Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

12 perccel ezelőtt írta Instrument:

Speciális forrasztással. Ezt úgy értem, hogy szinte csak megmutatom az ónt, a hagyományos jó forrasztásnál szinte kiöntik a csatlakozót a nagyon rossz vezető ónnal. Persze hajszál vékonyan előónozom a huzalt és az érintkezőt. Érvéghüvely messze kerülendő. Ahány fém-másik fém átmeneten megy át a jel az mind frekvencia függő hibaforrás.

Ez tok jol hangzik, de a szerkezeten belul mennyi onon verekszi magat keresztul az a csori elektron? Es az a sok on miert nem befolyasolja a hangzast? Miert csak az a ket csatlakozo forrasztas az, ami a kulonbseget adja?

Link to comment
Share on other sites

3 perccel ezelőtt írta AudioWorks Hangtechnika:

Ha az USB csodakábel "javítja" a hangzást, akkor javítja a fotók/videók dinamikatartományát továbbá a .doc/.pdf állományok részletgazdagságát is? :rolleyes:

Sot, a .doc-ban a helyesirasi hibakat is kijavitja, a fotokat meg retusalja! Mi ezen az altudomany? :) 

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta rootkiller:

Szerintem a zenészek körében is 10-ből 1 hisz a kábel kérdésben maximum, sokaknak olyan kábeljük van amit a helyi hangszerbolt vagy elektronikai bolt árul.

És szarul is szól az összes, amikor bejön vele a stúdióba.
Szóval ne haragudj, de ez a másik véglet is éppolyan butaság, mint amiről sokszor itt szó van.
Próbára persze elmegy az ilyen átlagos kábel is, de stúdióban sosem fogsz egy rendes gitárfelvételt csinálni velük,
mert már a legelején elbukik a dolog. És persze színpadon is hallatszik a különbség, még ha sokaknak luxus is Vovox-szal koncertezni.
Szóval a minőségi, profi kábelek nagyon is fontosak, de itt ugye nem erről szokott szó lenni, hanem egyéb csoda dolgokról,
aminek egy része ezotéria.
Mikrofonkábelnél is hallatszik amúgy a Vovox, de ott nem annyira szembetűnő a különbség, mint a gitárkábelnél.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta rootkiller:

Beleolvastam ebbe a topicba és elég furán nézek az itt olvasottakra. Nem hiszek az egészben...

Hogy ki mit hisz, az egy dolog, de az alkalmazott anyagok és a technológia adott esetben mérhető és sokszor hallható különbséget eredményez.

Az audiojel esetében van jelentősége a kiemelkedő minőségű vezetékeknek - bizonyos szintig, ami szubjektív -, a digitális esetében nincs, illetve erről utóbbiról folyik a vita vagy győzködés.

Na, Töfi is ezt írta, konkrétabban. :-)

 

Szerkesztette Tetsuo
Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta DutchFlowers:

Sot, a .doc-ban a helyesirasi hibakat is kijavitja, a fotokat meg retusalja! Mi ezen az altudomany? :) 

Ha ilyen csodakábellel kötöd a PC-hez a nyomtatót akkor élesebb és élethűbb képeket fogsz nyomtatni :P

1 órával ezelőtt írta deneverstudio:

És szarul is szól az összes, amikor bejön vele a stúdióba.
Szóval ne haragudj, de ez a másik véglet is éppolyan butaság, mint amiről sokszor itt szó van.
Próbára persze elmegy az ilyen átlagos kábel is, de stúdióban sosem fogsz egy rendes gitárfelvételt csinálni velük,
mert már a legelején elbukik a dolog. És persze színpadon is hallatszik a különbség, még ha sokaknak luxus is Vovox-szal koncertezni.
Szóval a minőségi, profi kábelek nagyon is fontosak, de itt ugye nem erről szokott szó lenni, hanem egyéb csoda dolgokról,
aminek egy része ezotéria.
Mikrofonkábelnél is hallatszik amúgy a Vovox, de ott nem annyira szembetűnő a különbség, mint a gitárkábelnél.

Egy stúdióban egy rendes gitárfelvétel sok mindenen múlik, ezért vettem magamnak Klotz AC110-et hogy legyen valami standard minőség a gitáros által idehozott szar állapotban lévő kacat kábel helyett.
Színpadon hiába a Vovox, elvérzik a dolog azon hogy szar a terem, alkalmatlan a helyi szolgáltató rendesen beállítani a PA-t, alapból szar a PA meg ilyenek. A magyar stúdiók nagy részében meg az is para ha berakjuk egy lyukba a gitárládát kimikrofonozni és az egész terítődik a nagy hangerővel és befullad. Ott véleményem szerint mindegy hogy van-e Vovox vagy nincs. Egy általam sokra tartott kolléga egyébként azt mondta hogy gitár ügyben a gitártól jövő első kábel tehát kvázi az első pedálig jövő a legfontosabb.

1 órája írta Tetsuo:

Hogy ki mit hisz, az egy dolog, de az alkalmazott anyagok és a technológia adott esetben mérhető és sokszor hallható különbséget eredményez.Az audiojel esetében van jelentősége a kiemelkedő minőségű vezetékeknek - bizonyos szintig, ami szubjektív -, a digitális esetében nincs, illetve erről utóbbiról folyik a vita vagy győzködés.

A digitális kábeleknek is van jelentősége, de ez ilyen szabványossági kérdés. Van egy Midas PRO2 keverőnk aminek az a jellemzője hogy a színpadon van egy DL251 box 48/16 analóg in/out-tal, ami 3 darab CAT5e kábelen kapcsolódik a pulthoz. Vásároltunk egy 4-es CAT6A multicore kábelt, és felmerült hogy a negyedik kábelt szétfejtve a pult seggén lévő AES3 kijáratról tudnánk hajtani az amúgy AES3 kompatibilis rendszerprocesszorokat. Az egyik hasonló rendszereket használó kolléga jegyezte meg, hogy az AES3 96kHz-en 60m-ig jó, onnantól levált 48kHz-re plusz bármi probléma lehet tehát érdemes lekábelezni analógban és odakészíteni bármi probléma fennáll. Ez már nem hangzik túl jól, ehhez hozzájön hogy hiába vennénk mi csak 60m kábelt (egyébként 70-et vettünk), az egyik végfokracktől a másikig további 20, majd a 3.-ig további 5m multicore kábel vezet amik viszont hagyományos analóg audio célú kábelek, tehát az egész sztori ment a kukába.

Szóval lehet, hogy amíg csak két S/PDIF eszközt akarunk otthon összekötni egymás mellett addig a mezei egyszerű 200 forintos RCA kábel tökéletesen megfelel. Egyébként régen, amikor még S/PDIF-el ellátott hangkártyám volt csináltam két RCA kábelt ilyen olcsó de 75 ohm hullámimpedanciás kábelből, hogy szabványos legyen.

A DMX kábelek egyébként szabvány szerint ugyanazt a 110 ohm kábelt használják mint az AES/EBU vagy AES3, de például a fényes alvállalkozónknak ahol komoly lámpapark van se ilyen kábeljei vannak hanem hagyományos MY206 Klotz, és a multicore kábeljük is pont ugyanolyan mint amit mi a színpadon illetve a végfokrackek között használunk 4-es, 8-as illetve 12-es Klotz PolyWire multicore-t.

Egyébként ha stúdió célra nekiállnék új kábeleket gyártani akkor egészen biztosan vagy Klotz MC5000-et használnék, vagy pedig az SQ450-es StarQuad kábelt.

Link to comment
Share on other sites

13 perccel ezelőtt írta rootkiller:

Egy általam sokra tartott kolléga egyébként azt mondta hogy gitár ügyben a gitártól jövő első kábel tehát kvázi az első pedálig jövő a legfontosabb.

Pontosan, de persze a többi is fontos, főleg, ha sok kábel van egy rendszerben.
Ahogy nézem, az a Klotz pontosan ugyanolyan olcsó tucatkábel, mint a többi, amiket hozni szoktak.
A Vovox és a hasonlók egy egészen más szint. Ezeken az olcsó kábeleken általában csak egy dinamikátlan maszat megy át,
a drágához képest. Csak amíg nincs összehasonlítási alapod, addig nem hallod.
A borzalmas termekben persze igazad van, de azért szoktunk játszani nagy szabadtéri színpadokon is,
még akár Sziget nagyszínpadon is, stb. Szóval az ember nem legrosszabb szituációra szokott színpadi cuccot építeni, hanem a legjobbra,
ami előfordul a zenekar életében.
Amúgy persze van egy rakás gitáros, akin nem segít a Vovox kábel sem, az is biztos.

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta deneverstudio:

Ahogy nézem, az a Klotz pontosan ugyanolyan olcsó tucatkábel, mint a többi, amiket hozni szoktak.

Én azt gondolom, hogy a Klotz-nak vannak azok a standard színpadi kategóriás kábelei amiből nálunk 100-as nagyságrenddel van a cégnél, és vannak minőségibb kábelei, mint az MC5000 illetve az AC110, és mivel egy 100m AC110-et már megforrasztottam, elég sok egyszeri kacat kábel mellett, és tudom hogy már maga a felépítés minősége is eltérő az egyszerű tucatkábeltől. Persze nem egy Vovox, de bőven nyersz vele a noname szarokhoz képest, kábé pont annyit amennyit van értelme itthoni körülmények között költeni rá.

A napokban beszélgettünk róla, hogy ha lemezt csinál az ember, akkor a különbőző hangszerek felvételi minősége legyen azonos kategóriájú, tehát egy gépdob mellé ne rakjunk mikrofonozott erősítőt és egy akusztikus dobfelvétel mellé se biztos hogy fullos egy plugin gitár, tehát ha jó akkor legyen egységesen jó, ha középszar meg középszar, de ha valami nagyon lelóg az "elbassza". Ugyanezt gondolom cucc fronton is hogy a 10-15m2 feljátszókhoz meg az összes stúdióbetegséghez amiben itthon szenvedünk kéne a Vovox kábel.

Link to comment
Share on other sites

Ahogy néztem, az a Klotz 600,-Ft/m körül van, a Vovox meg vagy 6000,-/m.
Ami ez alatt a Klotz alatt van, az lényegében ipari hulladék.
Én betiltanám a sok vackot, amit rásóznak a tudatlan népekre.
Ez a hangszerboltosok hülyesége, hogy mindenből a legócskábbat forgalmazzák.
Tisztelet a kivételnek persze. Ezért tisztelem a Hitspacet például, mert ők nem ezt dágványt képviselik minőségben.
Én elhiszem, hogy hangosítási szempontból ez a Klotz már a jobbak közé tartozik, de stúdiós szempontból meg éppen csak használható, ha nincs jobb.
Én színpadra is jobbakat viszek ennél, de mondjuk nem Vovoxot.
A kettő között is vannak tök jó kábelek.

Még annyit tennék hozzá, hogy amit behoztak ide Klotz kábelt, azok sosem szóltak jól gitárra.
Kivéve egyet, ami egész jó volt, de azóta sem láttam sehol azt a fajtát. Narancságra vége volt, ha jól emlékszem.
Lehet, hogy az pont ebből készült, amit te is mondasz, nem tudom.
A lényeg, hogy szerintem stúdióban nyugodtan felejtsd el és vegyél 15eFt körül valami jobbat.
Az sem lesz Vovox, de sokkal komolyabban szólnak 6-8eFt-osnál.

Link to comment
Share on other sites

23 perccel ezelőtt írta rootkiller:

A napokban beszélgettünk róla, hogy ha lemezt csinál az ember, akkor a különbőző hangszerek felvételi minősége legyen azonos kategóriájú, tehát egy gépdob mellé ne rakjunk mikrofonozott erősítőt és egy akusztikus dobfelvétel mellé se biztos hogy fullos egy plugin gitár, tehát ha jó akkor legyen egységesen jó, ha középszar meg középszar, de ha valami nagyon lelóg az "elbassza". Ugyanezt gondolom cucc fronton is hogy a 10-15m2 feljátszókhoz meg az összes stúdióbetegséghez amiben itthon szenvedünk kéne a Vovox kábel.

Ez több szempontból sem áll meg így a lábán szerintem.
Nem akarok nagyon belebonyolódni, de az hogy nem jó a feljátszó helyiség, még egyáltalán nem indokolja,
hogy rosszabb kábelen játszunk. Mert például felvesszük tök jól a natúr vonaljelet és aztán lehet reampolni akárhol.
Netán ott is, ahol meg jó a feljátszó.
De van egy csomó zene, ami vígan elvan a mai szimulátorokkal és ott is nagyon számít, hogy milyen a vonaljel.
 

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta deneverstudio:

Ez több szempontból sem áll meg így a lábán szerintem.
Nem akarok nagyon belebonyolódni, de az hogy nem jó a feljátszó helyiség, még egyáltalán nem indokolja,
hogy rosszabb kábelen játszunk. Mert például felvesszük tök jól a natúr vonaljelet és aztán lehet reampolni akárhol.
Netán ott is, ahol meg jó a feljátszó.
De van egy csomó zene, ami vígan elvan a mai szimulátorokkal és ott is nagyon számít, hogy milyen a vonaljel.

Szerintem rossz szemszögből nézed a dolgokat. Egész egyszerűen van egy tisztességes színvonal, meg van egy prémium. Amíg nincs rendben egy csomó minden ahol nagyot bukhat a sztori addig nem veszek Vovox kábelt, de például nem veszek U67-est, LA-2A-t meg ATC monitort se amíg itthon a 12m2 szobámban dolgozok és a felvételi helységet épp az alkalom adja. A dolgoknak van egy sorrendje, amit ha nagyon felrúgunk az olyan lesz mint az "ányolcas a cigányputri előtt".

Link to comment
Share on other sites

8 perccel ezelőtt írta rootkiller:

Amíg nincs rendben egy csomó minden ahol nagyot bukhat a sztori addig nem veszek Vovox kábelt

Nem mondtam, hogy vegyél Vovoxot. Csak azt javasoltam, hogy vegyél egy tisztességes kábelt a kettő között, mert jobb lesz tőle a felvétel, de azzal veszed fel, amivel jónak látod. Hozzáteszem, hogy azzal a bizonyos tisztességes kábellel a gitárosnak kellene igazából rendelkeznie, de sajnos általában nem szokott.

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta deneverstudio:

Nem mondtam, hogy vegyél Vovoxot. Csak azt javasoltam, hogy vegyél egy tisztességes kábelt a kettő között, mert jobb lesz tőle a felvétel, de azzal veszed fel, amivel jónak látod. Hozzáteszem, hogy azzal a bizonyos tisztességes kábellel a gitárosnak kellene igazából rendelkeznie, de sajnos általában nem szokott.

Nem, te ránézésre leszóltad a Klotz AC110-et, hogy ez ugyanaz a gönc mint az összes többi olcsó kacat, pedig ez pont a tisztességes kábel a kettő között.

Egyszer jó pár évvel ezelőtt a Hofinál a boltban összehasonlítottuk az AC106-ot, az AC110-et meg az akkor frissen polcra került Laboga kábelt, és az AC110 meg a Laboga között nem volt hallható különbség, az AC106 meg a másik kettő között meg volt némi hallható differencia. De mint mondtam több száz darab dugót ráforrasztottam már különböző kategóriás kábelekre, így látom azt hogy melyik kábel milyen minőséget képvisel.

Link to comment
Share on other sites

Most 300km távolságból vitázunk úgy, hogy én nem halottam a Klotz AC110-et, te meg nem hallottad a Vovoxot.
Ennek olyan túl sok értelme nincsen. :)
Ugyanakkor vagy 32 éve gitározok, úgyhogy gondolhatod, hogy nem alaptalanul került le a listáról.
Hidd el, hogy nem itt kezdődnek a komolyabban szóló kábelek, de ha lesz rá alkalmam szívesen csinálok egy tesztet vele.
De ahogy mondtam, a drágább, narancssárga egész jól szólt amúgy, csak nem tudom milyen kábellel volt szerelve.

Egyszer egy egész napot rászántam és egy rakás kábelt alaposan megnéztünk.
Nem a hangszerboltban, hanem stúdió körülmények között és jó nagy különbségek vannak.
Nem bántásból mondom, de amúgy annak is megvan a maga diszkrét bája, amikor két dobos gitárkábeleket tesztel. :)

Mikrofonkábelnek amúgy biztosan teljesen jó.
Valószínűleg nálam is van belőle jó pár darab a stúdióban, de gitárkábelileg mi más szintben gondolkodunk.

 

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta deneverstudio:

Én betiltanám a sok vackot, amit rásóznak a tudatlan népekre.
Ez a hangszerboltosok hülyesége, hogy mindenből a legócskábbat forgalmazzák.

Még annyit tennék hozzá, hogy amit behoztak ide Klotz kábelt, azok sosem szóltak jól gitárra.
Kivéve egyet, ami egész jó volt, de azóta sem láttam sehol azt a fajtát. Narancságra vége volt, ha jól emlékszem.
Lehet, hogy az pont ebből készült, amit te is mondasz, nem tudom.
A lényeg, hogy szerintem stúdióban nyugodtan felejtsd el és vegyél 15eFt körül valami jobbat.
Az sem lesz Vovox, de sokkal komolyabban szólnak 6-8eFt-osnál.

Az embereknek erre van igénye meg pénze, ha a hangszerboltos meg nem forgalmazza megveszik máshol.

Klotzból a LaGrange-t váltotta a méter kábelben az AC110, LaGrange-t viszont továbbra is kapni szerelve, Neutrikkal 11 ezer forint 6 méter. A narancs végű a T.M. Stevens Funk Master, abból 10 rugó 6 méter. Ha egy AC110-ből 6 métert én magam összerakok Neutrikkal, az 6ezerre jön ki. Ezek nagyon egy szinten vannak mivel hogy az árszint is hasonló, a dugó meg a marketing különbözik leginkább. Akárhogyis nézzük az AC110 pont beleesik abba a kategóriába ami a Vovox alatt van. Próbáld ki, nem egy nagy tétel használt dugókra rápattintani 3m-t belőle :)

Link to comment
Share on other sites

32 perccel ezelőtt írta rootkiller:

Az embereknek erre van igénye meg pénze, ha a hangszerboltos meg nem forgalmazza megveszik máshol.

Klotzból a LaGrange-t váltotta a méter kábelben az AC110, LaGrange-t viszont továbbra is kapni szerelve, Neutrikkal 11 ezer forint 6 méter. A narancs végű a T.M. Stevens Funk Master, abból 10 rugó 6 méter. Ha egy AC110-ből 6 métert én magam összerakok Neutrikkal, az 6ezerre jön ki. Ezek nagyon egy szinten vannak mivel hogy az árszint is hasonló, a dugó meg a marketing különbözik leginkább. Akárhogyis nézzük az AC110 pont beleesik abba a kategóriába ami a Vovox alatt van. Próbáld ki, nem egy nagy tétel használt dugókra rápattintani 3m-t belőle :)

Így igaz, én pontosan ugyanezt a típust használom. Van eredeti LaGrange (gitárostól örököltem :) ) megnéztem a műszaki paramétereit, az AC110 pontosan u.a. Nagyon jól hallhatóan az itt megfordult átlagos kábeleket magasan veri. Pont a két véglet között áll, külön-külön megvéve a legjobb ár-érték arányos kábel.

 

Link to comment
Share on other sites

Nagyon csendes ez a többek által érdekesnek tartott topik, ha nem haragszanak megosztok egy tegnapi tapasztatot.

Előre bocsátanám, hogy semmit nem akarok ittt eladni, egyetlen cél vezet, hogy kicsit tisztábbá segítsem tenni a kábelelezés elég sötét és homályos területét. Persze a home audió kábelezésről szól a történet, de végül is ez az általatok készített zene, a zenei termékek végfelhasználása.

Megkeresett valaki a múlt héten, hogy ő elég sokat költött a rendszerére, de mégse tetszik a hangja, szeretné, ha elmennék és vinnék kábeleket is. Leírta a rendszerét, egy full Audio Note rendszer a CD játszótól a hangfalakig, csúcs Audio Note jel kábelekkel. Ez a cég, az AN olyan Mercedes színvonal az otthoni zenehallgatásban. Nem értettem, hogy ez a csúcs cucc hogy szólhat rosszul, ezért rákérdeztem a hálózati kábelekre, mert arról nem írt a tulaj. Kiderült, hogy sima vékony PC műanyag hálózati kábelekkel hajtja ezt a sok milliós rendszert. Tegnap levitt magához kocsival, a rendszer tényleg pocsékul szólt. Betettünk 3 á. 25 e Ft-os hálózati kábelt és nem lehetett ráismerni a hangra, akkorát javult. Pedig a 2 monoblokk végfokban, amik elég kritikusak tápkábel szempontból maradtak a PCs hálózatik, mert nem vittem 2 egyforma hálózati kábelt.

A végén még becseréltünk egy SPDIF digit kábelt a CD játszó és a DAC közé, az ott lévő Audio Note AN Pallas kábel helyére, ami olyan 2000 dollár. Tök pariban volt vele a 20 eFt-os árnyékolatlan digit kábelem, sőt ő hallgathatóbbnak ítélte, miután abbahagyta káromkodást. Már, hogy mi pénzeket dobott ki az ablakon!

Link to comment
Share on other sites

21 perccel ezelőtt írta deneverstudio:

Talán ismeritek ezt a képet.
Bármilyen megdöbbentő, de az A és B mező teljesen egyforma színű.
Ha valaki nem hiszi, Photoshoppal egymás mellé lehet másolni, vagy kinyomtatva egymás mellé lehet hajtani őket.
A fülünket pont ugyanilyen könnyű félrevezetni.

Ennyi! Fogtam egy kis négyzetet kimásoltam a B-ből és ráhúztam A-ra, tényleg egyforma. :P

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta deneverstudio:

Talán ismeritek ezt a képet.
Bármilyen megdöbbentő, de az A és B mező teljesen egyforma színű.
Ha valaki nem hiszi, Photoshoppal egymás mellé lehet másolni, vagy kinyomtatva egymás mellé lehet hajtani őket.
A fülünket pont ugyanilyen könnyű félrevezetni.

Kinyomtatva is teljesen egyforma.

Link to comment
Share on other sites

Járt nálam Radnai úr, hozott 3 féle USB kábelt, 2 féle tápkábelt, hangfalkábelt, CD demagnetizálót.

Néhány dolgot kipróbáltunk, de mondtam, hogy én így nem tudok "tesztelni", ahhoz egyrészt egyedül kell lennem, illetve minimum egy (nem beszélő :) ) segítséggel, aki A/B cserélgeti az elemeket, ezért néhány dolgot nálam hagyott.

Egy frankó vaktesztre készülök csütörtökön...ma és holnap magam tesztelek, nullteszt nehezen, de lesz.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2017. 04. 11. at 19:41 írta PropaneB:

Egy frankó vaktesztre készülök csütörtökön...ma és holnap magam tesztelek, nullteszt nehezen, de lesz.

Mit fogsz amúgy most tesztelni?
A CD demagnetizálót már mi is megnéztük annak idején és semmilyen különbség nem volt.
Teljesen egyértelmű humbug az egész. Fel is raktam akkor a teszt fájlokat, bárki meghallgathatta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...