Jump to content
Ménemszól.hu

Zenei Baleseti Helyszínelők 10. epizód: Kulisszatitkok egy producer szemével (2015. július)


A/D

Recommended Posts

"1176-ból sok van arról lehet vitatkozni hogy mi kerül a gyáriban 500.000 forintban mikor a klón ami legilveg tök ugyan abból az alkatrészből épült kijött 250.000 ből..."

 

Nálam volt egy olcsó klón kipróbálni. Jól szólt ugyan, de az égvilágon semmi köze nem volt az eredeti viselkedéséhez.

Tehát innentől kezdve, mint 1176 használhatatlan volt.

Valószínűleg ez van LA2A ügyben is, azért nem csinálják házilag tömkelegével őket, pedig az aztán tényleg brutál drága.

Link to comment
Share on other sites

Stúdio monitor DIY témában nem vagyok otthon.

Gitárerősítő, gitárpedál témában több infóm van.

Csöves gitárfejet, kombót, gitárpedált prémium minőségben lehetséges készíteni. Az egy másik kérdés, hogy keveset lehet eladni, mert a minőségnek ára van. Nehéz megélni belőle, de szerencsére vannak fanatikusok itthon is.

Minőségben a mai ismert márkák szinte mind silány termékeket gyártanak nagy általánosságban. Spórolnak az alkatrészek minőségén, gyenge összeszerelési minőség jellemzi őket.

Az ismert márkák kevés olyan terméke, amely tényleg minőségi, az mind az anyacégnél és nem Kínában vagy a kihelyezett üzemben készül.

A stúdió hangfalaknál sem találni Kínában összeszerelt high-end terméket. Nem véletlenül. A minőségnek ára van.

Link to comment
Share on other sites

"Minőségben a mai ismert márkák szinte mind silány termékeket gyártanak nagy általánosságban. Spórolnak az alkatrészek minőségén, gyenge összeszerelési minőség jellemzi őket."

Sajnos ez valóban így van és nagyon kártékony ez a hozzáállás.

Képtelen vagyok felfogni, hogy pl. egy 240eFt-os gitárládára pl. miért kell ócska műanyag aljzatot rakni, ami két hét alatt eltörik?

Bárki szívesen fizetne érte 240.500,- Ft-ot és akkor legyen normális.

És ez nagyjából mindenre igaz, amit manapság gyártanak.

Elég elkeserítő.

 

Link to comment
Share on other sites

"1176-ból sok van arról lehet vitatkozni hogy mi kerül a gyáriban 500.000 forintban mikor a klón ami legilveg tök ugyan abból az alkatrészből épült kijött 250.000 ből..."

 

Nálam volt egy olcsó klón kipróbálni. Jól szólt ugyan, de az égvilágon semmi köze nem volt az eredeti viselkedéséhez.

Tehát innentől kezdve, mint 1176 használhatatlan volt.

Valószínűleg ez van LA2A ügyben is, azért nem csinálják házilag tömkelegével őket, pedig az aztán tényleg brutál drága.

Nálam volt 1176LN 1 hétig kipróbálni rá kb fél évre volt nálam egy purpule audio mc77 ami elvileg egy nagyon jo 1176 klón az végülis nekem bejött

Hozzáteszem nem tudtam a/b tesztben megnézni es eltelt 6 hónap a két készülék kozott

Link to comment
Share on other sites

Azért az koronát dobna erre a 10. jubileumi adásra ha pár kérdés erejéig Ákos mestert ide lehetne csábítani válaszadásra, már ha ideje engedi és vállalja...

THX!

 

 

Drága magyar fiatalok, kollégák, satöbbi, jómagam egyrészt itt vagyok, másrészt természetesen szívesen válaszolok, ha van kérdés.

Ahogy korábban is, amikor A katona imája lemezről írtam hosszabban - Kugelblitz-fórumlakók kérdéseire válaszolva,

 

Link to comment
Share on other sites

Üdv! Köszi!

Akkor először mások nevében, hogyaszongyahogy: mikor a 90-es években elindultatok a Bonanzával, milyen cuccokat használtatok?

Jómagam tudom a Dob+Basszus műsorból, hogy a DepecheMode kapcsán nagy Emulator II, III függőségben voltatok Ti is, viszont azon kívül gondolom nem home stúdiótok volt még, inkább vmi Tom-Tomra stbi gondolok hogy bementetek lemezt fölvenni, de ez ugye a végső stáció, otthon is kellett vmin ötletelni, rögzíteni stb...

Mi miért volt inspiráló, hasznos, praktikus akkor? Szóval ilyenek (egyenlőre). :)

 

THX!

Szerkesztette DeMarco
Link to comment
Share on other sites

Drága magyar fiatalok, kollégák, satöbbi, jómagam egyrészt itt vagyok, másrészt természetesen szívesen válaszolok, ha van kérdés.

Ahogy korábban is, amikor A katona imája lemezről írtam hosszabban - Kugelblitz-fórumlakók kérdéseire válaszolva,

 

 

Szia Ákos!

 

Egy Boss (vagy Roland?) fél rackes effekted biztosan volt, mert azt megvettem, amikor egyszer kiárusítottál. Vicces volt, mert tele volt az Ikon (talán?) lemez éneksoundjaival.

Már nincs meg, mert gitárra nem voltak jók...:D

 

Nekünk abban az időben 1 db W30-unk volt, és tulajdonképpen lehetett vele zenét csinálni....D

Link to comment
Share on other sites

De egy kicsit vissza a "remake" témához:

 

Szerintem is rendkívül gazdaságtalan, és általában sikertelen is valamit megpróbálni 'ócsóbból" kihozni, és lemásolni.... Vagy sikerül, de akkor a büdzsé a végén jóval magasabb lesz, mint egy erre szakosodott, sorozatgyártó cég bekerülési költsége, még a (jogos) hasznát is beleszámítva. Hacsak nem tanulási szándékkal, hobbi szinten megy ez a dolog, mert akkor OK. Végülis a boutique cuccok nagyjából így keletkeznek. 

 

Nem elvetendő viszont egy másik út, amikor az ember megvesz valami kevésbé drága, "tömegebb" berendezést, és abba nyúl bele, vagy bíz meg ezzel egy profit. Töfivel maximálisan egyetértek abban, hogy manapság nem lehet JÓ Marshall erősítőt venni, mert mind szar, tákolmány, silány összeszerelés, egy se szól úgy, ahogy kéne. Viszont néhány kondít kicserélve, ezt-azt átforrasztva, meg ezt-azt kidobva egészen csúcs cuccot lehet csinálni. Jó, persze ez is lesz annyiba, mint a Marshall által csúcs cuccnak hívott berendezés ára, viszont jó eséllyel abba is bele kellene nyúlni. Persze ennek előfeltétele az, hogy egyáltalán bele lehessen fizikailag nyúlni ezekbe, de gitárcuccoknál ez azért általában adott, illetve minden olyannál ami nem egybeöntött, fotótechnikailag készített áramkör.

 

Gitároknál is meg lehet venni 300k-ért a Fender Usa-t, ami vagy jó, vagy nem. De meg lehet venni a titokban szintén Fender Squiert 30 ezerért, és miszlikekbe szedve, újra összerakva, ezt-azt kicserélve végül egy perszonalizált mesterhangszert is össze lehet fabrikálni, (már ha valaki tényleg használni akarja, és nem a logót veszi meg.) Ha valaki ért hozzá, és némi kézügyessége, asztalosipari, meg gitártechnikai szakértelme van, akkor a Fender USA árának cca a feléért össze tudja ezt hozni, ha meg nem, akkor egy profival csináltatja meg, ami így már el fogja érni az eredeti árát, viszont egy összehasonlíthatatlanul jobb hangszere lesz ugyanannyiért. Igaz, a fejen továbbra is Squier marad a felirat, de ez meg egy zenésznek mindegy, ha úgy szól, ahogy akarja.

 

Sajnos már eljutottunk oda, hogy a neves gyártók cuccai is emlékeztetnek a régmúlt Daciaira. Ami alapvetően az akkori cucilista autógyártás egyik csúcs terméke volt (konstrukcióban, és szerkezetileg), csak éppen csavarjaira kellett szedni, és újra összerakni ahhoz, hogy ne szakadjon ki belőle út közben a motor, meg működjön a lámpája. 

Link to comment
Share on other sites

NeoC, nem vagyok gitáros, de felettébb érdekel a téma mivel nem értek hozzá csak szeretnék. :)

Konkrétan az általad elmondottaknak megfelelően mi lehet a baja egy gitárnak kezdve a low cost Cortoktól az említett Fender USA-kig?

Azért is kérdem, mert erősen gondolkodom hogy legalább basszerozni meg kéne tanulni alap fokon és nyilván azt sem tudja aki csak szintik közt nőtt fel, hogy mire figyeljen, mit vegyen kezdő hangszernek. (?)

Azon az állásponton vagyok így laikusként, hogy a szintiktől eltérően ezek a hangszerek olcsó gagyiként is jobban szólnak, ill. kap vmit az ember amit hallani szeretne tőlük, ellenben a mai legtöbb csoda szintitől, amibe nem képesek normálisan felvett mintákat felvenni és inkább effektekkel csalnak, makeupolnak cukormázat rájuk.

???

Link to comment
Share on other sites

"Konkrétan az általad elmondottaknak megfelelően mi lehet a baja egy gitárnak kezdve a low cost Cortoktól az említett Fender USA-kig?"

 

A fő bajuk általában az, hogy beállíthatatlanok, behangolhatatlanok és nincs hangjuk.

Általában 6-800eFt körül kezd megszólalni egy hangszer.

A 4-500eFt-os kategória persze már jól használható, de azért onnan még bőven van tovább.

300-ért szerintem felesleges márkás gitárt venni, mert azoknak még általában komolytalan hangja van.

Legalábbis én még nem láttam jól szóló 300 ezres Les Pault, vagy Fendert.

Akkor inkább egy olcsó Cort, aztán ha egyszer jut rá, akkor kell egy igazi hangszer.

Link to comment
Share on other sites

Mi baja lehet?

 

Összerakási pontatlanságok, nyak-test kapcsolat pl. Nem megfelően bedolgozott érintők. Alapvetően nem állítják be sem a nyakat, sem a magasságokat, sem az oktávot. (mondjuk egy 300-ezres gitárnál ezeket talán megteszik, de nem biztos) Más: Ultra-low-end elektronikát szerelnek bele, a legegyszerűbb minőségű kapcsolókkal és potikkal, PU-kkal. Nem figyelnek a hangszer kiegyensúlyozására.

 

Konkrétan egy régesrégi, még USA és nem Koreai, de nagyon olcsó Cort-al csináltam végig az alábbiakat:

 

- Nyak-test kapcsolat újra

- Test átalakítása, kimarása, becsiszolása úgy, hogy hátul kimart legyen (a has miatt), elöl meg lekerekített az alkar miatt. Ennek játékkényelmi, és kiegyensúlyozási okai is voltak. A lényeg, hogy a pántjával felakasztva, úgy álljon magától a hangszer, hogy nem lóg a feje, és nem eldől az ember testétől, hanem "hozzáfekszik". Járulékosan ezekkel a csiszolásokkal kiderült, hogy ugyan rétegelt lemez hanszer, de az rendben van, és az ivek kicsiszolása miatt győnyőrú rajzolat alakult ki. Az eredetileg tervezett festés helyett, igy olajbeeresztett lett, hogy láttszon.

- Természetesen érintőcsere.

- Komplett szerelvénycsere gotoh-ra. Nem voltak az eredetiek se rosszak eredetileg, de már megette őket az idő. Gondolkoztam még egy Floyd-Rose beépítésén is, de végül nem csináltam meg, mert nem éreztem annyira stabilnak a hangszert, hogy ezt kibírja, meg alapvetően nem is szoktam "vinnyogtatni".

- PU cserék, gondosan kiválasztva a berakandót a várható felhasználás szerint. Előre egy nagy jelű "blues" PU, hátra egy ultranagy jelű "metál" PU került.

- Ehhez saját elektronika tervezése és beépítése. (csak kötés, semmi aktív bindzsi)

- Olyan gombokat tettem rá, amiknél messziről is látom, hogy hol áll, ez mindig zavart, minden gitárnál. A Vox "csőrös" erősítő tekerői vannak rajta. Aki gitáros eddig látta, mind azt mondta, hogy vazze', micsoda ötlet, csak úgy lepillantva azonnal érzékelni, hogy max hangerőn vagyunk-e, vagy éppen hol. Meg gyorsan odébb tekerni is könnyebb.

- Részletes beállítás, utánállítás, stb.

 

Cca ennyi...:)

 

Nagyjából egy teljesen egyedi kinézetű, elsősorban metál-szerű mennydörgésre alkalmas, de nagyon sok hangzásvariációs gitár lett belőle, ma is napi használatban, míg az USA Strat, és a szintén eredeti SG meg csak lóg a falon a tartójában....

 

Olyan 90-120 között fordítottam rá (rég volt, nem emlékszem), na és persze vagy két hetes hobbimunkát.

Link to comment
Share on other sites

Persze mindez nem jelenti azt, hogy minőségi, válogatott, hangolt fákból áll ezek után a hangszer, de az már alapból a millás kategória. Azokat meg azért össze is rakják, jól. Néha jó, valahogy régi, leharcolt darabokat beszerezni, és abba belenyúlni, talán még jobb, vagy legalábbis érettebb a faanyag. De ez lehet bármilyen olcsó hulladék is, akár szoc termék is, mondjuk a nyolcvanas évek elejéről egy Musima, vagy egy Jolana. Ott a beérett fa a lényeg. De az egyébként 4-500 ezerért kínált kategóriát össze lehet így hozni, cca a feléből, és ráadásul személyes is lesz a hangszer.

Link to comment
Share on other sites

Lehet találni 80%-ban megfelelő gitárt 200 forintért is.
http://www.hangszeraruhaz.hu/basszusgitar/cort-a-4-opn-basszusgitar-15000-ft-ajandekutalvany/P3288

Ez a hangszer a cort egyik legjobb bass gitárja kb 350-400e ft-s fender bass minőséggel van egy szinten. Ahogy a Mercinél és a nevet a fendernél is a nevet kell megfizetni.

A fent linkelt gitárt élőben hallotam egy 500e ft-s Yamaha TRB-vel szemben és  tetszett... Ha bass gitárt vennék ő lenne a cél.
 

Szintit és gitárt azért nehezebb összehasoníltani mert szintiből az induló ár 50e-től kezdődik gitárból új hanszer is kapható már 20 ezer forintból.

Egy szintinek sokkal magasabb az anyagköltsége mint egy gitárnak.

Link to comment
Share on other sites

 

Szintit és gitárt azért nehezebb összehasoníltani mert szintiből az induló ár 50e-től kezdődik gitárból új hanszer is kapható már 20 ezer forintból.

Egy szintinek sokkal magasabb az anyagköltsége mint egy gitárnak.

 

Már természetesen a legalapabb szinten igaz ez.

Amikor már "fáról" beszélünk és nem ipari hulladékról, akkor azért kiegyenlítődik a dolog.

Link to comment
Share on other sites

Már természetesen a legalapabb szinten igaz ez.

Amikor már "fáról" beszélünk és nem ipari hulladékról, akkor azért kiegyenlítődik a dolog.

 

Igaz de "az csak fa" ....

Ez alatt azt értem hogy nincs akkora előálítási költsége mint egy kondezátornak vagy ellenálásnak amihez kémiai anyagok gépek és gyártás szükséges.

 

A fa kicsit olyan mint a kukorica búza ki mennyit ültet annyit arat. A fent említett gitár meg szerintem árához képest elég jó.

Persze a fánál is sok mindent figyelembe kell venni körcsök, nedvességtartalom, mennyi időt száradt stb....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...