Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Midi grooveok pontosítása hogyan, mivel?


djuice

Kérdés

Üdv!

Olyan problémám volna, hogy egy zenész barátom felvette nekem Cubaseben egy hangszere midi arpeggioit, de csak úgy kutyafuttában, így minden groove 120-as tempóban egy midi sávon egyszerre lett rögzítve egymás után. Az volna a kérdés hogy quantizálással vagy más módon miként lehetne utólagosan megoldani az egyes grooveoknál hogy tempóba kerüljenek, azaz az 1 az 1-nél legyen. Ha jól tudom a midi automatikusan nem tud tempó felismerést, csak fix értékként az ütemek elején lehet megadni neki, de ha a különböző programok auto beat felismerései audio anyagokra is működnek, ez nincs meg ugyanígy midiben is? Félreértés elkerülése végett, tehát itt 120-ban vannak a 90-től 180-ig terjedő tempójú grooveok is! Meg az is kéne persze, mint egy Soundforgeban az auto region, hogy feldarabolja kisebb egységekre a különböző grooveokat, esetleg exportálja külön midi fájlba. Ez hogy működik szerintetek? Segítsetek, mit hogyan mivel lehet ebben profi módon megoldani légyszi!

Már arra is gondoltam hogy kimásolom vhogy a note adatokat és 1-1 fülre belőtt megfelelő tempóra állított midi fájlokba beillesztgetem, de gondolom ez nagy marhaság, mert nem szövegszerkesztőként működik ez rendesen, de ilyen téren semmi tapasztalatom nincs sajnos!

 

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Nem egészen értem, hogy mi a baj, talán az, hogy ahogy felvette a midi jeleket, nem kerültek az információk a megfelelő helyre, azaz el vannak csúszva a tempóhoz képest?

Mert ha csak ennyi a baj, akkor meg kell nyitnod a midi sávot egy olyan programban, ami több sávban is tud midit megnyitni. Ezután már valószínű a programban látható, hogy hova csúszott el az ütemhez képest, így le lehet vágni az elejét. Aztán ha ez még mindig nem pontos, akkor ezután lehet nyomni egy quantize-t ami beilleszti pontosan a helyére a hangokat. Ezután érdemes újra kiexportálni az így keletkezett midi sávot, és újra beimportálni további vágás céljából, hogy szét tudd szedni különböző groovokra.

A midi fájl egyébként nem szöveges fájl, hanem bináris, azaz tele van olyan karakterekkel, amik a szövegszerkesztőknek értelmetlen, pontosabban mást jelent nekik. Így semmi esélyed sincs szövegként másolgatnod.

Link to comment
Share on other sites

Nem egészen értem, hogy mi a baj, talán az, hogy ahogy felvette a midi jeleket, nem kerültek az információk a megfelelő helyre, azaz el vannak csúszva a tempóhoz képest?

Az, hogy a barátja elindította a felvételt cubaseban úgy, hogy 120 bpm-re volt állítva a host közben meg teszem azt rájátszott egy 150 bpm-es dallamot. Ami hát eléggé szívás. Velem is történt már hasonló a legegyszerűbb az ha újra feljátsszák a zenét helyes tempóbeállítással. Vagy marad az, hogy minden egyes note-ot kézzel be kell húzni ütemre ami tökölés a négyzeten.

Link to comment
Share on other sites

Az, hogy a barátja elindította a felvételt cubaseban úgy, hogy 120 bpm-re volt állítva a host közben meg teszem azt rájátszott egy 150 bpm-es dallamot. Ami hát eléggé szívás. Velem is történt már hasonló a legegyszerűbb az ha újra feljátsszák a zenét helyes tempóbeállítással. Vagy marad az, hogy minden egyes note-ot kézzel be kell húzni ütemre ami tökölés a négyzeten.

Kösz, így már értem! :D

Link to comment
Share on other sites

idioty: (fura a neved :)) ezért írtam, hogy "Félreértés elkerülése végett, tehát itt 120-ban vannak a 90-től 180-ig terjedő tempójú grooveok is". Tehát valóban az van, hogy 120-as tempó bejegyzés látható a midi fájl elején, de hallható hogy lassabb és gyorsabb grooveok is vannak. Feldobom ide a fájlt. Én azt hittem a Cubase vagy hasonló progikban van amolyan auto tempo felismerés, ezért kérdeztem. Az újra feljátszás már sajnos nem lehetséges és eleve csak gyorsan a grooveok egymás utánjában szünet nélkül lett egyben minden felvéve, tehát nem volt idő és energia külön tempó beállításokat eszközölni, csak ahogy esik és puffan, a lényeg hogy a midi adatok meglegyenek. Épp ezért szerintem a kvantálás sem jó, mert ezek gyárilag pontos dolgok, csak nem tempóban lettek rögzítve. Ha viszont nagyjából belövöm a tempót közelítőleg, akkor átírva már jól játsza le bármi, csak erre gondoltam hogy ezt a programok nem-e tudnák valahogy automatizálni? Eszembe nem jutott szövegszerkesztőben elmenteni, csak ahhoz hasonlítottam, hogy a csupasz midi note adatokat ha kijelölöm, kimásolom és átpakolom egy megfelelő tempójú új midi üres fájlba, elvileg működnie kéne, csak ez favágós eléggé. Az audio szerkesztőkben pont ezért írtam, hogy ott vannak ilyen auto beat felismerő algoritmusok és ez midire is meg kéne legyen szerintem, csak nem értek hozzá, ill. nincs ezzel tapasztalatom. Megjegyzem én eddig a kvantizálással is régebben is akár hogy próbálkoztam, sosem jött össze, mert hol az egyik hang került előbbre, hol a másik hátrébb, így ha tudtam, feljátszottam újra 10x inkább, mint hogy kvantizáljak. Már eleve ott van hogy %-osan kell megadni mennyit kvantáljon egy sequencer és pl. ilyen útmutatások nincsenek a hangszerek gépkönyveiben sem leírva, csak a száraz funkcionalitások. Ezzel csak azt akarom érzékeltetni, hogy minden elismerésem a djk, meg egyéb mixer professzorok előtt, mert a midi e lehetőségeit nekem sosem sikerült még kiaknázni. Ezért is kértem segítséget itt. Meggyőződésem, hogy egy Cubase szintű program lehetőségeinek nagy részét sokan nem tudják kihasználni hozzám hasonlóan, pedig ha tudnánk mi mindent és hogyan lehetne megoldani, nem csak a 3%-át használnánk egy DAW szoftvernek.

Link to comment
Share on other sites

midi_tempo_www.kepfeltoltes.hu_.png

szemre felmetéltem, és belementettem a tempo track-et (a tempo detection, C8-ban már MIDI-re is müxik), innen már csak ki kell exportálni (BMP-et állítgatva) őket egyenként, a többit tudtommal a Cubase zenei módja már elintézi importáláskor (Musical time base csodája)
 

tempo.zip

Link to comment
Share on other sites

Azt hiszem megtaláltam a megoldást a hibás tempó rendbetételére. Mondjuk kell reszelni mellette pár dolgon, de ha kint vannak a grooveok már külön midi fájlban, akkor rá lehet ereszteni ezt az alkalmazást.

 

http://www.gnmidi.com/handbook/english/miditiming.htm

http://www.gnmidi.com

 

 Sajnos a Cubase ilyeneket nem tud, de mondjuk nem is hétköznapi probléma ez. Viszont az továbbra is érdekelne, hogy ilyen auto region funkciót meg lehetne vele valósítani, hogy ne manuálisan kelljen szeletelgetni a grooveok végénél a fájlt?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...