Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

AttilaGal

Kérdés

Sziasztok!

 

 

 Olyan broblémám van a Focusrite Scarlett 2i2 hangkártyámmal, hogy zenehallgatás illetve DAW-on belüli élő hangszeres játék és lehallgatás közben gyakoriak a hang-reccsenések, hang meg-akadások, aprócska hang-törések.  A nyáron frissítettem az Asus alaplapom Bios verziószámát, de nem vagyok benne biztos, hogy az lenne a baj. A probléma szembe tűnően azóta tart mióta egy új win-t húztam fel az aktuális gépre. A hangkártyát teszteltem egy másik (laptop win7-tel) gépen és ott nem volt ilyen probléma.

 

 Próbáltam már új USB kábelt, legfrissebb Focusrite drivert és a probléma fenn áll még mindig. Próbáltam a BIOS-ban is visszaállítani a "reset" opcióval mindent, de nem változott semmi.

 

 Szeretnék segítséget kérni tőletek, amennyiben valakinek valami információja, tippje van. Nagyon jól jönne mindenféle segítség! Most azon gondolkodok, hogy eladom a francba ezt a hangkártyát és veszek egy újat, másmilyet, de nem vagyok benne biztos, hogy annak nem lenne  ugyanúgy ilyen reccsenős problémája.

 Mégegyszer említeném tehát hogy DAW-on kívüli zenehallgatás vagy koncert DVD hallgatás közben is vannak aprócska reccsenések akadozások és DAW-on belül élő játék közben is illetve visszahallgatás közben is ugyanez.

 

rendszer: Win7 (64)

 

  Intel  i7-2600k

 Asus motherboard h67 chipset

 Focusrite Scarlett 2i2 (USB)

 

köszi!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Sziasztok!

Hangkártya: Focusrite Scarlett 2i2 usb (driver: 2.5.1)

Op.rendszer: Win 10 Pro x64

Asztali gépben van használva.

Néha, zenehallgatás közben csak úgy fogja magát és elszáll a hang. Ilyenkor pattan egyet és az adott lejátszó programban a zene is megáll. Az esemény arra hasonlít, mintha hirtelen kihúztam volna a hangkártyát az usb-ből és azzal a lendülettel vissza is dugtam volna. Bizonyos lejátszókat ilyenkor újra kell indítani (Resonic audio player), hogy megjavuljon a dolog, de a wmplayer esetében elég volt csak a track-et elindítani újra. Winamp használata közben legutóbb, úgy jártam, hogy előjött a hiba, de nem volt elég kilépni a lejátszóból és visszakapcsolni, hanem a hangkártyát is újra kellett indítanom, hogy jó legyen. (kihúztam az usb kábelt az interface-ből és utána visszadugtam). Fogalmam sincs, hogy mihez lehet köze mert nem találtam kapcsolatot semmiben.

A hiba egy facebookos videó vagy youtube video lejátszásánál is előjön ritkán.

Daw használata közben (Ableton) még egyszer sem találkoztam ezzel a problémával. Filmnézés közben (vlc, classic media player) szintén nem jön elő ez a hiba.

Próbáltam a 3.2.2 béta drivert is már hozzá, de nem lett jobb. Ott is hibák voltak zenehallgatás közben ilyen időközönként, csak ott ilyen nem állt le a lejátszó, hanem előjött egy digitális zúgás, összeakadás szerű folyamatos hang a hanganyag helyett. Szintén a lejátszó újraindítása vagy hangkártya reset oldotta meg.

Energiagazdálkodási lehetőségekben az usb portok lekapcsolása ki van iktatva.

Nagyon gondolkodok azon, hogy most már lecserélem ezt az audio interface-t valami másra, mert amúgy is bosszantó, hogy az overall latency 12-13 ms alá képtelen lemenni. Ez gondolom már a hangkártya alaptudása.  3 éve vásároltam. Kezdetben notebook-on, win7 x64 alatt használtam. Ott is voltak instabilitási problémák már (bár a konfig is gyenge volt neki), de nem ilyen formában jöttek elő a hibák. 2015 decembere óta használom egy másik gépben,  win 10-en.

Ha ez a probléma orvosolható valamilyen formában, és stabillá tehető ez az eszköz akkor nyitnék a megoldás felé és nem ruházok be másik interface-re/hangkártyára.

Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek!

Előre is köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Nekem is win7 64 bit van, ugyanúgy akad. Legfrissebb driver, stb...

ASIO4ALL driver-t javasoltak angol nyelvű fórumokon ha jól emlékszem, mert sokan panaszkodnak a "gyárira". Azt még nem próbáltam ki.

Azt is ki ehet próbálni, hogy a windows USB power management beállításokat is megváltoztatod. Valami olyasmira, hogy folyamatosan, full táp legyen... de ezt már lehet, hogy egy másik probléma megoldással keverem.

 

Sok sikert!

Link to comment
Share on other sites

34 perccel ezelőtt írta nemethchek:

 

Ami még eszembe jutott, hogy usb wi-fi stick-et használok. Lehet a probléma okozója?

sztem lehet.

nekem a "csodaatomstabilbla-bla" MacPro/Osx/Logic rendszeremet tudta megzavarni egy mezei bluetooth egér/billentyűzet a maga kis USB stickjével. Nem katasztrofálisan, nem lehalás szinten, de az éppen aktuálisan kijelölt sávnak ugrált a hangerő fadere, ha húzogattam az egeret.

Visszatértem a jó öreg kábeles billentyűre, egérre. Azóta semmi ilyen.-

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta Blank:

Hali!

Csak egy tipp: Amikor a windows 10 driver-eket frissít, hajlamos az USB vezérlőt újraindítani. Nagyon sok számítógépen ezt tapasztaljuk - kvázi alaplaptól függetlenül. Gondolom itt inkább a chipset számít. Ma már a komplett iroda és a local gépeink esetében is ezzel élünk együtt. Ha elszáll a billentyűzet vagy egér, tudjuk, hogy a win10 update-el. No már most, amíg egy billentyűzet vagy egér erre kevésbé érzékeny, a hangkártyák nagyon nem szeretik. Hangsúlyozom, nem minden usb chipset-nél él a probléma, de számos gigabyte alaplapnál, illetve windowsosított mac gépen tapasztaljuk.

A lejátszó meg valszeg azért fagy le, mert másféleképp kezeli a hangkártyát. Sokszor ASIO és DirectX meghajtók között is van megszakításkezelésbeli eltérés.

Persze, ha ilyenkor a többi USB hardware-nél nem tapasztalsz szakadást, akkor valószínűleg más a probléma. Nálunk azonban az automata update kikapcsolás megoldotta a problémát.

 

4 órája írta nemethchek:

Sziasztok!

Hangkártya: Focusrite Scarlett 2i2 usb (driver: 2.5.1)

Op.rendszer: Win 10 Pro x64

Asztali gépben van használva.

Néha, zenehallgatás közben csak úgy fogja magát és elszáll a hang. Ilyenkor pattan egyet és az adott lejátszó programban a zene is megáll. Az esemény arra hasonlít, mintha hirtelen kihúztam volna a hangkártyát az usb-ből és azzal a lendülettel vissza is dugtam volna. Bizonyos lejátszókat ilyenkor újra kell indítani (Resonic audio player), hogy megjavuljon a dolog, de a wmplayer esetében elég volt csak a track-et elindítani újra. Winamp használata közben legutóbb, úgy jártam, hogy előjött a hiba, de nem volt elég kilépni a lejátszóból és visszakapcsolni, hanem a hangkártyát is újra kellett indítanom, hogy jó legyen. (kihúztam az usb kábelt az interface-ből és utána visszadugtam). Fogalmam sincs, hogy mihez lehet köze mert nem találtam kapcsolatot semmiben.

A hiba egy facebookos videó vagy youtube video lejátszásánál is előjön ritkán.

Daw használata közben (Ableton) még egyszer sem találkoztam ezzel a problémával. Filmnézés közben (vlc, classic media player) szintén nem jön elő ez a hiba.

Próbáltam a 3.2.2 béta drivert is már hozzá, de nem lett jobb. Ott is hibák voltak zenehallgatás közben ilyen időközönként, csak ott ilyen nem állt le a lejátszó, hanem előjött egy digitális zúgás, összeakadás szerű folyamatos hang a hanganyag helyett. Szintén a lejátszó újraindítása vagy hangkártya reset oldotta meg.

Energiagazdálkodási lehetőségekben az usb portok lekapcsolása ki van iktatva.

Nagyon gondolkodok azon, hogy most már lecserélem ezt az audio interface-t valami másra, mert amúgy is bosszantó, hogy az overall latency 12-13 ms alá képtelen lemenni. Ez gondolom már a hangkártya alaptudása.  3 éve vásároltam. Kezdetben notebook-on, win7 x64 alatt használtam. Ott is voltak instabilitási problémák már (bár a konfig is gyenge volt neki), de nem ilyen formában jöttek elő a hibák. 2015 decembere óta használom egy másik gépben,  win 10-en.

Ha ez a probléma orvosolható valamilyen formában, és stabillá tehető ez az eszköz akkor nyitnék a megoldás felé és nem ruházok be másik interface-re/hangkártyára.

Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek!

Előre is köszönöm!

Ami még eszembe jutott, hogy usb wi-fi stick-et használok. Lehet a probléma okozója?

Link to comment
Share on other sites

3 perccel ezelőtt írta Blank:

Kutya fáját, akkor máshol lesz a bibi. Ezen felül én már csak a korábban is említett kábel hibára tudnék gyanakodni. Ha azt is kizárod, van rá esetleg lehetőséged, hogy a kártyát kipróbáld másik géppel is? Valahogy csak le kell szűkíteni, hogy a géppel, vagy a kártyával van-e a gubanc. Kíváncsi vagyok én is, hogy mi lehet a baj.

Ez milyen usb szabvány, legalábbis az a vége amelyik az interface-be csatlakozik? Hol tudok ilyet vásárolni?

Link to comment
Share on other sites

51 perccel ezelőtt írta nemethchek:

A szolgáltatásokban letiltottam sokáig a win update-et. Most be van kapcsolva, de elméletileg nem automatikus, mert beállítottam manuálisra. Mindkét esetben jelentkezett a szóban forgó hiba, probléma.

Kutya fáját, akkor máshol lesz a bibi. Ezen felül én már csak a korábban is említett kábel hibára tudnék gyanakodni. Ha azt is kizárod, van rá esetleg lehetőséged, hogy a kártyát kipróbáld másik géppel is? Valahogy csak le kell szűkíteni, hogy a géppel, vagy a kártyával van-e a gubanc. Kíváncsi vagyok én is, hogy mi lehet a baj.

Link to comment
Share on other sites

41 perccel ezelőtt írta Blank:

Hali!

Csak egy tipp: Amikor a windows 10 driver-eket frissít, hajlamos az USB vezérlőt újraindítani. Nagyon sok számítógépen ezt tapasztaljuk - kvázi alaplaptól függetlenül. Gondolom itt inkább a chipset számít. Ma már a komplett iroda és a local gépeink esetében is ezzel élünk együtt. Ha elszáll a billentyűzet vagy egér, tudjuk, hogy a win10 update-el. No már most, amíg egy billentyűzet vagy egér erre kevésbé érzékeny, a hangkártyák nagyon nem szeretik. Hangsúlyozom, nem minden usb chipset-nél él a probléma, de számos gigabyte alaplapnál, illetve windowsosított mac gépen tapasztaljuk.

A lejátszó meg valszeg azért fagy le, mert másféleképp kezeli a hangkártyát. Sokszor ASIO és DirectX meghajtók között is van megszakításkezelésbeli eltérés.

Persze, ha ilyenkor a többi USB hardware-nél nem tapasztalsz szakadást, akkor valószínűleg más a probléma. Nálunk azonban az automata update kikapcsolás megoldotta a problémát.

A szolgáltatásokban letiltottam sokáig a win update-et. Most be van kapcsolva, de elméletileg nem automatikus, mert beállítottam manuálisra. Mindkét esetben jelentkezett a szóban forgó hiba, probléma.

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta nemethchek:

Ha ez a probléma orvosolható valamilyen formában, és stabillá tehető ez az eszköz akkor nyitnék a megoldás felé és nem ruházok be másik interface-re/hangkártyára.

Hali!

Csak egy tipp: Amikor a windows 10 driver-eket frissít, hajlamos az USB vezérlőt újraindítani. Nagyon sok számítógépen ezt tapasztaljuk - kvázi alaplaptól függetlenül. Gondolom itt inkább a chipset számít. Ma már a komplett iroda és a local gépeink esetében is ezzel élünk együtt. Ha elszáll a billentyűzet vagy egér, tudjuk, hogy a win10 update-el. No már most, amíg egy billentyűzet vagy egér erre kevésbé érzékeny, a hangkártyák nagyon nem szeretik. Hangsúlyozom, nem minden usb chipset-nél él a probléma, de számos gigabyte alaplapnál, illetve windowsosított mac gépen tapasztaljuk.

A lejátszó meg valszeg azért fagy le, mert másféleképp kezeli a hangkártyát. Sokszor ASIO és DirectX meghajtók között is van megszakításkezelésbeli eltérés.

Persze, ha ilyenkor a többi USB hardware-nél nem tapasztalsz szakadást, akkor valószínűleg más a probléma. Nálunk azonban az automata update kikapcsolás megoldotta a problémát.

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta Csuzlee:

nem használsz véletlenül USB hosszabbítót? Egyik ismerősömnél ez volt a probléma ugyan ezzel a setupal.

Az interface a usb gyári kábelével csatlakozik egyenes az alaplapom usb 2.0-ás portjába, usb hosszabbító nélkül. Csak a 2 midi kontrollerem meg a wireless bill+ egér kombóm vevője csatlakozik a gép usb portjaiba passzív hosszabbító kábelekkel, de gondolom ez jelentéktelen infó most számunkra.

Az alaplap egyébként: Gigabyte H97M-D3H (rev. 1.1)

Link to comment
Share on other sites

37 perccel ezelőtt írta nemethchek:

Sziasztok!

Hangkártya: Focusrite Scarlett 2i2 usb (driver: 2.5.1)

Op.rendszer: Win 10 Pro x64

Asztali gépben van használva.

Néha, zenehallgatás közben csak úgy fogja magát és elszáll a hang. Ilyenkor pattan egyet és az adott lejátszó programban a zene is megáll. Az esemény arra hasonlít, mintha hirtelen kihúztam volna a hangkártyát az usb-ből és azzal a lendülettel vissza is dugtam volna. Bizonyos lejátszókat ilyenkor újra kell indítani (Resonic audio player), hogy megjavuljon a dolog, de a wmplayer esetében elég volt csak a track-et elindítani újra. Winamp használata közben legutóbb, úgy jártam, hogy előjött a hiba, de nem volt elég kilépni a lejátszóból és visszakapcsolni, hanem a hangkártyát is újra kellett indítanom, hogy jó legyen. (kihúztam az usb kábelt az interface-ből és utána visszadugtam). Fogalmam sincs, hogy mihez lehet köze mert nem találtam kapcsolatot semmiben.

A hiba egy facebookos videó vagy youtube video lejátszásánál is előjön ritkán.

Daw használata közben (Ableton) még egyszer sem találkoztam ezzel a problémával. Filmnézés közben (vlc, classic media player) szintén nem jön elő ez a hiba.

Próbáltam a 3.2.2 béta drivert is már hozzá, de nem lett jobb. Ott is hibák voltak zenehallgatás közben ilyen időközönként, csak ott ilyen nem állt le a lejátszó, hanem előjött egy digitális zúgás, összeakadás szerű folyamatos hang a hanganyag helyett. Szintén a lejátszó újraindítása vagy hangkártya reset oldotta meg.

Energiagazdálkodási lehetőségekben az usb portok lekapcsolása ki van iktatva.

Nagyon gondolkodok azon, hogy most már lecserélem ezt az audio interface-t valami másra, mert amúgy is bosszantó, hogy az overall latency 12-13 ms alá képtelen lemenni. Ez gondolom már a hangkártya alaptudása.  3 éve vásároltam. Kezdetben notebook-on, win7 x64 alatt használtam. Ott is voltak instabilitási problémák már (bár a konfig is gyenge volt neki), de nem ilyen formában jöttek elő a hibák. 2015 decembere óta használom egy másik gépben,  win 10-en.

Ha ez a probléma orvosolható valamilyen formában, és stabillá tehető ez az eszköz akkor nyitnék a megoldás felé és nem ruházok be másik interface-re/hangkártyára.

Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek!

Előre is köszönöm!

nem használsz véletlenül USB hosszabbítót? Egyik ismerősömnél ez volt a probléma ugyan ezzel a setupal.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

 

 Olyan broblémám van a Focusrite Scarlett 2i2 hangkártyámmal, hogy zenehallgatás illetve DAW-on belüli élő hangszeres játék és lehallgatás közben gyakoriak a hang-reccsenések, hang meg-akadások, aprócska hang-törések.  A nyáron frissítettem az Asus alaplapom Bios verziószámát, de nem vagyok benne biztos, hogy az lenne a baj. A probléma szembe tűnően azóta tart mióta egy új win-t húztam fel az aktuális gépre. A hangkártyát teszteltem egy másik (laptop win7-tel) gépen és ott nem volt ilyen probléma.

 

 Próbáltam már új USB kábelt, legfrissebb Focusrite drivert és a probléma fenn áll még mindig. Próbáltam a BIOS-ban is visszaállítani a "reset" opcióval mindent, de nem változott semmi.

 

 Szeretnék segítséget kérni tőletek, amennyiben valakinek valami információja, tippje van. Nagyon jól jönne mindenféle segítség! Most azon gondolkodok, hogy eladom a francba ezt a hangkártyát és veszek egy újat, másmilyet, de nem vagyok benne biztos, hogy annak nem lenne  ugyanúgy ilyen reccsenős problémája.

 Mégegyszer említeném tehát hogy DAW-on kívüli zenehallgatás vagy koncert DVD hallgatás közben is vannak aprócska reccsenések akadozások és DAW-on belül élő játék közben is illetve visszahallgatás közben is ugyanez.

 

rendszer: Win7 (64)

 

  Intel  i7-2600k

 Asus motherboard h67 chipset

 Focusrite Scarlett 2i2 (USB)

 

köszi!

Szia!

Megoldódott a probléma? Csak mert teljesen ugyanezzel küzdök éppen, és ha nem elkerülhetetlen, nem szeretném újratelepíteni a win-t, mert szerintem az megoldaná a dolgot.

Link to comment
Share on other sites

Esetleg az lehet még, hogy a kiválasztott audio csatornán be kell kapcsolnod a "real-time" monitoringot. (Ha jól rémlik, a REC gomb mellett van a "track headeren").

"Audio In" legyen a focusrite audio in-je, "Audio Out" legyen a focusrite audio out-ja.

A Cubase device menüjében állítsd be a hangkártya megfelelő IN és OUT portjait.

Lehet, hogy ezek segítenek?

Link to comment
Share on other sites

Köszi a segítséget!

Ez az integrált hangkari dolog onnan jött, hogy van egy 5.1 rendszerem és a focusrite-on meg 6,3as jack kimenet van, amihez kéne egy átalakító csati és még lusta voltam beszerezni. Ezért egyszerűbbnek tűnt valahogy megoldani, hogy csak bemeneti eszközként használjam a focusrite-ot. De végül ezt sikerült összehoznom, de még xp alatt.

 

Minden driver friss, beállítgattam mindent amit javasoltál. Cubase 5-öt használok, beillesztettem a guitar rig 5-öt, beállítottam mindent, ami szükséges de nem szólt.

Az egyetlen módszer amivel eddig sikerült megszólalnia, az simán a guitar rigben volt, ha az audio settingsben, a routing fülnél elkezdtem cserélgetni az inputokat. Egyszer csak megszólalt...

Tudom még így is elég zavaros, bocsánat. Beleásom magam megint, hátha összejön.

Link to comment
Share on other sites

Üdv!

A napokban én is elkezdtem használni egy scarlett 2i2-t. Több problémám is akadt. 

Kipróbáltam xp-n, elég körülményesen valahogy összehoztam guitar rig 4-el, szólt is kifelé a gép integrált hangkariján, nem csak a saját fejhallgató kimenetén. Fölraktam utána win7-et és már nem tudom megcsinálni, hogy így működjön, a guitar rig már nem is veszi a jelét. Asio driverben próbáltam kombinálgatni dolgokat, de őszintén nem tudom, hogy pár dolog mit is csinál.

A másik idegesítő probléma, ami jobban aggaszt, hogy ha nem érzékel jelszintet fogja magát és elmegy az usb kapcsolat, még a kis led is elalszik. Ezzel mit lehet csinálni?

Köszönöm előre is a válaszotokat!

Ádi

Kicsit "zavarosak", amiket leírsz... Nem igazán tiszta, hogy mit keres a történetben az integrált hangkártya... Mit akarsz vele? Hogy jön a képbe? A FocusRite kimeneteire köss hangsugárzót, és azt hallgasd. (Ha nem felel meg a fejhallgató kimenet.)

Én a következő dolgokat nézném meg a helyedben:

- esetleg nem alapértelmezett, kizárólagos hangkártyának állította-e be a Windows a FocusRite-ot? Ha igen, NE az legyen az alapértelmezett, hanem az integrált.

- az energiatakarékossági beállításoknál nincs-e úgy beállítva az USB, hogy kapcsoljon le, ha "úgy gondolja a rendszer"

- a DAW látja-e rendben a FocusRite-ot, kiválasztható-e, mint hangeszköz?

- a DAW-oknál lehet olyan (pl. Cubase-nél is van ilyen), hogy "szabadítsa fel" a hangeszközt, ha inaktív. Ezt ki lehet kapcsolni, így akkor is "fogja" a hangeszközt, ha éppen háttérben van a DAW

OFF

Na, ezért (IS) jó Macen dolgozni. Amióta Macen (6 éve hackintoshon, 2 éve igazin) zenélek, még SOHA nem volt SEMMILYEN problémám a hangeszközökkel. Gyorsan le is kopogtam a "fafejemen" ;)

ON

Link to comment
Share on other sites

Üdv!

A napokban én is elkezdtem használni egy scarlett 2i2-t. Több problémám is akadt. 

Kipróbáltam xp-n, elég körülményesen valahogy összehoztam guitar rig 4-el, szólt is kifelé a gép integrált hangkariján, nem csak a saját fejhallgató kimenetén. Fölraktam utána win7-et és már nem tudom megcsinálni, hogy így működjön, a guitar rig már nem is veszi a jelét. Asio driverben próbáltam kombinálgatni dolgokat, de őszintén nem tudom, hogy pár dolog mit is csinál.

A másik idegesítő probléma, ami jobban aggaszt, hogy ha nem érzékel jelszintet fogja magát és elmegy az usb kapcsolat, még a kis led is elalszik. Ezzel mit lehet csinálni?

Köszönöm előre is a válaszotokat!

Ádi

Link to comment
Share on other sites

Valószínüleg valami driver probléma lesz, és nem a hangkártyáé, hanem p. a wifi, bluetoth szokott ilyesmiket okozni. Érdemes megnézi egy DPC latancy checker programmal a rendszert, ha abban kiugró piros tüskéket tapasztal az ember akkor valószínűleg olyasmi lesz a gond amit írtam. 

 

http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

Link to comment
Share on other sites

Szerintem nem a DAW belállításokban van a hiba. Ilyen jelellegű bajokat általában a driverek okozzák. Legtöbbször ugyanannak a driver-nek az újra telepítése megoldja a problémát, feltéve ha előtte alaposan eltávolítottuk. Ha ez nem vezet eredményre, tölts le korábbi drivereket a hangkártyához és próbáld azokkal. Fontos ekkor is, hogy a mostani driverek ki legyenek írtva a rendszerből.

Link to comment
Share on other sites

Hello!

Bár nem ilyen hangkártyám van, ez tipikusan ASIO latency problémának tűnik. A hangkártya saját szoftverében/kontrol paneljében keresd meg az ASIO latency beállítást, és vedd magasabb millisecond-ra (vagy nagyobb sample size-ra) az ASIO buffert. 

Ha ez nem segítene, ezt a diagnosztikai programot http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml kipróbálhatod, Lehet, hogy egy másik hw egység okoz a géped dpc latency képességében akadásokat.

Az oldal leírja mit lehet tenni ilyen esetben.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...