Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Gitár Erősítő házilag


Fecka

Kérdés

Sziasztok!

 

Valaki próbált már házilag gitár erősítőt építeni? Nekem valami 4-10W közötti csöves erősítőfej kellene.

 

A neten nagyon sok rajz van és mivel hobbysta vagyok ezért olyat szeretnék amibe ha belefogok 99%-os sikerélményben lehet részem. 

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Üdv!

Nekem nem teljesen világos, hogy számodra mi a 99%-os sikerélmény? Az ha úgy szól az erősítő ahogy elképzeled vagy ha sikerül működőképesre megépítened életed első csöves erősítőjét vagy sikerül megépíteni életed első áramkörét? Ez a három "lépcsőfok" elég messze áll egymástól ezért jó lenne tisztázni Te melyik lépcsőfokon állsz, hogy hathatós segítséget tudjunk nyújtani.

Link to comment
Share on other sites

A második.

Életem első csöves gitár erősítőjét építeném meg. 

 

Persze az élényt fokozá a kiváló hangzás is.

Végülis valamikor el "kell" kezdeni ezt is ha valaki hobbielektronikázik :-) Feltételezem, hogy az elektronikával barátságban vagy, érted az analóg áramkörök működését, tisztában vagy a nagyfeszültség veszélyeivel, vannak műszereid élesztéshez, mérésekhez, stb. Jártasság és tapasztalat nélkül a sikertelenség esélye lesz 99%, nem a sikeré.

Az a helyzet, hogy én anno középiskolás koromban építettem utoljára csöves erősítőket, akkor sem sokat. Anno még nem volt Internet így a Rádiótechnikát bújtam és onnan építettem. Nézek neked néhány erősítőt ami szerintem kezdésnek jó lehet. Pár nap türelmet kérek, mert nem tudom már hova tettem a régi Rádiótechnikákat és azt sem tudom már melyik számokban voltak kifejezetten csöves erősítők.

Még vmi: óva intenélek attól, hogy a trafókat (hálózati és kimenő) magad készítsd el! Inkább vásárolj készen ilyen trafókat (de ne a vateráról szerezz be valami ismeretlen eredetű házi barkács trafót) vagy szerelj ki megfelelőket régi készülékekből.

Link to comment
Share on other sites

[...] az lenne a legjobb ha lenne hozzá kész nyák rajz is amit csak le kell gyártani :)

Emiatt nem kell aggódni, az egyszerűbb csöves áramkörök simán megépíthetők légszerelt módon (régen még a bonyolultak is így készültek). Csak egy vastagabb aluminium lapra van szükség, ezen ki kell fúrni a csőfoglalatok helyeit, meg lehet betenni pár "pillért" (galvanikusan elválasztva természetesen) és mehet a forrasztás.

Volt itt régebben egy cikk amiben MadHead épített egy kit-ből egy csöves erősítőt, meg is van:

Ez egy Marshall JTM45 klón. Ahogy nézem mintha ma már nem forgalmaznák a kit-et (metroamp félét), de fellelhető a kapcsolása pl. itt. Érdemes egy ehhez hasonló kit-el kezdeni, sok időt megspórolhatsz ha nem kell hetekig az alkatrészek után rohangálni.

Vagy pl. a régi rádiótechnika számokban is vannak ilyen kapcsolások, ahogy azt A.N. is említette.

Ezeknek a számoknak nézz utána:

- Rádiótechnika 1964/4, "Vibrátó a gitárerősítőben /1. rész/"

- Rádiótechnika 1964/6, "Vibrátó a gitárerősítőben /2. rész/" (ebben van egy 12-15w-os erősítő, a vibrátó opcionális hozzá)

- Rádiótechnika 1969/1, "10 wattos gitárerősítő építése"

Ezek a rádiótechnikás erősítők nagyjából hasonló bonyolultságúak mint a fentebbi marshall. Az újságok egy kis kereséssel fellelhetőek :)

Link to comment
Share on other sites

Nekem az lenne a nagyon nagy siker ha olyan csöves gitárerősítőt találnék amihez kész nyák rajz van. 
Nem én szeretnék trafót tekercseltetni és házilag barkácsolni
Azok a Kit ek amiket meg csak össze kell rakni nagyon drágák hobbynak. 
Link to comment
Share on other sites

Nekem az lenne a nagyon nagy siker ha olyan csöves gitárerősítőt találnék amihez kész nyák rajz van. 

Nem én szeretnék trafót tekercseltetni és házilag barkácsolni

mesa-mark-iic-pcb ha mindenáron nyákos kivitelűt akarsz (ez egy illesztőtrafó nélküli kivitel).

Ezt - meg ha nem is építed majd meg - megéri elolvasni, sok hasznos információt megtudhatsz belőle.

Ha meg a "gyors" sikerre törekszel akkor inkább félvezetős erőlködőket javasolnék. Nem kell illesztőtrafó (amiből amúgy ha nem megfelelőt használsz nagyon gyatra hangzás lesz), egyszerűbb tápegység, nem kell óvakodni a kb. 300V-os anódfeszültségektől, hosszabb élettartam és ezekhez már inkább mellékelnek nyákrajzokat. Persze a félvezetős hangzás nem ugyanaz mint a csöves, de sikerélmény szempontjából "kifizetődőbb" a félvezetős.

A "pillereket" hívjuk forrcsúcsnak

Ezt jobban ki kellet volna fejtenem: Igazából a távtartókra gondoltam. Ezekre lehet egy nyákot tenni, majd erre a nyákra mehetnek a forrcsúcsok.

Link to comment
Share on other sites

Ezt jobban ki kellet volna fejtenem: Igazából a távtartókra gondoltam. Ezekre lehet egy nyákot tenni, majd erre a nyákra mehetnek a forrcsúcsok.

 

 

Azaz van egy nyák amire csak rá van forraszta az alkatrész és nem a nyák vezeti hanem egy kábelon át megy a másikba.

Link to comment
Share on other sites

Már csak egy olyan olyan csöves erősítő rajz kéne ami tuti működik 4-10W és gitárhoz való :)

Konkrétan én nem építettem még gitárhoz erősítőt, de hátha erre téved valaki aki már igen és majd ajánl valamit. Egyébként a tutira műdködő kapcsolásokat is el lehet rontani, ezzel nem azt akarom mondani, hogy el is fogod, de ha ez lesz az első komolyabb projekted akkor ez inkább a tanulásról és tapasztalatszerzésről fog szólni. BTW szerintem a Marshall JTM45 klón jó kiindulás lenne.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...