Jump to content
Ménemszól.hu

Zenei Baleseti Helyszínelők 10. epizód: Kulisszatitkok egy producer szemével (2015. július)


A/D

Recommended Posts

Bocs,hogy közbeszólok!

De itt milliókról beszélünk,hangfal ügyben!

Itt mindenkinek ennyi pénze van egy studió monitorra?

Ezek szerint dobhatok mindent ki az ablakon,mert nem is tudom,hogy miről van szó?

Adjam el a házat a fejem felől,hogy tudjak két tisztességesen szóló monitort venni?

Már a fülem is szar!

S ezek szerint nem is tudom,hogy igazából mi szólal meg egy jó zenében!

Mennyire jó volt eddig egy boldog tudatlanságban élni!

Link to comment
Share on other sites

Bocs,hogy közbeszólok!

De itt milliókról beszélünk,hangfal ügyben!

Itt mindenkinek ennyi pénze van egy studió monitorra?

Ezek szerint dobhatok mindent ki az ablakon,mert nem is tudom,hogy miről van szó?

Adjam el a házat a fejem felől,hogy tudjak két tisztességesen szóló monitort venni?

Már a fülem is szar!

S ezek szerint nem is tudom,hogy igazából mi szólal meg egy jó zenében!

Mennyire jó volt eddig egy boldog tudatlanságban élni!

Alapvetően - szerintem - sokan "fordítva ülünk" a lovon. (Nopláne még lefelé is lógunk a hasán...)

Otthonra, zeneszerzéshez teljesen felesleges ilyen monitort venni. 

Viszont ha kész "a világmegváltó, zseniális, utolérhetetlen" zenedarab, akkor bizony már ilyen cuccokon kell mixelni, hogy ne csak mi érezzük úgy, hogy "világmegváltó, zseniális, utolérhetetlen" a darab, hanem aki hallgatja, az is. Mert "a sound" nagyban befolyásolja egy zenemű megítélését.

 

Na persze, ha az ember belenyúl a lottó ötösbe, akkor a pár miiliárdból fussa két jobb monitorra, de szerintem minket nem fenyeget ez a katasztrófa :D

 

Valahol úgy van ez, hogy egyik építész sem építi meg otthon a sufniban "teljes életnagyságban" az Esztergomi bazilikát, vagy a Müpát, vagy a Duna plázát. Csak egy makettet csinál, meg 3D látványterveket, meg egyéb "kusza tervrajzokat".  

Szerkesztette Bendi
Link to comment
Share on other sites

Ákosban azért nagyon pozitív ez a maximumra törekvő hozzáállás, kitartás (legalábbis ez jön le minden szakmai riprotból), ráadásul neki meg ugye nem csak hobbiból kell a jó cucc, meg bevétele is van hozzá, így alap, hogy megveszi, ami jól jöhet.
Remek 10ik rész.

Link to comment
Share on other sites

Bocs,hogy közbeszólok!

De itt milliókról beszélünk,hangfal ügyben!

Itt mindenkinek ennyi pénze van egy studió monitorra?

Ezek szerint dobhatok mindent ki az ablakon,mert nem is tudom,hogy miről van szó?

Adjam el a házat a fejem felől,hogy tudjak két tisztességesen szóló monitort venni?

Már a fülem is szar!

S ezek szerint nem is tudom,hogy igazából mi szólal meg egy jó zenében!

Mennyire jó volt eddig egy boldog tudatlanságban élni!

 

Hja. De, azért valahol nem igazán jó a megközelítés. Ezen az oldalon az "über" technológia elemzése, értékelése, ajánlása és némiképp természetesen reklámozása zajlik. Ami teljesen természetes, és egyben jó is.

 

A júzereknek pedig alapvetően két csoportja van:

 

- Professzionálisak: Nekik elemi érdekük, hogy ezzel a kategóriával tisztában legyenek, és üzletileg előbb-utóbb KELL is, hogy ez az eszközpark meglegyen, vagy legalábbis célspecifikusan néhány. Ez persze vagy kitermelődik, vagy nem, természetesen a "szerelem-faktor" is erős elem azoknál, akik ezzel hivatás-szerűen foglalatoskodnak. (jó esetben) Tehát, ha nem termeli ki a dolog magát, akkor is valahogy kinkeservesen be van szerezve.

 

- Hobbisták: Nekik se árt, tudni, hogy mi a dolog "teteje", itt meg az dönt, hogy ki mennyit tud a hobbijára szánni, az egyéb jövedelmeiből. Megjegyzem, ez az egész alapvetően egy költséges hobbinak számít, ahol az az előny azért megvan, hogy kisebb-nagyobb lépésekkel is lehet építkezni, nem egyből kell nagyon mélyen a zsebbe nyúlni, már az elején. (ennél sokkal brutálabb hobbik is vannak... Néhány ismerősöm vitorlázik a Balatonon... Ez úgy kezdődik, hogy 5M egy kisebb hajó, azután évi 3M-et biztosan rá kell dobni tárolásra, ilyesmikre. És még nem mentél a hajóval egy métert se... Ennél azért barátságosabb a stúdiótechnika...:DDD)

 

De vigasztalásként annyit azért el lehet mondani, hogy a zenélgetésben ALAPVETŐEN a tehetség és az IZLÉS számít első sorban. Ahogy Ákos is mondja, egy szobában, egy darab laptoppal is lehet jó zenét írni, és ha az ember ISMERI az eszközeit (legyen az akár egy plugin), akkor még jól is szólhat, olyan 90-95%-ig. Az a maradék 5-10% kerül milliókba. Egy profinak, és egy hobbistának is azt kell eldöntenie (leginkább közgazdasági alapon), hogy megelégszik-e otthon azzal a 90-95%-al (és akkor gyúrjon arra, relatív olcsón, és inkább tudatosságban, szorgalomban, befektetett munkában), és a maradék 5-10% beruházási értékének a töredékéért vigye el az épp aktuális anyagát egy olyan helyre, ahol a nála hiányzó berendezések megvannak. És nem csak masteringre, hanem keverésre is. Ha szoftokkal zenél, akkor kell egy erős gép, meg egy jó hangkártya, meg egy középkategóriás monitor/jó fejhallgató páros, és semmi egyéb. Ha meg vasakat is használ, akkor ezen felül kell még valami A/D, amivel legalább 2 db csatornát megfelelő minőségben tud rögzíteni. (Ha nem elégszik meg a JÓ hangkártyája bemenetével) Aztán, ha világslágert írt, és fegyelmezetten kezelte a sávjait (beazonosíthatóak, korrektül előkészítettek, stb.), akkor úgy is kikeveri neki valaki profi cuccon.

Link to comment
Share on other sites

Bocs,hogy közbeszólok!

De itt milliókról beszélünk,hangfal ügyben!

Itt mindenkinek ennyi pénze van egy studió monitorra?

Ezek szerint dobhatok mindent ki az ablakon,mert nem is tudom,hogy miről van szó?

Adjam el a házat a fejem felől,hogy tudjak két tisztességesen szóló monitort venni?

Már a fülem is szar!

S ezek szerint nem is tudom,hogy igazából mi szólal meg egy jó zenében!

Mennyire jó volt eddig egy boldog tudatlanságban élni!

Józsikám nyugodjál meg, nincsen semmi baj. Téged bőven kiszolgál ami otthon van KRK, ahogy engem is jó darabig még az itthoni Dynaudiom.

Link to comment
Share on other sites

Értem én a lényegét az egésznek!

Mert ha zenéről van szó,nekem semmi sem drága!

Vettem én drága hangszórót,Blue Alnico-t,csupán 15W-os,és akkor 350.-Euroba került.

Bettem a kombóba,belecsaptam a gitárba!- semmi állítgatás!s ott volt a hang,amit egész életemben kerestem!

Na de ez csak 350.-Euroba került!Eddig nem tudtam,hogy ilyen monitor létezik.

Kell nekem tájékozódni!Most megpróbálom megfejteni a titkát ennek a hangfalnak!

S megpróbálom megépíteni.Olcsóból! :) Ha csak Makóig jutok el vele,már az is eredmény!(Makó-Jeruzsálemhez!)

Ha sikerül,megírom majd itt!

:sword:

Link to comment
Share on other sites

Persze, ebben is valami, de nézőpont kérdése.

Bármennyire is rossz a produkciók 90%-a, én attól még igyekszem profi munkát végezni.

Mellesleg ettől máris nem lesz olyan gáz a produkció, mint volt.

Meg hát ott van a maradék 10%, amikben vannak nagyon jó dolgok is.

A mixeink egy része külföldre megy és olyan anyagok mellett kell helyt állniuk, amiket horrorisztikus költségvetésből csináltak,

NASA-t megszégyenítő technológián, tehát nálam nagyon is indokolt lenne egy ATC.

Link to comment
Share on other sites

Azon gondolkodom, hogy pl. az igazi csúcs  high-end hi-fi hangfalak alkalmasak e studióba keverésre stb. Gyanítom, hogy nem. Pedig a high end hi-fi hangfalak elvileg a csúcsminőséget képviselik és általában a studióban kevert zenék ( stílustól függetlenül ) végül otthon jobb esetben ilyeneken szólalnak meg. Akkor most hangzásban a high end a csúcs , vagy ezek a cuccok ??

Link to comment
Share on other sites

Azon gondolkodom, hogy pl. az igazi csúcs  high-end hi-fi hangfalak alkalmasak e studióba keverésre stb. Gyanítom, hogy nem. Pedig a high end hi-fi hangfalak elvileg a csúcsminőséget képviselik és általában a studióban kevert zenék ( stílustól függetlenül ) végül otthon jobb esetben ilyeneken szólalnak meg. Akkor most hangzásban a high end a csúcs , vagy ezek a cuccok ??

A stúdióba illő monitorhangfal és a hi-fi, két teljesen más célra épített berendezés, a kettő kategória átfedheti egymást, de nem szabad egynek venni.

A hi-fi hangsugárzók a tökéletes hangélményre helyezik a hangsúlyt, vagyis arra, hogy a hangzáson akár javít is, ha az eredetileg rossz - a melegséggel, a finom torzításokkal.

A monitor esetében ennek ellenkezője van. Ott arra törekszik a gyártó, hogy minél precízebb legyen a hangvisszaadás, a hibákat ki lehessen hallani.

Link to comment
Share on other sites

Szerintem senki nem mondta, hogy a hálószobába kötelező az ATC, vagy egyáltalán ahhoz, hogy jó produkció szülessen. Egyszerűen ez a Bentleyje a stúdiómonitoroknak.

Aki megteheti, megveszi; sokan (pl. én) meg csak olvasnak róla, mint a Bentleyről.

Nem értem, ez miért baj egyeseknek?

Link to comment
Share on other sites

kb annyira égető szükség van itthon atc falakra bármelyik zenei produkcióhoz, mint bentleyre egy hajdúnánási leányfuttató hátsó udvarában.

 

az érthetőség kedvéért ezt ki lehet terjeszteni ilyen formán:

 

"kb annyira égető szükség van itthon bármilyen zenei produkcióra, mint egy bentleyre egy hajdúnánási leányfuttató hátsó udvarában."

 

tehát zenélned se kell: amit szeretnél csinálni már valószínűleg létezik a youtubeon jobb minőségben, legfeljebb te nem tudsz róla. ha jól sejtem ennek ellenére holnaptól nem fogja mindenki abbahagyni a zenélést, az okot talán nem rágnám senki szájába.

 

Ákos gyönyörűen és korrekten elmondta a videóban hogy nincs szükség rá, magához képest próbálja minél jobban megcsinálni a produkcióját. Én egyéb okokat is tudok: ha van egy ötletem, szeretem minél gyorsabban és minél nagyobb stenkkel megvalósítani, még akkor is, ha egy hajítófát nem ér, és senki nem kíváncsi rá :)

Link to comment
Share on other sites

Ha sikerül,megírom majd itt!

:sword:

 

Józsi ez lehetetlen. Első körben onnan indulunk hogy az ATC-t olyan MÉRNÖKÖK (nem véletlen hangsúlyoztam ki) tervezik akik nem reggel nyolctól délután ötig dolgoznak egy munkahelyen és utána hazamennek, hanem olyan emberek akiknek ez az élete. A folyamat nagyjából úgy működik hogy kitalálnak valamit, ezt megépítik, meghallgatják, megmérik ipari mérésre alkalmas szobában, korrigálnak, aztán előröl egészen addig ameddig a kívánt végeredmény meg nem születik. Ebben a kategóriában nincsen piaci harc, nincs konkurenciális nyomás, nem kell valamit 85%-os állapotban kiadni csak azért mert profitvesztés következne be ha nem így tennének. Második körben a felhasznált alapanyagok és alkatrészek minősége is felsőfokon válogatott. Az utolsó ellenállásig minden megfelel annak a minőségi elvárásnak amit támasztanak feléje. Józsi hogy értsd: ezek nem 5 forintos ellenállások és 35 forintos kondik amiket megveszel a Kántornál. Nem, ez nem az a színvonal. Ami pedig az árát illeti: nem az alkatrészek ára adja a végfelhasználói ár nagyját. Mivel kis mennyiséget adnak el és precíziós dologról van szó így magas a K+F avagy kutatás+fejlesztés költség. Ezek az emberek nem 1200 fontot cipelnek haza havi szinten, és egész egyszerűen mire elkészül egy új hangfal addigra jó sok idő és munka belemegy magába a projektbe. Szóval Józsi ez nem egy olyan lom amit a következő egy hónapban összetákolsz boltban kapható hangszóróból és belerakod valami pozdorja ládába. Közelébe nem tudsz érni, főleg hogy nem vagy tisztában olyan paraméterek létezésével sem amikkel ezek a fejlesztők gondosan terveznek. Egész egyszerűen bármi jobb amit a stúdió monitor kategóriában megkapsz boltban mint amit te otthon faragni tudsz.

 

Szóval lehet hogy építettél gitárerősítőt meg csináltál mindenféle olyan dolgot aminek "száundja" van, de ez tök más. A "száundot" az eszköz "hibája" adja legtöbbször, Jelen esetben egy "száund" mentes tehát "hibamentes" eszköz megalkotásáról beszélünk. Tehát egy "árnyék" ami mindig megfelelő segítséget tud nyújtani de sosincs útban. Úgy se fogod megérteni, hiába írom. Kitaláltál valamit, nekiállsz és faragsz valamit amit képes leszel baromira szeretni akkor is ha alkalmatlan a feladatra. Na mindegy.

Link to comment
Share on other sites

Vicces dolog ez a megépítem otthon.

Házilag épített csöves 15W gitárfej. Ismerősömnek kerek 100.000 forintjába került aláz mindent ami 200.000 forint alatt van ugyan ebben a kategóriában de NEM SZÓL ÚGY MINT AZOK! Hozzáteszem azon a fejen én is szeretek gitározni pedig nem tudok gitározni!

Asztalos cimbim épített Marshall ládát 1 hangszórós. Gyárilag megrendelte a hangszórót a huzatot a fület a élvédőket a borítást. Szétszetde barátja ládáját és a deszkákat miliméter pontossan levágta miliméter pontossan lemásolta a gyárit. 12.000-15.000 forintal jött ki olcsóbban úgy hogy a körfűrész, fúrógép kopása (furó, fűrésztárcsa) villany nincs beleszámolva. Illetve ugye "Munkadíj".
A végén ő is rájött hogy soha a büdös életbe nem fog építeni semmit.

Ha otthon meg is akarod építeni mondjuk az SCM25 falatt megveszel mindent a GYÁRTÓTÓL valószínüleg többe fog kerülni. Nem véletlenül nem építenek az emberek otthon BMW-t AUDI-t mert drága az alkatrész egyben olcsóbb.....

Ha ekkora nagy deal lenne az otthon építés akkor mindenki otthon építene LA2A-t pedig abból kurvára alig van clone a neten. 1176-ból sok van arról lehet vitatkozni hogy mi kerül a gyáriban 500.000 forintban mikor a klón ami legilveg tök ugyan abból az alkatrészből épült kijött 250.000 ből...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...