Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

AKAI MPK 61 és Nord Lead 2R násza ... ménemszól?


Blank

Kérdés

Sziasztok!

 

A napokban vásároltam egy Nord Lead 2R szintit, a demo song-ok hibátlanul mennek, a TRIG-gomb is szépen megszólaltatja, de az AKAI MPK-61-es billentyűzetemmel sehogyan sem tudom vezérelni. A srác akitől vettem, gond nélkül megszólaltatta az AKAI-val, nekem nem megy, pedig nagyon lestem, hogy mit hogyan.

 

Elolvastam az AKAI idevágó leírását, a NORD-nak nemkülönben.

 

Részletek:

- Az AKAI USB spagón kapja a tápot a notiról;

- Az AKAI MIDI OUT kimenetéből megy a kábel a NORD MIDI IN-jébe;

- Az AKAI elméletben az A1 csatornán küldi a jelet;

- A NORD az 1-es MIDI csatornán várja a jelet.

 

Mit nézhetek be? Kevés lenne a szufla az USB kábelen keresztül? Esetleg valami rejtett beállítási malőr? Ötlet?

 

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szia!

 

Én Edirol M30-assal jártam hasonlóan. Ott az volt a gond, hogy a billentyűzet ha USB-n kapott áramot, akkor automatikusan azt tekintette MIDI átviteli útnak és a DIN csatlakozókon nem továbbított jelet (USB-MIDI hub-ként pedig nem funkcionált). Ellenben amikor külső tápról kapott ellátást, gond nélkül ment a "hagyományos" MIDI kimeneten. Próbáld ki egy polaritás és feszültség-helyes táppal (természetesen USB csatlakozás nélkül) + MIDI kábellel, és ha így megy, akkor nézd meg, hogy van-e a bill. menűjében v. a vezérlőszoftverében valami routing kapcsoló.

Link to comment
Share on other sites

Az E-MU XBoardokon van egy olyan lehetőség, hogy a DIN MIDI OUT hogyan viselkedjen: THRU vagy OUT.

Ha THRU a beállítás, akkor csak az USB-n bejövő jelek mennek ki a DIN-en. (pl. DAW felől.)

Ha OUT, akkor párhuzamosan küldi a DIN-en és az USB-n is.

 

Lehet, hogy az AKAI-n is van egy ilyen beállítási lehetőség?

Link to comment
Share on other sites

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

 

Igen, idő közben kiderült, hogy ez volt a baj. Az USB kavart be. Úgy tudtam megoldani, hogy a DAW-ban nyomni kellett egy visszairányítást, tehát, hogy az AKAI-tól jövő MIDI jelet tolja ki az AKAI MIDI OUT portján. Így már eljutott a NORD-ig. :)

 

Megint más kérdés, hogy ez nagyon instabil megoldás, ha nem fut a DAW, élből nem is működött. Azóta vettem egy normális külső hangkártyát és azon keresztül van bekötve a NORD standard MIDI kábelekkel, az AKAI pedig a PC-re van kötve USB-n. Így gond nélkül megy a cucc.

 

Hanem előjött egy új bibi, amire két napja nem tudok választ találni. Szitu a következő:

 

Ha elindítom a DAW-ban a felvételt (win alatt Cubase 5, osx alatt Logic 10) és játszom az AKAI-n, a DAW hibátlanul felveszi a note-okat. Ez oké.

Ha közben elkezdem tekergetni a NORD-on a potikat, a DAW ezeket is hibátlanul rögzíti. Látszik is, hogy a 74-es controlról jön a jel (ez pl a filter cutoff). Ez oké.

Ha viszont a DAW-ban visszajátszom a szerzeményt, a NORD hibátlanul játsza a notelane-en viruló dallamot, de a potik állását mert figyelmen kívül hagyja. No, ez nem oké.

 

Végigolvastam a NORD manual-ját, azt írja - ha jól értem -, hogy a program és control funkciókat kell on-ra állítani. Ez megtörtént, de a jelenség ugyanaz. És ami még fontosabb: DAW és oprendszer független, Cubase, Logic, Win és OSX is ugyanezt produkálja, szóval valószínűleg vagy a DAW-ban kell valamit állítani és ez nem egy automata funkció, vagy a NORD-ban nem jó valami.

 

Segítségeteket előre is köszönöm szépen!

Link to comment
Share on other sites

Lehet, hogy nem erről van szó, de az összes DAW-ban be kell kapcsolni, hogy olvassa az Automation-öket. Nem az ON a default beállítás.

A Cubase-ben egy 'R' gomb ( = read automation ), ha jól emlékszem.

 

 

Olvasni gondolom olvassa, mert amikor felvétel készült, láthatóan a note lane alatt ott vannak az event-ek. Vagy olvasás alatt azt kell érteni, hogy visszaolvasni és leküldeni a NORD-nak? Ez nekem is sajna még szürke köd. :)

Link to comment
Share on other sites

No, fejlemény (jól elbeszélgetek én itt magammal, de sosem lehet tudni, háta később valaki belefut a hibába): szóval úgy néz ki, hogy a DAW valamiért a GLOBAL 2-es MIDI channel-en tolja vissza azt, amit az 1-esen küldött neki a NORD. Így amikor a NORD-on belőttem a GLOBAL-t 2-esre, kapja szépen a DAW-tól a knob eventeket is. 

 

Fura.

Link to comment
Share on other sites

Az, hogy az automation eventek láthatóak, még nem jelenti azt, hogy automatikusan "felhasználásra" kerülnek.

 

Próbáld meg azt, hogy csak midi controller üzeneteket rögzítesz a sávon, semmi mást, és nézd meg, hogy a Nord megkapja-e a midi üzenetet.

Gondolom, van rajta valamilyen led, ami a midi üzeneteket jelzi.

 

Azt is kipróbálnám, hogy lejátszáskor kihagyva az AKAI-t, a Nordot közvetlenül "hajtanám meg" a DAW-ból. 

Lehet, hogy az AKAI nyeli le a MIDI-CC üzeneteket...

Link to comment
Share on other sites

Az, hogy az automation eventek láthatóak, még nem jelenti azt, hogy automatikusan "felhasználásra" kerülnek.

 

Próbáld meg azt, hogy csak midi controller üzeneteket rögzítesz a sávon, semmi mást, és nézd meg, hogy a Nord megkapja-e a midi üzenetet.

Gondolom, van rajta valamilyen led, ami a midi üzeneteket jelzi.

 

Azt is kipróbálnám, hogy lejátszáskor kihagyva az AKAI-t, a Nordot közvetlenül "hajtanám meg" a DAW-ból. 

Lehet, hogy az AKAI nyeli le a MIDI-CC üzeneteket...

 

 

Igen, szinte biztos, hogy zavar van az erőben, kicsit még össze-vissza minden. Lehet, hogy az AKAI kavar be az USB miatt. Csuda tudja. Az viszont végképp furi, hogy ha a NORD-on a négy különböző programot külön MIDI channel-lel látom el (az egyszerűség kedvéért mondjuk 1-2-3-4), szépen fel is tudom venni őket és vissza is tudom játszani. Az viszont mókás, hogy bármit tekerek a NORD-on, az összes hangszer potiját a DAW-ban eltekeri. Mintha globálisan minden vezérelni akarna. 

 

No, van még mit tanulnom/kitapasztalnom. :)

Link to comment
Share on other sites

A midi trackeken be lehet állítani, hogy a bemenetről melyik csatorna jeleit vegye. Valószínűleg nálad mindegyik csatornán az ALL van kiválasztva.

Állítsd be úgy, hogy az 1. midi track csak az 1-es bejövő tracket vegye, stb.stb. (Azt hiszem, hogy ezt be lehet állítani.)

Link to comment
Share on other sites

A midi trackeken be lehet állítani, hogy a bemenetről melyik csatorna jeleit vegye. Valószínűleg nálad mindegyik csatornán az ALL van kiválasztva.

Állítsd be úgy, hogy az 1. midi track csak az 1-es bejövő tracket vegye, stb.stb. (Azt hiszem, hogy ezt be lehet állítani.)

 

Köszönöm, megnézem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...