Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

3 órája írta Instrument:

Nekem eddig csak lejátszó rendszerekbe kerültek a kábeleim. Itt két ember állt velem szóba eddig Töfi (ha szólíthatom így) és Balázs (PropaneB). Köszönöm nekik, nagyon tisztességes és normális beszélgetésünk volt mindkettőjükkel. Balázsnak szerettem volna odaadni egy gitárkábelt, de nem találtam, amikor épp ott volt :). Ahogy elment meg lett persze, Ezt neki bármikor szívesen odaadom, de másnak is csinálok tesztre akár gitár, akár felvevő kábelt. Én csak nem árnyékolt kábelt készítek, ahol ezek impedancia szempontból megfelelők ott szinte biztosan szebb hanguak, mint egy árnyékolt kábel.

Készséggel elhiszem hogy minden amit teszel, készítesz, vallassz, azt teljes jóhiszeműséggel, egy saját magad által kigondolt technikai megvalósítással teszed, hogy jobb legyen a világ. De maradjunk annyiban, hogy azt hogy szebben szól a zongora, vidámabb (vagy melegebb, nem emlékszem pontosan) a nagybőgő, az énekes a nappalinkban énekel, és még a tempó is feszesebb, ezt már a hifisták képzelik bele... és akkor ezzel én így elégedett tudok lenni a témában :D

Link to comment
Share on other sites

Jó minőségű analóg kábeleknél a nagy része teljesen elképzelhető annak, amit hallanak, hiszen tisztább, részletgazdagabb, stb,
Mivel nem szakemberek, ezt úgy fogják leírni, hogy vidámabb, feszesebb, közelebb énekel, stb.
Ebben semmi kivetnivalót nem találok és ezt soha nem is vitatta senki, max azt mondtuk, hogy szerintünk felesleges százezreket költeni egy darab kábelre,
mert 15-30eFt/db áron már lehet nagyon jó kábeleket találni. Efölött már nem minőségi kérdés, hanem hangszínszabályzásra használják őket,
mert nyilván mindegyik másképpen szól kicsit és az egyiknek ez tetszik, a másiknak meg az.
Az egyik hangfalhoz az egyik fog tetszeni, a másikhoz meg egy másik.
Ettől függetlenül ezt még simán el tudom fogadni úri hóbortnak, mert amúgy meg bármelyik jó minőségű rendszert hamar megszokik az ember
és igazából tökmindegy, hogy melyiket hallgatja. Elfogadom, hogy nekik nem mindegy és ez a hobbijuk, szóval nincs ezzel semmi gond.
A baj a CD és bakelit(!) demagnetizálásnál kezdődik, meg az USB kábeleknél, mert ezek kívül esnek a tudomány határain, ráadásul bizonyíthatón nem működik.
És ez tényleg csak a felszíne amúgy, mert vannak aztán mindenféle csodakristályok, meg egyéb elképesztő dolgok is,
amik javítják a hangzást a gyártójuk szerint. Ezeknek a nagy része nyilvánvaló átverés.

 

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta Instrument:

 Ezt neki bármikor szívesen odaadom, de másnak is csinálok tesztre akár gitár, akár felvevő kábelt. Én csak nem árnyékolt kábelt készítek, ahol ezek impedancia szempontból megfelelők ott szinte biztosan szebb hanguak, mint egy árnyékolt kábel.

Mivel az audio kabel minoseg szerintem is fontos, ezert az a kerdesem lenne, hogy az arnyekolas hianya asszimetrikus kotes eseten nem teszi-e tulzottan erzekennye a kabelt, vagy az azon halado informaciot barmilyen elektromagneses sugarzasra? Elvileg igen, de bevallom, meg soha nem probaltam / mertem probalni.

Es ha nem, akkor az hogy lehet? 

Ezek tenyleg erdeklodo kerdesek, mert a minimalis elektronikai tudasom szerint elvileg de, de az a tudas keves (en annak erzem), tapasztalati utra meg meg nem tevedtem. A digitalissal kapcsolatban viszont fogadd el, hogy ugy van (abban jobban kepben vagyok). Felejtsd el az USB kabelt, vagy legalabb itt ne ... :) Ez probal egy szakmai forum lenni, ugyanakkor probal nyitott is maradni... A vita jo dolog, de Te mar meg lettel (szakmailag) gyozve, es cafolat nem erkezett reszedrol, ugyhogy vegyuk ugy, hogy az a vita (USB, meg ilyenek) meggyozessel lezarult. Cafolat nem erkezett, kovetkezo elegedett ugyfel beszamolo meg nem kell. Ebben meg tudunk allapodni? 

Link to comment
Share on other sites

Az USB nem digitális kábel, az épp olyan analóg kábel, mint egy mikrofon kábel, csak négyszög alakú jelsorozat halad rajta. A vevő oldalon ebből mintákat vesznek, ott áll elő a digitális információ.

Az árnyékolás hiánya csak akkor hoz be zaj problémát, ha nagyimpedanciájú ki és bemenethez csatlakozol ilyen kábellel.

 

Link to comment
Share on other sites

3 perccel ezelőtt írta Instrument:

Az USB nem digitális kábel, az épp olyan analóg kábel, mint egy mikrofon kábel, csak négyszög alakú jelsorozat halad rajta. A vevő oldalon ebből mintákat vesznek, ott áll elő a digitális információ.

Nem, ez tévedés. Mint elmondták a többiek, olyasmi, mint amikor fájlokat másolunk ide-oda.
Vagy átmegy, vagy nem. Nincs olyan átmegy, de szarul.
Persze a digitális adatok is villannyal mennek, dzsalnak átfelé az elektronok és négyszögjel formában.
Ennek megvannak a megfelelő műszaki specifikációi, hogy hogyan lehet őket biztonságosan továbbítani.
Ha ez nem teljesül, akkor megszakad, hiányos lesz, stb, de a minőségre semmiféle hatása nincs.

Link to comment
Share on other sites

4 perccel ezelőtt írta Instrument:

Az USB nem digitális kábel, az épp olyan analóg kábel, mint egy mikrofon kábel, csak négyszög alakú jelsorozat halad rajta. A vevő oldalon ebből mintákat vesznek, ott áll elő a digitális információ.

Az árnyékolás hiánya csak akkor hoz be zaj problémát, ha nagyimpedanciájú ki és bemenethez csatlakozol ilyen kábellel.

 

Na te egy igazi hülye vagy. Mi az hogy nem digitális? 1-esek és 0-k futkosnak rajta, ami valahogy úgy működik hogy egy bizonyos feszültséghatár felett 1-es, alatta meg 0. Ezt hívják digitálisnak. Az analóg jel pedig az ami konverzió nélkül értelmezhető mint hangfrekvenciás jel.

Link to comment
Share on other sites

Kicsit vissza lapoztam az elejére a sztorinak, 3,5 éve kezdődött, és pont most is ugyanott tart :) Szerintetek további 3,5 évig is eltarthat ez a vita, amiben úgysem tudja meggyőzni egyik fél a másikat? :) Mondjuk már így is lassan legendás lesz ez a feloldhatatlan történet. :) Én mondjuk ki nem hagynám egy fejezetét sem, tényleg érdekes. :)

Szerkesztette Jonas73
Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 4/24/2017 at 22:35 írta Instrument:

Ti ennek aktív közreműködői vagytok, "belenyúltok" a hangba mi akik csak hallgatjuk a zenét azt szeretnénk, ha minél kevesebb változás történne a hangban. Mi gyanakvással szemléljük a ti munkátokat, ti pedig nevetségesnek tartjátok azt a törekvést, hogy minél tökéletesebb hang reprodukcióra törekszünk. Ez elég kibékíthetelen ellentétnek tűnik.

Ez nem ellentet. A hangmernok munkaja abbol all, hogy az zene egeszet alkossa meg ugy, hogy minden hangszer a leheto legtobbet hozza ki magabol a lejatszo mediumtol minel fuggetlenebbul. Ez rohadtul nem egyszeru feladat. Ugyanakkor az itt jelenlevo sok gyakorlo hangmernok siman ki fogja neked jelenteni, hogy barhogyan szoljon is a Te tokeletesnek hitt rendszered, ha ugy rogzitik es ugy adjak neked oda az akarmilyen hangot, ahogy az valojaban megszolal, akkor nagyon hirtelen rajossz, hogy az neked nem tetszik megsem. A hangmernok meg tudna csinalni (hiszen szinte semmi dolga nem lenne), csak nem hallgatna a kutya sem. Barmilyen lemezt tegyel fel a highend hifiden, az keverve van. Vannak lemezek, amik nem, de ha arra lovod be a hangrendszeredet, akkor kimaradsz az osszes tobbibol. A jokbol. :) 

Mert azt ugye nem varhatod el a vilagtol, hogy 600.000 forintot koltson csak egy alig hasznalt lemezjatszo-ture. (Ha olvasod Tofi, Szolnokon ismerek arcot, aki annyiert azt, es meg csak nem is uri-muri, mert nem vastag a srac), es a hangmernok nem azt fogja adni, ami erre a celkozonsegre van kihegyezve.

Amit viszont ad, az az, hogy egy tisztesseges rendszeren a tudasa szerinti legjobban meg fog szolalni produktum. Meg a szar kiscuccon is jol fog szolni, konzekvensen legalabbis.

A minel tokeletesebb hang-reprodukcio hajszolasa udvozlendo, a hangmernokok is nagy figyelmet szentelnek neki, es sokat is koltenek erre a celra, Es en hallottam mar nagyon sokmillios highend cuccot is, meg studio cuccot is. Hogy melyik adja vissza jobban AZT, ami ott van a lemezen? Hat a studio cucc. Hogy volt-e rohadtul jo hifi elmenyem AudioNote rendszeren RCA nyomasu Belafonte koncertet hallgatva? Volt. Felallt a szor a mindenemen, olyan jo volt. Egy studio cuccon lehet hallottam volna a hibait, de ez csak pont azt bizonyitja, hogy a studio-cucc adja vissza AZT, ami rogzitve van. A koztes medium fontos, oda van ra figyelve, csak a vezerlo elv mas. Sejtem, hogyha azon az AudioNote rendszeren betettem volna valami modernebb akar elektronikus cuccot, rohadtul nem hozta volna ugyanazt a hatast. Persze ez csak sejtes, proba altal soha nem lett igazolva.

De ez az elv a konszumerebb hifi-nel is megfigyelheto. Annak az a dolga, hogy a leheto legtobb hibat elfedje, elmenyt adjon. Es nem a kabel hibajara gondolok. A kabel nem kene, hogy hiba legyen, annyit azert mindenki aldozhatna ra. De a lenyeg, hogy csak masvalamit kerestek. Az egyikotok valoban a legtisztabb hangvisszaadast hajszolja a masik csak azt mondja, valojaban hibakat probal eltakarni...

Szerinted melyik a hangmernok, es melyik a highend hifista? :D 

Summa summarum: nem ellentet ez, hanem funkcio.

Link to comment
Share on other sites

46 perccel ezelőtt írta Instrument:

Az USB nem digitális kábel, az épp olyan analóg kábel, mint egy mikrofon kábel, csak négyszög alakú jelsorozat halad rajta. A vevő oldalon ebből mintákat vesznek, ott áll elő a digitális információ.

Na latod, ezt a vonalat nem kellene, plane itt. Itt nagyon sokan pontosan ismerik a dolog mukodeset, Te pedig nem. A negyszog alaku jelsorozat pontosan azert negyszog alaku, hogy a leheto legkevesbe legyen erzekeny a kozvetito mediumra, es az abbol fakado barmilyen torzulasra, zajosodasra, stb. Valoszinuleg ezert is szallt ra nagyon gyorsan a profi ipar. Tudod, pl a hangmernokok. :) De nem csak ok am, hanem pl a NASA is, meg egy csomo TV ado, meg egy rakas minden, pl a telefon is a zsebedben. Mert amig thresholdon belul atmegy, addig az tuti. A telefon a zsebedben pl kimondottan sokat jatszik a kesleltetessel, de pl egy studioban az ugy nem igazan ereny. Szoval (mivel latszolag Te inkabb hiszel) hidd el az itt jelenlevo profiknak, ha mar a sajat tapasztalat nem segit, hogy az USB kabel minosege semmire sincsen hatassal.

Tudomanyosan igazoljuk. Mind fizikailag, mind pszichologiailag. 

Tedd le a temat. 

Link to comment
Share on other sites

54 perccel ezelőtt írta Instrument:

Az USB nem digitális kábel, az épp olyan analóg kábel, mint egy mikrofon kábel, csak négyszög alakú jelsorozat halad rajta. A vevő oldalon ebből mintákat vesznek, ott áll elő a digitális információ.

Ez a digitális adat-átvitel.
 

55 perccel ezelőtt írta Instrument:

Az árnyékolás hiánya csak akkor hoz be zaj problémát, ha nagyimpedanciájú ki és bemenethez csatlakozol ilyen kábellel.

Nézz utána, hogy például egy mikrofon vagy gitár esetén milyen jelszintről beszélünk, hogy mi az a jel-zaj viszony, hogy mi az a dinamikatartomány aztán gondold a fenti kijelentést újra.

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta AudioWorks Hangtechnika:

 

4 órája írta Instrument:
Az árnyékolás hiánya csak akkor hoz be zaj problémát, ha nagyimpedanciájú ki és bemenethez csatlakozol ilyen kábellel.

Vagyis mindig. A gitárt kapásból HiZ bemenetre kell dugni, hogy jól szóljon, de gitárnál amúgy sem jöhet szóba az árnyékolás hiánya.
A drága kábeleknél azzal ügyeskednek, hogy csak az egyik fele van bekötve, de akkor is van árnyék,
különben elviselhetetlen zaj lesz, amint egy torzítóba bedugják.
Mikrofonnál is biztosan gond lenne árnyékolás nélkül.

Szerkesztette deneverstudio
Link to comment
Share on other sites

6 órája írta Instrument:

Az USB nem digitális kábel, az épp olyan analóg kábel, mint egy mikrofon kábel, csak négyszög alakú jelsorozat halad rajta. A vevő oldalon ebből mintákat vesznek, ott áll elő a digitális információ.

Az árnyékolás hiánya csak akkor hoz be zaj problémát, ha nagyimpedanciájú ki és bemenethez csatlakozol ilyen kábellel.

 

Lehetseges, hogy van olyan barkacs audiofil hifi cucc, ahol usb-vel oldottak meg az analog interconnectet a szokasos RCA helyett?....

ez esetben szamit a kabel minosege....

ez viszont egy olyan szegmens, amit az itt jelenlevok sztem nem ismernek....

Szerkesztette NeoC
Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta NeoC:

Lehetseges, hogy van olyan barkacs audiofil hifi cucc, ahol usb-vel oldottak meg az analog interconnectet a szokasos RCA helyett?....

ez esetben szamit a kabel minosege....

ez viszont egy olyan szegmens, amit az itt jelenlevok sztem nem ismernek....

Teljesen félreértitek, amit írtam. Az USB kábel funkcionálisan digitális, de az a méteres kábel, amin a négyszög jelek mennek teljesen analóg jeltovábbítást végez. Csináltam vagy 50-60 féle változatot csak az USB-ből és azt hiszem többet tudok róla, mint bárki aki itt irogat. Egyébként csak hogy tudjátok vannak itt köztetek egész primitív bunkók. Lsd. az alábbi nekem címzett levél.

 

paraszt.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 órája írta Instrument:

Teljesen félreértitek, amit írtam. Az USB kábel funkcionálisan digitális, de az a méteres kábel, amin a négyszög jelek mennek teljesen analóg jeltovábbítást végez. Csináltam vagy 50-60 féle változatot csak az USB-ből és azt hiszem többet tudok róla, mint bárki aki itt irogat. Egyébként csak hogy tudjátok vannak itt köztetek egész primitív bunkók. Lsd. az alábbi nekem címzett levél.

Vannak pillanatok, amikor elszáll az agyam. Ilyenkor balhézom, el szoktam küldeni az illetőt a b***dös p***ába. Ne csodálkozz, hogy vannak olyan emberek akiben feszültséget keltesz (akció) akkor visszakapsz belőle valamit (reakció). Nagyon durván buta, primitív embernek tartalak, aki az "eszét csinálja" itt. Tudod, a természettudományokban, mint a matematika, a fizika, a kémia, stb. be szokás bizonyítani azt amit feltételezel. Talán a Pitagorasz tétele megvan. Álmomból felkeltve vagy tök részegen is bebizonyítom, mert pofon egyszerű. Ez a hangtechnikai terület egy elég durván természettudományokra alapuló dolog, így az ha valami jobb mint egy másik hasonló jellegű eszköz, az demonstrálható mérésekkel, objektív módon. Ehhez képest te egy irodalomoktatás szintű okfejtést folytatsz itt "mire gondolt a költő" címszó alatt. A te állításaid nem bizonyíthatóak! Olyan emberek véleményét hozod érvként, akikről semmit nem tudunk azon kívül hogy költenek hi-fi berendezésre. Ez engem irritál. Ez egy hangtechnikai, ha úgy tetszik tudományhoz közeli fórum, nem ezoterika, nem egyebek. Oké, bunkó vagyok, mert megmondtam a véleményemet, hozzáteszem elég finoman, és nem plénum előtt téve. Az, hogy te ide kiraktad a személyes, neked szánt véleményemet, az rád nézve baromi ciki, mert megsértetted az úgy nevezett levéltitkot. Nem tudom itt milyen szabályzat van, de hadd idézzek a Prohardver fórumos szabályzatból:

Különösen tiltott a Felhasználói Tartalomban:
„Flame”: erőteljes érzelmi töltetű, indulatokat gerjesztő, lejárató, elfogadható érv nélküli, valami ellen hangoló tartalom.
Privát üzenetek kiadása”: a Felhasználók közötti ún. privát üzeneteket a levéltitok védi, azok megosztása a másik fél hozzájárulása nélkül tilos!

Azt hiszem, hogy te ezt a két dolgot bőven, könyékig kimerítetted. Ennek ellenére fel se fogod, hogy azok a dolgok, amiket leírsz azok nagy részt mekkora hülyeségek, mert elvakultan hiszel benne, és ha valaki elfogadható érvekkel megtámadja az álláspontod, akkor csavarsz egyet rajta. Szedd össze magad, mert egy vakteszten úgy "leszopatnának" a saját kábeleiddel kapcsolatban, hogy ha néhány fórumtársunk ott lenne könnyen közröhej tárgyává válnál. Na szia!

Szerkesztette rootkiller
Link to comment
Share on other sites

Szóval egy valamit szeretnék letisztázni: Az audiofil hangzás rajongói nem hülyék. Még akkor se, ha ti azt testületileg írásba adnátok. Nagyon is megnézik, hogy mire adnak ki pénzt és mekkora összeget. Én kb. 4 éve készítgetek fejlesztgetek kábeleket és ezeket egyre többen használják nagy megelégedéssel. A kábeleim szembe mennek a "mainstream irányzatokkal" és a ti véleményetekkel.

Pont ezért sikeresek!

Elköszönnék, mert tényleg meddő ez a vita.

Link to comment
Share on other sites

17 perccel ezelőtt írta Instrument:

Szóval egy valamit szeretnék letisztázni: Az audiofil hangzás rajongói nem hülyék. Még akkor se, ha ti azt testületileg írásba adnátok. Nagyon is megnézik, hogy mire adnak ki pénzt és mekkora összeget. Én kb. 4 éve készítgetek fejlesztgetek kábeleket és ezeket egyre többen használják nagy megelégedéssel. A kábeleim szembe mennek a "mainstream irányzatokkal" és a ti véleményetekkel.

Pont ezért sikeresek!

Elköszönnék, mert tényleg meddő ez a vita.

Azt meg lehetne tudni, hogy miben mások ezek az USB kábelek? Annyit tudunk, hogy külön kábel a jel és a táp. Erre annyit mondtunk, hogy nincs komoly stúdió, ahol USB-n kapná a tápot valami, tehát ez indifferens, még akkor is, ha lenne műszaki hatása a dolognak. Aztán megtudtuk, hogy az USB kábelen az adó és a vevő Codec között négyszög formátumú elektromos jelek mennek, amit nem is vitatott senki, csak annyit jeleztünk, hogy a hangminőség azért inkább a codeceken múlik, a kábelen csak annyiba, hogy ha a codec számára már értelmezhetetlenül rossz a jeltovábbítás, akkor már néma(vagy digitálisan zajos) a vevőegység.

Csak ennyi az infó a dologról, illetve ennyi az ezekre adott mérnöki komment. A többi az csak locsogás, megsértődés, türelemvesztés egyebek.

Link to comment
Share on other sites

Na, valahogy így működik az átvitel:

581px-USB_signal_example.svg.png

Ha megnézitek a képet a 0 és az 1 nem mint határérték feletti vagy alatti feszültség van definiálva, hanem a változás vagy éppen nem változás kódolja hogy például 0 után 1 vagy ismételten 0 következik a bitfolyamban. Ez a CD lemeznél ez ugyanígy van, a PIT és a LAND közötti váltás definiálja hogy eddig 1-es, aztán itt most 0, aztán ismételten 1-esek következnek a bitfolyamban. Ezek a digitális technológiák ki vannak találva. Egy USB-n nem csak adat futkos mint a bolond, alapvetően ez egy Half-Duplex technológia, ami azt jelenti hogy egyszerre egy irányú, hasonlóan mint a Walkie-Talkie. Vannak itt különböző dolgok, mint Handshake, meg Token, meg persze beszélhetünk ilyen dolgokról hogy Interrupt ami az egész számítógépben masszívan jelen van, egy billentyűleütés és egérmozdítás is Interrupt egy számítógépes rendszerben. Ha ezek az alapvető, "történést definiáló dolgok" nem úgy történnének meg az USB kábelen ahogy az szabvány szerint definiálva van, akkor folyamatosan hülyeség történne, nem lenne adatátvitel, nem tudnál nyomtatni, nem szólalna meg semmi a hangkártyán, meg ilyenek. Az, hogy egy Behringer UMC202 vagy Egy Focusrite 2i2 hangkártyán meg milyen az átvitt feszültség/áram minősége az meg a lőtéri kutyát se érdekli, mivel alapvetően belépő kategóriás hangkártyáról beszélünk, de ahol a Hangkártya kezdődik hogy Apollo Twin meg Duet, ott alap a külső táp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...