Jump to content
Ménemszól.hu

Pultec feeling

Adam Burucs

Recommended Posts

Már meg ne haragudj, de mixing cikknek nevezni, hogy emeltél mélyet meg magasat, meg közepet, kicsit karcsú. Inkább az lenne érdekes a közönségnek, hogy mit miért és az a mixben mit eredményezett. Mikor és miért szokás vágni - mert van, aki olyat is csinál. Miért emelsz és vágsz egyszerre mélyet a Pultecen ? És végül hol a mix , amiért tekergetted a gombokat ?

Már meg ne haragudj, de mixing cikknek nevezni, hogy emeltél mélyet meg magasat, meg közepet, kicsit karcsú. Inkább az lenne érdekes a közönségnek, hogy mit miért és az a mixben mit eredményezett. Mikor és miért szokás vágni - mert van, aki olyat is csinál. Miért emelsz és vágsz egyszerre mélyet a Pultecen ? És végül hol a mix , amiért tekergetted a gombokat ?

Szia! Köszi az észrevételeket! Itt reagálok

1. Hol találod a mixet?

A cikk bevezetője alatt van. 

"...in the music. The project is at 100 BPM and written in C minor. ---> This is the final song.<-----"

2. Mikor szokás vágni?

Bevezető szintén. For shaping the frequencies of the sounds, the vintage EQ plays the major role, while Ableton's EQ Eight is used for cleaning up the bottom end and make space in the music.

3. Mi mit eredményezett?

Különböző hangszereken mást és mást csináltam. Az, hogy mit csináltam, az az én ízlésemet és céljaimat tükrözi. Ezt valóban nem írtam bele, ezért itt jegyzem meg.

4. Koncepció?

Alapvetően ez megmutatja hogyan használd a plugint. Gyakorlat közben.

+1 Végigolvastad teljesen a cikket?

??? (félig költői kérdés)

Szia! Köszi az észrevételeket! Itt reagálok

1. Hol találod a mixet?

A cikk bevezetője alatt van. 

"...in the music. The project is at 100 BPM and written in C minor. ---> This is the final song.<-----"

2. Mikor szokás vágni?

Bevezető szintén. For shaping the frequencies of the sounds, the vintage EQ plays the major role, while Ableton's EQ Eight is used for cleaning up the bottom end and make space in the music.

3. Mi mit eredményezett?

Különböző hangszereken mást és mást csináltam. Az, hogy mit csináltam, az az én ízlésemet és céljaimat tükrözi. Ezt valóban nem írtam bele, ezért itt jegyzem meg.

4. Koncepció?

+1 Végigolvastad teljesen a cikket?

??? (félig költői kérdés)

Elnézést kérek, ha figyelmetlen voltam egy-egy részletben, nem akartalak megbántani. Az összbenyomásom ennek ellenére az, hogy bátor dolog volt ezt az írást mix cikknek nevezni.

Elnézést kérek, ha figyelmetlen voltam egy-egy részletben, nem akartalak megbántani. Az összbenyomásom ennek ellenére az, hogy bátor dolog volt ezt az írást mix cikknek nevezni.

Semmi gond. Azért mixing cikk, mert a mixing világának egy kicsiny szeletét (0,001%) mutatja be, és például nem szintézisről van szó hanem mixingről. Most csak mondtam egy példát. Nyilván ha csak ezt az egy cikket olvasod a karriered során akkor még nem fogod megtanulni. Az alapok nem ebben vannak. Ahhoz a sorozatot kell elolvasnod, amit megtalálsz a mixing kategóriában a többi cikknél.

Az oldalon, ahol megjelent, ott a mixing (Mixing & mastering) kategóriában jelent meg, de egy konkrét plugin használatáról szólt a cikk. Te meg számon kéred rajta, hogy miért nem mixelte készre? :) 

Én értem János mit akart mondani, és nem azt kifogásolta hogy nem kész a mix (ekkor a limiter használatát nem érzem indokoltnak)

4. Koncepció?

Na erre pont nem jó, két okból sem. Az egyik, hogy nem tartalmaz gyakorlati információt, ahogy János mondta.

Inkább az, hogy döntsd el, hogy te használnád-e így a plug-int. Egy példa, a 16kHz-es emelés a hihaten indoklásra szorulna, ahogy én hallom ez nem szerencsés beavatkozás, a végső mix is ezt igazolja, miként ez lett a leghangosabb hangszer (ugyanígy indokolatlannak gondolom a csatornakésleltetést ugyanitt)

Ha a plugin használatának bemutatása a cél, ahogy Aquarius érvelt, akkor érdemes lett volna tisztázni pár dolgot: 

1) hogy működik a Pultec EQ (ez ugye passzív EQ, tök más a működési elve mint a többinek). ugye itt eleve boost és attenuation van csatornánként, szerintem ezt mindenképp tisztázni kellett volna, hogy ez hogy értendő. Ha valamit, ezt mindenképp érdemes lett volna említeni a "A Short History" paragrafus helyett akár. Vagy abban.

2) a sávok állítgatása hogy és miként hat ki a többi sávra (ennek az EQ-nak a sajátossága)

3) a paraméterezése kb mit jelent, tehát pl. az EQ szélessége, vagy hogy a 90% az hány dB-t jelent.

4) Plusz pont, ha elemzi, hogy a többi Pultec kopihoz képest ez milyen. 

Remélem, senkit nem bántottam meg, abszolút konstruktív céllal írtam a hozzászólást (de azt se szabad felvenni, ha valaki jogosulatlanul kritizál). Remélem, hogy egyre többen fognak a jövőben hasznos cikkeket gyártani, ugyanakkor bízom a szakmai színvonal emelkedésében (ami itthon sajnos stagnál évek óta): szeretnék látni SOS, Pensado's Place, Mixing with the Masters és hasonló kaliberű cikkeket elsősorban MAGYARUL. Az nagyon büszkévé tenne :) 

Az oldalon, ahol megjelent, ott a mixing (Mixing & mastering) kategóriában jelent meg, de egy konkrét plugin használatáról szólt a cikk. Te meg számon kéred rajta, hogy miért nem mixelte készre? :) 

Lehet, hogy félreértettem a dolgot, akkor sorry.  Az "újabb mixing cikkem" felvezető azt a képzetet keltette bennem, mintha a szerző mixing alatt azt értené, hogy emel x dB-t y frekvencián.

Ha az lett volna az intro, hogy " hallgasd csak ez történik, ha ezzel a pluginnel ezt csinálom", akkor meg se szólalok.

Ha a plugin használatának bemutatása a cél, ahogy Aquarius érvelt, akkor érdemes lett volna tisztázni pár dolgot: 

1) hogy működik a Pultec EQ (ez ugye passzív EQ, tök más a működési elve mint a többinek). ugye itt eleve boost és attenuation van csatornánként, szerintem ezt mindenképp tisztázni kellett volna, hogy ez hogy értendő. Ha valamit, ezt mindenképp érdemes lett volna említeni a "A Short History" paragrafus helyett akár. Vagy abban.

2) a sávok állítgatása hogy és miként hat ki a többi sávra (ennek az EQ-nak a sajátossága)

3) a paraméterezése kb mit jelent, tehát pl. az EQ szélessége, vagy hogy a 90% az hány dB-t jelent.

4) Plusz pont, ha elemzi, hogy a többi Pultec kopihoz képest ez milyen.

Jó hosszú lista. Igazából ez akkor jött volna jól, ha módosítottam volna cikket (első változatra visszajelzés és módosítás), de nem volt ilyen szintű visszajelzés a főszerkesztőtől és a többi szerkesztőtől sem. Ettől függetlenül jogos észrevételek.

Lehet, hogy félreértettem a dolgot, akkor sorry.  Az "újabb mixing cikkem" felvezető azt a képzetet keltette bennem, mintha a szerző mixing alatt azt értené, hogy emel x dB-t y frekvencián.

Ha az lett volna az intro, hogy " hallgasd csak ez történik, ha ezzel a pluginnel ezt csinálom", akkor meg se szólalok.

Lehet elbeszélünk egymást mellett, de idézem a példa kedvéért.

• PTEq-1a, high frequency 16kHz 90% boost
  • EQ Eight, 4x times low cut at 1.6kHz
  • PTEq-1a, low frequency 100Hz 33% boost, high frequency 10kHz 65% boost
  • EQ Eight, 4x times low cut at 50Hz

Ezeket fülre állítottam be, és leírja hogy hol és mennyit emeltem és vágtam. Erre gondoltál?

Én értem János mit akart mondani, és nem azt kifogásolta hogy nem kész a mix (ekkor a limiter használatát nem érzem indokoltnak)

A cikkel kapcsolatos szakmai dolgokba nem folynék bele, ahhoz te, és valószínűleg Horváth János is, biztos sokkal jobban értetek, az észrevételem pusztán az volt, hogy én úgy értelmeztem a "mixing cikkem" szöveget, hogy az a "mixing" témakörbe tartozik (az adott honlapon is egyébként). Ez attól még lehet egy kis szelete a mixingnek. Tehát nem volt egyértelmű, hogy a kategóriát jelölte-e meg, amiből ad egy csipetet; vagy a cikk teljes témakörét, így értem János reakcióját is.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...