Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Waldorf Rocket VCF bemenetét mivel és hogyan lehet használni?


Koródi Csaba

Kérdés

Sziasztok!

 

Most egy kicsit okulni szeretnék :)

 

Nagyon nem vagyok járatos az analóg moduláris rendszerek működésében, így a kötések, kapcsolások mikéntjét egyáltalán nem vágom.

Ezért aztán a Waldorf Rocket VCF bemenetének működése is teljesen ködös a számomra.

 

Szóval ebben okosítsatok ki kérlek: a Waldorf Rocket VCF bemenetét mivel és hogyan lehet használni?

 

Köszi! :)

post-24-0-78417400-1390582111.jpg

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Például, ha beleküldök egy audió jelet és azt máris hallani kéne és lehetne szűrni, akkor például kiderülhet, hogy nem jó a Rocket-em, mert nekem nem szól.

De mint említettem, én valami egész más jelre gyanakodok, amit illeszteni is kell, de pont ehhez nem értek.

Az hogy "vagy CV" sem mond nekem semmit... avagy mijazhogy "vagy CV" ? :D

Az egy audio bemenet a rocket-en (ráadásul mono), de nem szűr alapból amint beleküldesz valami jelet. Azt írják gearsultz-on, hogy ha már megy bele a külső audio jel akkor még le kell nyomni egy billentyűt a hozzá kötött mesterbillentyűn (kapnia kell egy note on parancsot), vagy megnyomni a "launch" gombot (ez a gomb igazából nem is tudom mit csinál, nekem nincs rocket-em :)) és akkor jó lesz.

A CV az a Control Voltage rövidítése. Ez egy néhány voltos egyenfeszültségű jel. A moduláris szintetizátorok (és sok egyéb analóg szintetizátor) moduljai úgy vannak kialakítva, hogy a CV feszültségnek a változására megváltoztatják egy paraméterüket pl. VCO esetén megváltozik a hangmagasság, VCF esetén meg megváltozik a szűrő töréspontja. Gyártó szerint vannak kisebb-nagyobb eltérések az implementálásban de a lényege ennyi...

Link to comment
Share on other sites

Köszi! No, ezért gondoltam, hogy a VCF IN esetleg valami ilyen feszültségszabályozást vár, ami azért komplikáltabb mint egy audió jel.

 

De arra nem gondoltam, hogy le kell nyomni egy hangot a billentyűzeten, mert akkor megszólal a Rocket saját hangja is, úgy pedig kicsit nehéz külső jelet szűrni :) A Launch gomb is megszólaltatásra való... a midi billentyűzeten utoljára lenyomott hangon szólaltatja meg a Rocketet.

Elég szűkszavúan szól erről a manual-ja is csak annyi derül ki belőle, hogy az egy audio bemenet. Ez tényleg ilyen amúgy a valóságban is, hogy a csatlakozók körül nincs felirat? Igaz, nincs túl sok de azért mégis könnyű összekeverni akár az audio akár a midi ki és bemeneteket.

 

Nagyon köszönöm az informatív és terjedelmesebb magyarázatodat!

Nincs mit! A CV-re vonatkozó leírásomban azonban van egy kis pontatlanság. Az

 

Ez egy néhány voltos egyenfeszültségű jel

mondatomat kiegészíteném még annyival, hogy igazából nem csak egyenfeszültségű jel lehet, hanem lehet az vátófeszültség és egyenfeszülség keveréke is (ezt úgy kell elképzelni, hogy a váltófeszültség nullpontját "eltolja" az egyenfeszültségű összetevő) ha mondjuk egy LFO-bol jön, illetve lehet bármilyen aperiodikus jel, pl. az ember csavargatja a potit esete :)

Link to comment
Share on other sites

Valami újság mellé kaptam egy ilyen kék-piros szemüveget és meglestem vele. Tényleg jól néz ki, mintha csak itt lenne előttem :)

BTW örülök, hogy sikerült életre kelteni azt a szűrőt :)

 

Nem is értem, miért nem csinálnak ilyen termékképeket a gyártók. Pedig nagyon egyszerű, ezeket is én csináltam.

 

És köszi! :)

Link to comment
Share on other sites

Ez egy "jókisfiú" szűrő. :) Érdemes volna még kipróbálni, hogy tolni neki még egy kis jelszintet, hogy enyhén, vagy durván túlvezérlődjön, úgy is kiváncsi lennék rá. :)

 

Ha lesz időm, ilyet is nézünk... mondjuk valami BPM-szinkronos LFO-val és industriál dobokkal  :D

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást! Megszületett a megoldás :)

 

Valóban nyomva kell tartani egy hangot ahhoz, hogy a bejövő jel szóljon. Természetesen ilyenkor a Rocket hangja is megszólal, ezért az oszcillátort négyszög állásba kell kapcsolni és a paramétereket nullára tekerni. Ennek a lenyomásnak van egy olyan előnyös vonzata, hogy ezáltal a beérkező, szűrni szándékozott hangot egy szekvenszerrel meg is tudjuk ritmizálni... (újabb lehetőség a hangzásbeli tárház bővítésére :D).

 

Most azonban kifejezetten arra volt szükség, hogy folyamatosan szóljon, ezért a "Launch" gombot leragasztottam könnyen eltávolítható ragasztószalaggal, így folyamatos a szűrés. Szerencsére a külső jelre hatással van a szűrőkön kívül a VCF LFO, a Boost kapcsoló és az ENV Decay is, ezzel így egész széles lehetőségekkel kapunk egy analóg szűrőt bármilyen PCM szintinkhez :)

 

Csináltam tesztfelvételt. Ilyenkor az egyszerűség kedvéért a leggagyibb hangot szoktam használni, hogy szembetűnőbb legyen az eszköz jótékony hatása... ezért egy WERSI MAX1 hangmodulból küldtem egy sima basszus hangot arpeggiátorral megmozgatva. Végigmentem a filter kapcsoló állásain, az LFO-n és a Boost-on is.

 

A felvételt most is mint mindig, KORG SOS-el készítettem, aminek a saját Hall effektjét tettem hozzá.

 

 

http://soundcloud.com/korodi-csaba/waldorf-rocket-filter

Link to comment
Share on other sites

Bizonyos szintetizátorokon a VCF In-be kötött jelet csak akkor lehet hallani, ha kap triggert, mert a klasszikus kötés alapján ez a bemenet a filter és a vca elé kerül. Csak akkor hallhatod, ha küldesz note on/off üzeneteket, azaz játszol valami dallamot. A monotronon úgy van bekötve, hogy mindig szóljon.

 

Köszi-köszi! Este csekkolom :)

Link to comment
Share on other sites

... CV feszültségnek a változására megváltoztatják egy paraméterüket pl. VCO esetén megváltozik a hangmagasság, VCF esetén meg megváltozik a szűrő töréspontja...

 

Köszi! No, ezért gondoltam, hogy a VCF IN esetleg valami ilyen feszültségszabályozást vár, ami azért komplikáltabb mint egy audió jel.

 

De arra nem gondoltam, hogy le kell nyomni egy hangot a billentyűzeten, mert akkor megszólal a Rocket saját hangja is, úgy pedig kicsit nehéz külső jelet szűrni :) A Launch gomb is megszólaltatásra való... a midi billentyűzeten utoljára lenyomott hangon szólaltatja meg a Rocketet. Nagyon köszönöm az informatív és terjedelmesebb magyarázatodat! Este ki fogom próbálni.

Üdv!

Link to comment
Share on other sites

Bizonyos szintetizátorokon a VCF In-be kötött jelet csak akkor lehet hallani, ha kap triggert, mert a klasszikus kötés alapján ez a bemenet a filter és a vca elé kerül. Csak akkor hallhatod, ha küldesz note on/off üzeneteket, azaz játszol valami dallamot. A monotronon úgy van bekötve, hogy mindig szóljon.

Link to comment
Share on other sites

egyáltalán nem ismerem a terméket, de vagy CV vagy külső audió jel lesz. másra nem igen tudok gondolni

 

Köszi-köszi! Hát pont ez a vagy-vagy és a hogyan a kérdésem :D

 

Például, ha beleküldök egy audió jelet és azt máris hallani kéne és lehetne szűrni, akkor például kiderülhet, hogy nem jó a Rocket-em, mert nekem nem szól.

De mint említettem, én valami egész más jelre gyanakodok, amit illeszteni is kell, de pont ehhez nem értek.

Az hogy "vagy CV" sem mond nekem semmit... avagy mijazhogy "vagy CV" ? :D

Link to comment
Share on other sites

Nekem a két monotron szintimből kiindulva, gondolom bármivel. Múltkor rákötöttem a rádiót a mobiltelefonomról és játszadoztam vele.

 

Szia! Mármint a monotronnal játszadoztál, vagy a Rocket-el? A monotronjaimmal én is agyba-főbe szűrök mindent.

De ez a VCF a Rocketen az a gyanúm, hogy egész másféle jelet vár.

Mindenesetre én nem gondolom, hanem próbálom, de nem szól ha audiót küldök bele.

 

Esetleg mégvalaki? :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...