Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Hangszigetelt konténer a szobában?


Soma

Kérdés

Sziasztok!

Mivel alvás közben sem nyugszik az ember, sikerült álmodnom egy merészet.

Jópofa volt, és kicsit el is gondolkoztam rajta. Mivel társasházban élek, ezért sajnos nem nagyon van lehetőségem tisztességes hangerő használatára, javarészt fejhallgatót használok. Viszont van egy 15m2 szoba, amiben most a kütyük vannak. Ami megszületett az álommanó segítségével, az egy "doboz". Ez a doboz egy szoba a szobában, csak hogy teljesen hangszigetelt. Belül nyilván szőnyegezve alja-oldala-teteje, mondjuk első blikkre OSB lapra gondoltam két rétegben, közte mondjuk üveg/kőzetgyapot szigeteléssel. Nem kéne nagy, kb 3 m2 lenne az egész, és cca 2,3m magas. A kérdés, hogy érdemes lehet -e egy ilyennek nekimenni (mármint nem a sötétben, és belerúgni a szélébe papucs nélkül), hanem elkészíteni), vagy többe kerülne az egész mutatvány, mint amennyit segít? Esetleg Ti milyen anyagból cuccolnátok össze a fenti remeket? A cél nem az, hogy 340dB-t lehessen szólni benne, hanem hogy mondjuk egy egészséges lehallgatást anélkül lehessen benne elvégezni, hogy Náncsi néni lecsattogna a másodikról, és ütné az ajtót a sétabotjával, mert nem hallja a Nóta TV-t. Volt már sajnos olyan, hogy "fiatalember, remeg a ház!"... Na ez azért túlzás szerintem, de tény, hogy a falak remekül vezetik a hangot, és természetesen tiszteletben tartom az ilyet (engem is zavarna), így nem is nagyon zajongtam, inkább a fejhallgató marad...

Szóval én töröm a fejem, de ha van valami ötlet, azt szívesen fogadom!

Üdv:
Soma

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Én is gondolkodom hasonlón, bár nem épp szoba a szobában, de a falakat, plafont, padlót valami hangszigetelő anyaggal bevonni. Vannak hirdetések, csak rá kell gugülözni. Viszont valahogy nehéz elhinni, hogy egy vékonyka réteg megfogná rendesen a hangokat, mint ahogy reklámozzák. De talán több réteg, közte levegővel, jó vastagon. Biztos nem olcsó mulatság, de még mindig olcsóbb, mint házat venni. :) Viszont vannak olyan megoldások is, hogy mini süketszobákat lehet venni készen, ez például éneklésre, gitározásra, meg hát bármilyen felvételre nagyon jónak tűnik. Csak itt angliában borzalmas árat elkérnek értük, ezért érdemesebb volna összebarkácsolni. (Kár hogy a barkács vénám elég szűk keresztmetszetű.)

 

Valami ilyesmi a dolog:

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/recording/acoustics-sound-proof/7516-vocalbooth-trade-pro-voice-over-room-gold-4-x-6

 

Nálam is előfordult már hasonló, egy kis énekhang tréning után, amikor megkérdezték, "Jól vagy fiam? Nincs semmi baj?" Hát a heavy metal éneklést se panelban kell gyakorolni, rájöttem. Már rég tudnék énekelni, ha normáls házban laknék. Most csak ezért gyűjtök házra, hogy végre építhessek egy normális home studiot magamnak. Ha ezt így nézzük, nem lesz olcsó studió, az már biztos, pláne itt angliában. És akkor még nem is vettem normális előfokot semmit. (Ja és meg se sikerült még tanulnom énekelni rendesen, hogy egyáltalán legyen értelme a többinek.) Hát mindenesetre elég elcseszett egy dolog zenészként úgy élni, hogy nincs szabad tere az embernek. Szomszédok, lakótársak mindenhol. Kemény az élet. :)

Link to comment
Share on other sites

Most csak ezért gyűjtök házra, hogy végre építhessek egy normális home studiot magamnak. Ha ezt így nézzük, nem lesz olcsó studió, az már biztos, pláne itt angliában. 

 

En epp most fejezek be egy 35m2 -es studio epitest igy magyarorszagon es 3 misiben fog megallni a vegere.Egyebkent semmi extra, beton alap, 30as falak, betonfodem, laposteto, belul 10cm kozetgyapot szigeteles egy reteg gipszkartonnal boritva, laminalt padlo, egy ajto, 2 ablak, tetoszigeteles (10cm hungarocellel), 10cm hungarocell kulso szigeteles, villany stb ami kell. Ebben nincs benne az akusztikai kezeles, ami olyan 200at fog elvinni, valamint a butor sincs benne. Ja, a jarda sincs benne, meg a kulso szinezes sem.

 

Valamint: Szakember nem dolgozott rajta, mindent faterral meg a haverokkal hoztunk ossze az idei evben. Szoval ez a munkadijak nelkuli ár.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Mivel alvás közben sem nyugszik az ember, sikerült álmodnom egy merészet.

Jópofa volt, és kicsit el is gondolkoztam rajta. Mivel társasházban élek, ezért sajnos nem nagyon van lehetőségem tisztességes hangerő használatára, javarészt fejhallgatót használok. Viszont van egy 15m2 szoba, amiben most a kütyük vannak. Ami megszületett az álommanó segítségével, az egy "doboz". Ez a doboz egy szoba a szobában, csak hogy teljesen hangszigetelt. Belül nyilván szőnyegezve alja-oldala-teteje, mondjuk első blikkre OSB lapra gondoltam két rétegben, közte mondjuk üveg/kőzetgyapot szigeteléssel. Nem kéne nagy, kb 3 m2 lenne az egész, és cca 2,3m magas. A kérdés, hogy érdemes lehet -e egy ilyennek nekimenni (mármint nem a sötétben, és belerúgni a szélébe papucs nélkül), hanem elkészíteni), vagy többe kerülne az egész mutatvány, mint amennyit segít? Esetleg Ti milyen anyagból cuccolnátok össze a fenti remeket? A cél nem az, hogy 340dB-t lehessen szólni benne, hanem hogy mondjuk egy egészséges lehallgatást anélkül lehessen benne elvégezni, hogy Náncsi néni lecsattogna a másodikról, és ütné az ajtót a sétabotjával, mert nem hallja a Nóta TV-t. Volt már sajnos olyan, hogy "fiatalember, remeg a ház!"... Na ez azért túlzás szerintem, de tény, hogy a falak remekül vezetik a hangot, és természetesen tiszteletben tartom az ilyet (engem is zavarna), így nem is nagyon zajongtam, inkább a fejhallgató marad...

Szóval én töröm a fejem, de ha van valami ötlet, azt szívesen fogadom!

Üdv:

Soma

Pár dolog ami erről eszembe jutott:

- Ok, hogy hangszigetelt lenne a "doboz", de, hogy lehetne ilyen kis térben normális akusztikát csinálni a lehallgatáshoz?

- Szellőzőnyílást is kellene építeni rá amit nem triviális megoldani úgy, hogy ne jöjjön ki rajta a zenebona nagy része.

- A mély hangokat csak tömeggel lehet megfogni pl. (min.) 30cm téglafal és társai. Nálam az "egészséges" lehallgatás azért elég hangos szokott lenni, nem tudom nálad ez mekkora hagerőt jelent.

Link to comment
Share on other sites

Olcsóbb megoldást javasolnék, mint a költözés :) Na persze ez egy kicsit most vicc is lesz, de azért van benne igazság is.

Olcsóbb lenne megtanulni leszarni a szomszédokat, hiszen a házirend szerint jogod van hangszeren gyakorolni és énekelni. Kérdés hogy képes vagy e úgy elengedni magad és az  éneklésre koncentrálni, hogy közben tudod,  a szomszéd anyázik a fal másik oldalán, vagy éppen az ajtód elött ordibál. Ez már pszichikai felkészülés kérdése is. Én ugyan ezt éltem meg a régi sorház jellegü társasházunkban a zongorával. Volt két szomszéd, aki kitartóan egyből megjelent, amint  elkezdtem játszani és egy idő után már féltem leütni akár csak egy hangot is a zongorán, mert egyből a Marika néni ordibáló feje jelent meg előttem, amitől a gyomrom egyből görcsbe állt :) Na persze akkor még csak egy 14 éves gyerek voltam, akibe a felnőttek könyebben bele törlik a lábukat. Itt még megjegyezném az ajtó elé vagy a folyosóra felszerelt rácsot és a csöngő kikötését is, ami nekem most nagyon  jól működik az új lakásban. Panelban lakom és a folyosó le van rácsozva.  Senki nem tud bejutni hozzám.  Csengő sem működik :)

A kérdés, hogy te leszel az erősebb vagy a szomszéd, ő adja fel előbb vagy te.

Szóval a másik megoldás még amit megemlítenék a következő: Elmész egy konditerembe és egy kicsit felgyúrod magad, hogy látványosan nézzél ki :) Meggyőződésem, hogy a szomszédok ezek után kevésbé lesznek érzékenyek a zajodra :) Ezt csak azért tudom, mert az 195cm magas, kigyúrt állat haverom, panelban, mélynyomóval hallgat zenét, dúrva hangerőn és igen érdekes módon, neki még soha senki nem szólt, hogy hangos lenne a zene, pedig kúrvára hangos :) Én csak a termetével tudom magyarázni a dolgot, hiszen hozzám az elején két szám utána már jöttek is a szomszédok, pedig nekem még mély nyomóm sincs.

Az életben vannak ilyen "apró" kis csaták, amiket meg kell vívni és aztán ha elég sok csatát megnyertél, akkor a szomszéd szép lassan feladja és beletörődik majd. Mellesleg meg kell mutatni a szomszédoknak, a házirendet is, amiben benne van a hangszer gyakorlás, éneklés is.

Szerintem ezeket alkalmazva menni a fog a dolog, főleg ha zene hallgatásnál a  fejhalgatóval vegyesen használod a hangfalat.

Én is gondolkodom hasonlón, bár nem épp szoba a szobában, de a falakat, plafont, padlót valami hangszigetelő anyaggal bevonni. Vannak hirdetések, csak rá kell gugülözni. Viszont valahogy nehéz elhinni, hogy egy vékonyka réteg megfogná rendesen a hangokat, mint ahogy reklámozzák. De talán több réteg, közte levegővel, jó vastagon. Biztos nem olcsó mulatság, de még mindig olcsóbb, mint házat venni. :) Viszont vannak olyan megoldások is, hogy mini süketszobákat lehet venni készen, ez például éneklésre, gitározásra, meg hát bármilyen felvételre nagyon jónak tűnik. Csak itt angliában borzalmas árat elkérnek értük, ezért érdemesebb volna összebarkácsolni. (Kár hogy a barkács vénám elég szűk keresztmetszetű.)

 

Valami ilyesmi a dolog:

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/recording/acoustics-sound-proof/7516-vocalbooth-trade-pro-voice-over-room-gold-4-x-6

 

Nálam is előfordult már hasonló, egy kis énekhang tréning után, amikor megkérdezték, "Jól vagy fiam? Nincs semmi baj?" Hát a heavy metal éneklést se panelban kell gyakorolni, rájöttem. Már rég tudnék énekelni, ha normáls házban laknék. Most csak ezért gyűjtök házra, hogy végre építhessek egy normális home studiot magamnak. Ha ezt így nézzük, nem lesz olcsó studió, az már biztos, pláne itt angliában. És akkor még nem is vettem normális előfokot semmit. (Ja és meg se sikerült még tanulnom énekelni rendesen, hogy egyáltalán legyen értelme a többinek.) Hát mindenesetre elég elcseszett egy dolog zenészként úgy élni, hogy nincs szabad tere az embernek. Szomszédok, lakótársak mindenhol. Kemény az élet. :)

Link to comment
Share on other sites

Sajnos ez a baj a ma Magyarországon hogy kis csatákat akar nyerni mindenki a kompromisszum helyett.

Telepi haveromnal megegyeztek h 7ig lehet zajolni de utana kuss. Mindenki elfogadta és élnek szépen ahelyett hogy kikotnek a csengőt. De hogy valami ertelmeset is mondjak az alsoszomszed fele pl Moby studio tourjaban mondja hogy homok van a parketta alatt pár centi vastagon. Nem tudom mennyire kivitelezhető de biztosan olcsó.

Link to comment
Share on other sites

hát ez a szomszédok kérdése :) hogy kivel hoz össze az élet. Természetes, hogy meg kell próbálni amit meg lehet szép szóval. Beszélni kell a szomszédokkal és lehet velük egyezkedni is, de a vége még is csak az lesz, hogy zajt fogsz csinálni, amit ők nem fognak szeretni. Én amikor ide költöztem, már a lakás felújításal járó zajoknál rendőrt hívtak :) Pedig mindenki újít fel lakást. Ez természetes. Elképesztő emberek vannak.

Sajnos ez a baj a ma Magyarországon hogy kis csatákat akar nyerni mindenki a kompromisszum helyett.
Telepi haveromnal megegyeztek h 7ig lehet zajolni de utana kuss. Mindenki elfogadta és élnek szépen ahelyett hogy kikotnek a csengőt. De hogy valami ertelmeset is mondjak az alsoszomszed fele pl Moby studio tourjaban mondja hogy homok van a parketta alatt pár centi vastagon. Nem tudom mennyire kivitelezhető de biztosan olcsó.

Link to comment
Share on other sites

Olvastam egy interjút (a többek között Animás) Prieger Zsolttal, amiben ő mesélt a rögtönzött felvevő helyiségéről:

 

"A felvevő helyiség  - ami egy nagy, kibélelt fadoboz - a hálószobánkban van, úgyhogy a leglehetetlenebb időben is tudunk énekelni."

 

Lehet, hogy gagyi (nem tudom), de legalább megcsinálta :) Talán érdemes lenne megkeresni tapasztalatcsere céljából.

 

Itt van a teljes cikk:

http://www.quart.hu/quart/hirek/20121205-itt-az-animakozeli-hazasparzenekar-december4-elso-dala-woody.html

Link to comment
Share on other sites

Én egyelten helyen tudom magam elengedni, az pedig a kocsi, amikor vezetek. Nem tudom igazából, mennyire hallatszódik ki, de az nem is érdekel. Na ha azt tudnám produkálni itthon is, az minőségi javulás lenne a felvételeimen. (Ugye fordítva esélytelen, hogy a felvételt a kocsiban csinálni.) Amúgy marha nagy a gátlás, főleg ének téren, és ez vissza is ránt: attól félek, hogy mások hallják, és pont attól lesz rossz, mert nem merem elengedni magam. Pedig a zenélés kísérletezéssel jár, kipróbálom így is úgy is, csinálok felvételeket különböző módokon, aztán amelyik a legjobb, azt fejlesztem tovább. Bár az emberek szeretik a jó zenét, de amikor a zenész próbál, az nem jó, az majd jó lesz egyszer talán, ha be lesz gyakorolva, de a gyakorlást hallgatni borzalmas. És valamit tényleg nem lehet halkan csinálni, még gyakorolni se. Vannak már jó gitár pluginek, elektromos dobok, fúvós midi kontrollerek akár, de az énekkel mit lehet kezdeni? (Vocaloid? :D )

Egy jóbarátom mondta egyébként (akire felnézek, tapasztaltabb az életben mint én), hogy egy jó rock zenész azért rockzenész, mert leszarja, hogy ki mit gondol. Kell egy nagy adag gátlástalanság hozzá.

És hogy így belegondolok, mennyire igaza van. Hogyan is lehetne ezt gátlásosan csinálni? Hogy lehet egy gátlásos ember rockzenész?

Amúgy sokszor lehet beszélni a szomszédokkal, nekem se volt még belőle gondom, mások is megértik. Viszont tudva, hogy hallják, és esetleg zavarja őket, vagy épp flúgosnak gondolnak, és mesélik másoknak, hogy milyen hülyegyerek lakik a szomszédukban.. na az olyan hatással van rám, hogy rendesen elmegy tőle a hangom. Pedig még az is lehet, hogy tetszik valakinek. Rock, metal vagy dubstep hangos keverése után viszont jobb ha az ember állvédős sisakban megy ki az utcára másnap. :)

Nemrég vettem egy jbl hangfalpárt, eddig halkan hallgattam csak, aztán a haver buzdítására ráadtam a kakaót.. (szombat este volt, lehetett, más is ezt csinálja alapon) Na hát ilyenkor nagyon sajnálom, hogy azt az élményt meg kell hogy fosszam magamtól. Merthogy az élmény volt, nem szimplán zenehallgatás.

Szóval az én végső konklúzióm az, akár felvétel, akár lehallgatás, kell egy jó szoba, aminek nincs semmilyen irányból szomszédja. Aztán arra még egy gyengébb szigetelés, aztán meg a hangkezelés. Úgyhogy lehet nyomni a túlórákat.

Link to comment
Share on other sites

Átgondolva az egészet logikusan négy sör után még annyi, hogy ha a szobaszigetelés és akusztikai kezelés úgyis kell a lehallgatás miatt, akkor már felesleges a felvétel miatt még egy konténer is. Vagyis először a szoba szigetelés, utána érdemes fontolóra venni a konténert, ha nem vagyunk elégedettek a hanggal. Bár akkor már nem is kell majd konténer, lehet hogy elég pár szőnyeg is körbe..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...