Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Tetsuo

Kérdés

Ez lehet egy általános reverb topik persze.

De előszőr lenne egy egyszerű és bugyuta kérdésem. Mentségemre legyen mondva, hogy annak idején már tisztában voltam vele, csak elfelejtettem bár ez lehet, hogy nagyobb baj! :-D

Most pedig nem találok meggyőző leírást. Szóval:

 

Az utózengés-effekt beállításainál ha az "early reflectiont" állítom, akkor a zengés és az eredeti hang időbeni távolságát állítom, vagyis ha az early reflection-ön nagyobb időt állítok (mondjuk ms-ban), akkor olyan, mintha távolabbról verődne vissza a hang.

Ok, de akkor mitől különbözik ez a "size" beállítástól? Hiszen ott is a nagyobb érték később szólal meg, mert messzebbre tolódnak a falak ill. ha messzebbre tolódnak a virtuális falak, nem szólalhat meg előbb, pl. ha az early reflection-nel akár előbbre vagy esetleg 0-ra állítom! Nem?

Thx.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Én ezt úgy képzelem el, hogy az egyikkel a legközelebbi fal távolságát adod meg a másikkal a legtávolabbi fal távolságát.

Pl. ha megállsz egy nagy templomban, lesz egy csomó visszaverő felület, az egyik a melletted levő oszlop, a másik meg a kupola teteje, és közötte egy csomó másik távolság.

Pre-delay-el beállítod a legközelebbi falat, size-al a legtávolabbit, lecsegéssel, decay-el, a falak visszaverési/tompítási együtthatóját.

De ez csak egy elmélet így vacsora után...

Link to comment
Share on other sites

Az early reflectionnel szerintem azt állítjuk be, hogy milyen messze vagyunk az első visszaverődési felülettől - nagy térben persze lehetséges, hogy ez a távolság is nagy, de nem feltétlenül. A size inkább a lecsengés hosszával függ össze közvetlenül (egy templom általában hosszabban zeng, mint egy konyha).

Link to comment
Share on other sites

Minden összefügg mindennel ebben az esetben, de a tér valós méretét igazából a korai reflexiókból ismerjük fel,

ami nem csak egyetlen visszaverődés amúgy.

Ha nem akarjuk felismerni a konkrét teret, akkor ezt általában le lehet halkítani.

Hogy aztán melyik zengetőben milyen paramétereket lehet állítani és azok valójában mit is csinálnak,

az megint egy más kérdés. Van ahol size van, van ahol predelay, van ahol grafikusan lehet állítgatni

az early reflectoins-t és külön a tényleges zengést. Van ahol minden van, még falburkolat állítási lehetőség is, stb.

Link to comment
Share on other sites

Minden összefügg mindennel ebben az esetben...

Itt konkrétan egy Eventide Space-ről van szó és van külön "Size" és "Early Reflection" is.

Ráadásul azt vettem észre, hogy ha ritmusra állítom (tap tempo vagy pontos bpm beállítás) akkor rosszabbul szól, mintha csak úgy kb.-ra 200-300 ms-ra állítom. Össze-vissza tekergetem, félórákat, különféle koncepcióval persze, de végül a sablon gyári beállítás jobban szól. :-( Ez ciki azért.

Na mindegy.

 

Szóval a két paraméter pontosan miben különbözik egymástól?

Link to comment
Share on other sites

És az Early Reflection-nél nem az arányát kell állítani, hanem az idejét?

Meg kéne nézni a leírásában, hogy az mit is állít pontosan, mert ez így nehezen értelmezhető.

A két paraméter összefügg, de nem ugyanaz, mert az Early milyensége függ

egy csomó paramétertől, többek között a mérettől is.

Az Early nem egy reflexió, hanem az első kupac, ami kb. az első 100 ms alatt lezajlik.

Nem vagyok egy szakértő ebben, de a milyensége gondolom függ a mérettől, alaktól, burkolattól, stb.

Link to comment
Share on other sites

Igazatok van, az "Early Reflection"-nek az arányát lehet állítani a reverbhez képest. Ezt abszolút nem értem! :-)

A "Pre-Delay" az, amit a size mellett lehet állítani és méghozzá milliszekundumban. Szóval ez az ami végképp nem érthető számomra, hiszen a "Size"-val eleve a visszaverődés időtényezői változnak, nem? :-O

 

(Az Eventide Space esetén nem lehet falburkolatot állítani, viszont EQ-zni lehet.)

Link to comment
Share on other sites

Onnantól kezdve, hogy ezeket a paraméterek széttekered, lényegében elszakadsz a valós terektől,

tehát nem kell ezt nagyon túlagyalni szerintem. Zengetni nem csak valós terekkel lehet, sőt gyakran pont nem az kell.

Az Early-t is épp azért lehet arányában állítani, hogy mennyire akarod érezni a tényleges határoló felületeket, vagy mennyire nem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...