgozni, de az nem azert van mert nem lehet rajta. Ertsd, ajanlasok meg utanajaras alapjan valassz ki par szimpatikusat, amit ha lehet a te lehallgatohelyeden is kiprobalhatsz, es valassz egyet tetszes alapjan. Aztan majd megtanulod/megszokod. Nyilvan ha eddig 5-osokkel dolgoztal, akkor egy hirtelen 8-as egy ideig nagyon idegen lesz a rengeteg raeros alja miatt.

Ugy hirtelen azt ajanlanam, hogy mindenkeppen olyan valamit valassz, ami "megmutatja" a referencia-zene minden reszletet, amit elvarsz. Nem tudom mekkora helyen dolgozol, de nem biztos, hogy indokolt a 8-as meret, ez valasztasnal meg hasznos tanacs lehet.

Az meg, hogy objektive lefikazol monitorokat elso hallasra, az meg teljesen normalis. Hallottal mar NS-10M-eket?

Mivel ugyis tudatos hasznalatra veszed, nem elsosorban elvezetre, a vasarlaskor is torekedj a tudatossagra. Ha mindent hallasz, amit hallani akarsz, vagy hallani velsz, ha szamodra ertheto a melye, a kozepe, es a teteje, es ugy erzed meg tudnad szokni, akkor ott maris van egy jelolt.

Nemtom melyik A/D cikkrol beszelsz, de joregen volt egy eleg jo kis cikke arrol, hogy miert nincsen semmi koze a "valosaghoz" egyik studio-monitornak (de egyaltalan hangszoronak) sem.

Nem hiszem, hogy segitettem, de azt szivesen! :)

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta DutchFlowers:

Nem hiszem, hogy segitettem, de azt szivesen! :)

Nem fikázni szerettem volna őket, inkább csak csalódtam bennük. :( 

22nm-es az új szobám, ebbe keresnék dobozokat. Azért gondolkodtam 7-8" környékén, mert az előző 5"-osnak a világon semmi alja nem volt és szub kellett mellé, ami viszont nagyon maszatolt. Szub nélkül ugyanakkor a Moog-ok aljából semmi de semmit nem hallottam, és nem egyszer bent maradtak olyan dolgok, melyekre legalább a szub rávilágított - még ha szörnyen pontatlanul is. Megint más kérdés, hogy még a 80-as Focal is vékony volt "odalent". Konkrétan az egyik referencia muzsikában a basszusmenetben egy hang úgy zusammen eltűnik, mintha nem is lenne. Cserébe viszont a közepe is mászott jobbra-balra. Kemény dió.

NS-10M-hez még nem volt szerencsém, de hallottam, hogy megosztja az embereket. Nagyon kíváncsi lennék rá, de itt rögvest felmerül ugye a másik kérdés is: Aktív vagy passzív legyen a monitor? Mert ugye jó az, ha aktív, mert pontosan olyan erősítő van, ami kell, de akkor most egy passzív szett vajon jobb/rosszabb vagy csak egyszerűen más megközelítés? És ott ugye már bejön az erősítő kérdése is, amit aztán végképp nehéz tesztelni/csereberélgetni, nem is beszélve a vastag árcédulákról. :)

Köszönöm, hogy írtál! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... én is ugyanebben a cipőben járok, de itt kisebb a lakótelepi szoba, sokkal rosszabb körülményekkel. Egyszer mellényúltam (anyagi okok miatt), de most már tudom mit keresek.

Ennek a neve: ATC. Most épp egy 12-esre gyúrok, de ugyanúgy boldog lennék lejjebb, 11-essel, akár 7-essel is. Majd a büdzsé eldönti. Indoklás: akusztikai para, továbbá egy pici asszimetria.

Sajna Silk videojában nem tudom eldönteni, 7-es, vagy 11-es van e ott.

Nem tanács volt, hanem vélemény.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta wolf:

Hmmm... én is ugyanebben a cipőben járok, de itt kisebb a lakótelepi szoba, sokkal rosszabb körülményekkel. Egyszer mellényúltam (anyagi okok miatt), de most már tudom mit keresek.

Ennek a neve: ATC. Most épp egy 12-esre gyúrok, de ugyanúgy boldog lennék lejjebb, 11-essel, akár 7-essel is. Majd a büdzsé eldönti. Indoklás: akusztikai para, továbbá egy pici asszimetria.

Sajna Silk videojában nem tudom eldönteni, 7-es, vagy 11-es van e ott.

Nem tanács volt, hanem vélemény.

Nem hallottam még ATC-ket, majd alkalmasint kerítek rá sort, csak sajna az már más volumen. Addig azonban mindenképpen szeretnék valami átmeneti megoldást, mert fülessel kifejezetten kényelmetlen. ?

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta Blank:

Sziasztok!

 

 

 

Végigolvastam A/D cikkét (sokszor), nagyon sok monitort kipróbáltam (többnyire üzletekben) és egyet-kettőt idehaza is. Minél több dobozt meghallgattam, annál nagyobb a káosz a fejemben. Olyan monitort keresek, aminek hihetek, de most már tényleg nem tudom, hogy mit csináljak. Jól szeretnék keverni. Mivel a korábbi, kezeletlen szobámból egy új, immár akusztikailag kezelt szobába költöztem, a régi 5”-os monitorjaimat pedig eladtam, időszerűvé vált az új dobozok felkutatása.

 

Az alábbi modelleket próbáltam: Adam P22A, Adam A7X, Yamaha MSP-5, Yamaha HS7 és HS8, KRK Rokit 8 G3, Focal Alpha 80, Dynaudio BM5 MKIII, Genelec 8030. No, meg temérdek és temérdek hifi cucc – persze csak kíváncsiságból.

 

No, már most az van, hogy a fenti dobozok ordas nagy különbségeket mutattak, olykor márkán belül is, és nem egészen értem, hogy miért. Ha ezek a termékek egyfajta semleges, de őszinte iránytűként kellene, hogy funkcionáljanak, miért ez a nagy eltérés? Miért érzem a Dyn BM5-ösét túlzón színesnek, a Focal Alpha 80-at középerős tohonya dögnek, az MSP-5-öst erőszakosan élesnek, a HS-eket Sokol rádiónak, a KRK-t meg egy 90-es évekből itt maradt Boombox-nak? Hol van az igazság? Az adam P22A-t már meg sem merem említeni, mert (számomra) no comment kategória volt.

 

Félre ne értsétek, egyáltalán nem hisztizek, csak egyszerűen nem értem, hogy akkor most melyik is lenne a semleges, vagy az etalon?

 

Sajna a nagyobb ATC-khez és Focal-okhoz még nem volt szerencsém, de mivel a büdzsém nem is enged az 500e Ft feletti régióba, igazából az érdekelne, hogy az én ársávomban (2-300e Ft / pár) kinek és minek hihetek? Sokan mondták, hogy azt vegyem, amelyiknek tetszik a hangja. Értem én, de ennyi erővel veszek a meglévő Denon erősítőmre két hifi hangszórót, mert színezni azok is tudnak és harmad ennyibe kerülnek.

 

Legutóbb a Hitspace-ben (ezúton is nagyon szépen köszönöm) a Dyn BM5 és Focal 80-at tettük egymás mellé, de nem hittem a fülemnek. Hatalmas volt a különbség, mintha egészen más zenéket hallgatnék. Tök más sztereó tér, a Dyn sokkal színezőbb, a Focal közepe meg eltúlozva és mosva. Persze, hogy a Dyn-en jobban szóltak a kedvenc nótáim, de sok olyan részletet egyszerűen nem hallottam, amelyek pedig tudom, hogy ott vannak, azaz ott kellene legyenek (legalábbis pl az MSP-5-ösön tökéletesen hallhatók). A Focal meg…

 

Egy szó mint száz: Tudtok ajánlani ebben a szegmensben bármit, aminek egy kicsit is köze van a valósághoz? Használt is jöhetne, bármire nyitott vagyok.

 

Előre is köszönöm szépen, ha írtok.

 

Szerintem meg nincs tökéletes hangfal, és ne is keresd tovább. Ha bekukkantasz egy rendes studioba, általában a/b monitort találsz. Az "a" az ns10, vagy tannoy 600, amik rettenetesen szólnak, szar zenét hallgatni rajtuk. Viszont te keverni akarsz jól. Ezek a hangfalak a közepet domborítják, ahol a legtöbb dolog történik a zenédben (hangszerek, ének, stb). Ezek megmutatják a hibát. A "b" pedig egy teljesen más karakter, ami a másik oldalt mutatja meg, ebben esetleg lábdodbot, basszust tudsz keverni, pl a neumann 310. Ami még nagyon fontos, ha megvan az új, szeretett hangfalad, kb 2 év, mire megismered, és jó munkát fog hozni neked :) Remélem, segítettem...HAJRÁ!

Link to comment
Share on other sites

8 perccel ezelőtt írta djnewtone:

Szerintem meg nincs tökéletes hangfal, és ne is keresd tovább. Ha bekukkantasz egy rendes studioba, általában a/b monitort találsz. Az "a" az ns10, vagy tannoy 600, amik rettenetesen szólnak, szar zenét hallgatni rajtuk. Viszont te keverni akarsz jól. Ezek a hangfalak a közepet domborítják, ahol a legtöbb dolog történik a zenédben (hangszerek, ének, stb). Ezek megmutatják a hibát. A "b" pedig egy teljesen más karakter, ami a másik oldalt mutatja meg, ebben esetleg lábdodbot, basszust tudsz keverni, pl a neumann 310. Ami még nagyon fontos, ha megvan az új, szeretett hangfalad, kb 2 év, mire megismered, és jó munkát fog hozni neked :) Remélem, segítettem...HAJRÁ!

Igen, köszönöm szépen. Nem gondolkodtam A-B variánsban, de lehet, hogy tényleg érdemes lenne. Köszi! :)

Link to comment
Share on other sites

15 órája írta Blank:

Nem fikázni szerettem volna őket, inkább csak csalódtam bennük. :( 

22nm-es az új szobám, ebbe keresnék dobozokat. Azért gondolkodtam 7-8" környékén, mert az előző 5"-osnak a világon semmi alja nem volt és szub kellett mellé, ami viszont nagyon maszatolt. Szub nélkül ugyanakkor a Moog-ok aljából semmi de semmit nem hallottam, és nem egyszer bent maradtak olyan dolgok, melyekre legalább a szub rávilágított - még ha szörnyen pontatlanul is. Megint más kérdés, hogy még a 80-as Focal is vékony volt "odalent". Konkrétan az egyik referencia muzsikában a basszusmenetben egy hang úgy zusammen eltűnik, mintha nem is lenne. Cserébe viszont a közepe is mászott jobbra-balra. Kemény dió.

NS-10M-hez még nem volt szerencsém, de hallottam, hogy megosztja az embereket. Nagyon kíváncsi lennék rá, de itt rögvest felmerül ugye a másik kérdés is: Aktív vagy passzív legyen a monitor? Mert ugye jó az, ha aktív, mert pontosan olyan erősítő van, ami kell, de akkor most egy passzív szett vajon jobb/rosszabb vagy csak egyszerűen más megközelítés? És ott ugye már bejön az erősítő kérdése is, amit aztán végképp nehéz tesztelni/csereberélgetni, nem is beszélve a vastag árcédulákról. :)

Köszönöm, hogy írtál! :)

Na korulbelul ala is tamasztottad, amiket irtam, ezert is gondoltam, hogy nem leszek nagy segitseg. Erted, neked (mivel sub-os rendszerhez vagy szokva) a Alpha80-nak vekony az alja, nekem meg meg a 65-osnek is sok. Tok szubjektiv a dolog.

Az NS-10M annyira nem osztja meg az embereket, szerintem mindenki egyetert abban, hogy fosul szol. Se alja, se teteje, morzsas vacak. Gyakran olvastam olyan idezeteket, hogy azert jo keveresre, mert "ami azon (a szaron) jol szol, az mindenen jol szol". A SoundOnSound magazin konkretan "horrible"-nek titulalja a hangjat ( https://www.soundonsound.com/reviews/yamaha-ns10-story ) . Mindezek ellenere az egyik legnagyobb klasszikusnak szamito kozelteri monitor, amit rengeteg nagynevu hangmernok hasznalt evtizedekig, es biztos van, aki meg most is.

Es ez azert tud igy lenni, mert megtanulhato. En is irtam, mas is irta, hogy a studio monitorokat meg kell tanulni, es az altalaban nem keves ido.

300e/par kornyeken meg azert talalni hasznalhato monitorokat. Kompromisszum-mentesek? Nem.

De arrol mondjuk megprobalnalak lebeszelni, hogy a 300 ezresedet 2 par monitorra koltsd el, mert azzal csak meg tobb kompromisszumot kell kotnod.

Sok sikert a valasztashoz! :)

Link to comment
Share on other sites

A fentebb altalam linkelt cikk kapcsan amugy megfogalmazodott bennem az a kerdes, hogy mi van akkor ha az NS-10M pont azert lett legendas, mert feszes (pontos, gyors), a legfontosabb frekiket jol megtolja, a "presence" magassagban iszonyatosat esik, szoval intimebbre kevered a cuccot, mint gondolod, es olyan szar a hangja, hogy nem szivesen hallgatgatod, hanem inkabb tulesel a melon? :)

Mi van, ha a szarsaga a josaga?

:D

Szerkesztette DutchFlowers
Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Én már beleőrülük az olvasásba!Csak az olvasásba!

Most tudtam meg,hogy hogy a Dynaudio BM5A MKII szinez!Ezt még eddig nem tudtam,s nekem pont ilyen van.

Na most!Amit az itteni számomra "őrületből" kiolvastam. Neumann KH 120 A ehelyett egy jobb megoldás lenne?

Mert akkor eladom és veszek egy olyat!S többet soha nem fogok studió monitorokról olvasni semmit!

Mert értem én,hogy az ATC!

Én egy hagyományos pop-rock zenén dolgozom.Amiben a dob,gitár,bassus,ének és billentyűs dominál!

Tehát nem elekronikus zenét csinálok!

Erre, akkor az itt nyilatkozók tapasztalatai alapján, a Neumann KH 120 A megfelelő?

Ha mindent eladok ami felesleges,úgy 500 ezer körül szánni akarok rá!

Talán érthető amit írtam!Köszönöm a segítőjellegű válaszokat!

Üdv mindenkinek!

 

Szerkesztette hejdzso
Link to comment
Share on other sites

1. nem kapkodsz

2. fogod a saját etalon zenéidet (amit nagyon jól ismersz, hogyan szól),  pendrive-ra gyűjtöd

3. bemész a "boltba", a büdzsé keretein belül meghallgatsz néhány alternatívát (amire kíváncsi vagy, de olyat is, amit ajánlanak)

4. hazamész, alszol rá, átgondolod mit szeretnél

5. döntesz

Itt senki nem fogja neked megmondani, mit vegyél. Vélemények vannak. Én azt mondtam, hogy ennyiért ATC-t vennék. Ez nem azt jelenti, hogy olyat vegyél! Más körülmények, más igények. Neked kell döntened, a füled, tapasztalatod alapján.

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta NLS:

Egyáltalán mi a stílus amire kéne,hogy legalább fogalmunk legyen mire használnád?

 

7 órája írta hejdzso:

Én egy hagyományos pop-rock zenén dolgozom.Amiben a dob,gitár,bassus,ének és billentyűs dominál!

Tehát nem elekronikus zenét csinálok!

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...