Jump to content
Ménemszól.hu

Forradalmasítja a piacot a magyar találmány


Thomas Smith

Recommended Posts

Erről már egy éve megy a duma, de eddig semmi konkrétumot nem lehet se tudni, se hallani.

Szóval nem tudom, mit is gondoljak róla.

Pontosan azt, amit gondolsz róla.

Egy marketinges lufi az egész. Ha valóban lenne mögötte találmány, akkor nem titkolnák, hogy mi is az, amit a feltalált az emberke. 

Abban nem hiszek, hogy azért nem adja el a találmányát valaki világcégnek, mert azt akarja, hogy itthon gyártsák a termékét. Ugyanis így önként mond le arról, hogy a találmánya széles körben elterjedjen és az ezzel járó pénzt is vissza utasítja. A pénz pedig egy feltalálónak az "üzemanyag". Biztos nem akar már semmi mást feltalálni:-)

Link to comment
Share on other sites

Pontosan azt, amit gondolsz róla.

Egy marketinges lufi az egész. Ha valóban lenne mögötte találmány, akkor nem titkolnák, hogy mi is az, amit a feltalált az emberke.

Abban nem hiszek, hogy azért nem adja el a találmányát valaki világcégnek, mert azt akarja, hogy itthon gyártsák a termékét. Ugyanis így önként mond le arról, hogy a találmánya széles körben elterjedjen és az ezzel járó pénzt is vissza utasítja. A pénz pedig egy feltalálónak az "üzemanyag". Biztos nem akar már semmi mást feltalálni:-)

Szerintem ha a fiatal feltalálók világversenyén már elnyerte a 3. helyezést, csak nem égetné magát kamu dologgal. Meg ugye minek is fecsegné ki a titkait a türelmetlenkedőknek. Rátay Dani a 3D rajzolókájával sem 2 hét alatt futott be. Biztos tud valamit ez a srác is ami mellett a világ, fejlesztők, mérnökök eddig elmentek és erre kéne inkább büszkének lenni. Amúgy nem egyedül találta ki a dolgot, egy fizika tanár segített neki.

Aztán mondhatnánk a Széles Gábor támogatta kutatócsoportot is, akik új energiaforráson dolgoznak és tavaly őszhöz képest mikor ki akartak vele rukkolni, ott is csend van, de gondolom megfontoltabb okokból mint hogy lufit durrogtassanak. Ebben nem sok pláne volna mint a politikában hogy hazudjunk ami eszünkbe jut, a balga nép meg majd beveszi. Kicsit blikkes már a magyar felfogás, hogy ha valami szenzáció értékű azt mindenki azonnal akarja, különben holnapra már mehet is a levesbe. A tudományban néha évtizedek kellenek hogy megérjen valami. Példa van rá elég, csak gondoljunk Einsteinre!

Link to comment
Share on other sites

szerintem a srác abszolút jószándékú, és tehetséges fiatal geek, a média meg felkapja, mer lehet róla hangzatos híreket írni.

 

Ebben már legalább egy minimális infó is van, de továbbra sem látom a "nagy találmány"-t.

Amúgy persze drukkolok neki, hogy tényleg valami jót csináljon,

csak nehéz komolyan venni, amíg nem hallottunk semmit.

Link to comment
Share on other sites

Abban nem hiszek, hogy azért nem adja el a találmányát valaki világcégnek, mert azt akarja, hogy itthon gyártsák a termékét. Ugyanis így önként mond le arról, hogy a találmánya széles körben elterjedjen és az ezzel járó pénzt is vissza utasítja. 

 

A szélsőséges magyargyűlölő hozzászólásod egyszerűen nem szalonképes.

A világon mindenhol vannak ilyen tiszteletre méltó lokálpatrióták, akik ugyanígy nem adják el a találmányaikat (akár azonos nemzetiságű) világcégeknek se, mert nem akarják, hogy Kínába gyártsák s cuccot.

Ezenkívül a gyártástechnológia kialakítása is ugyanolyan örömteli kihívás, mint a termék kifejlesztése.

 

Egyébként a nagy cégek inkább a jogi trükközéseikről híresek mintsem, hogy nagy pénzeket fizessenek a feltalálóknak.

Link to comment
Share on other sites

A szélsőséges magyargyűlölő hozzászólásod egyszerűen nem szalonképes.

A világon mindenhol vannak ilyen tiszteletre méltó lokálpatrióták, akik ugyanígy nem adják el a találmányaikat (akár azonos nemzetiságű) világcégeknek se, mert nem akarják, hogy Kínába gyártsák s cuccot.

Ezenkívül a gyártástechnológia kialakítása is ugyanolyan örömteli kihívás, mint a termék kifejlesztése.

 

Egyébként a nagy cégek inkább a jogi trükközéseikről híresek mintsem, hogy nagy pénzeket fizessenek a feltalálóknak.

Én nem így fogalmaztam volna, de én sem értek vele egyet. 

 

"Abban nem hiszek, hogy azért nem adja el a találmányát valaki világcégnek, mert azt akarja, hogy itthon gyártsák a termékét. Ugyanis így önként mond le arról, hogy a találmánya széles körben elterjedjen és az ezzel járó pénzt is vissza utasítja."

Erre csak annyit írnék, hogy ne magából induljon ki.

Link to comment
Share on other sites

A szélsőséges magyargyűlölő hozzászólásod egyszerűen nem szalonképes.

A világon mindenhol vannak ilyen tiszteletre méltó lokálpatrióták, akik ugyanígy nem adják el a találmányaikat (akár azonos nemzetiságű) világcégeknek se, mert nem akarják, hogy Kínába gyártsák s cuccot.

Ezenkívül a gyártástechnológia kialakítása is ugyanolyan örömteli kihívás, mint a termék kifejlesztése.

 

Egyébként a nagy cégek inkább a jogi trükközéseikről híresek mintsem, hogy nagy pénzeket fizessenek a feltalálóknak.

Hogy sikerült magyar-gyűlöletet kiolvasnod abból amit írtam? 

Link to comment
Share on other sites

.

 

Nézzék el nekem, de én a szkeptikusok közé tartozom.

Ilyen-olyan díjakat kapott csodatalálmányok időről-időre felbukkannak a média hírhajhász gépezetében, azután szépen nem lesz belőlük semmi, majd elfelejtődnek.

2008-ban pl. ez volt az ügyeletes audiotechnikai nagy találmány: http://www.mfor.hu/cikkek/Szuperhangfalat_fejlesztett_ki_egy_magyar_feltalalo.html

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Nézzék el nekem, de én a szkeptikusok közé tartozom.

Ilyen-olyan díjakat kapott csodatalálmányok időről-időre felbukkannak a média hírhajhász gépezetében, azután szépen nem lesz belőlük semmi, majd elfelejtődnek.

2008-ban pl. ez volt az ügyeletes audiotechnikai nagy találmány: http://www.mfor.hu/cikkek/Szuperhangfalat_fejlesztett_ki_egy_magyar_feltalalo.html

 

 

.

 

Én pedig többek között ennek 10 éves történetnek az utóéletére lennék kíváncsi (bár itt a cikkben is írják, hogy egyelőre nincsenek komolyabb további terveik vele):

http://epa.oszk.hu/00100/00187/00001/pdf/023.pdf

 

Itt is írnak róla (és a problémákról is):

http://www.elektroncso.hu/cikkek/plasma.php

Link to comment
Share on other sites

A szegedi srác járt nálunk, beszéltünk vele és az derült ki, hogy a sajtó sajnos sokat torzít a valós információkon. A sajtóban megjelentektől függetlenül az a személyes véleményem, hogy valóban van ötlet a dologban, de nem annyi és nem feltétlen olyan jellegű mint amit elmondanak róla.

Sajnos még nem sikerült tesztpéldányt kapni az új fejlesztésű hangszóróból, de nem is pörgünk ezen. Alkalom adtán remélem ki tudjuk próbálni és akkor valamivel "szakmaibb" módon is véleményt lehet róla alkotni.

Link to comment
Share on other sites

Én pedig többek között ennek 10 éves történetnek az utóéletére lennék kíváncsi (bár itt a cikkben is írják, hogy egyelőre nincsenek komolyabb további terveik vele):

http://epa.oszk.hu/00100/00187/00001/pdf/023.pdf

 

Itt is írnak róla (és a problémákról is):

http://www.elektroncso.hu/cikkek/plasma.php

Egy tanár ismerősöm sulijában az elektro-szakkörös diákok ilyeneket csinálgattak. Majd utánanézek, van róla vmi videó is. Az egész csak egy érdekesség. A hangja szar, olyan mint ha piezo hangszórón hallgatnátok zenét ami mellett sisteregve heggesztenek. :D A leggagyibb kommersz hifi cucc is leszólja, mindamellett látványos és serényen termeli az ózont, ami mérgező!

Az előző keresztváltós témát nem hallottam, de van olyan gyanúm hogy egy audio lánc egy pontját kiragadni és arra esküdni hogy ha az van tökéletesítve mindenből a tömény csoda fog szólni, kevésbé valószínű, bár a crossoverek szerepe nyílván elvitathatatlan.

Vannak ugye hívők akik a "kábelnek is van hangja" címmel kampányolnak hogy az is csodákat művel, de mint olyan, én azt mondom, mint a jó nőnél, az az igazi ha minden passzol és a helyén van.

Azért a feltalálókat sem kell lenézni, sok dolgon múlik ha vkinek épp nem jön össze, csak a hazai szabadalmi törvényeket elég megnézni! Ugye emlékszik mindenki "A veréb is madár" c. filmre? :)

Link to comment
Share on other sites

Azért elég sok magyar találmány terjed a világban. ;-) Sok szabadalomról hallani meg meggazdagodásról. Százával vannak esetek az utóbbi évtizedben is. Én nem néztem utána, csak egy két orvosi, fizikiai szabadalomnak (mint laikus) és bizony büszkék lehetünk.

Ezért is nem a negatív vagy szkeptikus oldalról közelítem meg, hanem hogy miért ne lenne igaz?! Ki az a hülye, aki leégetné magát ekkora kamuval?

Ezeket a díjakat pedig nem apuka párttagsága miatt osztogatják.

A mai sajtó mind bulvár és csak a nézettségre, olvasottságra hajt, hogy ők torzítanak, hazudnak, az már alap, sajnos - a srác pedig nem mondhatja el a know-how-t, amíg nem védi le nemzetközi szinten, ez egyértelmű. :-)

Link to comment
Share on other sites

Két év egy szabadalmi levédetésnél nagyon kevés idő...

 

Magam is futottam bele ebbe a problémába, és fel is adtam. A baj az, hogy már nemzeti szinten is sok pénzről, nemzetközi szinten ("világszabadalom") pedig egészen horribilis összegekről beszélünk. Ezeknek az összegeknek egy része eljárási díj, a másik része pedig ügyvédi költség, amin nem szabad spórolni, mert főleg egy műszaki jellegű dolognál ki kell védeni azt, hogy egy picike változtatás után ne számítson "más" (tehát pl. Kínában szabadon gyártható) terméknek. Amit megjegyzem, még ha nem is "más", akkor is fogják hamisiítványként gyártani, ha jó, és tömegigényt szolgál ki. Tehát leginkább a működési elvet kell védetni, mert akkor valamennyi olyan elven működő későbbi termék copyright-é válik, de "elvet" védetni talán még egy kicsit nehezebb. Meg talán kevésbé is lehet olyan dolgot kitalálni, ami már nem egy ismert elven működik, akkor meg az "elv" levédetése eleve bukta.

A költség harmadik fele meg sajnos arra megy el, hogy a szabadalmi ügyvivők mindenütt jelen levő zsebe ne szenvedjen hiányosságokat. Sajnos ők pontosan tudják, hogy melyik találmányban lehet anyagi haszon… Így aztán ezek vagy hosszasan elfekszenek, vagy olajozottan mennek, az ügyfél hajlandósága következtében. És nem a magyar viszonyokról beszélek, mielőtt valaki azt gondolná…:)

 

Éppen ezért a műszaki életben egyre kevesebb a szabadalom világszinten. Már egy Apple se védette le pl az iPad technológiát, pedig forradalminak is tekinthető talán. A designt, na azt igen, azt le is védették rendesen, ha valami per van, akkor semmi mással nem is operálnak. Van is tablet, sokfajta egyéb (szabadon), de egyik se nézhet úgy ki, mint egy iPad.

 

Ha manapság valaki feltalál valamit, akkor az alábbi útjai vannak arra, hogy pénzt is keressen vele:

 

- Már egyébként is gigagyártó, tehát elkezdi gyártani és teríti a világot, leszarva azt, hogy védesse magát az ötletet, és csak a design-t, egyebeket védeti le talán. Még érdeke is, hogy sokan utánozzák, mert a többség úgy is majd az "eredetit" akarja. Lásd Apple.

 

- Eladja "aprópénzért" az ötletet, egy fenti jellegű gigagyártónak. Ezek azért nem okvetlenül aprópénzek, nagyjából egy belső fejlesztő csapat egy-két éves szumma bérköltségét lehet kialkudni, az ötlet "nagyszerűségének" és kidolgozottságának függvényében, de relatív kicsi a ráfordítás. Nemzetközi szintű ügyvédek azért kellenek.

 

- Keres valami szponzort, és megpróbálja levédetni. Ilyet nemigen fog találni a fenti okok miatt, mert, ha talál is szponzort, az vagy a fenti ügyvédi költségben  támogatja, aztán a gigacégtől kapott "aprópénzt" elosztják, vagy, ha a szponzor vastagabb, akkor megpróbálhatják maguk gyártani a dolgot. Egy nemzetköz levédetési költségből böven ki lehet hozni egy gyártósort. Ebben az esetben magára a gyártástechnológiára legalább akkora hangsúlyt kell helyezni, mint magára az ötletre, és azt is bele kell kalkulálni az üzleti tervbe, hogy hamar ki kell venni a ráfordítást, meg a hasznot, mert igen hamar megjelennek az utánzatok, hamisítványok. Persze az Apple stratégiáját (design levédetés, stb.) lehet koppintani, de a tömeggyártás előbb-utóbb úgy is lenyomja a saját pénzen összerakott gyártósort. Ebből csak az a kiút, ha a termék folyamatosan fejlesztésen esik át, és így az "eredetinek" mindig van egy kicsi lépéselőnye a másolatokkal szemben. Nehéz kenyér ez.

 

Fentiekből nyilvánvaló, hogy ha egy mezei geekről van szó, aki "otthon forrasztgatva" talál ki valamit, akkor az egyébként "megvetett" magatartásnak számító szőröstül-bőröstül eladás lehet a leg járhatóbb útja.

 

Persze elméletileg létezhet még az Állam támogatása, ha valamiben nemzeti hasznot lát, és ide nem okvetlenül a szabadalmi hivatal az út, hanem az ismeretség, bulvármédia, stb. Nem is példátlan, főleg a jelenlegi kurzusnál, hogy valóban történik is valami állami szerepvállalás a termékben. Ez jó.

Persze ellenpélda egy barátom, akinek elég komoly gyára van 20 éve (ősvállalkozó) egy bizonyos termékben. "Kis-magyar-apple szint", persze egészen más témakörben. Egyébként százas nagyságrendű állandó alkalmazottja van. Namost az illető néhány éve feltalált valami egészen forradalmit, olyan szintűt, hogy nem "állami érdeklődés" volt, hanem elsőre egy konkrét ajánlat, arra, hogy itt és itt, mekkora gyárat építtet Viktor néhányezres munkahelyteremtésként, és világméretű tömegben gyártva azt a dolgot, amit a barátom jelenlegi (nem kicsi) üzeme csak Európa szinten képes megtenni. Namost erre a cimborám kommentje csak annyi volt, hogy "még csak az kellene, hogy ide tegyenek valakit az igazgató tanácsomba…" Ami nincs neki egyébként, mivel teljesen egyszemélyes döntéskörű cég. De talán pont ezt látta veszélyeztetettnek. Azóta is gyártja egyébként a cuccot, meg is veszik, és köszöni jól van. Most épített egy következő csarnokot erre.

Link to comment
Share on other sites

Két év egy szabadalmi levédetésnél nagyon kevés idő...

 

Magam is futottam bele ebbe a problémába, és fel is adtam. A baj az, hogy már nemzeti szinten is sok pénzről, nemzetközi szinten ("világszabadalom") pedig egészen horribilis összegekről beszélünk. Ezeknek az összegeknek egy része eljárási díj, a másik része pedig ügyvédi költség, amin nem szabad spórolni, mert főleg egy műszaki jellegű dolognál ki kell védeni azt, hogy egy picike változtatás után ne számítson "más" (tehát pl. Kínában szabadon gyártható) terméknek. Amit megjegyzem, még ha nem is "más", akkor is fogják hamisiítványként gyártani, ha jó, és tömegigényt szolgál ki. Tehát leginkább a működési elvet kell védetni, mert akkor valamennyi olyan elven működő későbbi termék copyright-é válik, de "elvet" védetni talán még egy kicsit nehezebb. Meg talán kevésbé is lehet olyan dolgot kitalálni, ami már nem egy ismert elven működik, akkor meg az "elv" levédetése eleve bukta.

A költség harmadik fele meg sajnos arra megy el, hogy a szabadalmi ügyvivők mindenütt jelen levő zsebe ne szenvedjen hiányosságokat. Sajnos ők pontosan tudják, hogy melyik találmányban lehet anyagi haszon… Így aztán ezek vagy hosszasan elfekszenek, vagy olajozottan mennek, az ügyfél hajlandósága következtében. És nem a magyar viszonyokról beszélek, mielőtt valaki azt gondolná…:)

 

Éppen ezért a műszaki életben egyre kevesebb a szabadalom világszinten. Már egy Apple se védette le pl az iPad technológiát, pedig forradalminak is tekinthető talán. A designt, na azt igen, azt le is védették rendesen, ha valami per van, akkor semmi mással nem is operálnak. Van is tablet, sokfajta egyéb (szabadon), de egyik se nézhet úgy ki, mint egy iPad.

 

Ha manapság valaki feltalál valamit, akkor az alábbi útjai vannak arra, hogy pénzt is keressen vele:

 

- Már egyébként is gigagyártó, tehát elkezdi gyártani és teríti a világot, leszarva azt, hogy védesse magát az ötletet, és csak a design-t, egyebeket védeti le talán. Még érdeke is, hogy sokan utánozzák, mert a többség úgy is majd az "eredetit" akarja. Lásd Apple.

 

- Eladja "aprópénzért" az ötletet, egy fenti jellegű gigagyártónak. Ezek azért nem okvetlenül aprópénzek, nagyjából egy belső fejlesztő csapat egy-két éves szumma bérköltségét lehet kialkudni, az ötlet "nagyszerűségének" és kidolgozottságának függvényében, de relatív kicsi a ráfordítás. Nemzetközi szintű ügyvédek azért kellenek.

 

- Keres valami szponzort, és megpróbálja levédetni. Ilyet nemigen fog találni a fenti okok miatt, mert, ha talál is szponzort, az vagy a fenti ügyvédi költségben  támogatja, aztán a gigacégtől kapott "aprópénzt" elosztják, vagy, ha a szponzor vastagabb, akkor megpróbálhatják maguk gyártani a dolgot. Egy nemzetköz levédetési költségből böven ki lehet hozni egy gyártósort. Ebben az esetben magára a gyártástechnológiára legalább akkora hangsúlyt kell helyezni, mint magára az ötletre, és azt is bele kell kalkulálni az üzleti tervbe, hogy hamar ki kell venni a ráfordítást, meg a hasznot, mert igen hamar megjelennek az utánzatok, hamisítványok. Persze az Apple stratégiáját (design levédetés, stb.) lehet koppintani, de a tömeggyártás előbb-utóbb úgy is lenyomja a saját pénzen összerakott gyártósort. Ebből csak az a kiút, ha a termék folyamatosan fejlesztésen esik át, és így az "eredetinek" mindig van egy kicsi lépéselőnye a másolatokkal szemben. Nehéz kenyér ez.

 

Fentiekből nyilvánvaló, hogy ha egy mezei geekről van szó, aki "otthon forrasztgatva" talál ki valamit, akkor az egyébként "megvetett" magatartásnak számító szőröstül-bőröstül eladás lehet a leg járhatóbb útja.

 

Persze elméletileg létezhet még az Állam támogatása, ha valamiben nemzeti hasznot lát, és ide nem okvetlenül a szabadalmi hivatal az út, hanem az ismeretség, bulvármédia, stb. Nem is példátlan, főleg a jelenlegi kurzusnál, hogy valóban történik is valami állami szerepvállalás a termékben. Ez jó.

Persze ellenpélda egy barátom, akinek elég komoly gyára van 20 éve (ősvállalkozó) egy bizonyos termékben. "Kis-magyar-apple szint", persze egészen más témakörben. Egyébként százas nagyságrendű állandó alkalmazottja van. Namost az illető néhány éve feltalált valami egészen forradalmit, olyan szintűt, hogy nem "állami érdeklődés" volt, hanem elsőre egy konkrét ajánlat, arra, hogy itt és itt, mekkora gyárat építtet Viktor néhányezres munkahelyteremtésként, és világméretű tömegben gyártva azt a dolgot, amit a barátom jelenlegi (nem kicsi) üzeme csak Európa szinten képes megtenni. Namost erre a cimborám kommentje csak annyi volt, hogy "még csak az kellene, hogy ide tegyenek valakit az igazgató tanácsomba…" Ami nincs neki egyébként, mivel teljesen egyszemélyes döntéskörű cég. De talán pont ezt látta veszélyeztetettnek. Azóta is gyártja egyébként a cuccot, meg is veszik, és köszöni jól van. Most épített egy következő csarnokot erre.

Nem ismertem ilyen mélységig a témát, de abszolút így lehet. Erre eszembe is jutott annak a magyarnak az ötlete, mennyire illik ezekre, aki az irányítósávos góllövő cipőt kifejlesztette. A termék kész volt, kipróbált, működött, erre az Adidas elkezdte gyártani a lenyúlt ötlet alapján. Ment az évtizedig nyúló pereskedés, kártérítés követelés, meg is nyerte a fickó stb, és mi van azóta? Semmi! Ez is bizonyítja mennyire szövevényes út a feltalálósdi.

Link to comment
Share on other sites

Sok magyar találmány van ami nem forradalmi dolog, de ami a végterméket illeti igenis komoly fejlődésnek tekinthető a hangtechnika területén.

Ott van Kárpáti Zoltán kondenzátor-pickup rendszere, ami még mindig a gyártási előkészítés fázisában van, évek óta megy az ígérgetés, nyilván nagyon nehéz megszervezni ezt.

 

Ami az új hangszórót illeti legyünk optimisták! Az ESAudio minden téren újító és egyedi termékekben gondolkozik, pl.: ribbon elemekkel egészítik ki a hangsugárzókat, stb. Aki pedig kiváncsi a valóságra, az nyáron látogasson el a Szegedi Szabadtéri Játékokra. Nagyon drukkolok Papp Gergelynek, és teljesen egyetértek a döntésével, itthon megbízható keretek között folytathatja a fejlesztéseket egy profi cégnél, akik kint szoktak lenni a Frankfurt Messe-n.

 

Tudjátok amikor volt szerencsém hangosítani L'acoustics rendszerrel, pontosan tudtam, hogy ez valami egészen más, transzparens hangzás, lenyűgöző összkép, részletesség a spektrum egészében. Rögtön utána jártam a dolognak, és megismertem a termék történetét. A hangsugárzók koaxiális elven működnek. Papíron a működés már ismert volt, de koncerthangosításban 94-től terjedt el a rendszer. Nálunk Pesten a Budapesti Bigband Találkozó és Fesztiválon lehetett megismerkedni vele.

 

Visszatérve az alaptémára, nem baj ha szkeptikusok vagyunk, de hallgassátok meg a dolgot élőben, a francia nevű rendszert állandó jelleggel a Budapest Jazz Club-ban fülelhetitek meg.

Ami a magyar szabadalmat illeti, én ott leszek az idei Szegedi Szabadtéri Jétékokon.

Béke veletek!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...