Jump to content
Ménemszól.hu

Mennyi ideig emlékszünk a hangra?


A/D

Recommended Posts

Nagyon sok évvel ezelőtt, egy AES értekezésben olvastam arról, hogy egy adott hangzásra mennyi ideig emlékszünk pontosan, és ilyen 10-20 másodperc derengett (utána kellene nézni hogy egy hangzásról szóló cikkre mennyi év után emlékszem pontosan). Ezt azért, mert nem győztük hangsúlyozni eleget, hogy mennyire fontos hogy egy teszt A/B legyen, és hogy mindenki bátran kételkedjen abban, hogy mennyi idő után tud pontosan emlékezni egy adott hangszínre: pl. hangszínszabályzót beállítod valahova, aztán 10 másodperc múlva ha ugyanazt kell beállítanod, már "kissé" nehézkes lesz (feltéve, hogy nincs más referencia, amihez hangolsz, hanem csak önmagában hallod a hangszínt). Naszóval nulla másodperc alatt lehet becsapni a saját agyunkat.

 

Most teljesen véletlenül belebotlottam a Wikipedián az "echoic memory" cikkbe, ami többek közt erről szól. Bár lenne időm, hogy ezt lefordítsam, de sajnos nincs. :(

 

Viszont aki bírja az angolt, sokat tanulhat arról, hogy hallunk, illetve milyen teljesen triviális okok miatt különbözik a hangok értelmezése pl. a képekétől.

 

Itt olvasható.

 

Így kezdődik egy igazi pénteki móka!

Link to comment
Share on other sites

Azt mondják, az agy a szagokra emlékszik vissza a legtovább. Szokták ezt azzal érzékeltetni, hogy "az első nagy szerelem, meg a partner parfümje...", még ha csak 10 percig is érezte ott az ember és utána soha (különböző okokból, amit most nem sorolok fel), évtizedek múltán is ugyanúgy felsejlik ha csak beszélni kezdenek a történetről, az intenzív emlékek az illat élményeket felhozzák a tudatalattiból.
Ez szerintem viszont ugyanúgy teljesen egyénfüggő, mint hogy kinek melyik szín tetszik stb.

Azt is lehet vizsgálni, hogy ha valaki tartósan vagy hosszú ideig végez valamit, az hogy változtatja meg a dolgokat. Pl. egy bányász aki 40 évig légkalapácsolt, meg lapátolt, biztos hogy megfelelő fejlett izomzattal rendelkezik ahhoz, amit más 2 percig sem bírna. Ellenben pl. a tapintása vagy hallása teljesen eltompul az átlagoshoz képest.
Ezek alapján, ha valaki pl. hangmérnök és 1000 évig tornáztatja vele a fülét, tuti olyan dolgokat is meghall és emlékezetből évek után is tudni fog, amit más avatatlan fül meg sem hall! Ne mondjak példát most ugye, hogy vak tesztben Silkhez képest hányan tudnának jellegzetes outboardok hangjaira ráismerni pölö. :)
Szóval kicsit olyan ez mint a súlyemelés, minél többet csináljuk, annál többet bír az ember.
Viszont az való igaz, hogy a fül (+ agy) sokkal fáradékonyabb más szervünknél, és ha még jó nagy a hangerő is vagy mikroszkópikus koncentrálás van mellette, a határidős munkáról, stresszről, lelkiállapotról, egyéb külső körülményekről nem is beszélve, 20 perc - fél óra max. és utána már csak sodródunk az árral saját tapasztalatom és több ismerősöm meg más szakértők szerint is amit mondani tudok (a cikket nem olvasva! mivel nem tudok angolul ehhez megfelelően).

Azt viszont észrevettem, hogy ha 5-10 perces szünetet tart az ember ilyen hangászkodás közben óránként, és egy halk fél perces fehérzajjal "kimossa" vagy inkább, mint az elgémberedett tagokat megtornáztatva stimulálja a fülét, itt is fel lehet frissülni kicsit, mint bármilyen más monoton munkavégzés közben hasonlóan.

Link to comment
Share on other sites

Azt viszont észrevettem, hogy ha 5-10 perces szünetet tart az ember ilyen hangászkodás közben óránként, és egy halk fél perces fehérzajjal "kimossa" vagy inkább, mint az elgémberedett tagokat megtornáztatva stimulálja a fülét, itt is fel lehet frissülni kicsit, mint bármilyen más monoton munkavégzés közben hasonlóan.

THX ez jó tipp, nekem remekül bevált a tűz pattogása, vagy eső hangok, esetleg hangdrum zenék. De ja lehet az 1 óra valóban a mágikus intervallum, bár az "sodródás" sokszor győz..

Link to comment
Share on other sites

Koszi a megosztast. El fogom olvasni, erdekes tema.

 

 

Nagyon sok évvel ezelőtt, egy AES értekezésben olvastam arról, hogy egy adott hangzásra mennyi ideig emlékszünk pontosan, és ilyen 10-20 másodperc derengett (utána kellene nézni hogy egy hangzásról szóló cikkre mennyi év után emlékszem pontosan). Ezt azért, mert nem győztük hangsúlyozni eleget, hogy mennyire fontos hogy egy teszt A/B legyen, és hogy mindenki bátran kételkedjen abban, hogy mennyi idő után tud pontosan emlékezni egy adott hangszínre: pl. hangszínszabályzót beállítod valahova, aztán 10 másodperc múlva ha ugyanazt kell beállítanod, már "kissé" nehézkes lesz (feltéve, hogy nincs más referencia, amihez hangolsz, hanem csak önmagában hallod a hangszínt). Naszóval nulla másodperc alatt lehet becsapni a saját agyunkat.

 

Most teljesen véletlenül belebotlottam a Wikipedián az "echoic memory" cikkbe, ami többek közt erről szól. Bár lenne időm, hogy ezt lefordítsam, de sajnos nincs. :(

 

Viszont aki bírja az angolt, sokat tanulhat arról, hogy hallunk, illetve milyen teljesen triviális okok miatt különbözik a hangok értelmezése pl. a képekétől.

 

Itt olvasható.

 

Így kezdődik egy igazi pénteki móka!

Link to comment
Share on other sites

Ha tudod a hangzást társítani valamihez, akár évtizedekig is emlékezhetsz rá - főleg ha ez vészhelyzet. Természetesen az unalomig napi szinten hallott hangokra ez nem áll.

Kicsit hasonló az is mikor a hegedűsök megtanulnak hangolni meg intonálni. De persze onnan már naponta ezzel is foglalkoznak (jobb esetben). És hát itt is vannak akik csukott szemmel megmondják hogy Stradivari vagy más szól épp. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...